دوشنبه 12 خرداد 1399 - 0:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

آينده مبهم يك جشنواره

 

 

گزارشي درباره چگونگي برگزاري جشنواره «اسماء الحسني»

علي وزيريان امسال هم دبير جشنواره «اسماء الحسني» است. او علاوه بر برگزاري 5 دوره نمايشگاه سالانه تايپوگرافي اسماء الحسني، كارگرداني چند فيلم بلند سينمايي (يك وجب از آسمان، خدا نزديك است و...) و طراحي پوستر فيلم‌هايي همچون روبان قرمز، آژانس شيشه‌اي، تولد يك پروانه، رنگ خدا، مهر مادري، پدر، ديده‌بان و اجاره‌نشين‌ها را هم در كارنامه خود دارد. او درباره نخستين گام‌هاي جشنواره «اسماء الحسني» مي‌گويد: «6 سال پيش سايتي را به نام تودي پوسترز طراحي كرديم كه حوزه فعاليت آن طراحي پوستر در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي است. ابتدا براي جا افتادن سايت و اهداف فرهنگي آن، اقدام به برگزاري نمايشگاه‌هاي پوستر با موضوعاتي همچون عاشورا كرديم و كم‌كم نمايشگاه تايپوگرافي «اسماء الحسني» در سال‌هاي بعد نيز ادامه پيدا كرد.» امسال نيز با پيش‌روي بودن ماه مبارك رمضان و زمان برگزاري ششمين جشنواره اسماء الحسني نزديك شده است.

با وجود آنكه اين نمايشگاه تنها به مدت 5 سال برگزار شده و در حدود دو سال است كه واژه بين‌المللي به آن افزوده شده، اما متأسفانه رو به فراموشي است و خبر تعطيلي آن به گوش مي‌رسد.

دبير ششمين نمايشگاه بين‌المللي حروف‌نگاري اسماءالحسني تأكيد كرد: با شرايط فعلي ممكن است اين نمايشگاه ديگر هيچ‌وقت برگزار نشود.

در حالي كه هنرمندان علاقه‌مند به شركت در ششمين جشنواره حروف‌نگاري اسماءالحسني، در حال ثبت‌نام هستند، هنوز برگزاركنندگان جشنواره نتوانسته‌اند حاميان اين جشنواره را معرفي كنند.

البته به گفته علي وزيريان دبير اين نمايشگاه، حتي اگر هيچ كدام از نهادهايي كه به صورت ضمني اعلام آمادگي كرده‌اند حاضر به حمايت نشوند باز هم ششمين دوره برگزار خواهد شد اما شايد اين آخرين دوره جشنواره باشد.

علي وزيريان درباره نهادهايي كه با آن‌ها براي حمايت از اين نمايشگاه مذاكره كرده، گفت: خوشبختانه موافقت‌هاي ضمني براي حمايت از جشنواره داشته‌ايم و فعلاً منتظر جواب قطعي و نهايي آن هستيم.

او درباره اعلام نام اين اسپانسرها گفت: دو سال پيش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان حامي در كنار اين نمايشگاه بود و حتي نماينده اين سازمان در اختتاميه هم حضور داشت اما تا امروز اسماء الحسني حمايتي از اين سازمان نديده است. همين تجربه باعث شده تا زماني كه با حاميان نمايشگاه به نتيجه نهايي نرسيم نامي از آن‌ها اعلام نكنيم.

همه اين اتفاق‌ها در حالي رخ مي‌دهد كه هنرمندان بسياري براي شركت در اين نمايشگاه ثبت‌نام كرده‌اند و داوران آن نيز مشخص شده‌اند.

به گفته وزيريان تاكنون طراحاني از 28 كشور مرحله اول ثبت‌نام را براي ارسال آثار انجام داده‌اند كه 10 كشور اول به ترتيب حجم شركت‌كنندگان آن ايران، چين، آمريكا، تركيه، آلمان، عربستان صعودي، اندونزي، لبنان، انگليس و فرانسه هستند.

همچنين پنج هنرمند از تركيه، برزيل، لبنان و ايران آثار ششمين نمايشگاه سالانه حروف‌نگاري پوستر «اسماء الحسني» را داوري خواهند كرد. ريكولينز از برزيل، پاسكال زغبي از لبنان، علي سيلان از تركيه، محمد خزايي و عليرضا معزي از ايران داوران اين نمايشگاه هستند.

به گفته وزيريان، ريكولينز از برزيل به عنوان طراح، مدير هنري و مدرس از سال 1979 در شهرهايي چون پاريس، لندن، نيويورك و ريودوژانيرو زندگي كرده و آثار حرفه‌اي خود را به نمايش گذاشته است. مدال طلاي انجمن مديران هنري نيويورك و جايزه «وان من شو» پامپيدوپاريس سنتر از جمله افتخارات اين هنرمند است. اين گرافيست در سال 2002 طراح برگزيده سال برزيل شناخته شده و از سال 1997 به عضويت «آجي‌اي» درآمد.

پاسكال زغبي از لبنان هم طراح گرافيك و مؤسسه استوديو «29 حرف» در بيروت است. او نمونه‌هاي گوناگوني از فونت‌هاي جديد حروف عربي را طراحي كرده و ابتكارات گوناگوني در زمينه فن چاپ گرافيك داشته است. فونت‌هاي او متنوعي را كه مورد استفاده نشريات پرتيراژ و مشهور عربي هستند، خلق كرده كه مي‌توان به روزنامه‌هاي (امارات اليوم، الوطن و الرويا)، طراحي حروف و گرافيك محيطي مكان‌هايي همچون مدينه جميره يا ترمينال 3 فرودگاه ابوظبي و طراحي لوگو تايپ براي موضوعات گوناگون اشاره كرد.

زغبي در حال حاضر در كنار فعاليت‌هاي هنري به تدريس طراحي حروف و تايپوگرافي در دانشگاه آمريكايي (lau) در لبنان و دانشگاه نوتردام (ndu) مشغول است.

علي سيلان از تركيه ديگر داور ششمين دوره اسماء‌الحسني است. او فعاليت خود را با طراحي گرافيك و تدريس آغاز كرد و تحصيلات خود را در مقطع دكتري در سال 2004 در دانشگاه «19 مييس» به پايان رساند. سيلان، كمپاني طراحي و تبليغات خود را در سال 2005 تأسيس كرد و به موازات آن به عنوان استاد در دانشگاه در «سمسان» مشغول به تدريس طراحي گرافيك شد. او تاكنون چند نمايشگاه از آثار خود برپا كرده و جوايزي دريافت كرده است.

شركت و ارسال اثر به ششمين دوره نمايشگاه بين‌المللي اسماءالحسني تنها از طريق ثبت‌نام آنلاين در سايت تودي پوسترز (todey posters.com) انجام مي‌شود. جوايز اين دوره شامل يك جايزه اصلي يك تا 4 ميليون توماني به همراه لوح ويژه نمايشگاه و 3 جايزه نقدي ديگر به نفرات برگزيده اول تا سوم است.

 

دوشنبه 14 تير 1389 - 8:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری