سه‌شنبه 17 تير 1399 - 21:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نشريه شعر چالش‌هاي ترجمه شعر در ايران را بررسي كرد

 

 

شصت و نهمين شماره از نشريه شعر با آثار و گفتارهاي جمعي از نويسندگان و صاحب‌نظران جامعه ادبي كشورمان، با همت مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به اين سازمان منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مطلب آغازين اين نشريه به ارائه چند نكته پيرامون غفلت ديرسال مسئولان فرهنگي در باب شعر با عنوان «هزار فرسخ سنگين، هزار فرسخ سخت...» مي‌پردازد.

«متوليان امور فرهنگي، در همه اين سال‌ها، كمترين توجه را نسبت به شعر در مقايسه با ساير هنرها داشته‌اند و گواه صادق آن اين كه پس از بيست و چند دوره كه ساير جشنواره‌هاي فجر برگزار شد، جشنواره شعر شكل گرفت.»

همچنين، مطلب «انسان بود، پيش از آنكه شاعر باشد...» به بخش‌هايي از مقاله «اوستا و پژوهش دردناك هستي» مي‌پردازد كه در اين بخش مي‌خوانيم:

«اوستا ظاهري ظريف و اين اواخر نحيف داشت، اما باطن او براي تحمل درد بسيار بستر و درشت مي‌نمود، و از همين رو، خود را در عمري سراسر عذاب آماده مواجهه با دردناكي جان خويش و جهان كرده بود. آيا در اين مواجهه به حق بود؟ من مي‌گويم «نع» و به تأكيد و تشديد تمام! همچنان كه تمام شاعران ديگر را هنگام مواجهه با درد محق نمي‌بينم؛ هر كه باشند و هر كجا كه باشند».

حميدرضا شكارسري در ادامه در نقدي بر غزل‌هاي مذهبي «تشنج كلمات» با عنوان «سرايش در خوف و رجاء» مي‌نويسد:

«غزل مذهبي «سجادي» مخاطبان عام اشعار مذهبي را هدف گرفته است و نگرفته است! هدف گرفته است چرا كه از مضامين شيرين و ساده فهم چندان فاصله نگرفته است  و شاه‌بيت‌هاي جذابي در آثارش يافت مي‌شود و هدف نگرفته است چرا كه بيان او و ساختار آثارش گاه به بيان و ساختار غزل‌هاي آوانگارد اظهار نزديكي و ارادت مي‌كند».

تازه‌ترين مطالب آماده در اين نشريه عبارتند از:

سرمقاله؛ گفت‌وگو: شعر زبان آشتي جهان است/ گفت‌وگو با دكتر سيدسعيد فيروزآبادي؛ پرونده يادبود مهرداد اوستا: شعر و آفاق تعهد/ استاد علامه محمدرضا حكيمي، انسان بود، پيش از آنكه شاعر باشد.../ يوسفعلي ميرشكاك، اوستا در نگاه ديگران/ استاد علي معلم دامغاني، باز آي اي امام.../ مهرداد اوستا؛ مقالات: درباره كتاب از صبا تا نيما/ دكتر عبدالحسين زرين‌كوب، راوي معنويت‌هاي فراموش‌شده/ محمدرضا تقي‌دخت، چه كسي غزليات سعدي را در چهار دسته كرده و چرا؟/ دكتر جهانبخش نوروزي، كي شود اين روان من ساكن.../پرستو يميني، پيوند خودآگاه و ناخودآگاه/سودابه اميني، اي مسيح مهربان، زير نام قيصرت.../ فاطمه محمودي، تا ملي در معني «مسلخ»/ يدالله قائم‌پناه، اسلوب‌ معادله در شعر/ دكتر كاووس حسن‌لي/ سنگي در گلوي من است/ دكتر سيامك بهرام‌پرور، دعوت به تا ملي مكرر/ مهرنوش قربانعلي، نگاهي به «ما به روايت من»/ محمد خراساني، گم در مه انبوه.../ مصطفي علي‌پور، كجاست منزلم آخر...؟/ دكتر مظاهر مصفا، فراز و فرودهاي شعر يميني شريف، دكتر كاووس حسن‌لي، فراهنجاري‌هاي دهگانه اشعار قيصر/ دكتر مصطفي گرجي- افسانه ميري و ضربه‌اي مهلك بر پيكر شعر فارسي/ دكتر مهدي زرقاني، پرونده شعر جوان: سرايش در خوف و رجاء/ حميدرضا شكارسري، شاعري پيشنهاددهنده در حوزه غزل امروز/ يزدان سلحشور، غزلسرايي شعر نيمايي/ مفتون اميني، كار ناوالي از تشنج و كلمه/ سيدمهدي موسوي، وقتي كلمات متشنج مي‌شوند/ مهرداد نصرتي و مكان‌ها و نامكان‌هاي غزل/ عليرضا آدينه؛ شعر جهان: جوهرداني ساخته از پوسته نارنجك/ گيوم آپولينر؛ شعر و معرفي كتاب؛ تقويم تاريخ شعرا گردآوري و تنظيم: رضا غلاميان؛ چند شعر از شاعران جوان كرمانشاه.

گفتني است، نشريه هنرهاي تجسمي از سوي دفتر آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در 140 صفحه، از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به اين سازمان، منتشر شده است.

 

دوشنبه 4 مرداد 1389 - 10:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری