جمعه 16 خرداد 1399 - 4:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دستي بر آتش طنز

 

 

ضرب المثل «خنده بر هر درد بي درمان واست» نشان از اهميت طنز در ادبيات عاميانه و زندگي روزمره فرهنگي اجتماعي آدمي دارد.

امروزه با تلاش‌هاي طنزپردازان كشورمان كه هر يك به‌نوبه خود دستي بر آتش طنز دارند، مي بينيم كه طنز صاحب جشنواره شده که يکي از آن‌ها جشنواره طنز مکتوب است كه به‌همت حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي و با تلاش دفتر طنز اين حوزه كه مديريت آن را ناصر فيض عهده‌دار است، هر ساله به طور منظم در قالب كشوري برگزار مي‌شود.

به‌گرارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، ناصر فيض  در 2 خرداد سال 1338 در قم متولد شد؛ و داراي مدرك كارشناسي زبان و ادبيات فارسي است. اولين تجربيات ادبي او مربوط به دوران دبيرستان وي است، او با پشتكار خود توانست اولين آثار  را با چند رباعي در اطلاعات هفتگي در سال 1365 به‌چاپ برساند. اولين كتاب چاپ‌شده‌اش هم، ترجمه اشعار و بيوگرافي 40 شاعر ترك نام دارد كه در سال 1380 در انتشارات مركز به‌چاپ رسيد.

 فيض تاكنون سوابقي همچون مسئول واحد ادبيات حوزه هنري قم، حدود 3 سال مسئول صفحه شعر مجله شعر، همكاري با هفته‌نامه مهر، عضو شوراي عالي شعر و موسيقي صدا و سيما، عضو شوراي شعر آذربايجاني صدا و سيما، همكاري با شبكه فرهنگ (سردبير و نويسنده شبي با فرهنگ)، و مدرس هنرستان موسيقي زبان و ادبيات فارسي عضو دفتر طنز حوزه هنري ، ترانه‌سرايي براي كاست و صدا و سيما، و سردبير و نويسنده شبكه 1 سيما به مدت 6ماه، را در كارنامه كاري خود دارد.

 

املت دسته دار

شاعر: ناصر فيض .

تعداد صفحات: 166

شابک: 8 ـ 100 ـ 506 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1384 شمارگان: 3000

معرفي كتاب:

اين مجموعه در58 قطعه طنز به شيوه‌ي غزل، رباعي، اخوانيات، مثنوي سروده شده كه بيشترحول موضوعات اجتماعي وفرهنگي ودغدغه‌هاي شاعران امروز چرخ مي‌زند و گاهي هم به عالم شعروشاعري وسبك هاي شعري و دلتنگي‌هاي ناصر فيض اشاره مي‌كند.

ناصرفيض دراين مجموعه با بهره‌گيري از اتفاقاتي ‌كه ما هرروز دراطرافمان مي بينيم، با زبان طنز از روزگار خود و اين اتفاقات شكايت مي كند وبه ديده انتقاد درآنها مي نگرد.

فيض آثاري همچون گزيده ادبيات معاصرايران، دستهايم را براي تو مي آورم، اگر كمونيسم بياد، گزيده شعرمعاصرتركيه، گزيده شعرمعاصرآذربايجان، گزيده شعر معاصر ايران را در كارنامه ادبي خود دارد.

درمقدمه اين كتاب مي‌خوانينم:

طنزپرداز بايد رو داشته باشد تا قريحه‌اش رو بيايد و اين روداشتن هيچ مناسبتي با پر روبودن ندارد. بگريد دستتان و بگرديد، مجموعه را. فكر مي‌كنم خط و ربطي در آن پيدا كنيد كه شايد متفاوت باشد. برخي از نمونه‌ها در ادبيات گذشته سابقه دارد شايد اينجا شكلي غريب‌تر پيدا كرده باشند، شايد بازي باشد، بازي با زبان و چيزهاي ديگر، نمي‌دانم ... هيچ كدامشان تاريخ ندارد تا آنها را كه خوب نيستند به حساب گذشته‌ها بگذاريد و پخته‌ترها را به بعد از تجرها واگذار كنيد. همه را با يك دست نوشته‌ام اما بدون شك يكدست نشده‌اند.

 

دستهايم را براي تو مي‌آورم: گزيده‌اي از شعر معاصر ترکيه  

نويسنده :ناصر فيض - ناصرحيدري - هنگامه

محل نشر : تهران، تاريخ نشر : ۱۳۷۹/۰۵/۱۹

قطع : رقعي، تعداد صفحه : ۲۴۴

نوبت چاپ : ۱، تيراژ : ۳۰۰۰

شابک : ۹۶۴-۳۰۵-۵۰۷-۸

معرفي كتاب:

در اين مجموعه, برگزيده‌اي از اشعار شاعران معاصر ترکيه به فارسي ترجمه شده است. در ابتداي اشعار, هر شاعر به اختصار معرفي مي‌شود .((چهار پاره)) سروده ((ناظم حکمت)) نمونه‌اي از اين اشعار است :قله کوه, ابر را سوراخ مي‌کند و مي‌گذرد/ خانه‌هاي سپيد, کپه کپه, در دامنه کوه/ آي خانگيان !آيا کسي نيست ببويد,/ علف‌هايي را که از قله کوه آورده‌ام .در مجموعه حاضر اشعاري از 52شاعر آورده شده که ((اکتاي رفعت)), ((حليم شفق)), ((ارهان ولي کانيک)), ((بولنت ازجان)), و ((ابراهيم ييلديز)) از آن جمله‌اند .

 

نزديك ته خيار

نويسندگان : ناصر فيض

سال چاپ : 88

تعداد صفحه : 208

نوبت چاپ : اول

قيمت :  3,600 تومان

معرفي كتاب:

بخشي از شعرهاي اين کتاب گزيده اي از املت دسته دار است که در کنار شعرهاي چاپ نشده اي مثل:"کليد۱ " و "کليد۲" و "قصيده ي آهو" و.... چاپ شده است.

«نزديك ته خيار» گزيده‌اي از آثار پيشين فيض و شعرهاي جديد چاپ نشده اوست که در اين دفتر تعدادي از شعرهاي مجموعه شعر طنز «املت دسته‌دار»، در كنار شماري از مطالب انتقادي كه در سال 85 در نشريه كتاب هفته و روزنامه جام جم منتشر شده بود، به چاپ رسيده است.

فيض يك سري شعر شعر كليد 1 و كليد 2 را داشت و چند كار ديگر كه اگر صبر مي كرد كه كليه اين اشعرار رادر يك كتاب جمع كند، تازگي خودشان را از دست مي داد.

کتاب « نزديک ته خيار» در 208 صفحه قطع رقعي و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 3 هزار و 600 تومان منتشر شده است.

از ديگر آثار او مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

اگر كمونيسم بيايد (ترجمه، نويسنده: مظفر ايزگو)

نامه‌هايي به تارانتا بابو (ترجمه، نويسنده: ناظم حكمت)

ستون نيشتر (5شنبه‌ها،روزنامه جام جم)

 

اشعار ناصر فيض را افزون بر مطالب فوق مي‌توان در كتاب زير هم مطالعه كرد:

مجموعه غزل «تبسم يك قافله آه»

گردآورنده: اكبر بهداروند

تعداد صفحات: 392 قيمت: 3500 تومان

شابک: 0-169-506-964-978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم ١٣٨٧ شمارگان: 2500

معرفي كتاب:

دراين مجموعه اشعاري در قالب غزل از شاعران معاصر آمده كه هركدام بيانگر سبك وشيوه شاعري آنها مي باشد. از جمله مي توان به اشعاري از امام خميني(ره)، حسين آهي، اميري فيروزكوهي، سيدضياءالدين شفيعي،حسين منزوي، سيروس شميسا، محمدعلي مجاهدي، ناصرفيض، محمد علي ناصح و ... اشاره كرد.

عشق، تنهايي، رهايي،انتظار، شوق سوختن، همدلي، رنج، سفر، دعا، ارتباط با خدا، استغاثه، غرور، نماز، عشق ونان، به ياد سارايوو ، شتيلا ، عاشورا ... از جمله مضاميني است كه در اين مجموعه به آنها پرداخته شده است.

گفتني‌است، علاقمندان مي‌توانند مطلب «محتسب را بنوازيد كه زنجيرم كرد» را در سايت انتشارات سوره‌مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به‌نشاني اينترنتي http://www.iricap.com مطالعه كنند.

 

سه‌شنبه 29 تير 1389 - 10:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری