يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

شهرام شفيعي؛ نامي آشنا

 

 

شهرام شفيعي يكي از نويسندگان خوش ذوق  و نام آشناي كشورمان در حوزه ادبيات كودك و نوجواناست كه به‌خوبي مي‌داند چگونه از مضامين فانتزي، فضاهايي متنوع و متفاوت و طنز بهره بگيرد تا مفاهيم دروني نثر روانش را در اذهان نوجوانان باز آفريني كند.

براي زبان سليس او مي‌توان به بخشي از مطالب آمده در كتاب «گربه در جوراب زنانه» اشاره كرد.

در اين مطلب آمده است:

" گربه جووني سالها پيش از من خواست كه توي مؤسسه يه كار بهش بدم هيچ چيز درباره همكاري نمي دونست ...راستش من هميشه طرفدار استفاده از فكر و نيروي جوون بوده م...بنابراين توي بخش بستن دكمه هاي كت مردگان مشغولش كردم ..."

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، شهرام شفيعي در سال 1349 در تهران به‌دنيا آمد تا در كنار فعاليت‌هاي مفيدش در عرصه‌هاي مختلف به‌عنوان سر ويراستار در مطبوعات و گاهي در ويراستاري كتاب نقش ايفا كند، تاكنون هم 100 عنوان كتاب ويراستاري شده از اين نويسنده را در كارنامه‌ادبي‌اش مي‌توان يافت.

همچنين، وي تاكنون از 20 جشنواره جايزه دريافت كرده، در جشنواره برگزيده ادبيات كودك و نوجوان برگزيده اصلي 20 سال ادبيات داستاني و همچنين كتاب خروس سبز و درخت گلابي برگزيده اصلي كتاب دفاع مقدس شده است.

 

خيمه خاموش

نويسنده: شهرام شفيعي .

تعداد صفحات: 72

شابک: 6-558-471-964 قطع: پالتويي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر حاوى 11 روايت كوتاه، درباره حماسه كربلااست كه از زبان ابن نافع، ابن ابى حصين، شمر، ابن حجاج و... نقل‏مى‏شود.

ماجراى امان‏نامه شمر براى حضرت عباس (ع) و پاسخ حضرت به‏او/ جريان نامه عبيدالله بن زياد به ابن حجاج و دستور بستن آب برامام حسين (ع) و يارانش/ داستان آوردن آب از «شريعه» توسطحضرت عباس (ع) و همراهانش/ سخنان امام حسين (ع) بادشمنان/ قصه تير خوردن حضرت عباس (ع) به هنگام آوردن آب‏براى امام حسين (ع) و يارانش و شهادت ايشان/ و مضامينى از اين‏دست محتواى كتاب را دربرمى‏گيرد.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى حوزه‌هنري وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

عشق خامه‌اي

نويسنده: شهرام شفيعي .

تعداد صفحات: 229

شابک: x ـ 977 ـ 471 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1383 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

كتاب حاضر مجموعه داستان بلند طنزي است كه آن را شهرام شفيعي در 229 صفحه نوشته است. داستانهاي بلند و پيوستة طنزي كه زندگي خانواده‌اي شهري و شهرنشيني در شهرستان و روستا را به تصوير مي‌كشد. ماجراي امروز ايران و ديروز آن است كه فاصله‌اي بين شهرها و روستاها و حتي شهرهاي كوچك به فاصله‌اي طبقاتي منجر شده است. زندگي كه در آن همه چيز وضع نمايشي و كالايي به خود گرفته و همه چيز از پردة صنعت فرهنگي و نمايشي نگريسته مي‌شود، بايد همه چيز را دوباره ديد، و مورد بازبيني قرار داد. حتي فرهنگ و ارزشهاي گذشته را، به‌ويژه اگر اين ارزشها مفاد اقتصادي داشته باشد. نگاه به همه چيز با ارزش اقتصادي و كالايي از اهم مطالب محتواي كتاب طنز است كه به تجاري شدن ارزشها هشدار مي‌دهد. ارزشها و حتي عشق كه به آن رندانه نام عشق خامه‌اي گذاشته است.

عشقهايي كه از پي رنگي است و در آن همه چيز رنگ ديگري غير از عشق دارد.

عشق خامه‌اي ماجراي خانوده شهري تهراني است كه به يكي از شهرهاي ديگر كه زادگاه پدر خانواده است مي‌رود. در مسير راه به حوادث و رويدادهاي زيادي دچار و آشنا مي‌شوند اما دعواهاي برادران، آنها را از ماندن و رفتن در شهر زادگاهي باز مي‌دارد. در اين ميان ماجراي دختر عمو و پسر عمو و مسائل خواستگاري كه به رقابت منجر مي‌شود. دو خانواده در صدد ساختن شيريني‌پزي برمي‌آيند كه سرانجام به جدايي مردمان شهر مي‌شود. روزي راوي آگهي مسابقه‌اي جالبي را مي‌بيند به اسم «عشق خامه‌اي». وي مي‌خواهد ماجراي عشق پسر عمو را بنويسد تا پرونده مسابقه شود. و با اين كار با خانوادة عمو رابطه‌اي جديد برقرار كنند. سرانجام پسر عمو برنده مسابقه مي‌شود و شيما مي‌خواهد خوشنويسي بياموزد و اتحاديه قنادان در پي فيلم سينمايي از اين حكايت عظيم برمي‌آيد و در پايان دختري به نام «برفابه» وارد ماجرا مي‌شود و... در پايان اينكه ساير وقايع را از روي متن مي‌خوانيم: بعد از گفت‌وگوي طولاني دربارة عشق، الاغ، خودكشي و چربي شكم، پسر عمو بالاخره دچار هيجان ناگهاني مي‌شود و تصميم مي‌گيرد جهان را درجا از لوث وجود خودش پاك كند. بنابراين از خر پياده مي‌شود و به لبه پرتگاه مي‌آيد و به صنوبر مراد مي‌گويد: «شما شاهد آخرين لحظات زندگي عشقي هستيد كه قرباني جوجه‌كشي از مرغها شد.

 

مرغ سوخاري براي جنازه

نويسنده: شهرام شفيعي .

تعداد صفحات: 76 قيمت: 900 تومان

شابک: 2 ـ 117 ـ 506 ـ 964 قطع: وزيري

نوبت چاپ: اول: 1385 شمارگان: 3300

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، مجموعه داستاني شهرام شفيعي طنزنويس خوب معاصر است كه در 75 صفحه نوشته شده است. شفيعي با اينكه ظاهرش يك خلبان جدي مي‌ماند تا يك طنزنويس با رنديهاي زيبايش، اما او به راستي طنزنويس توانمندي است كه از پس شخصيتهاي داستاني‌اش به خوبي بر‌مي‌آيد. پروفسور كلانتر بازنشسته كه هنوز توي ننوي زمان بچگي‌اش مي‌خوابد. مادربزرگ كلانتر محكوم به حبس ابد افتخاري به خاطر يك عمر خلافكاري كلانتر گربه‌اي كه هميشه ساده‌ترين راه حلها را پيدا مي‌كند. جناب فرماندار شهر كه هميشه مي‌گويد: فرصتي براي تشريفات نداريم. فرفره اسب تيزروي كلانتر كه مي‌تواند در جا روي يك پادور بزند. قوز بزرگ مالك مؤسسه خدمات كفن و دفن شهر به همراه برادرش قوز كوچك. اين شخصيتهاي طنزي در تمام داستانها جريان دارند و مي‌توانند به خوبي از پس نقشهايشان برآيند. كلانتر پشت ميزش مي‌نشيند و لولة هفت تيرش را با گوش پاك‌كن بهداشتي تميز مي‌كند. اما موقع شير خوردن با يك گوركن پرسابقه يعني قوز بزرگ نمي‌تواند جلو لرزش دستهايش را بگيرد. بنابراين تمام شير را روي ميز كارش مي‌ريزد. قوز بزرگ كه ثروتمندترين گربه شهر است، پشت در مي‌ايستد و دماغش را با لذت و آرامش فراوان مي‌خاراند در را باز مي‌كند و درباره‌ آخرين سري تابوتها كه ساخته با كلانتر حرف مي‌زند. دكتر شهر، تخم‌مرغ و سيب‌زميني را با سرنگهاي دندان پزشكي جهت ضد عفوني يك جاي مي‌جوشاند و براي عصرانه آب‌پز مي‌كند. مادربزرگ به هواخوري اجباري مي‌رود و فرفره اسب تيز روي كلانتر به دور خودش مي‌چرخد و از قانون حرف مي‌زند. گربه سفيد كيسه پر از طلا را به كلانتر پيشكش مي‌كند تا برادرش را براي روز دادگاه نگهدارد. وي بايد در روز دادگاه عليه گربه‌هاي سياه و قاتل شهادت دهد. اما با يك تابوت محكم به نزد كلانتر مي‌شتابد. يعني او مرده است. قوز بزرگ و همسرش ماه عسلشان را روي پشت بام، توي يك تابوت نيمه‌كاره مي‌گذرانند. كلانتر با اين كه از تابوت خوشش نمي‌آيد اما در مقابل سكه‌هاي طلا، مرحوم برادر گربة سفيد را نگهداري مي‌كند. تا در روز دادگاه عليه گربه‌هاي قاتل شهادت دهد. ساير داستانهاي طنزي شهرام شفيعي دور اين شخصيتهاي داستاني مي‌چرخد و محتواي كم و بيش يگانه‌اي دارند. خوانش كتاب حاضر براي علاقمندان به داستانهاي طنز خالي از لطف نخواهد بود.

 

گربه در جوراب زنانه

نويسنده: شهرام شفيعي .

تعداد صفحات: 72 قيمت: 800 تومان

شابک: 7 ـ 039 ـ 506 ـ 964 قطع: وزيري کوتاه

نوبت چاپ: اول:1385 شمارگان: 3300

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، مجموعه داستانهاي طنز شهرام شفيعي طنزپرداز خوب كشور است كه در 71 صفحه به تصويرگري رضا مكتبي به چاپ رسيده است. شهرام شفيعي با آن قد و قامت بلند، جديت و البته نزاكت رسمي خودش، در ذهن اكثر كساني كه او را ديده‌اند به يك خلبان جدي و مقرراتي شبيه است تا يك طنزنويس خودماني، اما شفيعي از طنزنويسان كشور است كه داستانهاي طنزي وي مورد توجه اكثر منتقدان جدي طنز قرار گرفته است. كتاب حاضر از سري مجموعه‌هاي قصه‌هاي غرب وحشي است كه شمارة سوم آن به گربه در جوراب زنانه اختصاص يافته است. شخصيتهاي داستاني وي مانند ساير كتابهاي او «كلانتر بازنشسته» كه هنوز توي ننوي زمان بچگي‌اش مي‌خوابد. مادربزرگ كلانتر محكوم به حبس ابد افتخاري به خاطر يك عمر خلافكاري. گربه كه هميشه ساده‌ترين راه حل را پيدا مي‌كند. فرماندار شهر كه هميشه مي‌گويد: فرصتي براي تشريفات نداريم، اسب تيز روي كلانتر كه مي‌تواند در جا روي يك پا دور بزند و قوز بزرگ مالك موسسه خدمات كفن و دفن شهر به همراه برادرش قوز كوچك. شفيعي در طنزهايي كه محتواي بيشتر آنها مسايل سياسي و اجتماعي‌اند، كژيها و نارساييهاي اجتماعي و سياسي را با زبان طنز به سخره مي‌گيرد و زيبا انتقاد مي‌كند تا كژيهاي اجتماعي به رسايي گرايش يابد. زبان وي رساست و از نثر زيبا و فخامت استوار ادبي برخوردار است. از متن كتاب به جهت آشنايي با زبان طنز شفيعي مي‌خوانيم:

يه بار وقتي خيلي كوچولو بودم، رفتم توي يك سوپر ماركت و گفتم: من يه دونه مامان مي‌خوام ... فروشنده كه داشت چرت مي‌زد،‌ گفت: به بچه‌ها چيزي نمي‌فروشيم. برو با بزرگترت بيا ... خب من بزرگتر نداشتم و از اونجا بود كه ديگه قيد خريدن مامان رو زدم ...


قصه‌هاي «غرب‌وحشي»

نويسنده: شهرام شفيعي .

تعداد صفحات: 80 قيمت: 1000 تومان

قطع: وزيري کوتاه

نوبت چاپ: اول:1385 شمارگان: 3300

معرفي کتاب:

يك مجموعه‌پنج‌جلدي است ‌كه ” به دنبال‌دماغ‌خيس“ اولين‌جلد از اين مجموعه ‌مي‌باشد و ”به نوعي يك طنز فانتزي است“‌كه شخصيت‌هاي آن تعدادي‌گربه‌مي‌باشند . اين‌گربه‌ها درفضاي وسترن ماجراهايي را مي‌آفرينند‌كه براي‌مخاطب‌نوجوان تازه وغيرمنتظره است.

” قصه‌هاي غرب‌وحشي“ صرفا يك انتخاب‌است؛ انتخاب يك فضاي نسبتا تازه براي انجام يك كار تازه وگفتن قصه‌ و چرا فضا به اين نحو است به علاقه شفيعي برمي‌گردد.
شفيعي طنز را يك نوع برداشت از زندگي مي‌داند‌ و معتقداست يك جنبه هنر سرگرمي آن است و طنز هم به عنوان يك هنر بايد از اين ويژگي برخوردار باشد .

 

«عزيزم چه رنگي بپوشم»

نويسنده: شهرام شفيعي .

تعداد صفحات: 110قيمت: 2 هزار و 800 تومان

قطع: وزيري کوتاه

نوبت چاپ: اول:1385 شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

 « عزيزم چه رنگي بپوشم » عنوان جلد چهارم اين مجموعه است كه ماجراي يك گربه كلانتر را كه عاشق شده است را روايت مي كند.گربه از كلانتر مي خواهد كه براي مبارزه با حريف در شهر بماند اما كلانتر در دوراهي علاقه و بيم جان خود مانده است.

فضاي متنوع و متفاوت و استفاده از زبان شيرين و جذاب از ويژگي هاي اين مجموعه است كه براي گروه سني نوجوانان منتشر شده است.

سه جلد قبلي اين مجموعه با عنوان « به دنبال دماغ خيس» ، «مرغ سوخاري براي جنازه» و «گربه در جوراب زنانه » توسط سوره مهر منتشر شده است.

از ديگر آثاراين نويسنده كودك و نوجوان مي‌توان به  «‌درنوجواني»، ‌«‌چرا‌كچل‌ها‌ عاقبت ‌به‌خير‌مي‌شوند؟» ، «ماجراهاي‌ساطان وآقا‌كوچول»، «داستان‌هاي‌پاشنه‌طلا»، «آوازهاي پينه‌بسته»، «ماه در چاه (زندگي‌نامه حضرت علي(ع))»،  «من فكر مي‌كنم»، و « هزار پاهزاركفش»‌ اشاره كرد.

 

يكشنبه 13 تير 1389 - 13:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری