پنجشنبه 10 مهر 1399 - 15:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نوشته‌هاي انوشه منادي

 

داستان يكي از ابزارهاي انتقال مفاهيم فرهنگي و تربيتي نزد جوامع مختلف به‌شمار مي‌رود. ابزاري كه كلمات در آن معرف فرهنگ فولكلور و يا رسمي يك منطقه به‌شمار مي‌رود. قلم نويسنده، زاويه ديد، شخصيت‌ها و هر آن‌چه او روايت مي‌كند، واسطه‌هاي فرهنگي محسوب مي‌شود و به آساني مي‌تواند به ترويج و اشاعه رفتار و يا تاريخي مشخص در جامعه منجر شود.

انوشه منادي داستان نويس كشورمان كه در قالب داستان، بيشتر از نقش‌‌ دفاع مقدس در فرهنگ جاري مردم ايران زمين مي‌نويسد، نويسنده‌اي كه اين نوشتار به معرفي برخي از آثار وي مي‌پردازد.

 

از پس آبى زلال

تعداد صفحات: 175، قطع: رقعي، نوبت چاپ: چاپ اول: 1375.

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، داستان بلندى است كه ماجراى آن مربوط به‏قبل و بعد از انقلاب مى‏شود.

داستان درباره دو خانواده است كه به خاطر تقسيم اراضى خود، بايكديگر اختلاف پيدا مى‏كنند. پدر بزرگ مصيب خانواده ديگر را براى‏شام دعوت مى‏كند و در آن مجلس يك نفر را كشته و تعدادى رامجروح مى‏كند. پدر بزرگ مصيب در زندان ديوانه شده و مى‏ميرد ومادربزرگ هم از غصه دق مى‏كند. پس از سالها صفرعلى و رقيه، فرزندان اين دو خانواده عاشق يكديگر مى‏شوند، اما اختلافات‏قديمى مانع اين وصلت مى‌شود. بعد از مدتى، جريان انقلاب وتظاهرات مردمى و يكپارچه شدن مردم، اين دو خانواده را به هم‏نزديك مى‏كند و اختلافات فراموش شده و سرانجام صفرعلى و رقيه ‏با هم ازدواج مى‏كنند.

اين کتاب به‌همت دفتر ادبيات انقلاب اسلامى حوزه‌هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي و از سوي  انتشارات سوره‌مهر وابسته به‌اين سازمان، تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

کره طلايي

تعداد صفحات: 151 قيمت: 2800 تومان، قطع: رقعي

نوبت چاپ: دوم 88 شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

 کتاب رمان کره طلايي نوشته انوشه منادي براي نوجوانان است .

اين رمان در مورداتفاقات قبل از پيروزي انقلاب‌اسلامي در منطقه سرسبز و تهران پارس و افراد ساکن در اين محل است .

راوي داستان به نام بهمن در يک خانواده پرجمعيت زندگي مي کند. پدربهمن که معتاد به مشروبات الکي داشته و راننده تاکسي بوده دريک تصادف کشته مي شود و مسئوليت نگهداري خانواده روي دوش بهرام برادر بزرگترش مي‌افتد. بهمن و دوستش سعيد و حميد زاغ همکلاسي هستندو به همراه جمشيد بلند به اتفاقات روز و حوادث انقلاب علاقمند مي شوند. پدرحميد بيمار است و برادر عباس براي دانشگاه درس مي‌خواند به دليل فعاليت سياسي دستگير مي‌شود.

دراين محله يک سرهنگ بازنشسته هم سکونت داردکه نسبت به بچه‌ها و بازي آنها حساس است و آنها را اذيت مي‌کند. با اوج گيري حوادث انقلاب و اعتراضات مردم اهالي محل هم درگير تظااهرات و اعتراض مي‌شوند و بهمن، سعيد و حميد تصميم مي‌گيرند مايشين ساواکي را آتش بزنند و بار اين کار يک پلاستيک پر از بزنين رازير ماشين مي‌اندازند و لاستيک را آتش زده را به سمت ماشين پرتاب مي‌کنند و با شعله آتش و انفجار ماشين، پا به فرار مي‌گذارند.

 

سوزه سوزه

 تعداد صفحات: 102 قيمت: 650 تومان

نوبت چاپ: چاپ اول :1383 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

داستان حاضر درباره جنگ ايران و عراق و مناطق جنگ‌زده مي‌باشد كه رنج‌ها و مشقت‌هاي آوارگان جنگي را به تصوير كشيده است. ماجراي داستان در يكي از مناطق مرزي جنوب كشور رخ مي‌دهد و شخصيت اصلي داستان پسربچه‌اي است به‌نام وحيد. پس از تجاوز عراق به خاك ايران وحيد به همراه خانواده‌اش تا آخرين لحظه در شهر باقي مي‌مانند و به مقاومت مي‌پردازند اما سرانجام پس از گسترش حملات دشمن به‌ناچار به‌همراه ساير مردم به اطراف شهر پناه برده و در چادرهايي كه در اردوگاه موقت آوارگان اختصاص يافته بود ساكن مي‌شوند. وحيد به همراه خواهرش فرشته و پدربزرگ و والدينش با مشقت فراواني زندگي مي‌كنند كه در اين داستان به‌تصوير كشيده مي‌شود. در پايان پدربزرگ با تحمل بيماري و كمبودهاي اردوگاه از دنيا مي‌رود و همچنان مشكلي بر مشكلات و غم و اندوه وحيد و خانواده‌اش مي‌‌افزايد.

 

شهربانو طلا

نشر: افق (10 شهريور، 1388)، قطع کتاب: رقعي و تعداد صفحه: 184

 

معرفي كتاب:

شهربانو طلا، نام دومين مجموعه داستان انوشه منادي با بيست داستان است و به‌نظر مي‌رسد كه نويسنده با نوشتن داستان‌ها مي‌خواسته زبان و شيوه خودش را در بيان روايت‌ها پيدا كند كه اگر اين‌طور باشد، مي‌توان گفت تا حد زيادي موفق عمل كرده است.

داستان‌ها به لحاظ نوع روايت، در 2 بخش دسته‌بندي مي‌شوند. دسته‌اي از آنها مثل «امشب پارك لاله»، «باغ‌فيض» و «تعاون1و2»، با زباني طناز و سرخوشانه نوشته شده‌اند كه از سطحي طنزآلود و سُكرآور به‌عمق مي‌لغزد و در عين حالي كه همه‌چيز حتي خودش را به بازي مي‌گيرد گزنده و تلخ، جاري مي‌شود؛ و زباني متفاوت‌تر كه در داستان‌هايي مثل «رود بهشت»، «شهربانو طلا»، «حنوط» و... به كارگرفته شده‌ و سرشار است از زندگي، از آدم‌ها و از فضاي مه‌آلودي كه گاه با دود‌ و‌ دم شهر مي‌آميزد و زماني در پيچش مه‌آلود خيال و اوهام غريبانه گم مي‌شود تا با حسي كه در ذهن باقي مي‌گذارد رسوب كند.

                         

 

سه‌شنبه 19 مرداد 1389 - 14:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری