جمعه 9 خرداد 1399 - 11:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

رهنمودها و هشدارهايي خردمندانه

 

«گزارش از ديدار رهبر معظم انقلاب با رئيس و هنرمندان صدا و سيما»

 

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح شنبه 12 تيرماه در ديدار رئيس سازمان صدا و سيما و جمعي ازكارگردانان، نويسندگان، هنرمندان و دست‌اندركاران مجموعه‌هاي نمايشي صدا و سيما، جايگاه رسانه ملي و به خصوص بخش‌ هنرهاي نمايشي و فيلم و سريال را مهم‌تر از هر زمان ديگر دانستند و با تشكر از تلاش‌هاي ارزنده مديران و هنرمندان رسانه ملي در اين زمينه افزودند: با استفاده از امكانات سخت‌افزاري و نر‌م‌افزاري از جمله تاريخ و فرهنگ جذاب و پرفراز و نشيب ايران، مي‌توان فاصله زياد وضع موجود با وضع مطلوب را كاهش داد و پر كرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي، هنرهاي نمايش را نگاه راهبردي به نقش رسانه در عرصه فرهنگ‌سازي، در نگاه راهبردي به نقش رسانه در عرصه فرهنگ‌سازي، بسيار تأثيرگذار خواندند و گفتند: واقعيت نشان مي‌دهد كه صدا و سيما و به ويژه بخش هنرهاي برشمردند و با اشاره به تعبير حضرت امام خميني درباره صدا و سيما توضيح دادند: اين دانشگاه بزرگ بايد همچون قله‌اي عظيم و سرچشمه‌اي هميشه‌جوشان، زلال معارف الهي، انساني اجتماعي، فرهنگي و سياسي را در زندگي مردم جاري سازد كه اين جايگاه بسيار مهم، تكاليفي اساسي را در مقابل مسئولان، دست‌اندركاران و همكاران هنرمند صدا و سيما قرار داده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي، استفاده دشمنان ملت ايران را از هنرهاي نمايشي براي تأثيرگذاري در افكار عمومي، نشانه‌اي از ظرفيت عظيم اين گونه هنرها دانستند و خاطرنشان كردند: ملت بزرگ، زنده و هدفمند ايران، داراي پيام‌هاي ناب و سعادت‌آفريني است و از اين لحاظ نيز بايد حقيقتاً در اعتلاي هنرهاي نمايشي اهتمام ورزيد و در اين زمينه سرمايه‌گذاري مادي و معنوي كرد.

ايشان، با اشاره به سخنان برخي هنرمندان در اين ديدار درباره دغدغه‌هاي روحي و رواني در ساخت آثار هنري و نيز مشكلات ناشي از پرداختن به برخي انتقادات افزودند: روحي هنرمند لطيف و ظريف است اما هنرمندان در اين زمينه حساسيت زيادي نشان ندهند و با اعتماد به نفس به كار بسيار مهم خود بپردازند.

ايشان در همين مقوله، برخي دغدغه‌هاي هنرمندان را غيرواقعي دانستند و فرمودند: بعضي ايرادهايي كه به سريال‌ها و فيلم‌ها گرفته مي‌شود درست است و مواردي وجود دارد كه لازم است حتماً رعايت شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي عبور از خط قرمز‌هاي اخلاقي، ديني و فرهنگي را داراي ضررهاي فراوان خواندند و خاطرنشان كردند: در برخي سريال‌ها، نيازي به طرح اينگونه موارد، اصولاً وجود ندارد و به هر حال مسائلي كه شرع مقدس لازم دانسته است، در توليدات هنري كاملاً رعايت شود. ايشان ترويج ارتباط غلط زن و مرد را از جمله مسائل كاملاً غيرلازم برشمردند و در تشريح مفهوم صحيح انتقاد به عنوان يك عنصر ضروري افزودند: به موازات طرح نقاط منفي، عملاً به نق زدن‌هاي مكرر و سياه‌نمايي تبديل مي‌شود و در جامعه يأس و نوميدي ترويج مي‌كند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در همين زمينه فرمودند: در هر داستان و سرگذشتي، در چالش خير و شر، انگيزه‌هاي سالم موجود براي مبارزه با جريان شر نيز، هنرمندانه به تصوير كشيده شود تا فضاي واقعي جامعه در ذهن مخاطب ترسيم گردد. ايشان ايستادگي تاريخي ملت ايران در مقابل جبهه استكبار را منشأ صريح و آشكار قدرت‌هاي بزرگ با اين ملت خواندند و افزودند: دوران كنوني از لحاظ سياسي دوراني استثنايي است، اما بدون ترديد ملت بزرگ ايران اين گذرگاه دشوار را نيز پشت سر خواهد گذاشت و در هر حركتي از جمله آثار هنري و نمايشي بايد واقعيت مسلم اين دوران تاريخي، يعني دشمني قدرت‌هاي زورگو با ملت ايران را در نظر داشت و نقش خود را در مقابله با اين دشمني ايفا كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي دروغ‌هاي فضاحت‌بار دشمنان ملت ايران را در زمينه دموكراسي، حقوق بشر و همكاري با ملت‌ها يادآور شدند و آن را چنين تشريح كردند: كساني كه سلاح و مواد شيميايي را براي جنايت‌آفريني در حق ملت ايران، در اختيار صدام قرار مي‌دادند، امروز شبكه‌هاي به ظاهر فرهنگي تشكيل مي‌دهند تا همان هدف را دنبال كنند و اين واقعيت نبايد از چشم كسي پوشيده بماند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تاريخ كهن اين سرزمين، ملت ايران را از لحاظ تاريخي ملتي حقيقتاً عفيف و نجيب خواندند و با يادآوري تلاش بي‌وقفه شبكه‌هاي بيگانه براي شكستن حريم عفاف و حجاب و ويران كردن بنيان خانواده در ايران، فرمودند: آن‌هايي كه با اين ملت ادعاي دوستي مي‌كنند با توليد فيلم‌هاي سينمايي و تلويزيوني ضد ايراني، دشمني خود را با تاريخ و فرهنگ اين ملت پرافتخار آشكار كرده‌اند و در چنين شرايطي، هر كار نمايشي سياسي، بايد با هوشياري كامل صورت گيرد تا در جهت اهداف دشمن نباشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در تشريح انتظار رهبري نظام از جامعه هنرمندان به ويژه دست‌اندركاران عرصه‌هاي توليد فيلم و سريال تأكيد كردند: اگر شما در آثار خود با هوشياري و دشمن‌شناسي، ايستادگي تاريخي ملت ايران را به زيبايي ترسيم كنيد، خود، قهرمان يك داستان حقيقي مي‌شويد و اثر نمايشي شما نيز مطمئناً جذاب‌تر و گيراتر خواهد بود و اين مسئله‌اي است كه از جامعه هنرمندان و به ويژه هنرمندان فعال در صدا و سيما توقع مي‌رود. ايشان با قدرداني از تلاش‌هاي فاخر و ارزشمند هنرمندان توانا و دست‌اندركاران سريال‌ها و فيلم‌هاي تلويزيوني افزودند: در پشت هر لحظه اينگونه آثار فاخر، دريايي از كار و تلاش و ابتكار و خلاقيت وجود دارد و بايد واقعاً قدردان اينگونه كارها بود. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين از آقاي ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما، مديران بخش‌هاي مختلف رسانه ملي به ويژه بخش هنرهاي نمايشي، صميمانه تشكر كردند و افزودند: با وجود اين تلاش‌هاي ارزشمند ميان وضع كنوني و آنچه بايد انجام شود فاصله زيادي است كه مي‌توان با استفاده از ظرفيت‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري و تلاش بيشتر براي اعتلاي برنامه‌ها به خصوص برنامه‌هاي نمايشي اين فاصله را كاهش داد و پر كرد.

لازم به ذكر است در ابتداي اين ديدار سيدعزت‌الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما در سخناني با اشاره به جايگاه رسانه ملي به عنوان يك دانشگاه عمومي كه وظيفه هدايت و مديريت افكار عمومي را بر عهده دارد گفت: صدا و سيما نقش و جايگاه ويژه‌اي در عرصه مواجهه با جنگ نرم دشمن دارد و بر همين اساس، رسانه ملي مهندسي و مديريت پيام در برنامه‌هاي مختلف از جمله برنامه‌هاي نمايشي را از طريق تعيين راهبردها، اهداف و اولويت‌ها در افق‌ رسانه، به طور جدي در دستور كار قرار داد است. ضمناً در طول جلسه هم تعدادي از هنرمندان حاضر در اين ديدار به طرح مسائل و مشكلاتشان در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي پرداختند.

 

 

چهارشنبه 16 تير 1389 - 15:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری