شنبه 17 خرداد 1399 - 11:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

تصويرسازان برجسته جهان در نشريه هنرهاي تجسمي

 

 

اولين شماره از دوره جديد چاپ نشريه هنرهاي تجسمي، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در شكل‌ و شمايلي جديد، منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مطلب آغازين نشريه هنرهاي تجسمي با عنوان «هنرمندي به دور از اضافه‌گويي‌هاي مرسوم» به معرفي سيدحسن موسي‌زاده مي‌پردازد.

«موسي‌زاده دوران مديريت هنري و طراحي گرافيك در «كيهان كاريكاتور» را دوران رياضت هنري خود مي‌نامد، دوراني سخت و دشوار با امكانات ضعيف كه البته براي او همراه با خلاقيت و نوآوري در طراحي است.»

نشريه در ادامه به ارائه برخي از آثار خلاقانه و نوآورانه او مي‌پردازد كه وي استادانه توانسته رنگ و فرم دا را در آن‌ها به كار بگيرد.

سپس اين نشريه درباره آلبوتو جاكومتي سخن مي‌گويد، مجسمه‌سازي كه به حتم آثارش را در موزه هنرهاي معاصر ديده‌ايد.

در ادامه به معرفي كتاب عكس خرمشهر مي‌رسيم و تعدادي از آن آثار را از نظر مي‌گذرانيم تا با كاركرد نماد خورشيد در صنعت تبليغات و هنرهاي تزييني آشنا بشويم و تعدادي از آثار مربوط به آن را هم مشاهده كنيم.

علاوه بر مشاهده آثار عكاسي كائوگومز در صفحه بيست و چهار اين نشريه پاي سخنانش مي‌نشينيم.

در بخشي از اين مصاحبه آمده مي‌خوانيم:

«با وجود اينكه تجربه زيادي داريد، آيا فكر مي‌كنيد هنوز چيزي براي يادگيري‌تان وجود دارد؟ بله، ما هر رو مي‌توانيم چيزهاي تازه‌اي را ياد بگيريم و تجربه‌هاي تازه‌اي را كسب كنيم. ما نياز به تمركز و نيروي خلاقيت داريم. مهم اين است كه تسليم نشويم و به نيروي هنر اعتقاد داشته باشيم».

طراح پروژه افريقا، چازماويان- ديويس و فرانك فراز تا از ديگر مطالب آمده در اين نشريه است.

در ادامه تعدادي از آثار «فرانك فرازتا» كه براي طراحي داستان‌هاي علمي و سرگرم‌كننده، كتاب‌هاي طنز، روي جلد مجلات، نقاشي‌ها، پوسترها و كارهاي ديگرش مشهور است را از نظر مي‌گذارنيم.

در ادامه با تصويرسازان برجسته جهان، آشنا مي‌شويم كه «كريس سيكلز»، «جسن بونك» و «كريك فرزير» تعدادي از آن‌ها محسوب مي‌شوند.

همچنين، مطلب «رون موئك، مجسمه‌ساز رئاليست» از ديگر مطالب خواندني اين نشريه به شمار مي‌رود كه در انتهاي اين نشريه آمده است.

در گوشه‌اي از مطلب آمده با عنوان مذكور مي‌خوانيم:

«از يك نظر، تلاش مي‌كنم مجسمه‌هايم را طوري بسازم كه زنده به نظر برسند.

از نظر ديگر، بايد احساس كنيد كه شي‌ هستند و زنده نيستند».

معرفي واينس فراست هم مطلب پاياني اين نشريه را تشكيل مي‌دهد.

گفتني است، نشريه هنرهاي تجسمي از سوي دفتر هنرهاي تجسمي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در 42 صفحه تمام رنگي، منتشر شده است.

 

 

چهارشنبه 16 تير 1389 - 11:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری