سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 0:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام حجت الله شريفي راد
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان ایلام

 

همسايه خوب

 

در روايت آمده است که: چهار چيز از سعادت و خوشبختي انسان است. همسر خوب ، خانه وسيع مرکب راهوار و همسايه خوب. در فرهنگ عمومي و ضرب المثلها آمده است که: همسايه خوب بهتر از برادر است و همچنين گفته شده که: « اول همسايه را ببيند و سپس خانه را بخريد».

از امام صادق (ع) نقل شده که همسايه دار بودن و حفظ احترام همسايه سبب افزايش رزق و روزي و طول عمر و آباداني جامعه مي شود. همچنين از آن حضرت نقل شده است که: «همسايه آزاري موجب محشور شدن انسان در قيامت با دست و پاي بريده مي شود.»

قرآن کريم پس از تأکيد بر عبوديت پروردگار و احسان به والدين و اقربا و ايتام و مساکين بر نيکي به همسايه نزديک و فاميل و همسايه دور سفارش مي کند و « يمنغون الماعون» را همسايگاني مي داند که خير آنان به همسايه نرسد و مانع از رسيدن خير به همسايگان باشند.

همسايه در فرهنگ ديني و اسلامي يا فاميل انسان است ، يا هم کيش اوست و يا هر دوي آنهاست. بنابر اين از سه جهت حق بر گردن انسان پيدا مي کند : اول حق فاميلي و قرابت  و دوم حق مسلماني و برادر ديني بودن و سوم حق همسايگي، بنابراين اگر همسايه فاميل نباشد و مسلمان هم نباشد، حداقل حق همسايگي بر انسان دارد و حق همسايه آن است که اگر فرياد خواهي داشت به فريادش برسي و اگر طلب قرض از تو کرد به او قرض بدهي و اگر دست تقدير روزگار غبار غم و فقر بر او نشاند از او دلجويي نمايي و ملاقات نمايي و اگر خيري به او روي آورد به او تهنيت بگويي و اگر مبتلي به مريضي و بيماري شد به عيادتش بروي و اگر مصيبتي بر او وارد شد به او تعزيت بگويي و اگر از دنيا رفت در تشييع و مراسم او شرکت نمايي و بالاتر از همه نکند شبي سير سر بر بالين نهي و همسايه ات گرسنه به خواب رود و همسايه آزاري موجب بي ديني انسان مي شود.

امام صادق (ع) مي فرمايد: احبّوا اللناسَ ما تحبّونَ لا أنفسکم أَما يستحيي الرجل منکم أن يعرف و جاره حقه و لا يعرف حق جاره . دوست داشته باشيد براي مردم هر آنچه براي خود دوست داريد و آيا حيا و شرم ندارد انسان از اينکه همسايه قدردان او باشد و او نسبت به همسايه اش قدر ناشناسي کند.

و نيز مي فرمايد:« المُسلم الّذي يسلم المسلمونَ من لسانه و يده و ليس منّا من لم يأمن جاره بوائقه» مسلمان کسي است که مسلمانان از دست و زبان او در امان باشند و از ما نيست کسي که همسايه اش از  شر او در امان نباشد. و خردمند واقعي کسي است که به همسايه اش نيکي کند.

امام صادق (ع) مي فرمايد: مکارم و بزرگي در ده چيز نهفته است: 1- صداقت در گفتار،2- خداترسي راستين،3- اداء امانت،4- صله رحم،5-  ميهمان نوازي،6- اطعام فقير، 7- نيکي و حمايت از همسايه و ...

امام خميني (ره) مي فرمايد: اذيت مسلم و آزار مؤمنين از بزرگترين گناهان کبيره است. ايشان با دستور اکيدشان مساجد و هيئات را مکلف نمودن که در بلند نمودن صداي مراسمات و بلندگوها مراقب و مواطب حال همسايگان باشند و مبادا يک عملي مستحب موجب گناه بزرگ همسايه آزاري و تضييع حقوق مردم گردد.

و کلام آخر اينکه: پيامبر (ص) فرمود: « ما زالَ جِبرئيلُ يوصيني بالجار حتّي ظننتُ انّه سيورثه» پيوسته جبرئيل از ناحيه خداوند مرا در مورد همسايگان سفارش مي نمود به حدّي که گمان کردم که همسايه از همسايه ارث مي برد.

 

 

سه‌شنبه 29 تير 1389 - 12:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر