سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

جايزه «لوح و قلم» براي سوره مهر و کتاب « دا »

 

گويا نمي شود برنامه اي درباره کتاب و کتابخواني برگزار شود و در آن نامي از سوره مهر برده نشود.جايزه کتاب فصل ، جايزه جلال آل احمد ، جايزه ربع قرن کتاب دفاع مقدس ، جايزه کتاب سال ، جايزه شهيد غني پور ، اختتاميه نمايشگاه بين المللي کتاب تهران ، و حالا هم گردهمايي پديدآورندگان منابع کتابخانه هاي عمومي که با عنوان جشن « لوح و قلم » برگزارشد.

به گزارش ستاد خبر انتشارات سوره مهر در نخستين دوره جشن «لوح و قلم» از انتشارات سوره مهر به خاطر اهتمام در انتشار آثار متعهد درحوزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و نيز توجه به امر تبليغ و اطلاع رساني کتاب و ترويج مطالعه تقدير شد.

همچنين بر اساس بررسي صورت گرفته در کتابخانه هاي عمومي کشور در سال 1388، کتاب « دا » به عنوان پرمخاطب ترين و پر متقاضي ترين کتاب در اين سال انتخاب شد.

سيده زهرا حسيني که کتاب خاطراتش پيش از اين عنوان پرفروش ترين کتاب سال و پرتيراژ ترين کتاب در مدت زمان مشخص را به خود اختصاص داده و جوايزي همچون کتاب سال ، جلال آل احمد ، شهيد غني پور و کتاب فصل را دريافت کرده بود اين بار جايزه پرمخاطب ترين کتاب سال 88 را از آن خود کرد.


علاوه بر جوايز مذکور ، سوره مهر بسيار بيشتر از اين در جشن « لوح و قلم »نمود داشت ، چه اينکه محسن مومني ؛ رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در اين مراسم به عنوان مهمان ويژه حضور داشت و مرتضي سرهنگي که در برنامه هاي اينچنيني کمتر ديده مي شود ، محمد حمزه زاده ؛ مديرعامل سوره مهر را همراهي مي کرد.

اما پيش از تقدير از ناشران و پديدآورندگان منابع کتابخانه هاي عمومي ، جشن « لوح و قلم » چند سخنران داشت که اولين آنها بهمن دري ؛ معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بود.

معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد با اشاره به اينکه کتابهاي دفاع مقدسي و آثار هم‌راستا با اهداف انقلاب مورد حمايت اين وزارتخانه است از خريد چند چاپ 2هزار نسخه اي از اين کتابها و عدم خريد کتابهايي که نبايد حمايت شوند، خبر داد.

بهمن دري گفت: گسترش هرچه بيشتر فرهنگ مطالعه مفيد در جامعه، توانمندسازي شخصيت فرهنگي مراجعه کنندگان به کتابخانه عمومي، تغذيه کارآمد و متناوب جامعه با کتابهاي منطبق با ماموريت انقلاب اسلامي و بر اساس حديث ثقلين که ترجمان آن در پهنه ديدگاه حضرت امام خميني (ره) و به لحاظ يکپارچگي و تطابق با زمان در رهنمودهاي رهبر بزرگ انقلاب متبلور شده است از مهم ترين اهداف ما در بخش فرهنگي است.

وي ادامه داد: طي سالهاي پس از انقلاب تحليل هايي که در حوزه نشر شده نشان مي دهد که حوزه کتاب و انتشار آن 4 مرحله اصلي دارد. مرحله اول توليد فکر است. مرحله دوم ابزار بياني و ساختار است. مرحله سوم توزيع عمومي است که در وضعيت کنوني دچار چالش شده است و مرحله چهارم هم کتابخواني و کتابخانه سازي و تقويت منابع آن است که فقط در 3 سال اخير جدي گرفته شده است.

دري با اشاره به اينکه همواره يکي از اين مراحل بيشتر مورد توجه قرار گرفته و زماني نبوده که هر 4 مرحله همگام پيش بروند بيان کرد: اگر قرار است در وضع نشر ما اتفاق مثبتي بيفتد بايد اين 4 مرحله همزمان پيش بروند و هيچ يک از آنها مورد غفلت واقع نشود.در حال حاضر کتابخواني ما از چرخه نشر عقب‌تر است و بايد آن را همگام با نشر کنيم.

معاون امور فرهنگي ارشاد خبر داد: ما برنامه جدي براي حمايت از توليد و خريد کتاب برنامه جدي داريم با نهاد کتابخانه هم صحبت کرديم و در خريد کتاب اتفاقات خوبي خواهد افتاد. ما در حوزه دفاع مقدس و حوزه هايي که با اهداف متعالي انقلاب هم‌راستا است حمايت جدي خواهيم کرد.

وي در پايان تاکيد کرد: کتابي که قرار است حمايت شود ما چند چاپ 2هزار نسخه اي از آنها را خريداري مي کنيم و اگر کتابهايي نبايد حمايت شوند از خريد آنها معذوريم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين جشن رويکرد دولت به مسائل فرهنگي را يک فرصت مغتنم دانست و گفت: دولت از اقدامات ارزشمند در حوزه کتاب و نشر حمايت مي کند.

سيدمحمد حسيني با اشاره به تشکيل شوراي عالي سينما گفت : رييس جمهور با تشکيل شوراي عالي سينما با رياست خود موافقت و هر دو يا سه ماه مسائل حوزه سينما را بررسي خواهد کرد. حتما اين حمايت در بحث کتاب هم وجود دارد و ما بايد از اين فرصت به بهترين وجهي براي انجام اقدامات ماندگار و اثرگذار استفاده کنيم.

وي در ادامه اظهار داشت: اقداماتي که در نهاد کتابخانه هاي عمومي و معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام مي شود به منظور افزايش سرانه مطالعه در کشور است و براي پيشرفت و تعالي راهي جز از طريق مطالعه نيست.

وزير ارشاد با اشاره به اينکه نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور داراي طرح و برنامه است، يادآور شد: اين نهاد چشم انداز خود را تا سال 1404 ترسيم کرده و هر مقدار که امکانات و اعتبار بخواهد مي تواند به سرعت استفاده کند تا کمبودها و نيازهاي اين حوزه مرتفع شود.
حسيني با بيان اينکه کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد از مرز هشت هزار گذشته است، خاطر نشان کرد: تا مدتي قبل 10 درصد مساجد به کتابخانه مجهز بودند که هم اکنون اين رقم به 12 درصد رسيده است.

وزير ارشاد ابراز اميداواري کرد که در آينده به اندازه نياز ، کتابخانه عمومي در کشور وجود داشته و همه افراد به کتاب دسترسي داشته باشند.

وي يادآور شد: اجراي طبقه بندي جديد در کتابخانه هاي عمومي کشور آغاز شده و نبايد فقط الگوبرداري کنيم بلکه اين طرح بايد براساس نيازهاي خود ما باشد.

وزير ارشاد با اشاره به تصويب طرح نهضت مطالعه مفيد در شوراي فرهنگ عمومي و ارجاع آن به شوراي انقلاب فرهنگي، خاطر نشان کرد: انشاالله اين طرح در اولين فرصت در شوراي انقلاب فرهنگي مورد بررسي و تصويب قرار خواهد گرفت.

حسيني البته در اين جشن فرصت را مغتنم شمرد و خطاب به ناشران در مورد تصويب طرح الي الابد شدن حق التاليف نويسندگان در مجلس شوراي اسلامي،گفت: طبق قانون بعد از 30 سال حق التاليف نويسندگان در اختيار ناشران قرار مي گرفت که براساس مصوبه جديد تا ابد به ورثه تعلق خواهد داشت. اين طرح از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نبود و اين وزارتخانه نيز با اين طرح مخالف است،اين قانون به زيان جامعه است و قطعا ناشران مي توانند طبعات اين اقدام را بررسي کنند.

حسيني با اشاره به حمايت دولت در تشکيل کارگروه کتاب در هيات دولت، از معاون فرهنگي وزارت ارشاد و دبير کل نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور، نويسندگان و ناشران خواست تا پيشنهادات خود براي طرح در اين کارگروه آماده و ارسال کنند.

دبير كميسيون فرهنگي دولت نيز در جشن «لوح و قلم» با اشاره به اين‌كه معجزه حضرت خاتم، خود خرق عادت بوده است، اظهار كرد: اين معجزه به منظور تناسب بيشتر و بهره‌مندي از معرفت و علم الهي و ثبت و حفظ آن در طول اعصار و قرون براي آيندگان است.

«اسفنديار رحيم مشائي» با اشاره به فرمايش پروردگار متعال در قرآن كريم كه انسان را در صورتي كه به معرفت دست نيابد، پايين تر از حيوان مي‌دانند، افزود: اصل و اساس حقيقت انسان معرفت است و بدون علم و معرفت جايگاه انسان قابل درك نيست و اگر معرفت نباشد، حكمت آفرينش نيز محقق نمي‌شود.

ديبر كميسيون فرهنگ دولت با بيان اين مطلب که علم بيشترين دين را به كتاب دارد، گفت: در حوزه دانش هم جهش‌هايي داشته‌ايم، ولي آن عده كه معتقدند جهش‌ها نتيجه تبديل كميت به كيفيت است، بايد اين نكته را مورد نظر داشته باشند كه علم امروز هم مستقل از دانش پيش از خود نيست.

وي با تأكيد بر اين‌كه پيوستگي مستمر در دانش بايد برقرار باشد و كتاب امكان تحقق آن را فراهم مي‌كند، افزود: هيچ عاملي را كه در پديدآمدن و حفظ علم تأثيرگذار باشد نمي‌توان جز كتاب پيدا كرد. نقش كتاب به عنوان يك رسانه در كنار ديگر رسانه‌ها در حوزه نشر علم تعيين‌كننده و در بخش ثبت و ضبط علم بي‌نظير و بي‌بديل است.

وي در ادامه افزود: آن چه امروز به دست آمده است و امكان تحولات علوم را در طول اعصار پديد آورده، مديون كتاب است. اگر چه رسانه‌هاي ديگر در توسعه و انتقال دانش موثر بوده‌اند، ولي كتاب در حفاظت و صيانت علم نقش موثر ايفا كرده است.

رييس دفتر رياست جمهوري با بيان اينکه « با نگاهي به سير تحول اديان مي‌بينيم كه زماني خاتميت مطرح شد كه ارتباط مستقيم حضرت خاتم با كتاب قرآن به عنوان معجزه او مطرح شد» و با اشاره به اعجاز قرآن كه برخلاف بسياري از معجزات پيامبران ديگر كه شفا دادن، احيا كردن و ... بوده است، کتاب است توضيح داد: اين كتاب وقتي قابليت دريافت روزانه پيدا كرد، جاذبه فراواني از خود نشان داد و همين موضوع نشان مي‌دهد كه معجزه پيامبر متناسب با بهره‌مندي از معرفت و علم الهي بيش از گذشته بود تا در اين كتاب آسماني قابليت حفظ و ثبت پيدا كند.

وي با تصريح بر اين كه اگر كتاب قرآن نبود، امكان حفظ معارف حق وجود نداشت، اظهار كرد: كتاب رسانه‌اي نيست كه برخلاف ديگر رسانه‌ها خود را به مخاطب تحميل كند. رسانه‌هاي ديگر در كنار اثرگذاري عميق، ولي لحظه‌اي، قدرت ارائه هميشگي خود را در طول قرون و اعصار ندارند، ولي رسانه كتاب در كنار ديگر رسانه‌ها، همواره خود را در معرض قضاوت قرار مي‌دهد.

مشائي ادامه داد: فرهنگ و هنر مديون كتابت و مبتني بر كتاب هستند و شاخصه كتاب، ارزش‌گذاري و ارزشمندي بر اساس وجدان و ذهن جامعه بوده است.

وي تصريح كرد: هر دولتي كه به فعاليت مشغول مي‌شود بايد در پشتيباني از مطالعه كتاب بكوشد؛ چرا كه اثرگذاري علم در توسعه و پيشرفت به مطالعه وابسته است. توسعه مطالعه از نظر مديريتي هم از طريق كتاب ميسر مي‌شود.

مشائي با تأكيد بر اين كه مطالعه بايد به عنوان يك برنامه جدي در برنامه دولت در نظر گرفته شود، ادامه داد: اگر دولت دهم خود را سردمدار فرهنگ و هنر معرفي مي‌كند، قطعاً بايد در بهترين و بالاترين سطح، بر روي كتاب، ثبت و توسعه آن تمركز كند و اين از وظايف دولت است كه با تعيين كارگروه‌هاي اساسي بر اساس قانون اساسي به اين امر مهم همت گمارد.

 

يكشنبه 3 مرداد 1389 - 16:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری