جمعه 26 دی 1399 - 18:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان اصفهان

 

گزارش نشست خبري مديران تبليغات اسلامي استان اصفهان به مناسبت سالروز تاسيس سازمان

 

تبليغ ديني نشأت گرفته از جوهره انبياء الهي است

رصد آثار سوء تهاجم فرهنگي، تدبير براي مقابله با تهديدات دشمن ، فعاليتهاي قرآني، شناخت اديان و مکاتب جعلي و مقابله علمي و استدلالي با آنها، اعزام مبلغ و به خصوص فعال کردن اقشار تاثير گذار فرهنگي جامعه از سياست هاي کلان سازمان تبليغات اسلامي است.

مدير کل تبليغات اسلامي استان اصفهان در نشست خبري به مناسبت اول تيرماه سالروز صدور فرمان حضرت امام خميني (ره) مبني بر تاسيس سازمان تبليغات اسلامي و روز تبليغ و اطلاع رساني ديني حضور يافت و گفت: سال گذشته(1388) بيش از 4000 مبلغ با همکاري دفتر تبليغات اسلامي به اقصي نقاط استان اعزام شدند تا به مناسبتهاي مختلف همچون دهه فاطميه، دهه فجر، اعتکاف و ماه مبارک رمضان و ... به تبليغ بپردازند و انصافا حضورشان فعال و تاثير گذار بوده است.

حجت الاسلام بهشتي نژاد سپس به نقش روحانيون مستقر در روستاها و اثرات نقش آنان در کاهش اعتياد اشاره کرد و گفت: در سطح استان 70 روحاني مستقر و 180 روحاني طرح هجرت نقش آفرين هستند و تا سال 88 مجموعا 220 خانه عالم در اختيار اداره کل تبليغات اسلامي استان است که 50 خانه عالم مستقيما توسط مردم و بقيه از محل اعتبارات استان و با حمايت و پشتيباني امام جمعه اصفهان و استاندار سابق ساخته شده است؛ اين در حالي است که اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان پيشنهاد ساخت 110 خانه عالم را در سال جاري داده است.

وي با بيان اينکه سازمان تبليغات اسلامي به فرمان رهبر کبير انقلاب اسلامي در سال 13160 تاسيس شد، گفت: در اصفهان نيز به هر دليل ممکن با تاخير 12 ساله در سال 1372 تاسيس شد.

وي گفت: سازمان تبليغات اسلامي يکي از سازمانهايي است که افتخار دارد رئيس آن با حکم مقام معظم رهبري منصوب مي گردد و مستقيما زير نظر ايشان فعاليت مي نمايد.

حجت الاسلام بهشتي نژاد در عين حال تصريح کرد: اساسنامه سازمان تبليغات اسلامي در سال گذشته به توشيح مقام معظم رهبري رسيد و توسعه کمي و کيفي در ماموريتهاي آن صورت گرفت.

وي به اول تيرماه روز تبليغ و اطلاع رساني ديني هم اشاره کرد و گفت: اول تيرماه به خاطر ماهيت تبليغي سازمان روز تبليغ ديني است و اين تعبير زيبا نشأت گرفته از جوهره پيامبران است.

مدير کل تبليغات اسلامي استان اصفهان گفت: اسلام براي تبليغ ديني ، بعد زمان، مکان ، ابزار، شيوه و ... را درنظر دارد و عالم به دين غافلگير نمي شود و پيام را مي رساند و اگر تبليغ دين از سوي کارشناسان کارآمد ، قلم هاي ارزشمند ، زمانها و مکانهاي مناسب با شيوه هاي متين انجام شود و مهندسي صحيحي صورت گيرد، مردم بيش از پيش جذب خواهند شد و جايگاه تبليغ ديني بسيار رفيع و شامخ است. وي اظهار اميدواري کرد اين نشست ، نتيجه معنوي و تبليغي خوبي به ارمغان داشته باشد.

 

استفاده از روشهاي مدرن در کنار تبليغ چهره به چهره

سياوش رمضانزاده سرپرست معاونت فرهنگي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان نيز در اين نشست خبري گفت: سازمان تبليغات اسلامي با فعاليت ايجابي و در راستاي تقويت باورهاي ديني و فعاليتهاي قرآني، تبليغي ، برگزاري جلسات متعدد و ... برنامه هاي خوبي را اجرا نموده است.

وي ويژگي سازمان تبليغات اسلامي را استفاده از روشهاي سنتي در کنار روشهاي مدرن و تبليغ چهره به چهره دانست و گفت: استفاده از جايگاه رفيع روحانيون ، کارشناسان متعهد و استفاده از ظرفيتهاي ديني و مردمي ، از ديگر ويژگي هاي سازمان است.

رمضانزاده گفت: در سال جاري که سال همت مضاعف و کار مضاعف است، اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان 7 برنامه، 9 و 45 فعاليت را با بهره گيري از اعتبارات استاني در دستور کار خود قرار داده است.

وي سپس به 9 شاخص شامل، اعزام، تشکلهاي ديني، افراد تاثيرگذار مورد حمايت، آموزش هاي تخصصي ، پژوهش هاي مورد حمايت ، دانش آموزان علوم و معارف اسلامي صدرا، قرآن آموز، حجم فعاليت مجازي و مراسم ديني مورد حمايت اشاره کرد و گفت: براي دستيابي به هر کدام از اين شاخص ها ، فعاليتهاي مختلفي بايد صورت گيرد.

 

در اصفهان 4700 هيئت مذهبي شناسايي و ثبت شده است

حجت الاسلام حسن بابايي مسئول تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان نيز گفت: حوزه تشکلهاي ديني بسيار گسترده و شامل هيئات مذهبي، کانونهاي فرهنگي ، انجمنهاي اسلامي و ... است.

وي با بيان اينکه با سه موضوع شناسايي، سازماندهي و حمايت و پشتيباني در تشکلهاي ديني ارتباط داريم گفت: اين اداره کل در بخش شناسايي تا کنون 4700 هيئت مذهبي و 460 کانون فرهنگي را شناسايي و براي آنان مجوز صادر کرده است. اين درحالي است که براي 25 انجمن اسلامي کارگري، محلات ، اداري و مساجد نيز مجوز صادر و با تاسيس 27 مرکز آموزش مداحي در سطح استان، بيش از 7000 مداح آموزش ديده و مي بينند.

بابايي افزود: در بخش سازماندهي تشکلها، 24 شوراي هيئات مذهبي از طريق برگزاري انتخابات تشکيل شد تا پل ارتباطي اداره کل تبليغات اسلامي استان با هيئات باشد. وي همچنين از تشکيل کانون مداحان در سطح استان خبر داد و گفت: 18 کانون مداحان که پل ارتباطي تبليغات اسلامي و مداحان است تشکيل و به منظور سازماندهي کانونها  نيز اتحاديه کانونهاي فرهنگي تشکيل گرديده و قرار است امسال نيز ستاد هماهنگي اتحاديه ها انجمنهاي اسلامي ايجاد شود.

مسئول تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان افزود: در بحث حمايت و پشتيباني نيز حمايت هايي از مداحان اهل بيت (ع) با برگزاري کنگره شعر عاشورايي ، نمايشگاه فرهنگي مناسبتهاي مذهبي و ... صورت مي گيرد و دراين راستا 25 کانون فرهنگي مذهبي محور و ده انجمن اسلامي محور شناسايي و حمايت مي شوند.

وي ادامه داد: جهت سازماندهي مناسبتهاي مذهبي نيز با مصوبه 603 عالي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبتهاي مذهبي براي شناسايي نقاط قوت و ضعف ، تصميم گيري مي کند.

بابايي با بيان اينکه تا کانون 250 قاري و مجري مجالس ترحيم در اصفهان شناسايي و شوراي قاريان و مجريان مجالس ترحيم تشکيل شده است، آن را طرحي ابتکاري از استان اصفهان دانست و گفت: تا کنون اين اقدام در هيچ استاني انجام نشده است.

وي شناسايي کانونهاي تخصصي را از ديگر برنامه هاي تشکلهاي ديني خواند و گفت: امسال پنج کانون تخصصي حجاب و عفاف شناسايي و فعاليت خود را آغاز کرده است.

 

در سال گذشته، 3000 جلد قرآن کريم در اصفهان توزيع شد

در نشست خبري سالروز تاسيس سازمان تبليغات اسلامي مهدي مسماريان مسئول دارالقرآن الکريم اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان هم گزارشي از فعاليتهاي انجام شده قرآني ارائه نمود. وي گفت: در سال 88، برگزاري 75 کلاس آموزش روخواني مصوب شده بود که 272 کلاس برگزار شد. در آموزش قرائت قرآن کريم 254 کلاس برگزار شد که برنامه آموزشي تصويب شده در سال 88 ، 50 کلاس بود.

وي افزود: در بخش آموزش قرآن در مقطع پيش دبستاني در 125 کلاس، 1500 نفر آموزش ديدند و با برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه کارکنان دولت در سال گذشته 717 نفر آموزش ديدند.

مسماريان از برگزاري آزمون اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم در مردادماه 89 خبر داد و گفت: پيش بيني مي شود بيش از 300 نفر در اين آزمون شرکت کنند که در صورت موفقيت به آنان مدرک معتبر از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعطاء مي شود؛ اين درحالي است که در سال گذشته 3000 جلد قرآن توسط اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان توزيع شد.

 

آمار بازديد از اصفهان تبيان از مرز  250000 گذشت

در ادامه اين نشست فرمان آراء مسئول سايت اصفهان تبيان هم از روند فعاليت اين سايت اطلاع رساني ارائه نمود.

مجتبي فرمان آراء مسئول سايت اصفهان تبيان گفت: اين سايت با هدف انعکاس فعاليتهاي اين اداره کل و نيز تامين محتواي ديني و علمي و فرهنگي با رويکرد استاني از سال 1383 تاسيس و با نشاني www.esfahan-tebyan.ir کار خود را شروع نمود. وي ادامه داد: در اين سايت بخش هاي متنوعي از قبيل اخبار فرهنگي استان، فن آوري اطلاعات، تازه هاي ايران و جهان، فرهنگ و هنر، بخش مقالات ديني و علمي ، مسابقات و ويژه نامه هاي الکترونيکي در مناسبتهاي مختلف ملي و مذهبي ، گالري تصاوير، بخش پاسخگويي به مسائل شرعي و شبهات ديني و ديگر بخش هاي متنوع قرار گرفته است که از طريق اينترانت تبيان قابل دسترسي مي باشد. اين سايت در اولين جشنواره وب سايتهاي استانهاي سراسر کشور حايز رتبه برتر بخش محتواي وب سايتها گرديد و لوح تقدير دريافت کرد.

مسئول سايت اصفهان تبيان گفت: در سال گذشته با برگزاري 12 مسابقه الکترونيکي ويژه شهادت حضرت زهرا(س)، يکم تيرماه، ماه رمضان، ميلاد پيامبر اکرم (ص) و ... 19975 نفر در مسابقات شرکت نمودند.

وي آمار بازديدکنندگان سايت از فروردين ماه 88 تا بيست و پنجم خرداد89 را نزديک به 252459نفر اعلام کرد و گفت: جهت آشناسازي عموم با فعاليتهاي تشکلهاي ديني( اعم از هيئات مذهبي، کانونهاي فرهنگي و انجمن هاي اسلامي)تحت پوشش اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان نيز سايت تخصصي هيئات مذهبي استان اصفهان به نشاني www.esfahanheiat.ir نيز فعال است.

 

 

 

سه‌شنبه 8 تير 1389 - 12:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری