دوشنبه 5 خرداد 1399 - 11:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

نجيب

 

نجيب

به اهتمام: محمدجواد جزيني

انتشارات سوره مهر

چاپ اول 1382

گردآورنده در اين كتاب هفته خاطره كوتاه از دوران دفاع مقدس و از: نصرآبادي، جزيني، بكاييي، عسگري، جزيني‌دوست، بهرامي، و رمضانيان آورده است.

در قسمتي از اولين خاطره كه از نصرآبادي است مي‌خوانيم: «تازه چشمهايم گرم شده بود كه صداي رگباري تلفن 312 را شنيدم در حالي كه به زحمت مي‌توانستم چشم‌هايم را باز كنم توي تاريك و روشن داخل سنگر، دست دراز كردم و گوشي را برداشتم. نگهبان پاي مركز بود كه زنگ مي‌زد... سيم دسته ادوات قطع شده. يكي از بچه‌ها را پيدا كن بريد تعمير خط- ادوات؟ اون هم اين موقع شب؟ بذار باشه براي صبح، نصفه شبي با ادوات چي كار داري؟»

در خاطره ديگري مي‌خوانيم: «ما ساكت بوديم. احساس كردم لب‌هايم سنگين شده و روي هم چسبيده است. حميد به من نگاه كرد و من به چشم‌هاي او خيره شدم. نجيب برگشت و بدون اينكه چيزي بگويد به طرف پادگان به راه افتاد. من احساس كردم آدم‌هاي بي‌كفايتي هستيم، لابد حميد هم اين احساس را داشت.»

در ادامه نيز بخشي از خاطره محمدجواد جزيني را مرور مي‌كنيم: «فصل گلابي- الف، اسم رمز حمله شيميايي بود. غلام اين‌ها را از بچه‌هاي سپاه ياد گرفته بود و هر وقت مي‌خوسات سر به سرم بگذارد اين كلمات را مي‌گفت و من هم براي نقطه ضعفي دستش نداده باشم هميشه سعي مي‌كردم خودم را به حرف‌هايش بي‌توجه نشان بدهم، اما فايده‌اي نداشت پيله كه مي‌كرد ديگر ول كن نبود. بعضي وقت‌ها هم كه خواب بودم مي‌آمد كنار گوشم و فرياد مي‌زد شيميايي شيميايي... وقتي سراسيمه از خواب مي‌پريدم، مي‌خنديد و با دهانش تقليد پارازيت‌هاي بي‌سيم را درمي‌آورد، مشتش را مثل گوشي بي‌سيم نزديك دهانش مي‌گرفت و مي‌گفت: «كيش ش ش... كيش ش ش. فصل گلابي- الف، فصل گلابي- الف... مفهومه»

در بند ديگري مي‌خوانيم: «خبر حمله هميشه از آشپزخانه يا از توي ديگ غذاي تداركات پخش مي‌شود. حميد مي‌گويد: شب‌هاي حمله، غذا چرب‌تر از هميشه است. اگر حمله باشد غذا حتماً «مرغه». امشب شام پلو مرغ بود. ميان بچه‌ها همهمه افتاده كه لابد حمله است نجيب كم كم دارد جاي خودش را توي اتاق باز مي‌كند. اما بچه‌ها سعي مي‌كنند هنوز فاصله خودشان را با حفظ كنند.»

كتاب حاضر كوچك كم حجم و با نثر ساده‌اي است كه به جزئياتي جذاب و واقعي از فضاي جنگ و جبهه و احساس رزمندگان اشاره دارد.

 

 

سه‌شنبه 12 مرداد 1389 - 10:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری