دوشنبه 5 خرداد 1399 - 6:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

ديداري صميمانه با شاعران

 

«گزارشي از ديدار قائم مقام وزارت ارشاد با شاعران»

 

يك ماه پس از آنكه يحيي طالبيان به عنوان نخستين قائم مقام شعر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي حكمش را از وزير ارشاد دريافت كرد، هفته گذشته نخستين جلسه رسمي او با شاعران، در حضور سيدمحمد حسيني و معاون فرهنگي‌ تازه‌اش برگزار شد.

طالبيان در اين نشست گفت: عده‌اي بحث اهليت فردي را كه براي سمت قائم مقامي شعر انتخاب شده است، به چالش كشيده بودند كه در اين مورد حرفي نمي‌زنم و به همين بسنده مي‌كنم كه ما هم اهل بخيه هستيم و در پاسخ به آن عده‌اي كه گفته‌اند كه با اين تصميم، شعر دولتي مي‌شود، بايد بگويم كه مگر مي‌شود جلوي خلاقيت را گرفت و مگر امكان اين هست كه شعر دولتي شود؟

همانطور كه وزير ارشاد به عنوان آخرين سخنران مراسم يكشنبه شب گفت: اين نشست حكم معارفته طالبيان را داشت؛ معارفه‌اي كه شايد براي نخستين بار بدون توديع برگزار مي‌شد، و جاي خالي محسن پرويز در كنار جانشين‌اش بهمن دري حس مي‌شد. پرويز كه به تازگي معاونت فرهنگي را به دري تحويل داد، حالا ظاهراً فرصتي يافته تا به رشته دانشگاهي‌اش يعني پزشكي بپردازد و با وجود حضور اعضاي شوراي سياستگذاري همايش بين‌المللي شاعران ايران و جهان در ضيافت شام، در مراسم نبود. قزوه كه همراه با مهديه الهي‌ قمشه‌اي، محمدعلي بهمني، محمدعلي مجاهدي، غزل تاجبخش و ناصر فيض براي حضار شعر خواند، خيلي كوتاه از پرويز قدرداني كرد و گفت: معمولاً براي چاپ مجموعه شعر به من فراوان مراجعه مي‌شود. به نظرم، اگر اين مراجعه‌ها كم شود، پي مي‌برم كه وزارت ارشاد كار مي‌كند.

البته خود قزوه نيز پيش از آنكه به هند برود، در گفت‌وگوي كوتاهي با همشهري، از معطل ماندن كتاب‌هايش در وزارت ارشاد براي دريافت مجوز، گله كرده بود. طالبيان ادامه داد: شعر چه براي خود، چه براي خلق و چه براي اداي رسالت انساني باشد، هيچ كس توانايي آن را ندارد كه شعر را در قالب تنگ‌ اداري بگنجاند و اگر كسي بخواهد چنين كاري بكند، هرگز از عهده‌اش برنمي‌آيد. البته اين حوزه به نظارت و حمايت نياز دارد و ما بر آن هستيم كه چنين كنيم.

به غير از طالبيان، غلامعلي حداد عادل، رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي هم سخنراني كرد. حداد عادل در بخشي از سخنانش گفت: شما كمتر انسان فرهيخته‌اي در ايران پيدا مي‌كنيد كه طبع شعر نداشته باشد و لازم نيست كه حتماً يك شاعر رسمي باشد؛ ممكن است دولتمرد، فقيه، منجم يا رياضي‌دان باشد اما به شعر هم عميقاً علاقه داشته باشد. حداد عادل درباره موضوع دولتي شدن شعر نيز گفت: اين تعبير كه شعر،‌دولتي مي‌شود، از حرف‌هايي است كه قبل از انقلاب اسلامي رواج پيدا كرده و همچنان ادامه دارد. ما يا نظام را قبول داريم كه در خدمت اين نظام باشيم و نبايد خجالت بكشيم، يا قبول نداريم. اگر قبول داريم، بايد به وظيفه‌مان عمل كنيم، بايد تلاش كنيم نسل جوان را با شعر انقلاب بيشتر آشنا كنيم و به رواج شعر در ميان جوانان كمك كنيم كه فوايد فردي و اجتماعي دارد. در ضيافت يكشنبه يك رئيس فرهنگستان ديگر هم حضور داشت؛ علي معلم دامغاني، رئيس فرهنگستان هنر كه كوتاه سخن گفت. معلم گفت: شاعران به جنون متهم مي‌شوند و بر ديوان حرجي نيست. همچنين شاعران خرابند و بر ده ويران حرجي نيست. در واقع شاعران هر جا كه باشند، نمي‌هراسند و سخن خود را با شجاعت بيان مي‌كنند و در پي آن حكيمان مي‌آيند. در پايان مراسم نيز وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اين مراسم را «آغازي براي فعاليت‌هاي بيشتر در عرصه شعر و ادب» معرفي كرد. به گفته سيدمحمد حسيني، قرار است از اين پس، همه جشنواره‌ها و فعاليت‌هاي مرتبط با شعر نظير  جشنواره شعر رضوي، شعر فجر، شعر فاطمي و همايش شاعران ايران و جهان، تحت يك مديريت واحد، يعني قائم مقام شعر انجام گيرد.

ضيافت شام مديران وزارت ارشاد با شاعران دو خبر حاشيه‌اي نيز به همراه داشت. ايسنا از قول وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نوشت: يكي از اولويت‌هاي آقاي دري، سرعت بخشيدن به روند صدور مجوز است. همين اواخر، تعداد زيادي از كتاب‌هايي را كه مي‌خواستند براي بررسي شدن و دريافت مجوز ارسال شوند. خودشان نگاه كردند و ديدند و مجوز دادند؛ اما خوب، برخي كتاب‌ها هم طول مي‌كشد و زمان مي‌برد تا مجوز بگيرند. همين‌طور فارس از قول رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي از جمع‌آوري و انتشار شعرهايش در آينده نزديك خبر داد. حداد عادل گفت: در حال حاضر درگير برخي مشكلات هستم كه بايد ابتدا آن‌ها را سر و سامان بدهم اما پس از حل اين مسائل به ياري خدا در نظر دارم كه شعرهاي ناقابل خودم را به صورت كتاب در اختيار علاقه‌مندان قرار دهم.

«خلاصه شده از گروه ادب و هنر (كامران محمدي) روزنامه همشهري»

 

چهارشنبه 13 مرداد 1389 - 14:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری