يكشنبه 18 خرداد 1399 - 14:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

حسين ياوري؛ ياور خستگي ناپذير فرهنگ و هنر كشور

 

حسين ياوري در 1325 متولد شد. وي از سال 1350 تا 1378 در سازمان صنايع دستي ايران در سمت‌هاي كارشناسي و مديريت و بالاترين سمت عضو هيئت مديره فعاليت داشته‌ است و از 1361 در دانشگاههاي تهران، هنر، الزهراء، كاشان، شيراز، جهاد دانشگاهي، سوره، آزاد اسلامي، صدا و سيماي قم و دانشكده فرش اردكان يزد به تدريس پرداخته كه تا به امروز جمعاً 23 سال و حدود 90000 ساعت تدريس را در كارنامه علمي_آموزشي خود دارد.

به‌‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، افزون بر اين مطلب وي سوابق فرهنگي و پژوهشي بسياري را نيز در كارنامه فرهنگي خود همچون رئيس كميته هنرهاي صناعي در فرهنگستان هنر، رئيس شوراي برنامه‌ريزي دوره كارشناسي فرش، عضو گروه بازبيني دوره كارشناسي صنايع دستي، عضو گروه شوراي سردبيري نشريه قالي ايران، عضو شوراي عالي كانون صنايع دستي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران وعضو شوراي ارزشيابي هنرمندان سنتي كشور دارد.

دكتر ياوري تاكنون تأليفات بسياري همچون نساجي سنتي ايران، نگرشي بر تحولات صنايع دستي در دنيا، فلزكاري، كارگاه هنرهاي دستي(2)، آشنايي با هنرهاي ايران، بخشي از كتاب «سيماي فرهنگي ايران» و iran cultural in the life را از خود برجاي گذاشته است كه در نوشتار پيش‌رو به‌معرفي برخي از آن‌ها مي‌پردازيم.

 

فلزكاري

تعداد صفحات: 157 ، نوبت چاپ: اول 1380 .

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، پژوهشي است در حوزه فلزكاري در جهان و ايران كه آن را حسين ياوري در سيزده فصل و 157 صفحه نوشته و گرد آورده است. در اين كتاب به مروري بر پيشينه فلزكاري، بررسي خواص و ويژگيهاي فلز: با تأكيد بر خواص مس و آلياژ برنج، مختصري دربارة ساخت و قلمزني روي فلزات و آلياژها، حكاكي روي مس و نقره، ميناكاري، آشنايي با هنر مليله‌كاري، مختصري دربارة هنر طلاكوبي روي فولاد، آشنايي با هنر فيروزه‌كوبي، كه شامل زرگري و فيروزه‌كوبي است، آورده شده است.

 

نگرشى بر تحولات صنايع دستى در جهان

 تعداد صفحات: 195 ، قطع: وزيري ، نوبت چاپ: چاپ اول: 1380 .

معرفي کتاب:

نويسندگان اين كتاب در طى سه دهه‏ى كار و فعاليت درسازمان صنايع دستى ايران و در مسئوليتهاى كارشناسى، تحقيقاتى‏و مديريتى و نيز طى بيش از 20 سال تدريس در دانشگاهها، مراكزآموزش عالى كشور در رشته‏هاى صنايع دستى، فرش، هنرهاى‏سنتى، و ساير رشته‏هاى هنرى، كوشيده‏اند تا كتابى درباره «هنر -صنعت» صنايع دستى. جهت دانشجويان اين رشته ارايه دهند.«كلياتى درباره‏ى صنايع دستى و وضعيت فعلى آن»، «موقعيت‏صنايع دستى در كشورهاى مختلف جهان»، «سخنى پيرامون‏ارگان‏هاى داخلى مرتبط با صنايع دستى و ضرورت هماهنگى بين‏آنها»، «سازمانهاى بين‏المللى مرتبط با صنايع دستى و فعاليتهاى‏بين‏المللى براى معرفى صنايع دستى»،« آشنايى با صنايع دستى‏برخى از كشورهاى جهان» عناوين 5 فصل كتاب است. در انتهاى‏كتاب «كتابنامه» ارائه شده است.

اين کتاب توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسامي، تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

نساجى سنتى ايران

تعداد صفحات: 132 ، قطع: وزيري ،نوبت چاپ: چاپ اول: 1380 .

معرفي کتاب:

نويسنده با توجه به تحقيقات و پژوهش‏هاى مستمرى كه‏طى ساليان طولانى خدمت در سازمان صنايع دستى ايران وتدريس در رشته‏هاى صنايع دستى و طراحى چاپ پارچه داشته‏است كوشيده تا اين كتاب را براى استفاده علاقمندان ارائه نمايد.كتاب از يك فصل و مقدمه و 9 فصل و 3 ضميمه (اطلاعاتى در موردنخ، ريسندگى و پشم) و كتابنامه در انتهاى كتاب تشكيل شده است.عناوين اين نه فصل عبارتند از: «مرورى برپيشينه‏ى نساجى سنتى ايران و سير تحول و تطور دستگاههاى‏بافندگى»، «الياف‏شناسى»، «مختصرى درباره‏ى حلاجى وريسندگى»، «بررسى ويژگى‏هاى پارچه‏هاى دستباف ايرانى ازگذشته تاكنون و سير تطور آن»، «آشنايى با مهم‏ترين پارچه‏هاى‏دستباف ايرانى».

اين کتاب توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى حوزه هنري وابسته به‌ سازمان تبليغات‌اسلامي تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

تجلي نور‌درهنرهاي‌سنتي‌ايران

تعداد صفحات: 216 قيمت: 2100 تومان ، قطع: خشتي ،نوبت چاپ: اول:1384 شمارگان: 2200 .

معرفي کتاب:

‌كتاب « تجلي نور‌درهنرهاي‌سنتي‌ايران» تاليف دكترحسين ياوري‌، درنه فصل به بررسي‌جلوه‌هايي‌از زلالترين هنرهاي‌اين ‌مرزو‌بوم با عناوين

‌خوشنويسي؛نگارگـري؛فلزكاري؛هنرهاي‌چوب؛بافته‌هاي‌داري؛سفـال،كاشي،سراميك،نساجـي‌سنتي؛صحافي وتجليد؛ شيشه‌گري و هنر هاي مرتبط با شيشه مي‌پردازد.

 

نگرشي بر تحولات صنايع دستي در جهان

تعداد صفحات: 187 قيمت: 2000 تومان، قطع: وزيري، نوبت چاپ: دوم:1384 شمارگان: 2200 .

معرفي کتاب:

اين كتاب مشتمل است بر كلياتي درباره صنايع دستي و وضعيت كنوني آن، موقعيت صنايع دستي در كشورهاي مختلف جهان، سخني پيرامون سازمانهاي داخلي مرتبط با صنايع دستي و ضرورت هماهنگي ميان آنها، سازمانهاي بين‌المللي مرتبط باصنايع دستي و آشنايي با صنايع دستي برخي از كشورهاي جهان.

قابل ذكر است اين نخستين منبع فارسي در زمينه صنايع دستي كشورهاي پنج قاره دنياست كه براي آشنايي هر چه بيشتر دست‌اندركاران و علاقه‌مندان به صنايع دستي فراهم آمده است. اين کتاب مشتمل بر پنج فصل بوده كه فصل آخر اختصاصاً به بررسي صنايع دستي در كشورهاي جهان مي‌پردازد. فصل چهارم معرفي سازمانهاي بين‌المللي مرتبط و فصل سوم سازمانهاي داخلي مرتبط را مد نظر دارد.

 

آشنايي با چوب و هنرهاي مرتبط با آن

تعداد صفحات: 183 ، نوبت چاپ: اول 1384 شمارگان: 2200 .

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، آشنايي با چوب و هنرهاي مرتبط با آن است كه هنرهايي همچون، خراطي سنتي، كنده‌كاري، منبت‌كاري، مشبك‌كاري، معرق و... را شامل مي‌شود كه آن را دكتر حسين ياوري با يك پيش‌گفتار و هفت فصل نوشته است. در فصل اول وي به مروري بر پيشينة استفاده از چوب در ايران و ديگر كشورهاي جهان پرداخته است. در فصل دوم تعريف ويژگيها (محاسن و معايب) و طبقه‌بنديهاي كلي چوب، در فصل سوم آشنايي با برخي از انواع چوبهاي مورد مصرف در هنرهاي مرتبط با چوب، در فصل چهارم آشنايي با عمده‌ترين ابزار و وسايل كار مورد نياز در هنرهاي مرتبط با چوب، در فصل پنجم آشنايي با مواد چسبنده، در فصل ششم آشنايي با انواع اتصالات و در فصل هفتم آشنايي با صنايع و هنرهاي مرتبط با چوب را آورده است.

اين كتاب حاصل بيش از 35 سال فعاليت در عرصة هنرهاي صناعي است كه دكتر حسين ياوري آن را به كمك سورة مهر، موسسة آموزش عالي سوره، به خوبي آراسته و نوشته است.

 

شيشه‌گري دستي در ايران

تعداد صفحات: 87 ، نوبت چاپ: اول 1383 شمارگان: 2200 .

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، به هنر شيشه‌گري دستي در ايران مي‌پردازد، كه آن را دكتر حسين ياوري در يك پيش‌گفتار، پنج فصل و كتاب‌نامه به پايان برده است. فصل اول، كلياتي دربارة شيشه است كه در آن تعريف شيشه، ساختار شيشه، خصوصيات و ويژگيهاي شيشه، فصل دوم، نگاهي به پيشينة شيشه‌گري در ايران و فصل سوم، بررسي تجهيزات، ابزار كار و مواد اولية مصرفي و چگونگي ساخت محصولات شيشه‌اي، فصل چهارم، انواع محصولات شيشة دست‌ساز و كارهاي تكميلي روي شيشه و فصل پنجم، به موقعيت كنوني شيشه‌گري در ايران پرداخته است.

در فصل پنجم، دكتر ياوري، از شهرهايي يادآوري كرده است كه در آن هنر شيشه‌گري هنوز كاربرد فراوان دارد. اين كتاب حاصل تلاش دكتر ياوري است كه به تشويق مسئولان محترم مؤسسة آموزش عالي سوره در زمينه شيشه‌گري دستي به چاپ رسيده است

 

سه‌شنبه 29 تير 1389 - 10:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری