چهارشنبه 18 تير 1399 - 3:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

اصغر كاظمي؛ نويسنده دسته‌يك

 

 


نوشتن از خرمشهر و دفاع‌مقدس خود دفاعي‌مقدس در زمانه اكنون از آرمان‌‌هاي انقلابي محسوب مي‌شود كه‌ درخور زمانه است. استفاده از قلم و نوشتن از وقايع دفاع‌مقدس همانا پاسداري از اركان نظام جمهوري‌اسلامي‌ايران است.

يكي از نويسندگان اين‌عرصه اصغركاظمي نام دارد كه در 1344 به‌دنيا آمد. وي تاكنون كتاب‌ها و مطالب بسياري در اين‌باره به‌رشته تحرير درآورده است كه مي‌توان از آثار وي به‌ كتاب‌هاي «خرمشهر در اسناد ارتش عراق»، «از لندن تا فاو»، «قله 1904» و «قصه‌ قصر‌شيرين» اشاره كرد.

در اين نوشتار كوتاه به‌معرفي برخي از آثار وي مي‌پردازيم تا گامي هرچند كوچك براي رشد و تعالي ادبيات خرمشهر و دفاع مقدس برداشته باشيم.

 

دسته يك

تعداد صفحات: 831، قيمت: 10000 تومان، قطع: وزيري، نوبت چاپ: اول: 1386، شمارگان: 1100.

معرفي کتاب:

 دسته يك، جلد يكم از يك مجموعه‌اي دو جلدي و حاوي احوال و اقوال افراد يك دسته بيست و نه نفره نظامي است كه در شب عمليات به مأموريت اعزام شده و هر كدام سرنوشتي پيدا كرده‌اند. اين كتاب، بخشي از گذشته و‌آينده اين افراد را نيز شامل مي‌شود. در هر فصل، داستاني به زبان راوي نقل مي‌شود. نام راوي، رسته و سمت، تاريخ و محل نخستين مصاحبه در ابتداي هر فصل و مستندات فصل كه شامل نام و نام‌خانوادگي، اسناد مكتوب، عكس و اسناد غير مكتوب، بيوگرافي و در برخي فصل‌ها مصاحبه با خانواده شهيد در پايان فصل ارائه شده است. اين كتاب، شامل 5 پيوست «فهرست اسامي شهداي دسته يك» و  «عكس‌ها» است.

دسته يك، مشتمل بر 831 صفحه باتلاش دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه‌هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي تدوين و از سوي انتشارات سور‌مهر وابسته به‌اين سازمان با جلد شميز منتشر شده است.

 

خرمشهر در اسناد ارتش عراق

تعداد صفحات:464 ، قيمت: 46000 ريال، قطع :رقعي، نوبت چاپ: چاپ دوم: 1386 .

معرفي کتاب:
كتاب حاضر، به‌بررسى اسناد ارتش عراق از زمان آغاز تجاوز به شهر خرمشهر و اشغال آن، تا آزادسازى اين شهر، مى‏پردازد. دراين كتاب 130 فقره سند و مدرك گزينه و ارائه شده، كه نمايانگر چگونگى هجوم و اشغال خرمشهر به دست دشمن (سوم آبان‏ماه1359) و اسارت اين شهر تا آزادسازى آن (سوم خردادماه 1361) در عمليات بيت‏المقدس است. در متن اين اسناد اهميت سياسى،نظامى، تبليغاتى اشغال خرمشهر و آزادسازى اين شهر به روشنى‏مشخص شده است. كتاب داراى 6 فصل است.
عناوين فصول كتاب عبارت است از: «آغاز تجاوز»، «اشغال‏خرمشهر»، «تبليغات دشمن»، «كشتار و غارت»، «تخريب» و «آزادسازى خرمشهر». پايان بخش كتاب نيز، مجموعه اصل تمام‏اسناد به‌زبان عربى است.
گفتني‌است، اين کتاب باتلاش دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه‌هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي تدوين و از سوي انتشارات سور‌مهر وابسته به‌اين سازمان با جلد شميز منتشر شده است.

 

بمو

تعداد صفحات: 722، نوبت چاپ: چاپ اول: 1379.

معرفي کتاب:

خاطرات شناسايى مناطقى از جنوب‌غربى و غرب كشور، در زمان جنگ ايران و عراق، به‌روايت 10 تن از فرماندهان و رزمندگان‏ايرانى؛ كه در پنج فصل تدوين شده و دربردارنده تعداد قابل توجهى‏عكس و كروكى و نقشه‌رنگى مختلف از عمليات‌ها و مناطق عملياتى‏است. اسامى راويان اين خاطرات عبارتست از: احمد استاد باقر،حسين الله‏كرم، محمد جوانبخت، اجمد كوچكى، مصطفى موسوى،محرم قاسمى، جعفر جعفر؟ولى‏زاد، حسين دميرچى، على‏صيادشيرازى و مهدى قلى رضايى.

اين کتاب باتلاش دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه‌هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي تدوين و از سوي انتشارارت سوره‌مهر وابسته به‌اين سازمان،‌ با جلد شميز منتشر شده است.

 

 

قصه قصرشيرين

تعداد صفحات: 26،  قطع: جيبي پالتويي، نوبت چاپ: چاپ اول: 1381.

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، داستان كوتاهى درباره حمله عراق به «قصرشيرين» در زمان «جنگ ايران و عراق» است.

در اين كتاب، پس از معرفى موقعيت جغرافيايى و تاريخى قصرشيرين، ماجراى حمله دشمن، صبر و مقاومت مردم قصر شيرين، اشغال شهر در تاريخ سوم مهرماه 1359 و نحوه آزادى آن بوسيله رزمندگان‌ايرانى بازگو شده است.

اين کتاب باتلاش دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه‌هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي تدوين و از سوي انتشارارت سوره‌مهر وابسته به‌اين سازمان،‌ با جلد شميز منتشر شده است.

 

يكشنبه 17 مرداد 1389 - 11:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری