سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 5:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي انتشارات پژوهشكده باقرالعلوم (ع)

 

 

عنوان  :  سيري در سيماي جوانان 

تاريخ چاپ  :  1388

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : اجتماعي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

سيري در سيماي جوانان، عنوان كتابي است كه به تازگي توسط آقاي جواد سبحاني نيا در دويست و سي و يك صفحه تأليف يافته و توسط پژوهشكده باقرالعلوم(عليه السلام) قم، با تيراژ دو هزار نسخه براي اولين بار چاپ شده است.

دوران جواني به عنوان يك پديده اجتماعي در طول تاريخ، به ويژه در عصر حاضر، از موضوعات مهم و كليدي كتاب به شمار مي رود.

كتاب سيري در سيماي جوانان، آسيب شناسي نسل نو را مدّ نظر قرار داده و راهكارهاي نوين تربيتي را با توجه به نقش مهم و سرنوشت ساز جوانان در جامعه، مورد بحث قرار داده است. در اين كتاب، مطالب نو و متنوع تربيتي، فرهنگي، اخلاقي و اجتماعي در قالب جلوه هاي جذّاب و جديد و ارتباط نهادينه و نظام¬مند با جوانان، براساس آموزه هاي مذهبي و زلال معارف ناب ديني تدوين شده؛ تا راه كارهاي ارزشمند آن با حلاوت و شيريني خاصي در كام وجود جوانان ريخته شود و اين نسل جديد، همواره از آسيب هاي فرهنگي دشمن مصون بماند.

 

 

عنوان  :  ذكرها و لحظه ها 

تاريخ چاپ  :  1388

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : ديني

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

ذكرها و لحظه ها، تأليف ملامحسن فيض كاشاني، عنوان كتابي است كه توسط جناب آقاي ولي سيدتاج الديني ترجمه و براي اولين نوبت در سال جاري (1388) در تيراژ دو هزار نسخه، از سوي پژوهشكده باقرالعلوم(عليه السلام) در قطع رقعي و در صد و يازده صفحه، چاپ و منتشر شده است.

اصل كتاب، در هشت باب جداگانه تدوين شده و در هر كدام به گوشه اي از اذكار وارده در لحظات مختلف اشاره مي كند. بخش اول كتاب كه از طرف پژوهشكده باقرالعلوم(عليه السلام) نگاشته شده، به شرح حال مختصر ملامحسن فيض كاشاني، اساتيد و شاگردان و شيوه تصحيح رساله حاضر مي پردازد.

 

 

عنوان  :  حوزه هاي علميه شيعه در گستره جهان 

تاريخ چاپ  :  1378

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مذهبي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

نظر به اهميت آشنائي با نظام حوزه هاي علميه شيعه كتابي تحت عنوان حوزه هاي علميه شيعه در گستره جهان توسط سيد عليرضا سيد كبايري تاليف شده و براي اولين بار در سال 1378 توسط پژوهشكده باقر العلوم (عليه السلام) تهيه شده ...

و در تيراژ 1000 نسخه چاپ شد و در اختيار جامعه علمي – فرهنگي كشور قرار گرفت.

تاريخ حوزه هاي علميه شيعه در طول چهارده قرن گسترده و پر حادثه است. حوزه ها پاسداران فرهنگي انبياء در بلنداي تاريخ اسلام و پهناي جغرافيا و ديار ابرار بودند. اولين مربيان بزرگ اين نظام آموزشي شخص رسول اسلام (ص) و پيشوايان معصوم (عليهم السلام) و صحابه و ياران عترت بودند. كتاب حاضر داراي مقدمه و ده فصل جداگانه مي باشد كه در آن به تاريخچه پيدايش، موسسان حوزه هاي علميه و نظام آموزشي و اهداف حوزه در تربيت فرزانگان پرداخته شده است. سير تحولات حوزه ها در بلاد اسلامي از صدر اسلام تاكنون، نقش حوزه ها در پرورش مراجع تقليد و رهبران عقيدتي-سياسي مردم و نيز ضرورت هاي پيش روي حوزه ها از ديگر مطالب بخشهاي مياني كتاب است. در فصلهاي پاياني نيز، مسائل اقتصادي حوزه ها و اهميت حوزه علميه قم و طلاب خارجي آن مورد بحث و بررسي قرار گرفته و بالاخره شهداي حوزه هاي علميه از ابتدا تا قرن حاضر معرفي شده و درباره آرمان هاي والاي حوزه و موفقيت هاي آن مطالبي بيان گشته است.

 

 

عنوان  :  جوان و بزرگسال 

تاريخ چاپ  :  1385

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مذهبي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

جوان و بزرگسال، عنوان كتابي است، از مجموعه گفتارهاي مرحوم استاد فلسفي(ره) كه توسط دكتر حسين سوزنچي تلخيص شده و به همت پژوهشكده باقرالعلوم(عليه السلام) براي اولين نوبت در بهار 1385 در تيراژ 3 هزار نسخه چاپ و منتشر شده است...

اين كتاب داراي پيش گفتار و 20 سرفصل مي باشد؛ كه در آن، راجع به عمده تفاوت هاي جوانان و بزرگسالان مطالبي بيان شده است.

نويسنده سعي بر آن داشته تا اهمّ سخنان مرحوم استاد فلسفي(ره) در موضوعات اميال، تكريم شخصيت، احساس حقارت و ناسازگاري در ميان سالان و كهن سالان، روابط اين دو گروه اجتماعي، تعديل تمايلات و غريزه جنسي، برتري طلبي، اقتصاد در خانواده و اجتماع، تمدن صنعتي و اخلاق نسبي و ... را از ديدگاه دين و علم روز، به همراه نقد و بررسي استاد بياورد.

 

 

عنوان  :  زندگي بدون اسراف 

تاريخ چاپ  :  1387

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : ديني

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

پژوهشكده باقرالعلوم در جهت ايفاء رسالت خويش، مبني بر شناسايي و شناساندن معروفات و منكرات اجتماعي و امر و نهي نسبت به آنها، كتابي را با عنوان "زندگي بدون اسراف" نوشته جناب حجةالاسلام محمدعلي انصاري و ترجمه حجة الاسلام محمدرضا جباران، براي اولين بار در سال 1387، در 198 صفحه و تيراژ دو هزار نسخه تهيه، چاپ و منتشر كرد.

اسراف در امور زندگي يكي از آسيب هاي جدّي اجتماعي است؛ كه در ابعاد مختلف، جامعه اسلامي ما را تهديد مي نمايد.

هدر رفتن منافع و نعمت هاي بي بديل الهي، ناسپاسي در مقابل خداوند متعال، تحميل هزينه هاي گزاف بر خانواده ها، تأخير در امر ازدواج جوانان و به تبع آن، افزايش آلودگي هاي اخلاقي، تشديد چشم و هم چشمي¬ ها، تشديد فقر عمومي و ده ها مشكل اخلاقي و اجتماعي ديگر؛ از جمله پيامدهاي مخرب اين معضل اجتماعي مي باشند.

اين كتاب مشتمل بر يك مقدمه و سه فصل جداگانه مي باشد.

 

 

عنوان  :  جوان 

تاريخ چاپ  :  1386

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : ديني

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

كتاب حاضر كه تلخيص دو جلد از آثار استاد فلسفي در موضوع جوان است، به همّت پژوهشكده باقرالعلوم قم و به دست تواناي دكتر سوزنچي تلخيص و به سال 1386 براي اولين نوبت چاپ و منتشر شد. اين كتاب داراي پيشگفتار و 30 فصل مي باشد كه پيشگفتار كتاب حاوي 8 نكته در باب شيوۀ تلخيص و تبويب كتاب مي باشد.

 

 

عنوان  :  معاد در نظر جسم و روح 

تاريخ چاپ  :  1386

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : ديني

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

كتاب حاضر كه تلخيص يكي از آثار استاد فلسفي در موضوع معاد با نام معاد از نظر جسم و روح است، به همّت پژوهشكده باقرالعلوم قم و به دست تواناي دكتر سوزنچي تلخيص و به سال 1386 براي اولين نوبت چاپ و منتشر شد. اين كتاب داراي پيشگفتار و 30 فصل مي باشد كه پيشگفتار كتاب حاوي 6 نكته در باب شيوۀ تلخيص و تبويب كتاب مي باشد.

 

 

عنوان  :  مكارم اخلاق در صحيفه سجاديه 

تاريخ چاپ  :  1387

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : حديثي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

كتاب حاضر به همت پژوهشكده باقر العلوم (ع) توسط دكتر حسين سوزنچي تلخيص شده و براي اولين بار در بهار 1387 در تيراژ 3000 نسخه چاپ و در اختيار جامعه فرهنگي كشور قرار گرفت.

اين كتاب داراي يك پيش گفتار در هفت بند در مورد شيوه تلخيص كتاب و همچنين داراي متن كامل دعاي مكارم اخلاق صحيفه سجاديه مي باشد.

اين اثر شامل يك مقدمه و 89 فصل مي باشد. كه بيستمين دعاي صحيفه سجاديه شامل سي بخش را به طور مجزا بيان نموده است.

 

 

عنوان  :  كودك از نظر وراثت و تربيت 

تاريخ چاپ  :  1386

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : حديثي , اجتماعي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

از مجموعه گفتارهاي مرحوم استاد فلسفي، خلاصه كتاب "كودك از نظر وراثت و تربيت" مي باشد كه با قلم دكتر حسين سوزنچي تلخيص شده است و توسط پژوهشكده باقرالعلوم(ع) براي اولين نوبت در زمستان 1386 در 216 صفحه چاپ و منتشر شده است. اين كتاب داراي پيش گفتار و 30 سرفصل جداگانه در مورد اهم مطالب و عواملي كه در تربيت و وراثت كودك، نقش ايفا مي كنند، مي باشد.

 

 

عنوان  :  سخن و سخنوري 

تاريخ چاپ  :  1386

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مذهبي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

گزارش حاضر مربوط به تلخيص كتاب «سخن و سخنوري» از سلسله گفتارهاي فلسفي مي باشد، كه توسط دكتر “حسين سوزنچي” تدوين شده در اختيار علاقمندان آثار استاد فلسفي(ره) قرار گرفت. كتاب حاضر به همت پژوهشكده باقرالعلوم (ع) قم، براي اولين بار در زمستان 1386 در تيراژ 3000 نسخه چاپ و منتشر شد. اين كتاب داراي پيشگفتار، مقدمه، و سه بخش اصلي و خاتمه است.

مؤلف در پيشگفتار كتاب با بيان 7 نكته به بيان جايگاه سخن و سخنوري و شيوه نگارش كتاب پرداخته است.

در مقدمه كتاب نيز مطالبي چون سخن و انديشه، دو مميزه اصلي انسان؛ تفاوت هاي صداي حيوان و تكلم انسان؛ تفاوت نسبي انسان و حيوان در يادگيري؛ تفاوت مطلق انسان و حيوان در ياددهي؛ ضرورت تبعيت زبان از عقل و برتري تكلم بر سكوت آمده است.

 

 

عنوان  :  فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه (س) 

تاريخ چاپ  :  1386

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : حديثي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

گزارش كتاب فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه (س)

 اصل كتاب با نام «موسوعة كلمات الصديقه الطاهره فاطمة الزهرا (سلام الله عليها)» است كه توسط گروه حديث پژوهشكده باقرالعلوم(ع) قم، آقايان: "محمودشريفي"-"سيد حسين سجادي تبار" – "بهاءالدين قهرماني نژاد"؛ تأليف يافته و به قلم استاد "علي مؤيّّدي" ترجمه شده است. كتاب حاضر براي اولين بار توسط انتشارات چاپ و نشر بين الملل در زمستان 1386 در تيراژ 3000 نسخه چاپ و منتشر شد. اين كتاب داراي مقدمه و دو بخش است كه براساس زمان و موضوع، كلمات حضرت را آورده است.

 

 

عنوان  :  مرزهاي ارتباط با كفار 

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مذهبي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

تبيين احكام اسلام ناب محمدي، به صورت كاربردي و منطبق با نياز عصر، مستلزم پژوهش در منابع ديني و آراء انديشمندان بزرگ اسلامي است.

توجه به تضارب انديشه ها و فرهنگ هاي مختلف، نياز به اين پژوهش و تحقيق را محسوس تر و ضروري مي نمايد.

آن چه در اين ميان خود را نشان مي دهد، «شناخت مسائل و موضاعات»، «تشخيص اولويت هاي پژوهشي و نگارشي» و «آشنايي با منابع تحقيق» است.

كم نيستند كساني كه توان تحقيق و قدرت نگارش و عرضۀ معارف دين را دارند، اما يا چندان در جريان ضرورت ها و اولويت هاي ملموس و محسوس نيستند، يا محورهي ريزتر موضوع پژوهش را نمي شناسند يا آشنايي و دسترسي به منابع ندارند.

از اين رو، در مجموعه «طرح هاي پژوهشي»، كه پژوهشكدۀ باقرالعلوم (عليه السّلام) تهيه، تدوين و عرضه كرده است با يك سري از اين گونه اولويت ها و موضوعات شايستۀ پژوهش آشنا مي شويد. در اين جزوه ها، هم محورهاي اصلي و سرفصل هاي فرعي آن ارائه شده و هم منابع و كتب و مجلاتي كه مي تواند مورد مراجعۀ محقق و پژوهشگر قرار گيرد، با ذكر مدرك دقيق هر عنوان معرفي شده است.

اميد است با رعايت اين اولويت ها فقهاي بزرگوار حوزه هاي علميه، به ويژه حوزه علميه قم، موضوعاتي مثل «مرزهاي ارتباط با كفار» را به عنوان محور تحقيق و تدريس درس «خارج فقه» برگزينند و در جمع فضلاي برجسته، به اجتهاد و استنباط عالمانه در اين گونه مسائل بپردازند. به اين ترتيب هم وظيفۀ مسلمين و نظام اسلامي را در رابطه با دنياي كفر و الحاد روشن مي سازند و هم مرزهاي هجوم فرهنگ كفر را از ديدگاه فقهي و حقوقي مي بندند و در نهايت تلاش هاي علمي حوزه ها را به سوي مباحث كاربردي و مورد نياز هدايت مي كنند.

از ديگر طرح هاي پژوهشي منتشر نشده عبارتست از: معلم، حضرت زينب (عليها السّلام)، ولايت فقيه، قرض الحسن، امام باقر (عليه السّلام)، امام صادق (عليه السّلام)، و علل پيشرفت و انحطاط مسلمين، امر به معروف و نهي از منكر و... .

عنوان  :  ديار ابرار

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : تاريخي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

سرزمين اسلام، ديار ارزش هاست، ديار ايمان و دانش هنر و كوشش است. افتخار ديار اسلام چند اثر باستاني بجا مانده از شاهان بيدادگر و چند شعر باقي مانده از لحظۀ عربده و مستي چند شاعر نيست.

ديار اسلام به دانشمندان متعهد و عالمان دور انديش و حافظان قرآن و راويان حديث و مجاهدان سلحشور و فداكاران مؤمني مي بالد كه در دامان دين بزرگ شدند و از ايمان و آزادي و استقلال انسان ها دفاع كردند.

افتخار سرزمين اسلام، مربيان و معلمان و كارگران و كشاورزان و رزمندگان هستند، كه ايمان و عشق خدا در دل دارند و قلم و كتاب و بيل و كلنگ و آچار و اسلحه در دست.

ديار اسلام به آداب و رسوم نيكوي انساني و اخلاقي افتخار مي كند كه از آگاهي و آزادي و آرمان هاي بلند انساني برخاسته است و از هنر «فرهنگ مردم» و «آداب مردمي» و «موسيقي سنتي» كه با معيارهاي مكتبي در تضاد باشد، برائت مي جويد.

مجموعۀ پژوهشي «ديار ابرار» با اين آرزو شكل گرفت كه خدمات هر شهر و دياري در دنياي بزرگ اسلام به اين آئين الهي، روشن گردد و سيماي ارزشي سرزمين اسلام، ترسيم و خدماتي كه مردم هر منطقه به اسلام تشيع، تقديم داشته اند، مشخص گردد. در اين مجموعه سابقۀ تشيّع و اسلام پذيري هر شهر، راويان برخاسته از منطقه و پيوند تاريخي شهر با عترت پيامبر (صلي الله عليه و آله)، سخنان پيشوايان معصوم (عليهم السّلام) دربارۀ شهرها، فقها، محدثان، مفسران و حافظان و خطبا و شاعران متعهد هر منطقه، مطرح مي گردد و از امامزادگان و بزرگان مدفون در شهر سخن به ميان مي آيد. مبارزات مردم شهرها با كفار و اشرار ترسيم مي شود. مساجد، مدارس، دانشگاه ها و مراكز فرهنگي مهم شهر در پيشديد نسل جوان قرار مي گيرد. آداب و سنن خوب و اسلامي مردم در ماه رمضان و محرم و عيد فطر و قربان و غدير و جمعه يادآوري مي شود. روحيات و اخلاق اقتصادي، نظامي، سياسي، فرهنگي و تاريخي شهرها مطرح مي گردد.

عنوان  :  سنن امام علي(ع)

تاريخ چاپ  :  1380

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

«لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ» (احزاب/21؛ ممتحنه/6)

اعمال رفتار ارادي انسان جلوه اي از انديشه و تفكر باطني اوست كه در عالم خارج ظهور مي كند. به همين دليل اعتبار و استحكام رفتار هر انسان، نشانۀ عمق و اعتبار مباني فكري و داشتن تحليل درست و عميق از اصول اعتقادي و نظري است.

با درك صحيح اين مطلب، لزوم ثبت و انتقال فرهنگ وحي از نسلي به نسل ديگر و ضرورت بيان سيره و روش عملي اسوه هاي معرفي شده قرآن و اهل بيت (عليهم السلام)، زندگينامه دانشمندان اسلامي و نويسندگان مسلمان و متعهد را به خود جلب كرده است.

در رفتار شبانه روزي پيامبر اسلام و ديگر اولياي دين، مواردي وجود دارد كه همراه با گردش روزگار تكرار مي شده و به صورت سنتي نيكو در طول عمر يا حداقل در قسمتي از زندگي پر بركت آنان استمرار داشته و به همين دليل از چشم نزديكان و دوستان نيز پنهان نمي مانده است.

در واقع همين بخش از زندگي حجج الهي است كه مي تواند براي ديگران راهگشا و هدايت گر باشد؛ زيرا پيروي از رفتارهاي ويژه و تكرارناپذير و يا استثنايي و موردي، نيازمند تشخيص دقيق زمان و مكان و مورد بوده و در همه جا و براي همه كس قابل پيروي و اقدام نخواهد بود.

عنوان  :  موسوعة شهادة المعصومين (عليهم السّلام)

تاريخ چاپ  :  1375

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مقتل معصومين(عليهم السلام)

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

قال الصادق عليهم السّلام:

«نفس المهموم لظلمنا تسبيح و همَه لنا عبادة»

در سال 1365 ه.ش به پيشنهاد مسئولين محترم سازمان تبليغات اسلامي، لزوم تهيه مقتل براي معصومين (عليهم السّلام) احساس شد و در همين راستا حركتي آغاز گرديد. زيرا سخن از اين بود كه در بعضي از مجالس عزاداري اهل بيت (عليهم السّلام)، مطالبي مطرح مي شود كه داراي مدرك معتبر نيست و روز به روز هم، سينه به سينه نقل و بيان مي شود و شيوع پيدا مي كند و چه بسا، موجب وهن و اهانت به مقام عصمت و عزّت اهل بيت (عليهم السّلام) گردد. نظر مورد اتفاق صاحب نظران، جلوگيري از شيو اين گونه مطالب بي اساس، بلكه مضر بود.

سرانجام كار آغاز گرديد و نتيجۀ آن، تأليف سه جلد كتاب، با عنوان موسوعة شهادة المعصومين (عليهم السّلام) شد كه تقديم علاقه مندان و عاشقان اهل بيت (عليهم السّلام) خواهد شد.

اين مجموعه داراي چهارده جزء در سه مجلد مي باشد كه هر جزء آن مربوط به يك معصوم است.

عنوان  :  متون آموزشي

تاريخ چاپ  :  1374

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مذهبي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

تدوين «متون آموزشي» يكي از گام هاي لازم و مفيد جهت انتقال دانش ها و معارف الهي و بشري به نسل جديد است. قب از شروع هرگونه فعاليت تبليغي و آموزشي، آماده سازي متون آموزشي و كمك آموزشي و تبليغي و آموزشي، آماده سازي متون آموزشي و كمك آموزشي و تبليغي ضرورت دارد. متن آموزشي هم كمك به آموزش بينندگان است و هم يار و ياور آموزش دهندگان. به همين خاطر نهادهاي آموزشي در رشته هاي گوناگون فني، هنري و علمي هر كدام در قلمرو كار خويش، با آماده سازي سرفصل ها و متون و برنامه ريزي درسي و زمان بندي مواد آموزشي كار انتقال دانش و هنر را آسان مي سازند و استادان و شاگردان را در فراگيري و آموزش ياري مي كنند.

پژوهشكده باقرالعلوم (عليه السّلام) كه با الطاف الهي يك مركز پژوهشي و اطلاع رساني در حوزۀ علوم و معارف اسلامي است، از سال ها قبل در انديشۀ تهيه و تدوين متون آموزشي در موضوع معارف اسلامي بود. در گام هاي نخستين براي هر يك از موضوعات اخلاق، عقايد، احكام و تاريخ اسلام در سه سطح دانش آموزي، دانشجويي و استادي، متون و كتاب هايي شناسايي كرد و طي بخشنامه اي به دفاتر سازمان تبليغات اسلامي در سال هاي 1366 و 1367 ش. ابلاغ شد. شناسايي بهترين متون موجود، كاري در حدّ كمك هاي اوليه و تأمين فوريت هاي آموزشي بود كه هيچ گاه كمبو متون آموزشي در زمينه هاي معارف ديني را برطرف نكرد.

عنوان  :  راويان نور

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مذهبي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

راويان نور

درخت را از ميوه اش مي توان شناخت، و مكتب را از دست پروردگارش، و ... استاد را از شاگردانش.

مكتب «تعليمي – تربيتي» اهل بيت (عليهم السّلام)، به ويژه در دوران امام باقر، و امام صادق (عليهم السّلام) بوستان با طراوت و سرسبزي بود كه هزاران نهال ثمربخش، در آن روييد، باليد و به برگ و بارنشست و جامعه اسلامي از ميوه آن، هم در آن عصر و هم در دوران هاي بعد، بهره برد.

ميراثي كه امامان شيعه براي امّت بر جاي نهاده اند، علاوه بر يك نظام فكري، تربيتي و معنوي، مجموعه اي از تعاليم مكتب در زمينه هاي اخلاق، احكام، عقايد و ... بود كه مجموعه را با عنوان «حديث» مي شناسيم.

«روايت»، تابلويي بود كه آن سخنان و رهنمودها را در خود داشت. و ... «حديث»، آيينه اي بود كه روح تعاليم عترت، در آن متجلّي مي شد.

راويان، افتخار آن را داشتند كه نور را از سرچشمه گرفته، آيينه وار در رواق تاريخ بتابانند. اصحاب، اين توفيق را داشتند كه حامل علوم و معارف اهل بيت (عليهم السّلام) باشند و از طريق روايت، نسل هاي عصر غيبت (و حتي عصر نخستين حضور ائمه) را با معدن آن معارف والا پيوند دهند.

عنوان  :  فقه و زندگي

ناشر : پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

موضوع کتاب : مذهبي

نوع کتاب : کتابهاي عمومي

از ديدگاه اسلام، همان گونه كه دين راهنماي انديشه و اخلاق و عبادت ها است، راهنماي انتخاب شغل و بايدها و نبايدها در قلمرو توليد، توزيع، مصرف، مديريت و اقتصاد هم محسوب مي شود.

مشاغل مختلف، صدها حكم واجب و مستحب و شرايط حقوقي و اخلاقي دارد كه دانستن آن در سلامت روابط اجتماعي و تكامل اخلاقي و معنوي انسان اثر مي گذارد. هم چنين صدها حرام و مكروه دارد كه انجام آن فضاي زندگي جمعي و اسلامي را آلوده مي سازد و ابهام آن دلهره و ترديد مي آفريند. آشنايي با احكام ويژۀ هر صنف براي دست اندركاران آن ضرورت حتمي و براي مراجعان به آن مشاغل «نياز قطعي» و براي اهل مطالعه، دانش اجتماعي – ديني، مفيد و روشن گر است.

 

دوشنبه 11 مرداد 1389 - 11:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری