جمعه 9 خرداد 1399 - 2:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

استفاده از ابزار نوين اطلاع رساني براي اثر بخشي بيشتر تبليغ دين

 

گزارشي از پنجمين هم انديشي كارمندان امور مساجد و اعزام و استقرار مبلغين سراسركشور

 

پنجمين گردهمايي هم انديشي كارشناسان امور مساجد و اعزام و استقرار مبلغين سراسر كشور در سالي که مزين به عنوان همت مضاعف و کار مضاعف شده است فرصت مغتنمي را فراهم كرد تا به دنبال اجراي موفقيت آميز آن در سال‌هاي قبل و توفيقات و ثمراتي كه از اين رهگذر حاصل شد و با عنايت به بررسي نتايج نظرسنجي‌ها و نيازسنجي صورت گرفته از شركت كنندگان درگردهمايي هاي قبلي، از سوي اداره‌كل امور مبلغين و مساجد برگزار تا در اين راستا گام‌هايي مثبت و ارزشمند در خصوص مأموريتهاي محوله خويش بردارد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، واضح است كه برگزاري اينگونه جلسات هم انديشي نه تنها باعث درك متقابل و تعامل مثبت بيش از پيش ميان كارشناسان ستاد و صف مي‌شود، بلكه گامي مهم و مؤثر در تشريح، تبيين و رفع ابهامات و نواقص احتمالي طرح‌ها و شيوه نامه‌هاي حوزة كاري شده، كه اين امر به نوبه خود باعث تسريع و تسلط در اجراي امور محوله مي شود.

گزارشي که درادامه مي‌خوانيد، خلاصه‌اي از مباحث مطروحه و اهم فعاليتهاي تجميع شده در گردهمايي اداره توسعه و تجهيز مساجد و اداره اعزام و استقرار است.

با عنايت به لزوم هماهنگي، تعامل و برقراري ارتباط در خصوص فعاليتها و برنامه هاي مصوب سازماني در حوزة اداره كل امور مبلغين و مساجد و نياز به توجيه و تبيين اين برنامه ها و بررسي راهكارهاي اجرايي، جهت پيشرفت بيشتر و بهينه سازي امور در جريان روند اجرايي برنامه‌ها، گردهمايي سراسري كارشناسان امور مساجد و اعزام و استقرار مبلغين استانها، در طول سال حداقل يكبار برگزار مي‌شود.

همچنين مي‌توان اهداف كمي برگزاري اين چنين گرد‌همايي‌ها را در بيان سياستهاي كلي، راهبردي و برنامه‌هاي سازماني در حوزة مسجد، اعزام و استقرار مبلغين در طول سال 1389 توسط رياست محترم سازمان ومعاونت محترم امور فرهنگي و تبليغ، مدير‌كل محترم امور مبلغين و مساجد، مديران و كارشناسان ادارات تابعه دانست.

تبيين وتشريح طرحها و شيوه نامه‌ها توسط مديران و كارشناسان ستاد، بيان نقطه نظرات، پيشنهادات و ابهامات توسط كارشناسان صف، تعامل و همكاري متقابل و نزديك بين كارشناسان ستاد و صف در انتقال تجربيات بمنظور حل مشكلات فراروي و در نتيجه بهبود شاخصها و تقدير و تشكر از كارشناسان موفق و برتر استاني بمنظور ايجاد انگيزه در انجام هر چه بهتر امور محوله از ديگر اهداف كمي اين دو گرد‌همايي است.

در قسمت اول اين گزارش به ارايه صحبت‌هاي حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي رياست سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان و حجت الاسلام حسن رقيمي مدير‌كل امور مبلغين و مساجد در گردهمايي اداره اعزام و استقرار مبلغين خواهيم پرداخت.

استفاده از ابزار نوين اطلاع رساني براي اثر بخشي بيشتر تبليغ دين

رييس سازمان تبليغات اسلامي در اين نشست گفت: كمّيت مبلغين مستقر بايد افزايش يابد و استقرار به 12 هزار نفر برسد و در مديريت نيز بايد افزايش داشته باشيم.

وي افزود: خود استقرار مفهومش اين است كه با حمايت مردم مبلغ در روستا مستقر شود. استقرار نبايد از مردم كنده شود و روحاني مستقر هم خودش را از مردم جدا نداند مردم هم نبايد دستشان را از استقرار بردارند.

دكترخاموشي با تاكيد بر اينكه بايد روحانيون‌ مستقر بر اساس آمايش سرزميني در شهرها و روستاهايي كه نياز هست استقرار يابند ادامه داد: افزايش علميت مستقروخوداستقراردرزمان استقراربايد محقق شود و روحانيون و مبلغين بايددرقرارگاه ولايت فعاليت نمايند زيرا به غير از اين قرارگاه جايگاهي وجود ندارد.

خاموشي گفت: قرارگاه و معهد اصلي مبلغين حوزه‌هاي علميه و دفاتر مراجع است و اين ارتباط نبايد قطع شود، بلكه بايد تقويت گردد و ما نيز در برنامه‌ريزي خود اين هدف را دنبال مي‌كنيم.

رييس سازمان تبليغات اسلامي در مورد حوزه اعزام مبلغين نيز افزود: هيچ نهادي نمي‌تواند جاي حوزه‌هاي علميه را بگيرد و به مصداق آيه «نفر» ما بايد رقم طلبه‌ها را در شهرستانها آنقدر افزايش دهيم تا سرريز پاكستان به طالش نرسد.

وي با تاكيد بر اينكه تكنيك بايد در كنار و همراه سنت در تبليغ بكار گرفته شود و فني‌ترين خطبا بايد تربيت شوند تصريح كرد: مطالبه ما از حوزه‌هاي علميه بايد كيفيت بخشي به مبلغين باشد و بايد منابر مبلغين را رصد كنيم و اتاق فكر تشكيل دهيم كه چه كساني بايد رسانه‌اي شوند و چه نكاتي بايد به خطبا ارايه شود. در واقع ما مديريت مياني هستيم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: لازم است يك پژوهش ميداني و پيمايشي در مورد مخاطبين مبلغين صورت گيرد كه بدانيم مردم از آنان چه مي خواهند تا نيازهاي شبكه تبليغ سنجيده شود.

دكتر خاموشي گفت: شبكه تبليغي مبلغين مستقر و طرح هجرت بايد بيشتر به سمت مدارس و آموزش و پرورش گرايش يابد و ما بايد سراغ دانش آموزان مدارس برويم، چرا كه در مساجد زير 20% و در جامعه بالاي 80% مخاطب داريم.

وي در پايان خطاب به كارشناسان حوزه اعزام و استقرار گفت: مديران فرهنگي حكم ريشه را براي تشكيلات داشته و بقيه ثمره و ميوه هستند.

در ادامه اين جلسه معاون امور فرهنگي سازمان ضمن خوش آمدگويي و خيرمقدم به حاضرين در گردهمايي به تشريح اهداف سازمان در اجراي برنامه هاي فرهنگي واعزام واستقرار پرداخت.

حجت الاسلام حسين روحاني نژاد گفت: امروز نسبت به گذشته مبلغين افزايش يافته اند. در زمان قبل از انقلاب، مردم نوعا اطلاعات ديني خود را از مبلغين مي‌گرفتند واز راديو وتلويزيون استفاده نمي كردند، اما بعد از پيروزي انقلاب مردم علاوه بر مبلغين از صدا وسيما نيز تبليغات ديني را فرا مي گيرند. اكنون سوال اين است كه آيا شبكه سنتي تبليغ هنوز كارايي دارد؟

 

مبلغين بايد از فناوري اطلاعات و تكنولوژي نوين در تبليغ استفاده كند

وي افزود: استفاده از فناوري ارتباطات و تكنولوژي در تبليغات ديني مفيد است وكارشناسان و مبلغين مي توانند روشهاي سنتي را بهينه كرده واز ابزار نوين ارتباطاتي نيز در كنار منبر و تبليغ سنتي نيز بهره گيرند تا اثر بخشي آنها بيشتر شود.

معاون امور فرهنگي سازمان با بيان اين نكته كه هنوز تبليغات سنتي ارزشمند و موثر است تصريح كرد: دانسته ها و متون قبلي پاسخگوي نياز امروز شبكه تبليغ نيست، بايد كارگاههاي آموزشي وآموزش ضمن خدمت براي مبلغين تدارك ديده شود و مبلغين به روز گردند و آموزشهاي كاربردي براي طلاب در حال تحصيل در خصوص فنون تبليغ در حوزه هاي علميه داير شود.

وي در همين راستا ادامه داد: اكنون در حال تبيين مسيري براي الزام مبلغين جهت گذراندن دوره‌هاي تبليغي هستيم. تشكيل شوراي تبليغ دراين راستا گام مهمي به شمار مي رود كه يكي از خروجي هاي اين شورا را مي توان تلفيق روشهاي سنتي تبليغ با فناوري وروشهاي نوين تبليغات عنوان كرد.

روحاني نژاد افزود: بايد ميان مبلغ موفق و غير موفق مقايسه انجام شود و علت توفيق مبلغين موفق روشن شود كه ويژگي‌هاي يك مبلغ موفق در قران عبارتند از فصاحت، ناصح، بصير، خشيت الهي و نترسيدن از ديگران. علاوه بر اين ها لازم است يك مبلغ موفق مطابق فهم و شرايط روز تبليغ نمايد و زمان شناس باشد واز ابزار روز تبليغي به نحو بهينه استفاده تا به صورت موثرتري بتوانند مفاهيم ديني را انتقال دهد.

وي با بيان اين مطلب كه امروز بيش از 70% اعزام مبلغ در كشور توسط سازمان تبليغات اسلامي انجام مي شود و با اين حال نحوه و مقدار اعتبار حمايت مالي در سازمان كمتر از نهادهاي اعزام كننده ديگر است، گفت: يكي از سياست هاي ما اين است كه طلاب را از همان ابتدا جهت تبليغ آموزش داده و تربيت نماييم تا جذب كارهاي ديگر نشوند و مستقيما به تبليغات بپردازند.

مديركل امور مبلغين و مساجد سازمان در ادامه اين نشست به تشريح اهداف اداره كل پرداخت و اعلام كرد: به شاخصهاي كمي و کيفي توجه ويژه داشته باشيم و اين مهم جز در سايه شناخت جامع و كافي از استان بدست نمي‌آيد.

حجت‌الاسلام‌ رقيمي با تاكيد بر شناسايي و سرمايه‌گذاري روي نخبگان افزود: بانك اطلاعات خود را تكميل و بروز كنيد، دقت و بذل توجه كافي در بحث تعليم و تربيت خطبا و گسترش سايت پژوهشي مناره و همچنين بر ارتباط و تعامل بيش از پيش كارشناسان ستاد و صف توجه كنيد.

وي با اشاره به الگو سازي در فعاليت هاي فرهنگي با محوريت مبلغين و مبلغات و مساجد محوري تصريح كرد: ارتقاء بخشي سطح آگاهي‌هاي مبلغين نسبت به (it)، فضاي مجازي و اعزام مبلغ بصورت مجازي در دستور كار اين گروه قرار گرفته است.

رئيس اداره منابع انساني تبليغ و دبيرهمايش ضمن خوش آمدگويي و خيرمقدم به حاضرين در همايش به تبيين وتشريح وظايف اداره منابع انساني تبليغ دررابطه با شناسايي، گزينش و رتبه بندي داوطلبين استقرا؛ شناسايي؛ سازماندهي ورتبه بندي مبلغات و اجراي طرح تربيت خطيب، بانک اطلاعات تبليغ- آموزش غيرحضوري روحانيون مستقر و اموررفاهي و خدماتي پرداخت و توصيه‌هاي كاربردي در مورد شيوه نامه‌ها خطاب به كارشناسان صف برشمرد.

از جمله نكات مهم بيان شده توسط رئيس اداره منابع انساني، حجت الاسلام روحاني نژاد به كارشناسان اعزام و استقرار در خصوص تربيت خطيب مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

-ضرورت مطالعه دقيق شيوه نامه‌ها

-لزوم نظارت و ورود مناسبتر دفتراستان به موضوع آموزش غيرحضوري روحانيون مستقر با استفاده ازتمهيداتي نظيرتشويق و....

-لزوم ارتباط دوسويه وتنگاتنگ کارشناسان صف با ستاد

-لزوم توجه بيشتر به موضوع شناسايي جذب و گزينش و رتبه بندي داوطلبين استقرار و متعاقب آن ارسال تصويرخلاصه پرونده به اداره منابع انساني تبليغ

-ضرورت استفاده ازاساتيد توانمند و مجرب دردوره‌هاي طرح تربيت خطيب

-با توجه به اجراي طرح تربيت خطيب دراکثراستانها لازم است ارتباط مستمر با مخاطبين دوره‌ها و تغذيه فکري آنان مدنظر قرارگرفته شود.

-تعا مل بيشتراستانها با دفتر نمايندگي مرکز خدمات حوزه‌هاي علميه دراستان با هدف رسيدگي به اموررفاهي و خدماتي و رفع مشکلات مالي روحانيون مستقر.

 در پايان اين نشست، رئيس گروه اعزام و استقرار مبلغين ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد مستقر حجت‌الاسلام توكلي و شهيد محمدزاده برادر حجت‌الاسلام محمدزاده كارشناس استان خراسان‌شمالي و در گذشتگان، بازنشستگان، زائرين و نيز تشكر از همه كارشناسان و همكاران استاني، با اشاره به حجم اعتبار، تعداد مناسبتهاي تبليغي و مسئوليت خطير كارشناسان در حوزه اعزام و استقرار نكات زير را خاطر نشان كرد:

1.توجه به تحقق شاخصها در اعزام و استقرار

2.ضرورت فضايابي و فضاسازي اعزام، با بيان خدماتي كه مي توانيم ارايه دهيم، مناسبتهاي تعريف شده در اعزام و فعال نمودن تفاهم نامه هاي امضاء شده.

3.لحاظ كردن آمايش سرزميني براي استقرار با تعريف سه منطقه در كشور و يا هر استان بعنوان : غيربرخوردار، برخوردار و متوسط و رعايت ضوابط هر منطقه.

4.ميانگين كمك ‌بلاعوض ماهانه يك روحاني مستقر در مناطق مختلف در شيوه‌نامه سالانه آورده مي‌شود.

5.عنايت به كارگروه ويژه مبلغين استان براي طرح مسائل اعزام ، استقرار ، تغذيه‌فكري برنامه‌ريزي مراسم، پشتيباني، آموزش مبلغين و نظارت و ارزيابي آنان و ... در آن.

6.ارزيابي مستمر مبلغين اعزامي و حمايت ويژه از مبلغين مؤثر و نگهداري سوابق آنان برابر فرمتها.

7.در سال‌جاري كليه گزارشهاي اعزام و استقرار مبلغين بصورت اكسل به مركز ارسال شود.

8.استفاده بهينه و كامل كارشناسان از رايانه و اتوماسيون ، با توجه به مهارتهاي it.

گفتني است، نشست دو روزه كارشناسان اداره اعزام و استقرار سازمان تبليغات اسلامي شنبه و يكشنبه 8 و 9 خرداد سال 89 در سالن كنفرانس معاونت امور فرهنگي و تبليغ برگزار شد.

نشست كارشناسان امور مساجد سراسر كشور

يكي ديگر از گرد‌همايي‌هاي اداره‌كل امور مبلغين و مساجد، نشست كارشناسان امور مسجد سراسر كشور بود كه با هدف بيان سياستهاي كلي، راهبردي و برنامه‌هاي سازماني در حوزة مسجد برگزار شد.

در اين همايش يك روزه مديرکل امور مبلغين و مساجدضمن عرض تسليت به مناسبت ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و خير مقدم به ميهمانان و کارشناسان حاضردر جلسه مطالبي را به عنوان مقدمه و به صورت مختصر بيان كرد. وي ازکارشناسان حوزه مسجد خواست که در طول برگزاري جلسه مشکلات و نقد و نظرهاي خوددر ارتباط با روند اجراي طرح ها را ابراز كنند. وي در ابتداي صحبت‌هاي خود راهکارهاي عملي در حوزه مسجد در سال جديد راکه از سوي کارشناسان استاني مي بايست مورد توجه قرار گيرد در دو محور خلاصه كرد:

-1 رصد دائمي امور مربوط به مساجد

-2 ارتباط و تعامل بيشتر و فراگيرتر کارشناسان با نهادهاي استاني

وي با يادآوري اين نکته که در سال هاي پيش، مواد قانوني بسياري در زمينه مسجد مصوب گرديده است، ادامه داد: يکي از مهمترين راهبردهاي معاونت فرهنگي در سال جاري ساماندهي لشکر تبليغي است. هيئات، مداحين، مبلغين، مبلغات، مساجد، حسينيه ها و....

نکته ديگر ارتباط و تعامل کارشناسان با سايت مناره است؛ اين سايت پس از سپري کردن دوره ابتدايي و آزمايشي اکنون با ايجاد پورتال مبلغين و مساجد وارد دوره جديدي از فعاليت خود شده است به همين منظور مي بايست ارتباط گروه هاي تأثيرگذار جامعه با اين پايگاه اطلاع رساني بيشتر شود يکي ديگر از کارهايي که در سال جاري مي بايست مد نظر قرار گيرد ارائه يک مدل والگو از مسجد موفق است. پيشنهاد من اين بود که ابتدا فونداسيون طرح در ستاد ايجاد شود و سپس بدنه آن را طراحي کنيم.

دليل اين امر بي نظمي و از هم گسيختگي در فعاليت هاي مساجد است؛ در ساير کشورهاي اسلامي تيپ و ظاهر مساجد ونيز نوع فعاليت هاي آن ها شبيه به هم است اما در ايران اين گونه نيست؛ چه در حوزه سخت افزار و چه در بخش نر افزاري تفاوت هاي فراواني وجود دارد.

مثلا تدبيري انديشيده شود که حسينيه ها رنگ و بوي مسجدي پيدا کنند و به سوي مسجد شدن سوق پيدا کنند.کارشناسان استاني مي بايست نسبت به تعامل با کارشناسان حوزه مسجد در سازمان اوقاف، توجه بيشتري داشته باشند.

نکته بعدي بحث تغذيه فکري ائمه جماعات است؛ افزايش اطلاعات و سطح مطالبات ائمه جماعات قطعا منجر به استقبال بيشتر و گسترده تر مخاطبين به ويژه جوانان خواهد شد. بحث ديگر در ارتباط با 1500 ميليارد توماني است که از سوي دولت به حوزه فرهنگ اختصاص يافته است که مي بايست تلاش شود طرح هايي ارائه شود که بتوان بخش معتنابهي از اين اعتبار را جذب كرد.

 

ارتقاء فعاليت فکري براي دستيابي به راهکارهاي جديد

سپس حجت الاسلام روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ، ضمن حضور در جلسه و عرض تسليت به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه)(س) و خيرمقدم به حاضرين در گردهمايي، ابراز اميدواري کرد که برگزاري اين هم انديشي، زمينه وبستر لازم پيشرفت امور در حوزه مساجد را فراهم كند.

وي در ادامه بيان داشت مساجد پايگاهي است که افراد را با مباني ديني آشنا مي کند و نقش آن تاکنون بي بديل بوده است . تا پيش از تأسيس مسجد توسط پيامبر(ص) مباحث و آموزه هاي ديني، بسط چنداني نيافت اما با ابتناء مسجد مباحث سياسي، نظامي واجتماعي شکل جديدي به خود گرفت.

همه امور مربوط به تبليغ و قضاوت و رفع حاجات مستمندان، همه از طريق مسجد انجام مي‌شد. امروزه در نظام هاي سياسي، نهادهاي مدني متعددي ايجاد شده که در صدراسلام، همه اين موارد در نهاد مسجد، تلفيق شده بود و اين سيره پس از رحلت رسول اکرم(ص) نيز تداوم پيدا کرد.

وي افزود: هرچه از طلوع اسلام فاصله گرفتيم کارکردهاي مسجد نيز تقليل پيدا نمود؛ خاصه در برخي کشورهاي اسلامي که فقط در برخي موارد بخصوص به مساجد رجوع مي شود . تا جايي که اکنون گا هي مساجد محلي است براي برگزاري مجالس ختم و سوگواري . اما به برکت انقلاب اسلامي در کشور ما مسجد نقش مؤثري را پيدا کرده است . هسته هاي مردمي در مساجد شکل گرفت. روحانيت و ائمه جماعات به رسالت اصلي خويش يعني آگاهي بخشي پرداختند و مردم ما آگاهي لازم را پيدا كردند.

روحاني نژاد تصريح كرد: بدون شک پيروزي انقلاب مرهون نقش مساجد است و بدون مساجد انقلاب اسلامي شکل نمي‌گرفت و با اين نقش آفريني تاريخي پيروزي مسلمانان درپايان قرن بيستم رقم خورد به گونه اي که در تاريخ مسلمين چنين توفيقي سابقه نداشته است.

معاون امور فرهنگي ادامه داد: مساجد کارکردهاي متنوعي نظير کتابخانه، انتشارات، صندوق هاي قرض الحسنه و..... را پيدا کردند. البته از دهه دوم انقلاب، حضور مردم در مساجد دچار افول گرديد به گونه اي که گاهي احساس مي شود مساجد تبديل به سراي سالمندان شده است. حضور جوانان و نوجوانان، کمرنگ شده است و دشمن نيز بيشتر بر روي همين قشر سرمايه گذاري نموده است. تلاش دشمن اين است که مردم در مساجد حضور نيابند.

او گفت: بر اساس پيمايش انجام شده درصد مراجعه مردم به مساجد کم است . مجموعا حدود 17 يا 18 درصد از مردم با مسجد ارتباط دارند که اين البته شامل مجالس ختم هم مي‌شود.

اولين وظيفه اداره کل مبلغين و مساجد اين است که کارکرد فعلي مساجد راتعريف کند و اين که اکنون در چه جايگاهي است و چه مي تواند باشد را با انجام تلاش مضاعف و کار مضاعف مشخص نمايد نکته بعد اين که متأسفانه از آيه انما يعمر مساجدالله بسياري از متوليان امر تنها به بخش سخت افزاري آن توجه مي کنند غافل از آن که عمران و آباداني مسجد، تنها با ايجاد زرق و برق و ظاهر سازي بوجود نمي آيد. بلکه عمران واقعي، حضور مردم در مساجد است. مطلب بعدي اين که اکنون ساختاري در حال شکل گيري است که ساخت و تأسيس مساجد براساس برنامه صورت پذيرفته و نظام مند شود.

حجت الاسلام روحاني نژاد در پايان گفت: در حال حاضر 72000 مسجد ، 1740 حسينيه در کشور داريم كه براين اساس بيش از 32000 روستا و شهر، فاقد مسجد مي‌باشند. اين عدم تعادل و تطابق بين تعداد مساجد و مکان هاي فاقد مسجد به چه دليل است؟ بنابراين کارشناسان استان ها مي بايست تلاش کنند که توزيع مسجدها در کشور، حالتي منطقي و متعادل به خود گيرد.

در پايان نشست كارشناسان امور مسجد سراسر كشور كه شنبه 25 ارديبهشت سال جاري در سالن كنفرانس معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان برگزار شد، رييس گروه توسعه و تجهيز فرهنگي مساجد، موظف رستمي پيرامون تبيين شيوه نامه ها توسط کارشناسان ستادي صحبت‌هايي را ارائه كرد.

 

 

شنبه 2 مرداد 1389 - 9:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر