يكشنبه 22 تير 1399 - 21:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

جنگ فرصتي براي نقد وضعيت بشر است

 

 

حسين فتاحي، در نشست «ادبيات‌معاصر دفاع‌مقدس» ادبيات جهان را مملو از آثاري خواند كه ضمن آيينه‌زمانه خود بودن، منتقد آن نيز‌ به‌شمار مي‌روند و تصريح كرد: نويسنده متعهد است كه اتفاقات زمانه را ببيند و آنها را براي نويسنده تصوير كند، جامعه هم متعهد است به تعهد نويسنده امكان حضور بدهد.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، اين نويسنده و منتقد ادبي كشورمان، بااشاره به‌تاثير جنگ‌هاي بزرگ تاريخ بر ادبيات ملي، افزود: نويسندگان بايد از پديده‌ و بحران‌هاي اجتماعي به‌عنوان بستري براي خلق داستان خود استفاده كنند. هر چه آن پديده و يا بحران بزرگ‌تر باشد، رمان‌نويس بايد بداند حرف‌هاي ناگفته در آن هم بزرگ‌تر است و لازم است به‌ديده فرصت به‌آن‌ها بنگرد.

همچنين، فتاحي ادبيات را يكي از ابزارهاي موثر بر فرهنگ جامعه خواند و عنوان كرد: هر پديده‌ و مسئله‌اي چه بخواهيم و چه نخواهيم تاثير خود را بر اجتماع مي‌گذارد، براي نمونه هنگام وقوع جنگ اعضاي آن جامعه براي دفاع از ميهن خود به ميدان مي‌آيند كه خود به‌خود موجب ورود احساسات، استعدادها و استدلات عقلي به‌ اين عرصه مي‌شود، در اين ميانه اتفاقات انساني و غير انساني بسياري اتفاق مي‌افتد. حال جامعه بايد براي ثبت اين اتفاقات انسان‌دوستانه و يا خائنانه به نويسندگان فرصت بدهد چراكه هر كدام از اتفاقات وجهي از وجوه آدمي است.

محمد جواد حزيني نيز از جنگ به‌عنوان فرصتي براي نقد وضعيت بشر ياد كرد و گفت:  ورود نهادهاي غيرصالح به عرصه توليد ادبيات‌جنگ تنها بدليل انجام كارفرهنگي و افزايش‌آمار،  بدون درنظرگرفتن جامعه‌ادبي، مخاطب اثر و سطح تكنيك براي توليد، يكي از تهديدهاي جدي اين حوزه به‌شمار مي‌رود.

وي جشنواره‌زدگي و رواج تشويق كارشناسي نشده را از آفات ديگر اين عرصه برشمرد و گفت: موازي‌كاري، سانسور، سياست‌هاي فرهنگي نامناسب و اصرار بر توليد كمي بجاي توليد كيفي از آفات ادبيات جنگ و دفاع مقدس است كه بايد براي رفع آن همت گماشت.

قاسمعلي فراست ديگر منتقد ادبي كشورمان در ادامه، گفت: در كشور ما سياست و ورزش مسئله است ولي ادبيات مسئله به شمار نمي‌رود، وضعيت ادبي موجود ايجاب مي‌كند، ادبيات را به مسئله در كشورمان تبديل كنيم تا در نهايت بتوانيم جامعه‌اي كتابخوان داشته باشيم.

وي افزود: اگر ما از ادبيات حمايت كنيم چه بخواهيم و چه نخواهيم ادبيات جنگ هم رشد مي‌كند.

فتاحي در ادامه به داستان‌هاي بازاري اشاره كرد و گفت: براي توليد ادبيات بايد برنامه‌ريزي فرهنگي داشته باشيم تا فرصت‌ها تبديل به ترديد نشوند.

فراست هم در پايان تصريح كرد: سياست فرهنگي بايد جايگزين فرهنگ سياسي شود تا ادبيات بيش از پيش فرصت بالندگي بيابد.

انتشارات اميرکبير وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي، مجموعه 54 جلدي «روايت‌ديگر» را به‌تازگي به‌زيور طبع آراسته است. اين مجموعه در چهار ژانر داستان، داستان کوتاه، فيلمنامه و نمايشنامه با محوريت دفاع‌مقدس منتشر شده است. 

نشست «ادبيات‌معاصر دفاع‌مقدس» را اين انتشارات به‌منظور رونمايي از مجموعه 54 جلدي «روايت ديگر» ترتيب داده بود تا ضمن بررسي و وضع‌شناسي ادبيات دفاع‌مقدس در دهه‌هاي اخير، نگاهي انتقادي به آثار ادبيات دفاع‌مقدس داشته باشد.

 

دوشنبه 11 مرداد 1389 - 11:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری