پنجشنبه 12 تير 1399 - 20:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان: درمسئوليت فرهنگي، تقسيم جنسيتي مفهومي ندارد

 

 گزارش پنجمين نشست هم‌انديشي كارشناسان فرهنگي امور بانوان سراسر كشور

 

پنجمين نشست هم انديشي كارشناسان فرهنگي امور بانوان سراسر كشور در سالي که مزين به عنوان همت مضاعف و کار مضاعف شده است فرصت مغتنمي را فراهم كرد تا به دنبال اجراي موفقيت آميز آن در سال‌هاي قبل و توفيقات و ثمراتي كه از اين رهگذر حاصل شد و با عنايت به بررسي نتايج نظرسنجي‌ها و نيازسنجي صورت گرفته از شركت كنندگان درگردهمايي هاي قبلي، از سوي اداره‌كل امور فرهنگي برگزار تا در اين راستا گام‌هايي مثبت و ارزشمند در خصوص مأموريتهاي محوله خويش بردارد.

 به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، واضح است كه برگزاري اينگونه جلسات هم انديشي نه تنها باعث درك متقابل و تعامل مثبت بيش از پيش ميان كارشناسان ستاد و صف مي‌شود، بلكه گامي مهم و مؤثر در تشريح، تبيين و رفع ابهامات و نواقص احتمالي طرح‌ها و شيوه نامه‌هاي حوزة كاري شده، كه اين امر به نوبه خود باعث تسريع و تسلط در اجراي امور محوله مي شود.

 گزارشي که درادامه مي‌خوانيد، خلاصه‌اي از مباحث مطروحه و اهم فعاليتهاي تجميع شده در گردهمايي كارشناسان فرهنگي امور بانوان است.

 با عنايت به لزوم هماهنگي، تعامل و برقراري ارتباط در خصوص فعاليتها و برنامه‌هاي مصوب سازماني در حوزة اداره كل فرهنگي  و نياز به توجيه و تبيين اين برنامه ها و بررسي راهكارهاي اجرايي، جهت پيشرفت بيشتر و بهينه سازي امور در جريان روند اجرايي برنامه‌ها، گردهمايي سراسري كارشناسان فرهنگي امور بانوان سراسر كشور، در طول سال حداقل يكبار برگزار مي‌شود.

 همچنين مي‌توان اهداف كمي برگزاري اين چنين گرد‌همايي‌ها را در بيان سياستهاي كلي، راهبردي و برنامه‌هاي سازماني در حوزة بانوان، در طول سال 1389 توسط رياست محترم سازمان ومعاونت محترم امور فرهنگي و تبليغ، مدير‌كل محترم فرهنگي، مديران و كارشناسان ادارات تابعه دانست.

 تبيين و تشريح طرحها و شيوه نامه‌ها توسط مديران و كارشناسان، بيان نقطه نظرات، پيشنهادات و ابهامات توسط كارشناسان ، تعامل و همكاري متقابل و نزديك در انتقال تجربيات بمنظور حل مشكلات فراروي و در نتيجه بهبود شاخص‌ها و تقدير و تشكر از كارشناسان موفق و برتر استاني بمنظور ايجاد انگيزه در انجام هر چه بهتر امور محوله از ديگر اهداف كمي اين گرد‌همايي است.

 

حجم عمليات را كم كرده و روي كيفيت كار كنيد

 در ابتداي اين نشست حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي با واگذاري وقت به طرح پرسش  توسط كارشناسان فرهنگي بانوان و مسائل مطرح شده پاسخ داد.

 وي در تبيين بخشي از رهنمودهاي كاري با اشاره به طراحي فعاليت‌ها و مدل ذهني كارها خطاب به كارشناسان گفت: براي انجام امور مختلف بايد مديريت كنيد نه‌اينكه در همه حوزه‌ها كار‌ها را خودتان انجام دهيد؛ مانند مدل جهاني در  حال حاضر دولت‌هاي كوچك با قدرت‌هاي بزرگ.

 رييس سازمان تبليغات اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود ضمن اشاره به كتاب «دا» و اثرگذاري آن در جامعه افزود: توجه به روش‌ها با نيازهاي نسل امروز از عناصر كليدي موفقيت فرهنگي است. از اين روي در عرصه عمل بايد حجم عمليات را كنار بگذاريد و روي كيفيت و تاثير‌گذاري كار كنيد، نظير توليد كتاب‌هاي جذاب و طرح‌هاي خوب در حوزه عفاف و حجاب و....

 

درمسئوليت فرهنگي، تقسيم جنسيتي مفهومي ندارد

 سپس معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي ضمن اشاره به پست كارشناسان بانوان و ضرورت كار كيفي در اين حوزه تصريح كرد: در مسئوليت فرهنگي، تقسيم جنسيتي مفهوم ندارد.

 از سوي ديگر با تاكيد برجنگ نرم  و هجمه دشمن بر عفاف جامعه و حجاب گفت: بحث عفاف و حجاب كه يكي از ضروريات است، نه تنها در دين اسلام بلكه در تمامي آيين‌هاي توحيدي و مكتب‌هاي ساخته ذهن بشر هم مطرح است.

 وي در ادامه افزود: با توجه به برنامه‌ريزي هدفمند دشمنان در اين عرصه متاسفانه بحث حجاب امروزه در كشور دچار هجمه فرهنگي شديدي شده است در حالي كه امروز مهم ترين مساله در جنگ نرم توسط دشمنان از بين بردن عفاف جامعه ي اسلامي است و مسئولان فرهنگي كشور بايد با اين موضوع با شيوه هاي نوين مقابله كنند.

  در ادامه  اين نشست مدير‌كل فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي ضمن عرض خير مقدم و تسليت ايام شهادت حضرت زهرا(س) و توجه به اين الگوي عملي زنان در اسلام، با تاكيد بر ضروررت توجه به فضاي حساس جامعه امروز و دشمن شناسي گفت: دشمن با هويت زدايي و حذف آن و هويت سازي و ارائه الگوي فرهنگ غربي به صحنه آمده و ضروري است كه كارشناسان امور بانوان با رصد مسائل فرهنگي و آسيب هاي حوزه بانوان  به نهادينه كردن فرهنگ ديني اسلامي توجه داشته باشند.

 سپس رييس گروه ويژه بانوان سازمان تبليغات اسلامي  در مورد جمعيت  و اهداف كمي و كيفي و مسائل و مشكلات انتخاب بانوان توسط كارشناسان، تفاوت طرح بانوان فرهيخته با طرح بانوان نخبه  وگزارش هاي ارسالي و  نحوه انتخاب بانوان  و توجه به شاخص هاي مطرح شده، تفاوت جمعيت با هيات و مبلغات فرهيخته و چگونگي فعاليت جمعيت و منابع مالي و چگونگي تشكيل پرونده و نحوه ارسال گزارش‌ها صحبت كرد.

وي همچنين در مورد نحوه تشکيل هيئت‌هاي اجرايي، نحوه برگزاري جلسه ها و مصوبات صورت جلسه‌ها ادامه داد و افزود: خروجي جمعيت  طرح هايي است كه(جامع،كامل، تاثير‌گذار، كاربردي، کاهش رفع آسيب‌هاي منطقه اي) باشد و ترجيحا با محوريت حجاب و عفاف و خانواده  با محورهاي متفاوت آن که در هر منطقه به صورت بومي متفاوت است، پيگيري شود.  

وي درادامه نشست به پرسش‌هاي كارشناسان و مشكلات  امور بانوان در مرحله اجرا و نحوه عملكرد تشكيل جمعيت و مسائل مربوط به آن ها توسط مديركل اداره امور فرهنگي و رئيس گروه برنامه ريزي بانوان پاسخ داده شد.

كارگاه آموزشي توانمندي بانوان (تفكر خلاق و مهارت‌هاي زندگي ايراني)

 

 .

در ادامه اين نشست كارگاه مباحث تفكر و راه‌هاي  ايجاد خلاقيت و مهارت هاي ارتباطي، آموزش‌هاي مناسب براي ارتباط با افراد، استفاده از فن دلفي در استفاده از نظرات متخصصين، تيپ‌هاي شخصيتي و راه برقراري ارتباط با آن ها، مديريت ذهن و نحوه كار گروهي و بهره برداري از آن،هدف و راهكارهاي هدف گذاري سودمند و استراتژي عملي در زندگي و راهكار تحقق بخشيدن به آن ها،افزايش مهارت هاي ارتباطي توسطدكتر كريمي نيا  بحث و گفتگو شد.

 در پايان،  مديركل اداره امور مبلغين و مساجد در مورد راهبردها و كار قرار گاهي و توجه به بخش اعزام مبلغات كه توسط كارشناسان امور بانوان در استان ها انجام مي شود ،مباحثي را مطرح كرد.

وي همچنين در مورد وضعيت موجود تبليغات بانوان در مجالس و نفوذ گروه‌هاي معاند و وهابي در برخي استان‌ها صحبت كرد و افزود: ضرورت فعال سازي شبكه تبليغ و شناسايي و سازماندهي خانم ها در عرصه تبليغ بحث بسيار مهمي است كه بايد به صورت جدي پيگيري شود.

 وي در ادامه گفت:  300 هزار مبلغات در شبكه تبليغ فعاليت مي‌كنند كه بايد در شناسايي و ارزيابي توانايي هاي آنان خوب و دقيق اقدام كنيم تا فضاي مناسبي در عرصه تبليغ بانوان  فراهم سازيم و با خرافات و مسائل انحرافي در جلسه هاي بانوان  اقدام جدي و عملي صورت دهيم و اين امر  امكان ندارد مگر با تلاش و جديت شما بانوان در سازمان  تبليغات اسلامي.

  در پايان اين گزارش برخي از نكات مهم و مصوبات پنجمين نشست بانوان فرهنگي سراسر كشور را مي‌خوانيم.

 اهميت تشكيل جمعيت بانوان فرهيخته

* هدف از تشكيل جمعيت بانوان فرهيخته و فعال در عرصه فرهنگ ديني، ايجاد زمينه مساعد براي هم انديشي بانوان فعال در عرصه فرهنگ ديني است. از اين روي تاكيد مي شود  بانواني انتخاب شوند كه اهل فكر و نظر  باشند تا با هم انديشي، طرح ها و برنامه هاي مناسبي را براي توسعه فرهنگ ديني بانوان در سطح استان شاهد باشيم.

* با توجه به سند فرا دستگاهي که الگوسازي و مرجع سازي در مسائل بانوان است اگر بتوانيم خوب عمل کنيم . ضعف عمده اي که در جامعه وجود دارد ، با دقت و درايت و تشکيل درست جمعيت مي تواند به اهداف فوق قابليت تحققي بخشد .(رصد مسائل فرهنگي و بانوان هر استان،مهندسي  و مديريت فرهنگي )

 * هدف از جمعيت بانوان فرهيخته و فعال عرصه فرهنگ ديني محل توليد انديشه و خروج طرح هاي کاربردي و بومي و تأثيرگذار است ،كه در ماده 7 کاملاً ذکر شده (دقت کنيد )است.

 

تفاوت طرح بانوان فرهيخته با طرح بانوان نخبه

*  يكي از مشكلات اين است كه كارشناسان محترم اين طرح را با طرح بانوان نخبه در سال هاي 84-85 يكي گرفتند.در حالي كه اين طرح از جهت محتوا و هدف و ..با طرح نخبگان  كاملا متفاوت است.

 *بسياري از استان ها افرادي را به عنوان اعضاء جمعيت انتخاب کردند که اکثراً يا مبلغه يا مدرس قرآن يا عضو هيات هاي مذهبي يا فعال کانون هاي ديني هستند ، در حالي که اين افراد محترم افراد قوي و جزء گروه هاي تأثيرگذار هستند اما جمعيت بانوان هدفش ( طبق محور 1 )  فرق دارد وفراتر و بالاتر است .

 * بسيار تاكيد مي شود بر اين نكته  كه اين جمعيت ،هيئات مذهبي يا مداحي  يا مبلغات نيست،بلكه نوع تشكل با  هدف كاملا فراتر است كه در بند يك اشاره شده است.

 

انتخاب  بانوان واجد شرايط ذكر شده در اساسنامه و آئين نامه

 * طبق فرم احراز صلاحيت اعضاي جمعيت بانوان فرهيخته و فعال عرصه فرهنگ ديني محورهاي شاخص هاي ارائه واجد شرايط نيستند.اميد است با جايگزيني نيروهاي قوي و فعال تر در اين زمينه اقدام لازم صورت گيرد. افرادي که داراي  فكر ونظر و رتبه کشوري هستند، و بايد نگرش فرهنگ ديني داشته باشند، نه فقط رتبه داشتن ؟ ! يا مدرك و ...

 * برخي افراد  معرفي شده از جهت شاخص هاي ارائه شده شرايط لازم را ندارند، اما به تشخيص شما احتمالا به علت فعاليت هاي خاصي انتخاب شدند كه دلايل انتخاب را ذكر كنيد . از چه جهتي اين افراد مي توانند در جمعيت مفيد و تاثير گذارباشند . به صورت مکتوب و با دليل ، در فرم دوباره ارسال کنيد و موارد هم در پرونده ذکر شود.

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 13 مرداد 1389 - 15:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر