جمعه 13 تير 1399 - 15:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

ساختار گفتار راوي را تغيير ندادم

 

  

 گفتگو با جواد کامور بخشايش درباره کتاب «خاطرات سيد كاظم اكرمي»

  

دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري يکي از مراکز اصلي و فعال در انتشار خاطرات مبارزان سياسي پيش از انقلاب اسلامي به شمار مي رود. اين دفتر تاکنون با همکاري گروهي از نويسندگان توانسته کتاب هاي زيادي از خاطرات فعالان و مبارزان پيش از انقلاب منتشر کند که از جمله اين کتاب ها مي توان به «خاطرات عزت شاهي» درباره خاطرات عزت الله مطهري با تدوين محسن کاظمي،«خاطرات زندان» از سعيد غياثيان،«پاسياد پسر خاک» درباره زندگي و زمانه حجت الاسلام سيد علي اکبر ابوترابي نوشته محمد قبادي و غيره اشاره کرد. به تازگي اين دفتر خاطرات سيد کاظم اکرمي را تدوين و منتشر کرده است. كتاب «خاطرات سيد كاظم اكرمي» سي‌ونهمين اثر از مجموعه كتاب‌هاي خاطره دفتر ادبيات انقلاب حوزه هنري است كه در 5 فصلِ تحصيل و ازدواج، مبارزات سياسي، دستگيري و زندان، همراهي با انقلاب اسلامي و از آموزش و پرورش تا رياست دانشگاه، تدوين شده است. به همين مناسبت گفتگويي با کامور بخشايش يکي از تدوينگران اين کتاب انجام گرفته که مي‌خوانيد.

 

در جمع آوري و نگارش اين کتاب چه نهادها و يا افرادي شما را ياري کردند؟

کتاب «خاطرات سيد کاظم اکرمي» سي و نهمين کتاب از مجموعه خاطراتي است که در دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري منتشر شده و در انتشار آن حوزه هنري استان همدان نيز مشارکت داشته است. اين اثر را بنده و مسعود کرميان با همکاري هم تدوين کرده‌ايم.

 

درباره شخصيت اين مبارز و فعاليتهاي سياسي ايشان هم کمي توضيح دهيد.

اکرمي از فعالان و مبارزان سياسي سالهاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي است که همگام و همراه با ديگر مبارزان اقدامات موثري در دوران مبارزه داشته و به جهت همين فعاليتهاي سياسي 52 ماه زندان و شکنجه را تحمل کرده است.سيد کاظم متولد 1319 همدان است که پس از دريافت ديپلم و تحصيل در دانشسرا شغل معلمي را برگزيد و در دبيرستانهاي همدان مشغول تدريس شد. وي از سال 1342 با نهضت اسلامي به رهبري امام خميني، همگام و همراه شد و در اثر ارتباط با سران مبارزه فعاليتها و مبارزات سياسي خود را آغاز کرد. در اثر همين فعاليتها سال 1351 توسط ساواک دستگير و مدت 52 ماه در زندانهاي همدان، سنندج و تهران محبوس شد.

 

پس از انقلاب چطور؟

سيد کاظم پس از پيروزي انقلاب اسلامي به نمايندگي از سوي مردم همدان براي تدوين قانون اساسي وارد اولين مجلس خبرگان شد. پس از چندي با حکم شهيد رجايي مدير کل آموزش و پرورش استان همدان شده و در سال 1360 به عنوان نماينده مردم بهار و کبودر آهنگ همدان به مجلس شوراي اسلامي راه يافت.وي در سال 1363 وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گرفت و طرح تغيير بنيادي نظام آموزش و پرورش را اجرا کرد. او در 1368 دکتري علوم تربيتي خود را از دانشگاه تربيت معلم دريافت کرد و به تدريس در آن دانشگاه مشغول شد و مدتي نيز رياست همان دانشگاه را بر عهده گرفت. اکرمي استاد چند دانشگاه است و در کنار آن به فعاليتهاي تحقيقي و پژوهشي مي‌پردازد و در حال حاضر نيز رياست مجتمع آموزش عالي ارشاد دماوند را عهده دار است.

 

شيوه تدوين کتاب به چه صورت بوده است؟

شيوه تدوين کتاب و نگارش آن نيز همانند ديگر آثار دفتر ادبيات انقلاب اسلامي است و در آن سعي شده تا حد ممکن ساختار گفتار راوي تغيير نکند و در عين حال که متن به زبان نوشتاري تبديل شده رواني و شيوايي جملات نيز مد نظر تدوينگران بوده است.به عبارت ديگر در اين اثر سعي شده ادبيات و لحن گفتاري راوي با کمترين تغيير روايت شود که اين نگاه از شيوه‌هاي اساسي و اصلي تدوين خاطرات شفاهي در دفتر ادبيات انقلاب است. شايد بتوان گفت تدوين اين کتاب با شيوه‌اي متفاوت انجام شده است چراکه روال تدوين خاطرات در دفتر ادبيات بدين شکل است که روايت راويان تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي پيش مي‌آيد اما در خاطرات سيد کاظم اکرمي فعاليتهاي وي در سالهاي پس از پيروزي هم ذکر شده است.

 

در نگارش خاطرات اين مبارز مشکلاتي سر راهتان نبود؟

اگر ذهن اکرمي ياري مي کرد و خاطرات همين 52 ماه زندان روايت مي شد ما با يک مجموعه پرحجم روبه رو مي شديم اما متاسفانه گذر زمان سبب شده ايشان بسياري از خاطرات آن دوره را که در واقع تاريخ انقلاب اسلامي به شمار مي رود به فراموشي بسپارد و جزئيات را به ياد نياورد. به همين دليل اين اثر در مقايسه با دوره هاي پرفراز و نشيب فعاليتهاي سياسي ايشان کم حجم جلوه مي‌کند. اين مشکلي بود که نمي شد حل کرد و خاطرات ايشان از دوران نهضت به اندازه اي اندک بود که مجبور شديم بخشي از خاطرات و فعاليتهاي ايشان از سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي را نيز به مجموعه اضافه کنيم تا کتاب خاطرات ايشان بيش از حد متعارف کم حجم نباشد. در هر حال به نظر من اين اثر بخشي از تاريخ انقلاب اسلامي به شمار مي رود و به يقين مي تواند در روشن کردن برخي زواياي پنهان تاريخ معاصر موثر باشد و با توجه به اينکه بسياري از مبارزات ايشان در همدان اتفاق افتاده اين کتاب مي تواند تاريخ مبارزات آن خطه از کشورمان را البته از نگاه و زاويه ديد سيد کاظم اکرمي تبيين کند.

 

چهارشنبه 23 تير 1389 - 10:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری