چهارشنبه 25 تير 1399 - 22:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

يك گروه حرفه‌اي و سختكوش

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «كيفر» ساخته حسن فتحي

 

فيلمنامه «كيفر» نوشته عليرضا نادري است و بازنويسي آن توسط فتحي و نادري انجام شده است. كيفر داستان مرد ميانسالي است كه به دليل قتل يك جوان در آستانه قصاص قرار دارد. خانواده او در تلاش براي جلب رضايت اولياي دم هستند و در اين رابطه مبلغي را به عنوان پول ديه جور مي‌كنند. اما پول هنگام انتقال از بانك توسط چند سارق دزديده مي‌شود.

سعيد سعدي جزو تهيه‌كنندگان گزيده‌كار سينماي ايران است كه با كارگردانان مطرحي همچون واروژ كريم‌مسيحي، خسرو سينايي و... همكاري داشته است. او در مورد توليد كيفر مي‌گويد: « اين فيلمنامه را در ابتدا آقاي عليرضا نادري براي آقاي عليرضا اميني نوشته بودند كه به سرانجام نرسيد. سپس آقاي فتحي فيلمنامه را خواندند و از آن خوششان آمد. از آن جا كه قرار بود با آقاي فتحي كار ديگري انجام بدهيم و شرايط آن كار مهيا نشده بود، آقاي فتحي پيشنهاد كردند تا آماده شدن شرايط آن كار، فيلمنامه را بسازيم. فيلمنامه را خواندم كه درامي اجتماعي است و مورد پسندم واقع شد. آقاي نادري چند بار با نظرات آقاي فتحي فيلمنامه را بازنويسي كرد تا كار به توليد رسيد. پروانه ساخت گرفتيم و بعد از آن فيلمنامه دو سه بار ديگر هم بازنويسي شد. كار از پنجم آبان 88 شروع شد و با حدود 65 جلسه فيلمبرداري كار به پايان رسيد.»

سعدي كه تجربه همكاري با فتحي را در روياها را به خاطر بسپار براي شبكه جهاني كوثر دارد، در مورد اين كارگردان توانمند سينما و تلويزيون مي‌گويد: «گذشته از آن همكاري، دورادور با ايشان آشنايي داشتيم و اين كار آشنايي‌مان را بيشتر كرد. به نظر من آقاي فتحي يكي از اساتيد سينما هستند و در بخش‌هاي مختلفي تبحر دارند به خصوص در بازي گرفتن از بازيگرها. ايشان به خاطر تحصيلاتي كه در رشته روان‌شناسي داشته‌اند، ارتباط خوبي با عوامل به خصوص بازيگران برقرار مي‌كنند و اين باعث مي‌شود بازيگر بازي خوبي ارائه دهد. به همين خاطر است كه در فيلم‌ها و سريال‌هاي ايشان هميشه بازي‌هاي خوبي شاهد بوده‌ايم. فكر مي‌كنم كيفر از كارهاي خوب آقاي فتحي باشد.»

حسن فتحي فيلم‌هاي سينمايي ازدواج به سبك ايراني، پستچي سه بار در نمي‌زند و مجموعه‌هاي فردا دير است، شب دهم، پهلوانان نمي‌ميرند، مدار صفردرجه، ميوه ممنوعه، اشك‌ها و لبخندها و... را كارگرداني كرده است.

فتحي مي‌گويد: «عليرضا نادري به جز اينكه نويسنده خوبي در تئاتر، تلويزيون و سينما است، دوست خوبي هم هست. فيلمنامه را به من پيشنهاد داد و چون كارش را دوست دارم از آن استقبال كردم. پس از مطالعه فيلمنامه متوجه شدم تعلقات خاطر خودم هم در آن وجود دارد. طي هفت هشت ماه گذشته به كمك خود نادري فيلمنامه را بازنويسي كردم و وقتي به توليد نزديك شديم، بخش‌هايي را مجدداً خودم بازنويسي كردم و سعي كردم فضاي قصه را بيشتر به فضاي ذهني خودم نزديك كنم.»

فتحي در مورد عوامل توليد فيلمش مي‌گويد: «براي من هميشه پشت صحنه اهميت بيشتري از جلوي دوربين دارد. خوشحالم با گروهي از بهترين عوامل سينماي ايران كار مي‌كنم. كار با آقاي جعفريان فوق‌العاده است. كيفيت كار ايشان بسيار بالاست و گروه خوب و زحمتكشي دارد. با فيلمبرداران زيادي كار كرده‌ام، اما با ايشان همكاري فوق‌العاده‌اي داشتيم و از زندگي كاري با هم لذت برديم. ايشان روحيه پاك و سالم و صافي دارد كه من را ياد كودكي و بازي‌هاي كودكانه‌ام مي‌اندازد. طراح صحنه و لباسمان خانم قلمفرسايي غيرتمندتر از خيلي از مردهاي سينماي ايران است. با غيرت و تعصب و دلسوزي كار مي‌كند و همراه و همدل است. صدابردار خيلي خوبي داريم كه اصلاً صدايش را در صحنه نمي‌شنويم. آقاي رستگارپور بسيار محترم و نجيب و كاربلد است. طرح چهره‌پردازي، دوست خوبم سعيد ملكان، آدمي بسيار توانا، اما فوق‌العاده فروتن است. در اوج توانايي و موفقيت، با خضوع است و خيلي از مجريان گريم علاقه‌مند به كار با او هستند، ضمن اينكه دوست و مشاور خوبي است. با برنامه‌ريز كار آقاي محمدرضا رستمي حدود چهارده پانزده سال است كه كار مي‌كنم. از دستياران كارگردان و منشي صحنه و كليه عوامل خيلي راضي هستم. بازيگران اين فيلم هم تا اين لحظه همگي حضور خوبي داشته‌اند. اميدوارم در اكران هم مخاطب بتواند حضور خوب اين بازيگرها را حس كند.»

حسين جعفريان فيلمبردار متبحر سينماي ايران در مورد كيفر مي‌گويد: «در شرايطي كه حق انتخاب وجود داشته باشد، در پذيرش همكاري با يك پروژه سينمايي چند فاكتور به طور معمول مورد توجهم قرار مي‌گيرد؛ ارزش كيفي فيلمنامه، همسويي با مضمون فيلمنامه و توانايي كارگردان، تهيه‌كننده و ساير عواملي كه در آن پروژه همكاري دارند. بديهي است كه بهترين حالت آن است كه فيلمي را قبول كني كه مجموعه‌ اين معيارها را داشته باشد، ولي اين شرايط خيلي پيش نمي‌آيد، پس مجبوري به وجود يك يا چند فاكتور بسنده كني. در مورد كيفر مي‌توانم بگويم اعتبار حسن فتحي در مقام كارگردان و خوشنامي تهيه‌كننده ملاك انتخابم بوده است. كيفر در نوع خودش كار سخت و پرلوكيشني بود. ضمن اين كه تهيه‌كننده هم بعد از شروع كار درگير گرفتاري‌هايي شد، ولي خب گروه با تمام توان كاركرد تا نتيجه قابل قبولي به دست آيد. كيفر فرصت آشنايي با همكاران تازه‌اي را برايم فراهم كرد كه آن‌ را ارج مي‌گذارم، از جمله آتوسا قرمفرسايي، سعيد ملكان، اميرجعفري، مصطفي زماني و... بقيه را هم كه از قبل مي‌شناختم و از همكاري‌هاي گذشته با آن‌ها لذت برده بودم و در اين فيلم هم همچنين.»

حسن حسندوست، از تدوين‌گران برجسته سينماي ايران در مورد حضورش در كيفر مي‌گويد: «پس از اين كه در پستچي سه بار در نمي‌زند با آقاي فتحي همكاري داشتيم، با روحيات هم آشنا شديم و خيلي تجربه خوبي بود و بده‌بستان‌هاي خوبي داشتيم و چون تدوين آن از نظر ايشان راضي‌كننده بود، تصميم‌گرفتند مجدداً با هم كار كنيم. فيلمنامه را خواندم و متوجه شدم فيلمنامه خوبي است و مي‌تواند فيلم خوبي از آن دربيايد.» حسندوست در ادامه مي‌گويد: «موضوع كيفي نسبت به پستچي... خيلي متفاوت است. تنها شباهت آن شكل معماگونه‌اي است كه در اين فيلم هم وجود دارد و تا انتهاي فيلم به دنبال حل معما هستيم. چندين جلسه با آقاي فتحي داشتيم و ايشان حدود سه چهار بار فيلمنامه را بازنويسي كردند و نظرات من و ساير دوستان را مد نظر قرار دادند.»

عباس رستگارپور صدابردار كيفر در مورد علت حضورش در اين فيلم مي‌گويد: «كيفر اولين همكاري من با آقاي فتحي است. ويژگي‌ اصلي اين كار براي من خود آقاي فتحي بود، چون كارهاي ايشان را ديده بودم و خيلي دوست داشتم با ايشان همكاري داشته باشم. كارهاي ايشان نشانگر توانايي‌اش به عنوان يك كارگردان متبحر است و اين باعث شروع همكاري‌مان شد.» رستگارپور در مورد سختي‌هاي كار مي‌گويد: «معمولاً لوكيشن‌هاي مارئال است. بر فرض در صحنه‌اي در يك كارخانه بلورسازي با پنجاه كوره و فن خنك‌كننده كار مي‌كرديم يا در بهشت زهرا در قطعه‌هاي جديد كه هر لحظه جنازه مي‌آوردند. خب اين صداها كار صدابرداري را سخت مي‌كند، ولي آقاي فتحي در ميزانس‌هايي كه مي‌دهند، هم شكل قشنگي به كار مي‌دهند كه به خواسته‌شان برسند و هم صدابرداري به راحتي امكان‌پذير شود.» رستگارپور ادامه مي‌دهد: «شايد اين لوكيشن‌ها مطلوب من صدابردار نباشد، اما با وجود درك خوبي كه ايشان از صدا دارند و انرژي زيادي كه براي صدابرداري مي‌گذارند صدابرداري به خوبي انجام مي‌شود. در نهايت بايد گفت، از كاري كه انجام مي‌شود، چون به معناي واقعي كلمه سينماست، لذت مي برم.»

مريلا زارعي جز گروه شاخص بازيگري كيفر است او در مورد حضورش در اين فيلم مي‌گويد: «دليل اول حضورم آقاي فتحي به عنوان كارگردان بود. چند سال پيش در اپيزودي از سريال فردا دير است با ايشان همكاري كردم، اما پس از آن متأسفانه فرصت همكاري با ايشان چه در سينما و چه در تلويزيون پيش نيامد. تا فرصت دوباره همكاري با ايشان در اين فيلم دست داد. دليل بعدي فيلمنامه بود كه به نظرم جالب آمد، ضمن اين كه گروه و عواملي كه پشت دوربين بودند از عوامل ممتاز سينماي ايران محسوب مي‌شوند كه اين موضوع اشتياقم را براي حضور در اين پروژه زياد مي‌كرد؛ آقاي حسين جعفريان به عنوان مدير فيلمبرداري، آقاي عباس رستگارپور به عنوان صدابردار، آقاي سعيد ملكان به عنوان طراح چهره‌پردازي خانم آتوسا قلمفرسايي به عنوان طراح صحنه و لباس كه با همه اين دوستان تجربه همكاري‌هاي خوبي داشتم و همين‌طور گروه بازيگري خوب كار، اما بيشترين نقش را عوامل توليد داشتند، ضمن اين كه وصف آقاي سعدي را هم شنيده بودم و مي‌دانستم انسان شريفي هستند و فيلم‌هاي خوبي توليد كرده‌اند.» زارعي در مورد اين كه آيا از اجراي نقش خود در كيفر راضي است، مي‌گويد: «هيچ بازيگري در زمان اجرا نمي‌تواند در مورد رضايتش از نقش صحبت كند، ضمن اين كه من آدمي هستم كه صبر مي‌كنم كار به سرانجام برسد و بعداً در موردش صحبت مي‌كنم. پس از اكران به عنوان يك بيننده كار را مي‌بينم و آن موقع است كه مي‌توانم سؤال شما را پاسخ بدهم. معمولاً به عنوان بازيگر، اغلب در مورد كار خودم مي‌گويم مي‌شد كار به شكل ديگري اتفاق بيفتد و نتيجه بهتري حاصل شود. در مجموع دنبال‌روي تفكرات كارگردان هستم و خودم را به عنوان بازيگر در اختيار كار قرار مي‌دهم.» زارعي در پايان مي‌گويد: «فكر مي‌كنم كيفر كار خوبي باشد و اميدوارم فيلمي باشد كه مخاطب عام هم داشته باشد و زحمات گروه به ثمر برسد.»

شايان ذكر است كه مريلا زارعي براي فيلم كيفر كانديداي دريافت جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن بود كه در نهايت موفق به دريافت ديپلم افتخار از هيأت داوران شد.

مشخصات فيلم «كيفر»:

كارگردان: حسن فتحي، تهيه‌كننده، سعيد سعدي، فيلمنامه‌نويس: عليرضا نادري، فيلمبردار: حسين جعفريان، طراح‌ صحنه و لباس: آتوسا قلمفرسايي، چهره‌پرداز: سعيد ملكان، صدابردار: عباس رستگار‌پور، تدوين‌گر: حسن حسندوست، جلوه‌هاي ويژه: محسن روزبهاني، موسيقي: فردين خلعتبري، بازيگران: مريلا زارعي، مصطفي زماني،‌ امير جعفري، هانيه توسلي، اميرحسين فتحي، جمشيد هاشم‌پور، زمان: 100 دقيقه.

 

سه‌شنبه 1 تير 1389 - 11:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری