جمعه 16 خرداد 1399 - 11:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دكتر خاموشي در ديدار با آيت الله جنتي تأكيد كرد: سازمان تبليغات اسلامي نهاد مياني مديريتي است

 

حجت‌الاسلام والمسلمين سيد مهدي خاموشي، رياست سازمان تبليغات اسلامي؛ در ديدار با آيت الله احمد جنتي يكي از پيشكسوتان سازمان تبليغات اسلامي، به‌مناسبت سالروز تاسيس اين سازمان، با اشاره به‌روند شكل‌گيري اساسنامه جديد اين سازمان، گفت: سازمان تبليغات‌اسلامي برپايه اساسنامه ابلاغي در سال 87 كه مورد تاييد رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز قرار گرفته، سند چشم‌انداز خود را تدوين كرده و خود را به‌عنوان يك نهاد مياني مديريتي باز شناخته است و با استفاده از ظرفيت‌هاي انساني تربيت‌يافته در حوزات و دانشگاه‌ها براي گسيل داشتن به‌شبكه تبليغ و بهينه‌سازي روشمند امر تبليغ اقدام مي‌كند.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، وي افزود: برپايه اين اساسنامه در حالي كه سازمان در حوزه توسعه فرهنگ‌ديني در شاخه‌هاي مختلف امر تبليغ از آزادي عمل بسياري همچون تاسيس نهادها و مراكز وابسته برخوردار است به گونه‌اي‌كه مي‌تواند به سهولت نهاد آموزشي، تبليغي و ترويجي ضروري مورد نيازش را تاسيس كند، ولي نگاه ما ايجاد تاسيسات بسيار نيست بلكه براساس چشم انداز خود، اصلي‌ترين كار سازمان را هدايت، حمايت و نظارت ظرفيت‌هاي متخصص و عام مردمي مي‌دانيم.

وي افزود: بنا بر ظرفيت قانوني اساسنامه سازمان تبليغات‌‌‌اسلامي مي‌توانيم مطابق با دستورات خاص مصرح در اساسنامه به راه‌اندازي و يا مديريت بنيان‌هاي لازم براي رصد جريان‌هاي معارض فرهنگي اقدام كنيم، آنجا كه نياز به فعاليتي ملي است به نظامات كشور اطلاع دهيم و براي امور محوله به‌ سازمان به صورت شبكه تبليغي و ترويجي اقدام كنيم.

اين مدير ارشد فرهنگي، افزود: همچنين ظرفيت اساسنامه به ما كمك مي‌كند در شاخه هنر متعهد هم اقدامات بسيارخوبي انجام دهيم.

دكتر خاموشي، در توضيح اين اساسنامه، تاكيد كرد: براساس اين اساسنامه چشم‌انداز سازمان تدوين شد كه بر اساس آن سازمان را به‌عنوان نهاد مياني مديريتي ديديم. يعني ما نهاد حوزوي و يا دانشگاهي نيستيم بلكه از ظرفيت‌هاي انساني ترتيب يافته در حوزات و دانشگاه‌ها براي گسيل داشتن به شبكه تبليغ و بهينه‌سازي روشمند امر تبليغ و به‌كارگيري ظرفيت‌هاي تكنيكي، هنري و فناوري در اين زمينه استفاده مي‌كنيم.

رييس سازمان تبليغات‌اسلامي، افزود: اين سند چشم‌انداز به‌ما مي‌گويد اصلي‌ترين كار سازمان هدايت، حمايت و نظارت ظرفيت‌هاي متخصص و عام مردمي است، بدين گونه كه در فصل محرم به عنوان رقيب هيئات مذهبي ظاهر نمي‌شويم بلكه براي بهينه‌سازي كار حامي هيئات مي‌شويم. سازمان كانون قرآن تاسيس نمي‌كند بلكه مجوز تاسيس داده و نقش هدايت و نظارت بر روند شكل گيري و فعاليت آن كانون را برعهده مي‌گيرد.

دكتر خاموشي، در اين خصوص كه چشم انداز تأكيد دارد سازمان از اقدامات سخت‌افزاري دست برداشته و به‌سمت اقدامات نرم افزاري حركت كند، گفت: با توجه به اين‌كه افزون بر دولت‌، برخي از  وزارت‌خانه‌ها و ساير متوليان فرهنگي در كشور مي‌توانند حمايت‌گر امورمساجد باشند، با پيشنهاد طرح ساماندهي و پشتيباني امور مساجد به‌شوراي انقلاب فرهنگي، از سوي سازمان تبليغات‌اسلامي اين شوراي حمايت‌گر با حضور جمعي متشكل از برخي از وزرا و چهار نفر از سازمان تبليغات اسلامي در دولت شكل گرفت.

وي افزود: در اين ستاد پشتيباني امر انرژي مسجد، پشتيباني زيرساختي و جايابي مساجد در فضاي كالبدي مورد نياز هر منطقه تمهيد شده است.

رييس سازمان تبليغات‌اسلامي در تشريح مديريت مساجد، گفت: اگر براي تشريح اين امر مثلثي در نظر بگيريم،  رهبر معظم انقلاب اسلامي در راس آن قرار دارد و چون به‌صلاح نيست مديريت اين مهم به دولت واگذار شود، ائمه جماعت با ائمه جمعه ها ارتباط  داده شده تا ائمه جمعه‌ها با رهبر انقلاب ارتباط مستقيم داشته باشند.

دكتر خاموشي، افزود: ضلع ديگر مديريت در عرصه سخت افزاري به سازمان اوقاف، و برنامه ريزي امر مسجد و اجراي برنامه، هدايت و نظارت بر دوش سازمان تبليغات اسلامي واگذار شد.

ايشان در ادامه اين نشست به نقش شهرداري در جاگيري درست مساجد در عمران شهري اشاره كرد و گفت: لازم است شهرداري در پروژه‌هاي شهرسازي به مسجد به‌عنوان كانون محور فرهنگي – ديني محله‌ها توجه كند.

وي افزود: چنانچه اين مدل عمراني به شوراهاي شهرهاي ديگر سرايت كند مي‌تواند افزون بر مرتفع ساختن نياز شهرك‌هاي تازه ساز به مسجد، اين مكان محور انجام فعاليت‌هاي عبادي فرهنگي نيز شود.

رييس سازمان تبليغات‌اسلامي، درباره بومي سازي امر رسيدگي به مساجد گفت:‌ در اين مقوله يكي از محورهاي اصلي برنامه هويت دادن به معماري شهرها و توجه به ويژگي كالبدي مساجد است. به نظرمن با اين شيوه مديريت مي‌توان بر ظرفيت 72هزار مسجد در ايران كه كاركردش در خدمت رهبر و آرمان هاي انقلاب اسلامي باشد، افزود.

وي درباره تقويت مديريت‌مياني در مركز، عنوان كرد: براي نيل به اين مقصود اقدام به جمع آوري داده‌هاي ديني و  پيمايش فرهنگي به‌ترتيب در سال‌هاي 54،73 و 83 در ايران در مقوله‌هاي متفاوت كرديم و هم‌اكنون نتايج سي‌ساله اين پيمايش در عرصه‌‌ها، مقولات و موضوعات متفاوت را براي برنامه‌ريزي درست و تدوين سياست‌هاي فرهنگي و ديني در اختيار داريم.

اين مدير ارشد فرهنگي، با اشاره به‌وجود 11هزار اعزام مبلغ و بيش از 30هزار درخواست اعزام در زمان ورود خود به سازمان، گفت: در مبحث نقش مديريت ديني براي رسيدن به افق‌هاي وارد بر اين امر تصميم به تقويت حوزه‌هاي اقماري كشور گرفته شد و با همكاري معاونت فرهنگي و ديگر مسولين ذيربط استاني سازمان، در سال گذشته نزديك به‌‌37هزار نفر اعزامي داشتيم.

خاموشي درباره شاخه‌هاي وارد بر اين حوزه، افزود: در شاخه اول به تقويت كمي و كيفي همان مبلغين اعزامي اقدام كرديم، همچنين در حوزه كيفي قرار بر اين شد كه با دفترتبليغات ره توشه را تقويت كنيم.براي دستيابي به اين امر مباحث بصيرت، عرفان‌هاي انحرافي، عفاف و حجاب را به شبكه تبليغ وارد كرديم، همچنين براي جبران خلاهاي سياسي و اجتماعي به‌طور نمونه براي هيئات مذهبي، ائمه  مساجد و تقويت بنيان‌هاي شعر عاشورايي به ترتيب انتشار زمزمه هاي كف دستي، كتاب‌هاي تبليغي (پيام محراب)، نشريه خيمه و برگزاري كنگره‌هاي شعر عاشورايي در نظر گرفتيم.

وي درباره راهكارهاي ديگر امر تبليغ، عنوان كرد: در سال88 با همكاري حوزه علميه خواهران، موفق به‌اعزام چهار هزار مبلغه در محرم به محدوده اطراف مكان زندگي اشخاص، شديم كه البته اين رقم در سال جاري مي‌تواند دو برابر شود.

خاموشي با اشاره به توسعه طرح روحاني مستقر و طرح هجرت، اظهار كرد: اين سازمان با همكاري معاونت تبليغ حوزه در سال گذشته 5هزارروحاني در 5هزار مسجد در 5روستا مستقر كرد، همچنين در سال گذشته دو هزار كتابخانه شبستان با موجودي حداقل 2 هزاركتاب در اختيار روحانيون مستقر در طرح هجرت قرار داد . در سال جاري سه هزار كتاب هم به رقم  پيشين اضافه خواهد شد تا 5 هزار جلد كتاب در كتابخانه‌هاي شبستان به دست روحانيون مستقر و طرح هجرت برسد.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيدمهدي خاموشي، افزود: كانون‌هاي فرهنگي در پرديس‌هاي مساجد نيز در اين طرح با راه‌اندازي دارالقران‌ به مباحثه و طرح مطالبي همچون پرسش و پاسخ قرآني، مناسك و بيان  احكام و اخلاق و كتابخانه مي‌پرداختند.

وي در توضيح طرح‌هاي ديگر سامانه تبليغ، عنوان كرد: زنان و مردان مبلغ در يك خانواده با هم اعزام خواهند شد و اعزام گروه‌هاي تبليغي با يك مليت واحد از ديگرطرح‌هاي موفق اين سامانه است.

رياست سازمان تبليغات‌اسلامي، براي تقويت فرهنگ طلبگي دركشور، اظهاركرد: در پي‌سامانه جذب طلبه در كشور، دانش‌آموزان مدارس معارف اسلامي علاقمند به‌گرايش طلبگي مي‌توانند پس از فارغ التحصيلي در آينده وارد اين حوزه شوند.

اين مدير فرهنگ ديني، با اشاره به زيرساخت‌هاي قوي فناوري نظام جمهوري اسلامي در كشور درپي اقدامات انجام شده درتبيان سال 81، گفت: با توجه به زير ساخت‌هاي قوي در تبيان هم اكنون تبيان را در مقايسه با ساير متوليان اين امر، بي‌بديل مي‌دانم كه سعي داريم آينه‌اي از اين اقدام نيز در مكان ديگري فراهم كنيم تا اين بانك بيش از پيش تقويت و حفظ شود.

 اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با اشاره به استقبال بازديدكنندگان بسيار از حجم بالاي داده‌هاي بومي تبيان در پي شعار كاربر ملي، محتواي محلي و زيرساخت ‌ملي، گفت: به‌دنبال اين اقدامات تاكنون نرم‌افزارهاي بومي بسياري در اين راستا براي جوانان و نوجوانان توليد شده است تا در عرصه توليد نيز پيشرو باشيم، در عرصه مجازي هم دستگاه‌هاي الكترونيكي فروش كتاب  وارد شده كه با گذشت زمان، آن را در كشور مشاهده خواهيد كرد.

دكتر خاموشي در ادامه درباره انتشارات وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي، گفت: با زنده‌سازي آرم‌هاي مختلف انتشارات اميركبير و توليد مجموعه‌هاي مختلف كتاب، اين مجموعه سعي دارد بيش از پيش به نشر افكار انقلاب‌اسلامي بپردازدو همان‌طور كه مطلع هستيد چاپ كتاب دا از مرز 120نوبت چاپ، گذشته است.

وي افزود: حوزه هنري بايد جايگاه هنر و هنرمند متعهد و دانشگاه سوره‌ هم بايد جايگاه دانشجويان متعهد باشد.

وي درباره توليدات سينمايي حوزه‌هنري گفت: اين حوزه تا‌كنون توانسته با توليد فيلم‌هايي همچون فرزندخاك، بيدمجنون، به همين‌سادگي، خيلي دورخيلي نزديك و...  بسيار خوش بدرخشد و هم‌اكنون درصدد هستيم صنعت اقتباس را تقويت كنيم و تصميم‌داريم دا و بابانظر را با اين شيوه تبديل به سريال كنيم.

آيت‌الله احمد جنتي، در پايان ضمن تقدير و تشكر از رياست سازمان تبليغات‌اسلامي، اين نشست را بسيار سودمند ارزيابي كرد و اظهار داشت: اين نشست دربرگيرنده مضامين سودمند بود و لازم است بيش از پيش به تبليغ و انتشار  عملكرد سازمان در فضاي عمومي بپردازيد.

 

 

 

 

 

چهارشنبه 2 تير 1389 - 16:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری