جمعه 9 خرداد 1399 - 2:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

آيت‌الله بختياري، ناهنجاري‌هاي جامعه اسلامي را برنمي‌تافت

 

به مناسبت درگذشت آيت الله مرادعلي بختياري

 

مرحوم آيت‌الله مرادعلي بختياري، همواره از دردها و مشكلات اجتماعي سخن مي‌گفت و راهكار مي‌داد و ناهنجاري‌هاي جامعه اسلامي را برنمي‌تافت، آزادانه انتقاد مي‌كرد، مردانه و بي ريا سخن مي‌گفت.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، حاج مرادعلي بختياري در پنجم مردادماه 1307 هجري شمسي، در يکي از روستاهاي محروم سيستان به‌دنيا آمد، پدر وي «کربلايي ملاعلي اصغر» به تربيت ديني و فرآني ايشان اهتمام ورزيد تا مرحوم بختياري در 5 سالگي قرآن را فرا گرفت و بدين گونه عشق به تحصيل معارف ديني در وجود او جريان يافت.

او تحصيلات دوره ابتدايي را در روستا، پشت‌سر گذراند و براي ادامه تحصيل راهي شهر زابل شد، و در طول دو سال با علاقه و سرعت دروس مقدماتي را گذراند و سپس براي ادامه و تکميل معارف حوزوي به مشهد مقدس مشرف شد و در مدرسه بالاسر آن حضرت از علما واساتيد عظام به‌ويژه استاد بزرگ ادبيات عرب «اديب نيشابوري» بهره‌مند شد.

حاج شيخ مرادعلي‌بختياري، در يكي از حجره‌هاي مشرف بر حرم مطهرعلوي (ع) به‌كسب دروس خارج از فقه و اصول پرداخت و از سويي تاثيرات شرافت و قداست مكان بر مكين چنان توفيق ايجاد كرد كه به تهذيب نفس و عرفان عملي پرداخت.

وي به‌مدد انفاس قدسي حضرت حق و ذوات مقدس معصومين (ع) در طول 22 سال تلمذ در محضر مبارك آيات‌عظام و اساتيدي همچون حضرت امام خميني (ره)، آيت‌الله خويي، آيت‌الله سيد محمود شاهرودي، آيت‌الله سيديحيي يزدي، آيت‌الله سيدعبدالله شيرازي، آيت‌الله سيدمحمد شاهرودي، آيت‌الله سيد محمدروحاني و ديگرعلماي عظام، به‌مرتبه اجتهاد پويا مقام يافت.

از آنجا كه وي به مرددم ولايتمدار سيستان اشتياق فراوان داشت، احساس مسوليت ديني و هدايت‌گري آيت‌الله شاهرودي، او را به جهاد بزرگ، يعني خدمت به خطه خطير  دين  و حماسه (سيسستان) سوق داد.

 او با همان اشتياق، بدون هيچ‌ادعاي بيش و كمي، در سيستان در مقام امام‌جماعت مسجد جامع حسين‌آباد (مرحوم شريفي)، فعاليت ديني_تبليغي خود را آغاز كرد.

آيت‌الله ‌بختياري، افزون بر آن با بيان احكام شرعي و پاسخگويي به شبهات ديني و اجتماعي، مردم را بر تقوا، اخلاص و دوري از ريا، دعوت و ارشاد مي‌كرد.

وي بعد از پيروزي انقلاب‌اسلامي در مسير نظام‌مقدس اسلامي و فرهنگ جهاد و شهادت حركت كرد. با حضور در ميان بسياري از رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس، به ترغيب و تشويق آن‌ها، كمك مي‌كرد.

مرحوم بختياري، در اين مدت خود را عضوي از آن‌ها احساس مي‌كرد و در بيانات خود به مقام و منزلت شهيدان اشاره مي‌كرد، حتي با حضور در جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل، آن‌ها را از نزديك ياري مي‌كرد.

همچنين، او با دلسوزي هر چه تمام‌تر تحولات و ارتقاي كمي و كيفي حوزه علميه امام‌صادق (ع) زابل را پيگيري مي‌كرد و بناي دين‌شناسي و تحصيل و تهذيب در شاگردان، از سوي ايشان با همكاري ساير فرهيختگان همچون حجت‌الاسلام حاج‌علي شريفي هر روز زيادتر مي‌شد، آن‌گونه كه ثمرات آن، علماي فرهيخته و فرزانه‌اي هستند كه امروزه در دو سنگر خطير حوزه و دانشگاه، باعث افتخار شيعه و مكتب اهل‌البيت(ع) به‌شمار مي‌روند.

آيت الله بختياري تا آخر عمر شريف خود با نهايت زهد و ساده‌زيستي به امر خطير ارشاد و تبليغ مردم و نيز تربيت طلاب اهتمام ورزيد.

 

شنبه 12 تير 1389 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری