سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 22:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

اسلحه سري

 

اسلحه سري

نوشته: اليوت آرنولد

مترجم: مجيد عميق

انتشارات سوره مهر

چاپ دوم: 1388

اسلحه سري توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است و چاپ اول آن سال 77 منتشر شده است. اين كتاب يك رمان جذاب و خواندني از ادبيات جهان است. موضوع كتاب حاضر در خصوص جنگ جهاني دوم در كشور دانمارك است كه در آن خاطرات مقاومت يك خانواده دانماركي در مقابل اشغالگران نازي روايت مي‌شود خانواده‌اي كه در زيرزمين منزلشان به جمع‌آوري دقيق اخبار و اسناد و چاپ و انتشار اين اخبار به صورت خبرنامه مي‌پردازند و به اين وسيله مردم را از دسيسه‌ها و نقشه‌هاي شوم اشغالگران نازي باخبر كرده و به مقابله با تبليغات و شايعه‌پراكني آلمان‌ها مي‌پردازند.

جنگ جهاني دوم شروع شده است و نيروهاي آلمان نازي كشور دانمارك را اشغال كرده‌اند مردم دانمارك گروه‌هاي مقاومت مرزي تشكيل مي‌دهند و در مقابل رفتارهاي وحشيانه اشغالگران ايستادگي مي‌كنند كه داستان اين كتاب درباره فعاليت‌هاي مبارزاتي اعضاي خانواده‌اي است كه با استفاده از يك اسلحه سري با نيروهاي دشمن مبارزه مي‌كنند. با كمك اين كتاب مخاطب با اين اسلحه سري و حوادثي كه اعضاي اين خانواده پشت سر مي‌گذارند آشنا مي‌شود.

قسمتي از فصل اول كتاب حاضر را مرور مي‌كنيم: «و اين بود صحنه‌اي كه پيتر هميشه آن را به خاطر داشت. ابتدا هر دوي آن‌ها روي دستگاه تكثير خم شدند، پدرش با آن قد بلند و اندام لاغر و استخواني‌اش كه سرآستين‌هاي كتش هميشه كوتاه بودند، موهاي ژوليده‌اش كه گويي باد زمستاني آن‌ها را پريشان كرده بود، صورت كشيده و دهان بزرگش كه به نظر مي‌رسيد هميشه نوعي لبخند بر لب دارد و گويي در تمام اوقات با لطيفه‌اي خنده‌دار زندگي مي‌كرده است و مادرش با آن صورت بيضي‌شكل و قد كوتاه و چهره‌اي كه هميشه خوشحال به نظر مي‌رسيد.»

در اين داستان تاريخي در خصوص رفتار آلمان‌ها با مردم دانمارك آمده است: آلماني‌ها از زمان اشغال كشور كوچك دانمارك، يعني از ماه مه سال 1940 ميلادي، براي مدتي طولاني با مردم دانمارك رفتار خوبي در پيش گرفته بودند. براي اينكه آدولف هيتلر، رهبر آلمان، از اين طريق خواسته بود به مردم دانمارك نشان دهد كه اگر جزئي از قلمرو خاك اروپايي او بشوند به نفعشان خواهد بود و او اين فرصت را به مردم دانمارك داده بود تا در اين باره تصميم نهايي‌شان را بگيرند.

در قسمت ديگري از اين داستان مي‌خوانيم: «پيتر خيلي آهسته از پشت درختي كه مخفي شده بود بيرون آمد و پشت درخت ديگري پنهان شد. پيتر بدجوري تولي تله افتاده بود. آلماني‌ها از راه‌هاي خروجي پارك نيز آگاه بودند. ياد همان فيلمي افتاد كه سگ‌هاي شكاري روباره را توي تله انداخته بودند و همه راه‌هاي فرار را بسته بودند. پيتر آرزو كرد كاش پدرش آن جا بود فكر مي‌كرد كه اگر پدرش آن جا بود حتماً راهي براي نجات از اين مخمصه پيدا مي‌كرد اما چه آرزوي محال و باطلي! فكر كرد اگر خودش را به مأمورين گشتاپو تسليم كند به خاطر سن و سال كمي كه دارد زياد سخت نخواهند گرفت»...

مجيد عميق مترجم اين كتاب مي‌نويسد: در واقع اين كتاب الگو و نمادي از مردم دانمارك است كه در مقابل اشغالگران نازي به مقاومت روي آورده و با تشكيل گروه مقاومت زيرزميني از كشور خود دفاع كرده‌اند.»

در حوزه ادبيات پايداري براي كودكان دو كتاب ديگر «وطن فقط يك سرزمين نيست» و «بندر امن» نيز مجدداً چاپ شده است و اين نشان از اقبال نسل امروز به ادبيات و داستان در حوزه ادبيات مقاومت دارد.

 

 

دوشنبه 4 مرداد 1389 - 14:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری