چهارشنبه 25 تير 1399 - 1:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دقايقي چند با خاطرات محسن كاظمي

 

 

يكي از ارمغان‌هاي انقلاب‌اسلامي و هشت سال دفاع مقدس، خاطره‌نويسي جنگ است، حاصلي كه مي‌تواند  نسل غايب از آن دوران را با چگونگي و چرايي آن دوران غرورآفرين آشنا كند.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، يكي از تلاشگران اين عرصه مقدس محسن كاظمي نام دارد، او يكي از فعالان عرصه خاطره‌نگاري و «تاريخ شفاهي» است. نثر ساده، روان و محققانه‌اي كه محسن كاظمي براي ارتباط خود با مخاطب انتخاب كرده به خوبي مي‌تواند خواننده را با خود همراه ساخته تا مفاهيم اثر را به‌ او انتقال دهد.

كاظمي از  سال١٣٧٣ همكاري خود را با دفتر ادبيات انقلاب‌اسلامي آغاز كرد و به‌گفتگو و مصاحبه با شخصيت‌هاي مختلف سياسي و مبارز كشورمان كوشيد.

آثار اين نويسنده را مي‌توان در  در جرايد و نشريات بسياري همچون دو هفته‌نامه كمان، ماهنامه زمانه و فصلنامه مطالعات تاريخي مطالعه كرد.

آثار :

1- خاطرات جواد منصوري / تدوين / ١٣٧٦ / حوزه هنري

٢-يادداشتهاي سفر شهيد صياد شيرازي / تأليف / ١٣٧٨/ حوزه هنري – معارف جنگ ارتش

٣-خاطرات احمد احمد/ مصاحبه، تدوين و نگارش/ ‌١٣٨٥‌/ چاپ ششم / حوزه هنري – سوره مهر

٤-خاطرات مرضيه حديدچي(دباغ) / مصاحبه، تدوين و نگارش/ ١٣٨٤ / چاپ سوم/ سوره مهر

٥-شب‌هاي بي‌مهتاب / مصاحبه،تدوين و نگارش/ ١٣٨٣ / سوره مهر/ اثر برتر نهمين كتاب سال دفاع مقدس در سال ١٣٨٤

٦-خاطرات عزت‌شاهي / تدوين، تحقيق و نگارش / ١٣٨٥ / سوره مهر

در متن ذيل به گوشه‌اي از تلاش‌هاي وي اشاره مي‌كنيم:

يادداشتهاى سفر صياد شيرازى

نويسنده: محسن کاظمي.

تعداد صفحات: 279

نوبت چاپ: چاپ اول: 1378

معرفي کتاب:

يادداشتهاى سفر يكى از اعضاى گروه معارف ارتش، ازمأموريت‌هاى ميدانى و تحقيقاتى اين گروه و با هدف ثبت دقيق برخى‏از وقايع جنگ ايران و عراق. نويسنده به عنوان وقايع نگار در 9 سفرميدانى از كردستان تا خوزستان همراه اين گروه بوده و علاوه بر ثبت‏خاطرات همراهان، كه شهيد صياد شيرازى وعده‏اى از امراى ارتش‏ايران مى‏باشند در مواردى نيز به ابعاد شخصيت تيمسار صيادشيرازى پرداخته است.

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

خاطرات احمد احمد

نويسنده: محسن کاظمي .

تعداد صفحات: 576، قيمت: 4600 تومان

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ سوم :1383 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

اثر حاضر شامل خاطرات و زندگي سياسي احمد احمد به زبان خودش مي‌باشد كه در 9 بخش ارائه شده است. محتواي كتاب به طور خلاصه شامل مباحث ذيل است. دوران كودكي و اوضاع خانوادگي، تحصيلات ابتدايي و متوسطه، آشنايي وي با انديشه امام خميني (ر)، عضويت در انجمن ضد بهاييت، فعاليت وي در حزب ملل اسلامي و دوران دستگيري و زندان، دوران سربازي و ورود به حزب‌‌الله، دوران زندان قزل قلعه و شكنجه‌هاي مرگبار، آشنايي وي با سازمان مجاهدين خلق و چريكهاي فدايي خلق، آشنايي با آقاي هاشمي رفسنجاني، ازدواج ودستگيري مجدد وي، ديدار با حجت‌‌الاسلام لاهوتي، ارتباط وي با شهيد اندرزگو ودرگيري با ساواك، دستگيري وي و ملاقاتش با آيت‌الله منتظري و طالقاني در زندان اوين، دوران انقلاب و تظاهرات مردمي و آزادي وي، دوران پيروزي انقلاب و شروع جنگ تحميلي و حضورش در جبهه، و ... اسناد و تصاويري به همراه زيرنويس و مرتبط با مطالب فوق الذكر در كتاب ارائه شده است.

شب‌هاي بي‌مهتاب

نويسنده: محسن کاظمي .

تعداد صفحات: 264، قيمت: 1600 تومان

نوبت چاپ: چاپ سوم :1385، شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل خاطرات سرهنگ آزاده شهاب‌الدين شهبازي است. كتاب شامل 10 فصل مي‌باشد محتواي خاطرات عبارتست از: سرگذشت‌نامه (تولد در نهاوند، دوران كودكي و جواني)، ورود به دانشكده نظامي، ديدار با آيت‌الله خامنه‌اي، فعاليتهاي پيش از انقلاب در ارتش كه منجر به تبعيد كرمان شد، پيروزي انقلاب، مأموريت به نوار مرزي هويزه، شروع حركات دشمن براي حمله به ايران، ازدواج، حمله عراق، مجروحيت و نحون اسارت، برخورد دشمن با وي، انتقال به بازداشتگاههاي تنومه و العماره و شكنجه و بازجويي، حضور منافقين در اردوگاهها، عزل بني‌صدر و واكنش منافقين، واكنش اسراء در برابر ستون پنجم و منافقين، برگزاري مراسم جشن و عزاداري اسارت، پخش فيلمهاي توهين‌آميز به اسلام و امام خميني(ره) و واكنش اسراء انتقال به استخبارات و تكريت و اردوگاههاي صلاح‌الدين و افسران، برنامه روزانه اسرا، اختلافات و درگيريهاي دوران اسارت، حضور روحاني‌نماها در بين اسراء، اقدامات تلافي‌جويانه دشمن در مقابل شكست در جبهه، تحريم تماشاي تلويزيون و پوشيدن و استفاده از البسه و لوازم اسرائيلي، فشارهاي روحي و رواني بر اسراء، شنود اخبار مربوط به ايران، قبول قطع‌نامه 598 و بركناري آيت‌الله منتظري، خبر فوت امام(ره)، روزهاي پاياني اسارت و مقدمات بازگشت به ميهن. بازگشت به وطن. در پايان نيز نمونه‌هاي نامه‌هاي اسارت و تصاويري از ايشان در اردوگاهها آمده است.

 

خاطرات عزت‌شاهي

نويسنده: محسن کاظمي .

تعداد صفحات: 826، قيمت: 9000 تومان، قطع: وزيري

نوبت چاپ: چهارم1386 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، مجموعه از خاطرات عزت‌شاهي؛ مبارز است كه توانست در جريان رويارويي قهرآميز با رژيم شاه از زير ضربات مهلك ساواك و شكنجه‌هاي روحي دوران بازجويي و زندان جان نه چندان سالم «اما زنده» به در برد و خود را به پيروزي انقلاب اسلامي برساند. او اگر چه چند صباحي خود از برنامه‌‌ريزان و مجريان نظام نوپاي انقلابي جمهوري اسلامي بود، اما خيلي زود از اين گذرگاه عبور كرد و فقط به نظاره وقايع سالهاي بعد و آثار و تبعات آن نشست.

تدوين كننده كتاب براي مستندسازي كتاب در منابع و مآخذ متنوع از قبيل منابع مكتوب الكترونيكي و منابع شفاهي به تحقيق و جستجو پرداخته و حدود سه هزار سند، اخبار، گزارشهاي حوادث مربوط به گروهها و مبارزان ضد شاهي قبل از انقلاب و پس از انقلاب، شرح زندگي شخصيتهاي مطرح قبل و پس از انقلاب را واكاويده و با عزت‌شاهي در ميان گذاشته است. حاصل آن است كه پيش روي شماست

 

سه‌شنبه 15 تير 1389 - 16:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری