پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 19:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

فرسودگي و كمبود سالن‌هاي سينما

 

«گزارشي از وضعيت سينما‌ها در شهرستان‌ها»

 

سينماداران در اشاره به وضعيت سينماي ايران مي‌گويند كه از تعداد مخاطبان سينماهاي ايران كاسته شده است و آمار تماشاگران سينماي ايران به خوبي اين ادعا را ثابت مي‌كند. در سال 1327 تعداد تماشاگران سينما 65 ميليون‌نفر بوده، اما در سال 1387 اين رقم به 14 ميليون نفر كاهش يافته است.

«سينماي شهرستان‌ها»

در ارديبهشت ماه‌ امسال خبري منتشر شد مبني بر اين كه حوزه معاونت سينمايي وزارت ارشاد، تبديل سينما «سعيد» دلفان به انبار علوفه را پيگيري خواهد كرد. اين سينما تنها سينماي شهر دلفان در استان لرستان است كه از 4 سال پيش تعطيل شده و اكنون به انبار علوفه تبديل شده است. از ميان شهرهاي كوچك داراي سينما مي‌توان سراب در آذربايجان شرقي را نام برد كه سينماي اين شهر نيز اكنون اكران فيلم را كنار گذاشته است. البته بسياري از شهرهاي كشور نيز اصلاً سينمايي ندارند كه نگران تعطيل شدن آن باشند.

در ميان شهرهاي بزرگ نيز سينماها چندان رونق ندارد. براي مثال، در شيراز كه يك شهر فرهنگي است ميانگين سني سينماها 40 سال است؛ در ساري با جمعيتي در حدود 500 هزار نفر، تنها يك سينما فعال است؛ در قزوين با اين كه سينما «مهتاب» اخيراً بازسازي شده، فروش فيلم‌ها 80 درصد افت داشته است. مسئول گيشه سينما ملت در قزوين به «روزنامه‌ همشهري» مي‌گويد: «در روز حدود 20 تا 25 نفر به سينما مي‌آيند كه با اين تعداد اصلاً نمي‌توان سينما را اداره كرد. معمولاً بايد 8-9 نفر يك سينما را بچرخانند، اما حالا به دليل هزينه‌هاي زياد سينماداري، يك نفر همه وظايف آپارات، فروش بليط و اداره فروشگاه را انجام مي‌دهد.» كل استان هرمزگان تنها دو سينما دارد و به گفته مدير اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي، مسئولان هيچ استاني در اين استان انگيزه ندارند كه در شهرشان سينما بسازند. 11 شهرستان در استان گلستان بدون سينما هستند. چندي پيش يك سينما از 3 سينماي شهر 500 هزارنفري كرمان تعطيل شد و به تدريج سينماهاي شهرهاي جيرفت، كهنوج، بافت و رفسنجان نيز در اين استان دست از كار كشيده‌اند.

«شهرستان‌هاي بدون سينما»

در شهرهاي ايران 450 سالن سينما وجود دارد، اما معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرده است كه فقط 200 سالن از اين تعداد فعال است. در شماري از استان‌هاي ايران نيز سالن سينما فقط در مركز استان وجود دارد؛ استان‌هاي هرمزگان و قزوين از جمله اين استان‌ها هستند. در برخي از استان‌هاي ديگر نيز فقط در دو شهر، سالن سينما به چشم مي‌خورد و اگر مسئولان فرهنگي استان مراقب نباشند، اين سينماها نيز به دليل ركود بازار ممكن است در آستان تعطيل شدن قرار گيرند. در استان همدان تنها در همدان و ملاير سينما وجود دارد. در استان خراسان جنوبي فقط در بيرجند و فردوس سالن سينما ساخته شده است. در استان گلستان هم فقط در سينماهاي گرگان و گنبد فيلم اكران مي‌شود، همچنين در استان كرمان تنها دو شهر كرمان و سيرجان سينماي فعال دارند.

به اين ترتيب، در بسياري از استان‌هاي كشور، ساكنان شهرستان‌ها از داشتن سينما كه با وجود گراني بليط، باز هم يكي از ارزان‌ترين تفريحات محسوب مي‌شود، محرومند.

«بازسازي سينماها»

بر اساس آماري كه حوزه هنري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرده‌اند، در 400 شهر ايران سالن سينما وجود ندارد. از اين رو، مديران سينمايي كشور در برنامه‌هاي بلندمدت خود اعلام كرده‌اند كه ابتدا مي‌خواهند در اين شهرها سالن سينما بسازند يا سينماهاي تعطيل شده اين شهرها را بازگشايي كنند و سپس به فكر افزودن بر تعداد سينماهاي شهرهاي داراي سينما باشند. در چهارماهي كه از سال 89 گذشته است، هنوز حوزه معاونت سينمايي بودجه‌اي را كه براي بازسازي سينماها در نظر گرفته، اعلام نكرده است. بودجه اين معاونت در سال گذشته حدود 35 ميليارد تومان بود كه بخشي از آن صرف بازسازي سينماها شد. از ميان 450 سينمايي كه در كشور وجود دارد، 150 سينما نيازمند بازسازي است كه در سال گذشته بودجه بازسازي فقط به 15 سالن سينمايي در كشور رسيد. جواد شمقدري، معاون سينمايي وزارت ارشاد، از افزايش 30 درصدي بازسازي سالن‌هاي سينمايي خبر داده، اما اعلام نكرده كه اين بودجه چقدر است. بازسازي هر سالن سينما دست كم 400 ميليون تومان هزينه دربر دارد. با اين حال حسين نيرومند، معاون سينمايي حوزه هنري مي‌گويد كه بازسازي پراكنده سينماها، چاره كار نيست و براي احياي سينماهاي فرسوده به عزم ملي نياز است. حوزه هنري مالك 83 سينما در سراسر كشور است كه تعدادي از آن‌ها قدمتي بالاي 40 سال دارد. به گفته نيرومند براي بازسازي جدي سينماها در كشور بايد سالانه 10 ميليارد تومان بودجه صرف شود. در اواخر سال گذشته، هنگامي كه نمايندگان مجلس بودجه فرهنگي را بررسي مي‌كردند، در كميسيون فرهنگي بودجه 30 ميليارد توماني براي بازسازي سينماها تصويب شد، اما اين رقم در كميسيون تلفيق مورد پذيرش قرار نگرفت. در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مؤسسه سينما شهر مسئوليت بازسازي سينماهاي قديمي را بر عهده دارد. مسچي، مديرعامل اين مؤسسه مي‌گويد: «با توجه به اين كه خريد زمين و ساختن سينماي جديد، به بودجه بسيار بالايي نياز دارد، سياست بازسازي بيشتر به سمت سينماهاي قديمي موجود در شهرها متمايل شده است.» به گفته وي، قرار است در دو ماه آينده، 15 سينماي ديگر در سراسر ايران بازسازي شود.

«خلاصه شده از مطلب مرثيه‌اي براي سينماها (سعيد اركان‌زاده يزدي) روزنامه همشهري»

 

چهارشنبه 13 مرداد 1389 - 14:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری