سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دكترخاموشي: سازمان تبليغات‌اسلامي گوش به‌فرمان رهبر معظم انقلاب‌اسلامي است

 

رياست سازمان تبليغات اسلامي در گفت‌و‌گو با راديو جوان به‌مناسبت سالروز تاسيس سازمان تبليغات‌اسلامي به‌فرمان رهبر كبير انقلاب‌اسلامي، گفت: اين سازمان گام‌هاي نخستين شكل‌گيري خود را از يك دفتر تبليغ‌ديني در مدرسه شهيدمطهري برداشت، سپس بنا به‌حكم امام (ره) به شوراي تبليغات‌اسلامي تبديل و در نهايت به سازمان تبليغات‌اسلامي ارتقا يافت و همواره گوش به‌فرمان فرمانده فرهنگ نظام، حضرت آيت الله العظمي سيد‌علي خامنه‌اي (مد ظله العالي) است.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، حجت‌الاسلام و المسلمين سيدمهدي خاموشي، افزود: در  سال‌هاي آغازين دهه هفتاد به فرمان امام راحل(ره) بخش تبليغات بين‌المللي از سازمان فرهنگ و ارتباطات‌اسلامي و وزارت فرهنگ و ارشاداسلامي جدا شد تا پايه‌هاي شكل‌گيري سازمان فرهنگ و ارتباطات‌اسلامي همراه با تشكيل هيئت‌امنايي با عضويت رييس سازمان تبليغات‌اسلامي، پي‌ريزي شود.

اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با تاكيد بر اين مطلب كه سازمان تبليغات‌اسلامي وظيفه تبليغ و توسعه فرهنگ‌ديني را در مرزهاي داخلي كشور برعهده دارد، عنوان كرد: اين سازمان داراي ساختار مركزي و مجامع وابسته است كه ساختار مركزي سازمان تبليغات‌اسلامي، معاونت‌هاي‌فرهنگي، پژوهشي و پشتيباني (اداري، مالي) در استان‌ها و مركز را در بر مي‌گيرد.

همچنين، حجت‌الاسلام و المسلمين سيدمهدي خاموشي، درباره معاونت‌هاي اين سازمان، عنوان كرد: معاونت فرهنگي در استان‌ها و مركز كاركرد ساماندهي اموري همچون تبليغات، هيئات‌مذهبي، تشكل‌هاي‌ديني، انجمن‌‌هاي‌ديني، گفتمان‌هاي‌ديني، اوقات‌فراغت و اعزام مبلغ و معاونت پژوهشي، پشتيباني از معاونت‌فرهنگي را برعهده دارد.

اين مدير ارشد فرهنگ ديني در كشور، افزود: نگاه اين دو معاونت در سال‌هاي اخير به امر توسعه مسئله بومي‌سازي اموري همچون اعزام مبلغ، بنا به‌دلايلي همچون تفاوت سطح فرهنگي و نياز‌هاي ديني در مناطق مختلف‌جغرافيايي معطوف شده است، البته ناگفته نماند كه سازمان شان هدايتي و نظارتي بيشتري براي مركز در مقايسه با شان ابلاغ قائل است و هم‌اكنون نيز اين ساختار مركزي با رشدي صعودي در شاخص‌هايش به‌ حيات خود ادامه مي‌دهد.

دكتر خاموشي در ادامه ضمن تشكر از توجه دولت‌هاي نهم و دهم براي توجه بهتر و ويژه به فرهنگ ديني، درباره خانه‌هاي عالم، يادآور شد: در  سالهايي از حيات سازمان تبليغات‌اسلامي عليرغم نياز به آن، تعداد خانه‌هاي‌عالم در سراسر كشور به 500 بنا هم نمي‌رسيد اما اين طرح در سال‌هاي 87، 88 و 89 با نگاه ويژه دولت نهم و دهم همراه و مشكلات آن مرتفع گشت تا پاسخگوي نيازهاي سنتي، گفتماني، تبليغي، قرآن، خطابه، تفسير و خطابه اعضاي جامعه باشد.

همچنين، رييس سازمان تبليغات‌اسلامي، بااشاره به‌ مجامع وابسته به سازمان عنوان كرد: حوزه‌هنري با 30 دفتر استاني در حوزه‌هايي همچون آفرينش‌هاي ادبي، ادبيات دفاع مقدس و انقلاب‌اسلامي، انتشارات اميركبير، چاپ و نشر بين‌الملل و سوره‌مهر، خبرگزاري مهر، روزنامه تهران‌تايمز، دفتر هنر و ادبيات‌هلال، موسسه تبيان، موسسه ماسك و سازمان مدارس معارف اسلامي (صدرا) براي مرتفع ساختن نيازها و خلاهاي وارد بر امر توسعه،  تبليغ و ترويج فرهنگ‌ديني در كشور تلاش مي‌كنند.

اين مدير ارشد فرهنگي، با اشاره به نيازهاي عام و تخصصي مردم به مبلغ دين، گفت: سازمان براي مرتفع ساختن نيازهاي تخصصي قشردانشگاهي مباحث بصيرت، عرفان‌هاي انحرافي، عفاف و حجاب را به شبكه تبليغ وارد كرد و براي مرتفع كردن نيازهاي عام به تقويت كمي و كيفي مبلغين اعزامي با توجه به وجود 72 هزارمسجد در كشور، همت گماشت.

وي در اين راستا، دريافت مبلغ اعزامي را نقش اصلي سازمان تبليغات اسلامي خواند و تاكيد كرد: سازمان تبليغات اسلامي براي تربيت مبلغ روي كار نيامده بلكه نقش دريافت مبلغ و مبلغه اعزامي را برعهده دارد كه باتوجه به گستردگي جغرافيايي سازمان در كشور همكاري حوزات‌علميه و سازمان ضرورت دارد، سازمان با جايابي صحيح و نيازسنجي مناسب مكان اعزام جامعه هدف را مشخص و پس از اتمام آن بازه زماني گزارشات را به مبادي اعزام ارسال مي‌كند.

اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، درباره اهميت اين مهم، تصريح كرد: بنا به ضرورت اجراي اين مهم آيت‌الله مقتدايي؛ مدير حوزات‌علميه، با تشكيل شوراي تبليغي تمام نهادهاي دخيل در امر تبليغ داخلي و خارجي را براي تدوين اساسنامه‌اي در راستاي از ميان برداشتن مشكلات موجود، گرد هم آورد.

در ادامه اين نشست، حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي‌خاموشي، بااشاره به‌وجود 11هزار اعزام مبلغ و بيش از 30هزار درخواست اعزام در زمان ورود خود به سازمان، افزود: براساس افق‌هاي توسعه فرهنگ ديني در كشور اين رقم در محرم سال گذشته به 40هزار رسيد كه قابليت ارتقا نيز دارد، ضرورت همكاري و تعامل دو نهادتربيت‌كننده امر تبليغ و تحويل‌گيرنده مبلغ امري روشن است.

ايشان سازمان تبليغات‌اسلامي را از بدو تاسيس به جذب مبلغ از حوزه و اعزام آنها مشغول دانست و بيان كرد: سازمان امور خيريه نيز با توجه به منابع و وقفيات خود، لازم است براي اعزام مبلغ و مبلغه به سراسر كشور هزينه كند، ويژگي سازمان تبليغات اسلامي در اين ميان دريافت كنندگي است كه گاه براي رفع مشكل كمبود مبلغ از مبلغات بومي هم استفاده مي‌‌كند.

دكتر خاموشي با اشاره به توسعه طرح روحاني مستقر و طرح هجرت، اظهار كرد: اين سازمان با همكاري معاونت تبليغ حوزه در سال گذشته 5هزار روحاني در 5هزار مسجد در 5 هزار روستا حداقل براي چهار سال مستقر كرد.

همچنين، وي درباره شاخه‌هاي ديگر امر تبليغ اين سازمان با همكاري معاونت تبليغ حوزه، عنوان كرد: اعزام نخبگاني براي هدايت و سامان بخشيدن به محافل تخصصي و يا محافلي با موضوعيت‌خاص و اعزام تيمي و خانوادگي هم براي موفقيت بيشتر توسعه فرهنگ ديني در كشور، انجام مي‌پذيرد.

رييس سازمان تبليغات اسلامي، افزود: اين سازمان در سال88 با همكاري حوزه علميه خواهران، موفق به‌اعزام 3هزار و 500 مبلغه در محرم به محدوده جغرافيايي اطراف محل سكونتشان، شد كه البته اين رقم در سال جاري مي‌تواند بهبود يابد.

اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، يكي از ارمغان‌هاي انقلاب اسلامي را فرهنگ و ارزش‌هاي انقلاب‌اسلامي خواند و گفت:‌ فرهنگ انقلاب‌اسلامي همواره مورد مطالبه ساير كشورها بوده و هست، لذا همكاري آموزش و پرورش با متولي مدارس صدرا كه دانش‌آموختگان آن از قدرت‌هاي موثر انديشه و مروج آرمان‌هاي انقلاب‌اسلامي به شمار مي‌روند، براي توسعه فرهنگ‌ديني امري لازم و ضروري است.

وي افزود: اين قدرت‌هاي انديشه در مدارس صدرا درباره مباحث قرآن، اخلاق، فلسفه، منطق، ادبيات عرب، احكام، سيره و اعتقادات بيشتر مي‌آموزند، در واقع آن‌ها مباحث درسي دو سال از حوزه را پشت سر مي‌گذارند، از اين‌رو مي‌توان ورودي حوزات را از رشته معارف‌اسلامي هم تامين كرد و با توجه به اين رشته نياز بومي‌سازي علوم‌انساني را كه از آبشخور غرب گرفته شده، مرتفع ساخت.

دكتر خاموشي از ضرورت راه‌اندازي مدارس معارف‌اسلامي در استان‌هاي كشور، خبرداد و تاكيد كرد: براي نيل به اين مقصود بنده ادعايي در بهره‌‌مندي از سهميه كنكور ندارم چرا كه تجربه ثابت كرده است، آنان خود از برترين‌هاي اين عرصه خواهند شد.

همچنين، ايشان آزمون ورودي اين مدارس را نيز تابستان جاري اعلام كرد و يادآورشد: آموزش و پرورش، اوليا و خانه و سازمان تبليغات‌اسلامي همواره در تعاملي اجتناب‌ناپذير با هم در مثلث ساختاري مدارس معارف‌اسلامي، هستند كه اين امر نشان از قرارگيري بخش‌هاي دولتي، خصوصي و سازمان تبليغات‌اسلامي در كنارهم دارد.

حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي‌خاموشي، افزود: اين آزمون با رويكرد نخبه‌گرايي در كشور برگزار خواهد شد كه علاقمندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به سايت اين سازمان به نشاني اينترنتيwww.ido.ir  مراجعه كنند.

وي، در ادامه اين گفت‌وگو درباره طرح عفاف وحجاب‌اسلامي‌، گفت: درباره مباحث‌شرعي و ميزان و چگونگي رعايت عفاف و حجاب اسلامي، در جامعه اسلامي ايران هيچ‌گونه اختلافي ميان فقها نمي‌يابيم.

 اين مدير ارشد فرهنگي، مبادي تربيتي را در نزد نظامات تربيتي مهم خواند و تصريح كرد: مبادي تربيتي همچون نظام‌هاي آموزش و پرورش و عالي طرح عفاف و حجاب را در دستور مستقيم خود بگذارند چراكه شان و منزلت نظام جمهوري اسلامي‌ايران به‌گونه‌اي است كه بي‌عفتي درهيچ كجا مشخص نباشد.

 اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، افزود: سياست‌هاي توسعه حجاب و عفاف از سوي شوراي انقلاب‌فرهنگي در اوايل دهه 80 تدوين و به شوراي فرهنگ‌عمومي ابلاغ شد، اين شورا نيز در كميته‌اي به‌رياست رييس سازمان تبليغات‌اسلامي، راهكارهاي توسعه حجاب و عفاف در وظايف دستگاه‌ها را باهدف تحقق آن در اجتماع تدوين كرد.

دكترخاموشي، وظايف سازمان در ارتباط با اجراي اين طرح را، فراهم‌آوري شبكه گفتماني، ‌‌تبليغي به‌همت مبلغ و مبلغات و اجراي سياست‌هاي تشويقي و ترويجي درميان جامعه اتحاديه پوشاك خواند و گفت:‌ همكاري مبادي تبليغي، تربيتي، خانواده و رسانه  براي محقق‌سازي اين مهم ضروري است كه اميدواريم حاصل اين همكاري را در آينده‌اي نزديك شاهد باشيم.

ايشان در پاسخ به سوال مجري برنامه مبني بر اتخاذ نشدن تصميمات اصلي كشور در سازمان دارالقرآن كريم عليرغم گستردگي آن، عنوان كرد:‌ شوراي انقلاب فرهنگي نهادي مسوول است كه مي‌تواند با حذف موازي‌كاري‌هاي احتمالي جريان‌هاي توسعه ديني را هم‌خط سازد.

وي افزود: سازمان تبليغات اسلامي رقابت منفي با ديگر سيستم‌هاي قرآني ندارد و تقاضاي اين سازمان از جامعه قرآني آن است كه براي تحقق منويات و شاخص‌هاي منشور توسعه فرهنگ قرآني، تلاش كنند.

رييس سازمان تبليغات اسلامي، در پايان تاكيد كرد: اين سازمان با تكيه بر نخبه‌‌گرايي، شرح وظايف و تفكر درباره فرمان فرمانده فرهنگ نظام رهبر انقلاب‌اسلامي كشورمان، همواره گوش به‌فرمان ايشان است و براي عمل به اشارات معظم‌له و توسعه فرهنگ ديني تلاش مي‌كند.

 

 

دوشنبه 7 تير 1389 - 8:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری