سه‌شنبه 24 تير 1399 - 18:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سپهر ايراني 34 منتشر شد

 

سي و چهارمين شماره از ماهنامه سپهر ايراني ويژه تير جاري، از سوي مؤسسه تسنيم نور وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در ابتداي اين ماهنامه گزيده‌اي از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي آمده است كه در زير با هم مي‌خوانيم:

«به جوانان عزيزم توصيه مي‌كنم كه با عزم و اراده و همت، با مشكلات دست و پنجه نرم‌ كنند، آن‌ها را مغلوب سازند و با روحيه‌اي پرنشاط، آينده بسيار درخشان ايران را رقم بزنند.

ترديدي نيست كه اگر همه، به ويژه نسل جوان خوش استعداد كشور، همت و تلاش كنند و مسئولان هم براي استفاده از امكانات، برنامه‌ريزي خوبي انجام دهند، ايران، چند دهه ديگر در خط مقدم علمي جهان خواهد ايستاد».

در داستان «مسافر اتوبوس سفيد» از سيدخليل رفيعي طباطبايي، مي‌خوانيم: «شما در حقيقت نماينده‌هاي استان هستيد و به عنوان برترين دانش‌آموزان درسي و اخلاقي به اين اردو مي‌رويد، من مي‌خواهم يك مژده به شما بدهم.» سر همه بچه‌ها بالا آمده آقاي سپهري وقتي ذوق بچه‌ها را ديد، صدايش را بلندتر كرد: «از طرف آموزش و پرورش ناحيه براي برترين دانش‌آموزان اين اردو، يك دوچرخه 28 به عنوان جايزه در نظر گرفته شده است و طبيعتاً بين شما و بچه‌هاي سه اتوبوس ديگر، رقابت زيادي براي اين جايزه خواهد بود. من خيلي دوست دارم اين جايزه را شما كه از مدرسه خودمان هستيد، ببريد».

در ادامه به پلاك مي‌رسيم، اين عنوان بخشي است كه مطلب «دوست مار و عقرب‌ها» به آن اختصاص يافته است:

«قرار بود 25 كيلومتر راه را با سلاح و مهمات و تجهيزات كامل پاي پياده گز كنيم تا به نقطه مورد نظر برسيم. يا علي گفتيم و راست شكم رفتيم تو دل دشمن. بي سر و صدا و طبق اصول غافلگيري، اما چه اصولي! از هر كس صدايي در مي‌آمد. يكي شعر مي‌خوند، آن يكي صلوات مي‌فرستاد و ديگري سرودهاي انقلابي را با صداي گوش‌خراش زمزمه مي‌كرد! اما انگاري عراقي‌ها پاك كر شده و قدرتي خدا، هيچ صدايي را نمي‌شنيدن».

همچنين، در اين شماره از سپهر ايراني، مطالب زير را مي‌توان خواند: سرمقاله، تقويم تاريخ، خودشناسي، پلاك، همراه سپهري، قطره‌اي از درياي محبت، زمزمه‌هاي تنهايي، پاسخ به نامه‌ها، نامه‌هاي برگزيده، كارگاه داستان، ترنم سروده‌هاي سپهري، خوش‌نويسي، ايران، نقاشي، خاطرات تصويري، هنر، مهارت‌هاي زندگي، داستان، داستان‌هاي سپهري، در مسير سبز، مطلب علمي، شهيد مظلوم، معارف قرآني، نهج‌البلاغه، زير گنبد كبود، ضرب‌المثل، حكايت، جدول، نمكدون، پنجره‌اي رو به آسمان و ته مقاله.

در ادامه، در ته مقاله سپهر ايراني درباره نگاه نقادانه داشتن به امور زندگي مي‌خوانيم: «نكته اينكه نگاه نقادانه داشتن به امور زندگي بسيار خوب، اما نقد منصفانه، و آيا اجازه مي‌دهيم ديگران هم ما رو نقد كنند يا اينكه نقد كردن رو فقط حق طبيعي خودمون مي‌دونيم!»

ضميمه ماهنامه سپهر ايراني «خانواده سپهر» نام دارد كه در اين پيش شماره دوم ويژه تير جاري مي‌توان مطالب زير را بخوانيم:

«نقش رواني و عاطفي كلمات، عدالت در مهرورزيدن ويژگي‌هاي اساسي بازآموزي مادران، حقوق فرزندان و مسئوليت‌هاي والدين بي‌پروايي در حريم عفت، عسل فروش ترش‌رو ليموترش، خود را خوشحال نشان بدهيد، انكار رفتار، داشتن روابط با نوجوان، جادوي تشويق، رفتارهاي تغذيه‌اي نامناسب.

همچنين، در مطلبي با عنوان «خود را از ديدن آن‌ها خوشحال نشان بدهيد» آمده است: «سرش در زمين ورزش به جايي خورده و ورم كرده بود... مادرش در آشپزخانه، زمين را دستمال مي‌كشيد. وقتي اين دوست من به آستانه در آشپزخانه رسيد، مادرش سرش را بلند كرده و با اخم به او گفت: «كف آشپزخانه خيس است وارد نشو.» اين بچه ها‌ از كجا بايد بدانند كه پدر و مادرشان آن‌ها را دوست دارند؟ آن‌ها هم وقتي كه والدين آن‌ها معمولاً با اقوام، بچه‌هاي اطرافيان وقتي با پستچي محله با روي گشاده‌تري برخورد مي‌كنند. بعضي والدين به قدري فرزندانشان را ناديده مي‌انگارند كه انگار آن‌ها شيء هستند، يك تكه از مبلمان اتاق‌اند».

گفتني است، ماهنامه سپهر ايراني و سپهر خانواده ويژه تير جاري از سوي مؤسسه تسنيم نور وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

 

 

 

يكشنبه 13 تير 1389 - 8:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری