دوشنبه 5 خرداد 1399 - 12:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دکتر سيد مهدي خاموشي: ولايت مشروع، به رفتار سياسي ساختار مي‌بخشد

 

 

رئيس سازمان تبليغات‌اسلامي؛ در نشست پيشواز از كتاب «شنام»، ضمن‌اشاره به‌برخي از خاطرات خود، گفت: ما مي‌گوييم دفاع ما مقدس است و حتما جبهه ما مقدس و جبهه دشمن نامقدس است، چون ما معتقديم ولايت مشروع، به‌رفتار سياسي ساختار مي‌بخشد.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي، درادامه افزود: مشروعيت سبب شد كه ابوالفضل‌كاظمي، راوي كتاب «كوچه نقاش‌ها» به‌نقل از يكي از شهيدان ‌بگويد كه اگر امام دستور مي‌داد دست دشمن را ببوسيم، اين كار را مي‌كرديم چراكه حکومت ما مبتني بر ولايت است و اگر ولايت بگويد بجنگيد، مي‌جنگيم.
همچنين، وي شنام را خواندني دانست و عنوان‌ كرد: گروهك‌هاي منافقين و كومله، دو گروه مجهولي هستند كه نسل سوم ما لازم‌است بامطالعه كتاب درباره آنها بيشتر بدانند.

دكترخاموشي ضمن تشكر از پردازش روايي در شنام بدلايلي همچون درست‌بودن آدرس‌ها، تاكيد‌كرد: دوگروه حزب دموکرات و کومله نسبت به‌منافقان مجهول هستند که بايد شناسايي شوند چون آنها دايه دارند و دايه بد هم دارند. بحث کردستان آزاد، بحثي جدي است و بايد کنکاش شود که اينها چه‌کساني هستند و در مرزهاي‌اسلامي بدنبال چه هستند.

رئيس سازمان تبليغات‌اسلامي، بااشاره به‌ رفتارهاي عجيب ضدانقلاب براي از بين بردن وحدت و کيان انقلاب‌اسلامي، عنوان كرد: دشمن همواره درصدد تخريب عقبه‌ها است.

همچنين محسن‌مومني، رييس حوزه‌هنري ‌سازمان تبليغات‌اسلامي؛ درباره چگونگي اعلام‌موجودي حزب کومله در کردستان گفت: درست فرداي روزي که انقلاب‌اسلامي به‌پيروزي رسيد در ميادين شهر مهاباد دو گروه با هم درگير شدند.آنها مي‌خواستند به جاي مجسمه شاه پرچم خودشان را نصب کنند. گروهي بچه‌هاي متدين بودند که مي‌خواستند پرچم لااله الا الله محمد رسول‌الله را نصب کنند و گروه ديگر کساني بودند که براي مردم ناشناخته بودند و اصرار داشتند که پرچم سرخ را نصب کنند و مرام مارکسيستي داشتند.

مومني افزود: در ادامه درگيري ميان اين دو گروه، روحاني‌شهر که متهم به‌همکاري بارژيم شاه و ساواک بود براي ميانجي‌گري پرچم سرخ را بوسيد و همراه پرچم لااله الا الله محمد رسول الله هر دو را نصب کرد که اين آغاز اتفاقي است که بعدها از کشور انرژي مي‌گيرد.

وي ادامه داد: آن گروه که آن روز اعلام موجوديت کردند کومله نام گرفتند و براي خودشان تاريخي ساختند تا در مقابل حزب دموکرات بي‌تاريخ نباشند و متاسفانه از اين تاريخ به‌بعد جمهوري‌اسلامي بابزرگ‌ترين مشکل خود مواجهه شد؛ مشکلي که در مرزهاي غربي و مخصوصا کردستان به‌وجود آمد.

 

وي عنوان كرد: جان‌هاي پاکي فدا شدند تا شهرهاي کردستان آزاد شدند و معلوم شد که دشمنان جمهوري‌اسلامي چه کساني هستند و چه مرامي دارند، حالا کتاب «شنام» به ما نشان مي‌دهد که ما با دشمناني طرف بوديم که حتي بديهي‌ترين حقوق انسان‌ها را هم رعايت نمي‌کردند.

مومني ادامه داد: البته مردم کردستان با اين گروه ها هم‌راي نبودند و با آنها مبارزه مي‌کردند و شهدايي که کردستان در راه مبارزه با اين گروه‌ها داد کم نيستند. بيش از دو هزار روحاني ازسوي اين گروه‌ها به‌جرم طرفداري از جمهوري اسلامي کشته شدند. البته بايد گفت که خيلي از افراد اين گروه‌ها کرد نبودند و از جاهاي ديگر به‌کردستان آمده بودند.

وي افزود: نگاه عاطفي اين کتاب، مسائلي که در دوران اسارت افتاده و جبهه‌بندي مردم با ضد‌انقلاب مي‌تواند براي جوانان و نوجوانان جذاب باشد. اين کتاب و کتاب‌‌هاي ديگر مي‌تواند منبع خوبي براي فيلم سينمايي باشد چرا که ما معمولا با کمبود معنا و مضمون در سينما مواجه هستيم و فکر مي‌کنم اين کتاب مي‌تواند منبع خوبي براي توليد فيلم باشد.
مرتضي سرهنگي، مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه‌هنري؛ درباره عكس‌العمل سازمان ملل متحد نسبت به جنگ تحميلي عراق عليه ايران و گفت: اگر اميد نباشد چراغ تمام آرزوها خاموش مي‌شود. بر اساس آنچه در حبسيه‌هاي ايراني تجزيه و تحليل شده، اميد نكته مهم ادبيات اسيران است.

سرهنگي با تلميح به‌عنوان بخش اصلي اميد در خاطرات اسرا اشاره و خاطر نشان كرد: در حدود 15 عنوان از كتاب‌هاي خاطرات اسرا مانند كتاب دو جلدي «حزب بعث و جنگ» نوشته احمد يوسف‌زاده، به‌خنده‌هايي در اسارت پرداخته شده كه اسراي ايراني به خاطرش شكنجه شده‌اند.

رضاكيانيان، بازيگر سينماي كشورمان؛ درادامه عنوان‌كرد: من تبريک مي‌گويم به آقاي گلزار راغب و واقعا از خواندن اين کتاب لذت بردم ولي يک‌چيزي که برايم سوال شد اين است که چرا شما از عشقي که در کتاب روايت مي‌شود فرار مي کنيد؟ عشق را خدا آفريد و چيز بدي نيست.

کيانيان با اشاره به گفته هاي رئيس حوزه هنري در مورد پيشنهاد ساختن فيلم از روي اين کتاب‌ها، گفت: آقاي مومني خودتان بهتر از من مي‌دانيد که در واقع دستگاه‌هاي ناظر و نظارت کننده به‌هنر و سينما اصلا برنمي‌تابند که خيلي از اين مسائل اين کتاب گفته شود. يادم مي‌آيد مرحوم ملا‌قلي پور مي‌گفت اي‌کاش يک‌روزي برسد که بتوانم آنچه را که در جبهه ديده‌ام بسازم.

گلزار راغب درپايان، درباره نوع برخوردش با مسئله عشقي کتاب «شنام» و سوال کيانيان در اين باره گفت: معتقدم که انسان با عشق آفريده شده و از آن فرار هم نمي‌کنم، چون اگر مي‌خواستم از اين مسئله فرار کنم اصلا درباره آن در کتاب نمي‌نوشتم.

 

تقدير از کيانوش گلزار راغب ازسوي حجت‌الاسلام خاموشي، مرتضي‌سرهنگي و رضاکيانيان و اهداي لوح‌تقدير و هديه سوره مهر به گلزار ازسوي رضاکيانيان، آخرين بخش مراسم پيشواز کتاب شنام بود.

دكتر خاموشي، رييس سازمان تبليغات اسلامي؛ محسن مومني، رييس حوزه‌هنري ‌سازمان تبليغات‌اسلامي؛ مرتضي سرهنگي، مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه‌هنري؛ كيانوش گلزار راغب، نويسنده كتاب «شُنام» و رضا كيانيان، بازيگر سينما و بسياري از نويسندگان و نيز مشترکان انتشارات سوره‌مهر در تماشاخانه‌ مهر حوزه‌هنري در مراسم پيشواز اين كتاب حضور داشتند.

 

دوشنبه 4 مرداد 1389 - 10:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری