دوشنبه 12 خرداد 1399 - 18:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

ادبيات و تاريخ با هم همسايه‌اند

 

 

رئيس حوزه هنري در مراسم رونمايي از كتاب «مردگان باغ سبز» با اشاره به پيوند ديرينه ميان تاريخ و ادبيات، عنوان كرد:

در تاريخ‌نگاري امروز از ادبيات و شعر در تحليل تاريخ بهره مي‌گيرند و در دنياي امروز منابع ارزشمندي براي تبيين تاريخ جهان به‌شمار مي‌روند.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، محسن مومني افزود: در دنياي امروز رمان منبعي براي پرداختن به تاريخ است و بيان تاريخ و معرفي آن به عامه مردم در قالب داستان ميسر است و در اين بين رمان‌هاي تاريخي مي‌توانند نقش عمده‌اي ايفا کنند.

وي به داستان «مردگان باغ سبز» اشاره كرد و گفت: اين داستان نشان مي‌دهد كه ايرانيان چگونه مقابل يکپارچگي کشور نگاهي فراتر از مسئله قوميت دارند و بيگانگان را از وطن مي‌رانند.

مومني، تاكيد كرد: تجربه نشان مي ‌دهد کساني که با اتکاي به بيگانگان به کشور خيانت مي‌کنند هيچ گاه خير نخواهند ديد.

رئيس حوزه هنري درباره نثر اين كتاب، يادآور شد: در آثار اين نويسنده افزون‌بر نثري صميمي شاهد حضورشخصيت‌هايي زنده هستيم که خواننده را جذب مي‌کند. از اين رو من نيز آثار بايرامي را دوست دارم.

محسن مومني در پايان با درخواست از نويسندگان براي نوشتن رمان‌هاي تاريخي افزود: نويسندگان بايد نوشتن رمان‌هاي تاريخي را دغدغه اصلي خود قرار دهند و از تاريخ که سراسر پند و عبرت است، براي ارتقاي آگاهي مردم بهره ببرند.

رضا اميرخاني در ادامه اين نشست نقد و بررسي، گفت: رمان نوشتن قصه است اما «مردگان باغ سبز» فقط داستان 60 سال پيش را روايت نمي‌کند، بلکه در جامعه امروزي نيز نمودهايي از آن به چشم مي‌آيد.

رضا اميرخاني، نويسنده كتاب‌هاي «ارميا» و «من او»، با آوردن تمثيلي درباره شباهت كار خلباني و نويسندگي عنوان كرد: يك دانشجوي خلباني حدود شش ماه اول آموزش زميني مي‌بيند و بعد چندين جلسه آموزش با مربي بعد از آن است كه اولين پرواز انفرادي را انجام مي‌دهد.

اميرخاني افزود: رمان‌نويس كارش تاريخ‌نويسي نيست و وظيفه رمان‌نويس نوشتن تاريخ نيست وظيفه او نوشتن قصه و داستان است. همه هدف نگارش يک رمان، تاريخ، جامعه‌شناسي و ... نيست. اما با اين وجود همه اين‌ها را مي‌توان مشاهده کرد. با توجه به اين موارد مي‌توان گفت اثر آقاي بايرامي مشمول بسياري از علوم است و در عين حال هيچکدام نيست و اگر تنها از يک زاويه مثلا تاريخ به آن نگاه شود نقد جامعي نکرده‌ايم.

اميرخاني با بيان اين‌که بايرامي در کتابش يک واقعه مهم اجتماعي را به نقد کشيده توضيح داد: در اين کتاب تلاقي دو امر آرمانگرا و غير آرمانگرا به چشم مي‌خورد. هنر به ذات آرمانگرا و سياست غير آرمانگرا است.

اين نويسنده ادامه داد: «بالاش» در کتاب بايرامي فردي هنرمند است، ولي شرايط و فضاي عمومي جامعه به او اجازه بروز هنرش را نداده و او به اشتباه، گوهر خود را صرف امري غير از آرمانگرايي همچون فرقه مي‌کند و همين امر موجب مرگش مي‌شود.

اميرخاني قصه اين کتاب را نمودي از عصر کنوني کشور دانست و افزود: قصه اين کتاب حکايت جامعه به شدت سياست‌زده است که اهل هنر اولين قربانيان آن هستند. اگر در جامعه سياست‌زده نقدها نيز خرج سياست شود خطر بزرگي در کمين هنر خواهد بود و آن خطر بي‌نظري و بلاموضعي هنرمندان و نويسندگان است.

اين نويسنده گفت: بايد به سمتي برويم که ظرفيت شنيدن همه آرا و نظرات را داشته باشيم. درغير اين صورت جامعه پويايي خود را از دست خواهد داد.

اميرخاني در پايان افزود: اين اتفاق را مبارك مي‌دانم كه حوزه‌ي هنري كتابي مهم و قابل استفاده را كه شايد با نظرات آن موافق نباشد، منتشر كرده است.

نويسنده کتاب «مردگان باغ سبز» در ادامه، گفت: تاريخ را راستگويان و دروغ‌گويان نوشته‌اند و نمي‌توان کاملا به آن استناد کرد. از اين رو معتقدم اين کتاب تاريخي نيست، بلکه رمان است.

بايرامي با بيان اين‌که قصدش از نگارش اين کتاب بيان مسائل تاريخي نيست گفت: تاريخ را دروغ‌گويان و راستگويان مي‌نويسند و اين به ما بستگي دارد که به کدام نقل قول استناد کنيم و در اين کتاب تکيه من بر قصه بود نه تاريخ.

نويسنده «کوه مرا صدا زد» با اشاره به بخش‌هايي از فيلم كوتاهي كه از سخنان او درباره‌ي رمانش در اين مراسم پخش شد، تأكيد كرد: من نه ادعاي تاريخ نوشتن دارم و نه تاريخ آ‌ن‌قدر روشن است كه به راحتي بتوان درباره‌ي آن نظر قطعي‌ داد. من مي‌خواستم رمان بنويسم و ادبيات كار براي من مهم بود و با اين گرايش به دنبال اين كار رفتم.

وي افزود: من محدوده‌ي خودم را رعايت كردم و براي پرهيز از مطلق‌نگري در پاورقي‌ها توضيحاتي دادم كه نوع نگاه من را به تاريخ نشان دهد.

 مراسم رونمايي از رمان «مردگان باغ سبز »نوشته محمدرضا بايرامي با حضور محسن مومني؛رئيس حوزه هنري ،مرتضي سرهنگي؛مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري،رضا امير خاني کاوه بيات ؛تاريخ نگار،محمدحمزه زاده؛مدير عامل سوره مهر، و جمعي از نويسندگان و خبرنگاران رسانه ها در تالار مهر حوزه هنري برگزار شد.

 

 

چهارشنبه 26 خرداد 1389 - 13:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری