چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 16:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

تك درختي در كوير

 

تك درختي در كوير (روايتي داستاني از زندگي آيت‌الله سيدمحمود طالقاني)

نويسنده: زهرا حيدري

انتشارات سوره مهر

چاپ اول: 1388

سري داستان‌هاي قهرمانان انقلاب، مجموعه‌اي از بيست جلد كتاب درباره زندگي چهره‌هاي تأثيرگذار و شناخته شده انقلاب، مخصوص گروه سني نوجوان است.

در اين مجموعه، زندگي‌نامه شخصيت‌هاي انقلاب همچون: شهيد نواب صفوي، شهيد دكتر علي شريعتي، شهيد محمدجواد باهنر و ... روايت شده است.

اين كتاب، نهمين سري از مجموعه‌ قهرمانان انقلاب است كه به زندگي آيت‌الله سيدمحمود طالقاني مي‌پردازد.

در اين كتاب ماجراي زندگي اين روحاني شيعه از زبان نوجواني روايت مي‌شود كه دايي‌اش فيلم‌نامه‌نويس بوده و قصد دارد فيلمي درباره آيت‌الله طالقاني بسازد، به همين منظور اين نوجوان به همراه دايي‌اش براي مستند ساختن اين فيلم به تحقيق مي‌پردازند و به اين ترتيب زندگي اين روحاني بزرگ روايت مي‌شود.

در قسمتي از اين اثر مي‌خوانيم:

«دهكده گليزد، زادگاه آيت‌الله طالقاني، در ناحيه بالاي طالقان و در دامنه كوهپايه‌هاي البرز جنوبي قرار دارد. آثار و اسنادي كه بر جا مانده، نشان مي‌دهد كه اين ده كوچك كوهستاني، جايگاه سادات بوده است. كارگردان حرف آقا تورج (همكارش) را قطع كرد و گفت: اجداد آيت‌الله طالقاني، از همين سادات و اهل علم و دين بودند كه به كار زراعت مشغول بودند. سلسله نسب آيت‌الله طالقاني را سي و شش پشت كه به عقب برگرديم، مي‌رسد به امام محمدباقر (ع).»...

ولادت سيدمحمود طالقاني روز شنبه چهارم ربيع‌الاول 1329 قمري بوده است كه توسط پدرش ابوالحسن طالقاني در پشت قرآن كريم نوشته مي‌شود.

در ادامه داستان قصه كودكي او را از زبان عمه ريحان، يكي از اهالي دهكده مي‌خوانيم:

«سيدمحمود، دوران كودكي را توي همين روستا به سر برد. شش سال بود كه به مكتب خانه رفت و پيش ملا سيد تقي اورازاي خدا بيامرز، تمام قرآن را ياد گرفت و سال بعد، در همان مكتب‌خانه در كلاس ملاشيخ وركشي خدابيامرز، كتاب‌هاي درسي را خواند. به خاطر هوش بالايي كه داشت، در دو سال، دروس چند ساله مكتب را تمام كرد. كودكي كنجكاو و نترس بود. به كارهاي عادي و سرگرمي‌هاي كودكانه چندان توجهي نداشت و از گوشه‌گيري خوشش نمي‌آمد يادم مي‌آيد يك بار وقتي هفت سال داشت...»

در اين كتاب خواننده از نزديك صداقت، مهرباني، ايماني و عشق به مردم را كه در روحاني بزرگ موج مي‌زد لمس مي‌كند.

اين اثر همچنين موضوع خرافات و برخورد ايشان با خرافه‌پرستي را مورد توجه قرار داده است. كه در اين خصوص دربند از اين كتاب آمده است: «مردم دور تا دور منبر چوبي كهنه‌اي نخ و كهنه و تسبيح بسته‌اند. چند نفر از اهالي روستا، گوشه منبر نشسته و در حال گره زدن تكه‌هاي نخ به منبر هستند و تند و تند چيزهايي مثل ورد مي‌گويند. محمود تسبيح را داخل سجاده مي‌گذارد و آن را مي‌بندد. نگاهش به منبر است و افرادي كه نخ گره مي‌زنند. نگاهش افسوس دارد. با صدايي نجواگونه مي‌گويد: «همين اعتقادات خرافي است كه مردم را بهايي مي‌كند.»....

همچنين اين كتاب پرده‌اي از زندگي آيت‌الله طالقاني را نشان مي‌دهد كه مربوط به زماني است كه رضاشاه به تقليد از آتاتورك، رئيس جمهور تركيه، سياست‌هاي ضد مذهبي خود را دنبال مي‌كرد. رضا شاه در راستاي اين سياست دستور داد كه لباس‌ها همه يكدست شوند و زبان فارسي، زبان همه مردم ايران شده، جاي گويش‌ها و لهجه‌هاي گوناگون را بگيرد. همين‌طور مردم، به جاي كلاه‌هاي قديمي، كلاه پهلوي به سر بگذارند.

«كنار نانوايي، پاسباني دست مي‌اندازد و چادر زني را مي‌كشد. زن دو دستي چادرش را چسبيده، فرياد مي‌زند: آخه مگه شما مسلمان نيستيد، مگه غيرت نداريد، مردم جمع شده‌اند و هاج و واج نگاه مي‌كنند. محمود از ميان جمعيت جلو آمده به سمت پاسبان مي‌رود و آرام چيزي مي‌گويد، پاسبان صدايش را بلند مي‌كند: به تو مربوط نيست...

بين پاسبان و محمود درگيري پيش مي‌آيد. محمود خيز برمي‌دارد طرف پاسبان و سيلي محكمي به او مي‌زند. هر دو گلاويز مي‌شوند. پاسبان‌ها به سمت آن‌ها مي‌روند و محمود را با خود مي‌برند.»...

همچنين از وقايع مهم و جنجالي سال 1350، جشن‌هاي دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهي ايران بود كه به فرمان شاه و در اوج قدرت و اقتدار او در ايران و با حضور اغلب كشورهاي جهان برگزار مي‌شد.

به نظر برخي از تحليل‌گران، برپايي اين جشن، نشانه‌اي از خود بزرگ‌پنداري شاه بود، سران بيش از هفتاد كشور جهان، همراه همسر و همراهان و رقاصان خود، مهمان محمدرضا و فرح بودند. در همان زمان كه اين جشن‌ها برگزار مي‌شد و شاه سرگرم بود، عده‌اي از جوانان با منفجر كردن چند دكل بزرگ و قطع برق سراسري، در جشن اختلال ايجاد كردند ساواك ريشه آن را سيدمحمود مي‌دانست ولي نتوانست سرنخي به دست بياورد.

كتاب حاضر براي علاقه‌مندان به قصه پرفراز و نشيب انقلاب و چگونگي سرنگوني رژيم و همچنين كساني كه اين روزها را نديده و درك نكرده‌اند مفيد فايده به نظر مي‌رسد. اين كتاب در 15 فصل جذاب و خواندني روايت مي‌شود و خواننده از نزديك با بزرگواري‌ها و رشادت‌ها و رحيه انقلابي و ايماني و اعتقادي اين بزرگوار آشنا مي‌شود.

 

 

دوشنبه 24 خرداد 1389 - 13:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری