شنبه 14 تير 1399 - 0:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

نيما نوربخش

 

نگاهي به هنر انيميشن در استان لرستان

 

 

هنر انيميشن از سال‌ها پيش در كشور ما فعال بوده و هنرمندان حرفه‌اي بي‌شماري را به داخل و خارج از كشور معرفي كرده است. هنرمندان عرصه انيميشن همواره مايه مباهات جامعه هنري ايران بوده‌اند و اغلب اين هنرمندان در مناطق مختلف كشورمان رشد يافته‌اند؛ هر چند مشكلات بزرگي چون كمبود بودجه و ضعف مديريت در بخش انيميشن همواره گريبانگير اين هنر و به خصوص هنرمندان اين رشته در شهرستان‌ها بوده است. هنر انيميشن اما در استان لرستان وضعيت ويژه‌اي دارد از آن جهت كه حدود دو سال است فعاليتش را روي توليد متمركز كرده است و سعي در كشف و شناسايي استعدادهاي جديد در استان دارد.

سعيد شاهوردي، مسئول واحد انيميشن حوزه هنري استان لرستان و هنرمند انيميشن، مي‌گويد: «از سال 85 واحد انيميشن را راه‌اندازي كرديم و با تمركز بر موضوع آموزش اين رشته فعاليت خود را ادامه داديم، چرا كه فكر كرديم افراد علاقه‌مند به اين عرصه در استان كم نيستند. به اين ترتيب كم‌كم نيروهاي مستعد را نيز شناسايي كرديم و بستري فراهم شد تا آنان در ساخت توليدات انيميشن شركت داشته باشند. اكنون بيشتر كار ما حمايت از اين افراد است؛ چه به لحاظ مالي حمايت خود را ادامه مي‌دهيم و در نهايت از آن‌ها توليد اثر مي‌خواهيم.»

به گفته شاهوردي، تاكنون در دوره جشنواره تخصصي با عنوان «حركت» در استان برپا شده كه كمك زيادي به يافتن استعدادها در لرستان كرده است. اين استعدادها در حال حاضر عضو واحد انيميشن شده‌اند. علاوه بر اين، اردوها و كارگاه‌هاي مختلف انيميشن در استان داير شده است كه طي آن از انيميشن‌سازان دعوت و خدمات لازم به ايشان ارائه مي‌شود.

در ابتداي فعاليت رشته انيميشن در استان لرستان تنها 7 يا 8 نفر حرفه‌اي بوده‌اند ولي با گذشت 4 سال تعداد هنرمندان انيميشن به بيش از 80 نفر رسيده است. اين موضوع نشان مي‌دهد كه اين رشد در ايجاد اشتغال نيز مؤثر است. اكنون 7 الي 8 شركت انيميشن در استان لرستان مشغول به كارند كه اغلب نيروهاي آن‌ها همين هنرمنداني هستند كه در واحد انيميشن حوزه هنري آموزش ديده‌اند و در كار انيميشن مهارت پيدا  كرده‌اند همچنين طي اين مدت، حدود 30 فيلم كوتاه انيميشن در استان توليد شده كه 20 مورد از آن‌ها موفق به دريافت جايزه در جشنواره‌هاي مختلف شده‌اند. البته كساني كه در رشته انيميشن ماهر مي‌شوند پس از مدتي به تهران يا شهرهاي بزرگ ديگر مهاجرت مي‌كنند اما تمام تلاش واحد انيميشن حوزه هنري بر اين است كه هنرمندان حرفه‌اي خود را در استان لرستان نگه دارد. حوزه هنري استان لرستان در پي تلاش‌هايش براي گسترش انيميشن چندي پيش توانست براي يكي از شركت‌هاي انيميشن استاني جهت توليد يك فيلم سينمايي هفت ميليارد تومان بودجه جذب كند و اين اتفاق بسيار خوبي براي انيميشن استان لرستان بود.

در مجموع وضعيت مطلوبي بر هنر انيميشن كشور حاكم نيست؛ هر چند استان‌هايي مثل همدان، آذربايجان شرقي و لرستان در اين زمينه موفق و فعالند. با اين حال سرمايه‌گذاري چنداني صورت نمي‌گيرد و اگر تلاش وجود دارد، از سوي افراد علاقه‌مند است.

صدا و سيما نقش چنداني در توليد انيميشن ايفا نمي‌كند و شايد تنها ارگاني كه به اين عرصه به طور جدي توجه نشان‌ مي‌دهد، حوزه هنري است.

سعيد شاهوردي با اشاره به نقش آسيفا (انيميشن) در ايران، معتقد است كه اين مركز تنها نقش نمادين دارد و افرادي كه در آن حضور دارند كمترين نقش را در حيطه انيميشن كشور ايفا مي‌كنند، چرا كه هنوز متشكل از افراد منفعل است كه اجازه ورود نيروهاي تازه و جوان را نمي‌دهند. در واقع آسيفا اكنون نه در برپايي جشنواره‌ها و نه در برگزاري كارگاه‌ها نقشي ندارد و ارتباطي با كسي برقرار نمي‌كند.

در مجموع استان لرستان در زمينه انيميشن توان بالايي دارد. حتي گاه از تهران و شهرهاي بزرگ ديگر سفارشي ساخت فيلم مي‌گيرد. به تازگي دو انيميشن «علمدار نيامد» ساخته پگاه خرم‌آبادي و «راز نو» ساخته سعيد شاهوردي به بخش مسابقه ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم و عكس دانشجويي كه از 7 تا 11 خرداد در دانشگاه علامه طباطبايي تهران برگزار شد، راه يافتند. همچنين دو انيميشن «آب» به كارگرداني مقدم علي‌پناه و «وقت طلا است» ساخته طيب حسنوند از لرستان به بخش مسابقه جشنواره فيلم‌هاي يك دقيقه‌اي اصلاح الگوي مصرف راه پيدا كردند كه موفق به كسب مقام و جايزه شامل لوح افتخار و جايزه ويژه شدند.

 

«گردآوري و خلاصه‌شده از روزنامه همشهري»

 

دوشنبه 7 تير 1389 - 14:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری