پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

هوشنگ جاويد شنيدنيست

 

 

در صفحات مطبوعات مختلف کشورمان و يا رسانه‌هاي گاه خودي متاسفانه گاه بيشتر ردپا و يا آثار سينماي هاليوودي و غرب را شاهد هستيم تا موسيقي اصيل اين سرزمين. لذا اگر رسانه‌ها بنا به شرح وظايفشان به معرفي موسيقيدانان و آثارشان و ارائه نتايج زحماتشان بپردازنند گامي در راستاي ترويج و اشاعه عناصر فرهنگ خودمان برداشته‌اند كه به‌طور حتم در دراز مدت قادر است دست رسانه‌هاي غيرخودي را به‌سمت مظاهر فرهنگي و هنري‌امان كوتاه‌تر از پيش سازد.

يكي از اين هنرمندان خوش‌نام كشورمان هوشنگ جاويد نام دارد كه اين رسانه در اين بخش به معرفي او و آثار گران‌سنگش مي‌پردازد.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، هوشنگ جاويد در چهاردهم خرداد 1338 در تهران به‌دنيا آمد و از  دانشكده صدا و سيما در رشته فيلمبرداري و نورپردازي فارغ‌التحصيل شد.

جاويد تاكنون مديريت و طراحي نخستين جشنواره ني‌نوازي كشور 1370 حوزه هنري، مسئوليت موسيقي استان كردستان در سالهاي 1373 و 1374، مسئوليت و تاسيس واحد موسيقي صدا و سيماي مركز كردستان از سال 1375 تا 1379، مسئوليت واحد موسيقي حوزه هنري تهران، دبيري و مدير اجرايي و طراحي جشنواره موسيقي آييني 1380 و 1381 ، دبيري و مدير يت و طراحي جشنواره موسيقي بومي زنان مناطق و نواحي ايران 1382 و 1383 حوزه هنري، دبيري و مدير اجرايي و طراحي نخستين همايش منقبت‌خوانان ايران 1383 حوزه هنري، مديريت و طراحي جشنواره موسيقي رمضان در بخش آواها و نواهاي قرآني نخستين جشنواره هنرهاي قرآني 1383 وزارت ارشاد و  يك دوره سه ساله مديريت بخش عروسكي و تئاتر صدا و سيماي مركز مشهد را برعهده داشته است.

 

نقش زن در موسيقي مناطق ايران 

 نويسنده: هوشنگ جاويد .

تعداد صفحات: 176 قيمت: 1100 تومان

شابک: 3-862-471-964 قطع: رقعي

معرفي کتاب:

كتاب حاضر كه شامل 9 بخش است و به بررسي آوازها و نغمات زنان در مناطق مختلف ايران مي‌پردازد. از جمله مطالب هر بخش عبارتست از: نشانه يابي ايمان و باورهاي ديني در آوازها و نغمات زنان ايراني، نگرشي بر ترانه‌هاي كار و تلاش در ميان زنان ايراني (در محيط خانه و هنگام رفت و روب، جامه‌شويي، آشپزي، ... و در بيرون محيط خانه چون فرش‌بافي، مزارع، باغات و ...) به‌همراه نمونه‌هايي ترانه‌هاي تركمن، ملاير، ايل چهارلنگ بختياري، گيلاني، موسيقي آوازي زنان ايران و مسئله زبان مادري (آوازهايي با هجاهاي كوتاه، آوازهايي كه اصوات با حركت اجسام و يا حركات نمايشي چهره و دست مادر به كودك منتقل مي‌شود، آوازهاي پنج نتي يا پنتاتونيك، آوازهاي فولكلوريك)، موسيقي آئيني مذهبي زنان ايراني، موسيقي زنان در استان گلستان، گفت‌وگويي با زنان موسيقي‌دان در نواحي ايران (گفت‌وگو با 7 زن در مناطق كاشان، خراسان، كردستان و چهار‌محال و بختياري)، نموداري از دسته‌بندي موسيقي زنان در نواحي و مناطق مختلف ايران، گزيده سخنرانيهاي جشنواره موسيقي زنان نواحي ايران (آقايان: محمدرضا درويشي، رضا مهدوي، هوشنگ جاويد و خانم زهرا شجاعي).

 

 آواهاي روح نواز

اين‌كتاب‌مجموعه‌اي‌است از لالايي‌هاي زنان گوشه و‌كنار‌سرزمينمان ايران‌كه‌به‌كوشش‌هوشنگ‌جاويد‌گرد‌آوري‌شده است.ايشان در‌مقدمه‌ي كتاب چنين مي‌گويد:« لالايي‌عصاره انديشه وذوق ونتيجه‌خلوات ورياضات‌ومكاشفات حاصل از دماغ بلند‌پايه وروشن زنان ايراني‌است‌كه در‌زير‌گامهاي‌قرن‌ماشين واتم وكامپيوتروليزروخط وپاره‌خط ونقطه‌هاي بي‌نشان اما گسترده وبي‌دانش,ازسموم هلاك روزگار صدمه خورده,زخمي شده و... »

ودرجايي‌ديگرآمده است:« ... لالايي‌ها قسمتي از موسيقي‌پربار‌سرزمينمان را تشكيل‌مي‌دهد‌كه زنان اين سرزمين در اصل بوجود‌آورنده وبنيان‌گذار‌آن بوده‌اندومي‌توان اين موسيقي آواها را به جرات« موسيقي زنان» نام نهاد و... »

ودر‌جايي ديگر‌مي‌خوانيم:« ... روزي مادر‌بزرگ درابتداي يك خزان خشك همراه با برگي همبستر‌خاك شد.كودك‌روستاي‌ما به صداي راديو عادت‌كرده بود وآغوش‌گرم,پاهاي‌تكيده‌ي استخواني و... جايش را به جعبه سرد آواز داده بود و همين شد‌كه مرا بر‌آن داشت تا به تكاپو بيفتم و نگذارم با مرگ هر مادربزرگ صداي‌او وآواهاي روح نوازش‌كه تا عمق جان رخنه داشت همراه با جسم او مدفون و به سينه‌ي خاك سپرده‌شود ... »

قابل ذكر‌است‌كه‌كتاب‌آواهاي‌روح‌نواز در‌142 صفحه,به شمارگان 2200 نسخه,درقطع‌رقعي وبا قيمت 1000 تومان منتشر و به دوستداران آواهاي‌ايراني تقديم مي‌گردد.

 

 موسيقي رمضان

 نويسنده: هوشنگ جاويد .

تعداد صفحات: 288 قيمت: 2450 تومان

شابک: 0ـ953ـ471ـ964 قطع: وزيري

نوبت چاپ: اول:1383 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

اين كتاب پژوهشي است در جهت حفظ گوشه‌اي از فرهنگ موسيقايي كشورمان يعني موسيقي رمضان كه توسط يكي از پژوهشگران موسيقي نواحي ايران و با همكاري تعدادي از موسيقيدانان و پژوهشگران ديگر نقاط كشور به انجام رسيده است.

كتاب از سه مقدمه و شش بخش تشكيل شده كه عبارت‌اند از: آيين سحر، آوازهاي نيمه ماه رمضان، آيين نوبت‌زني (نقاره‌زني)، رو در رو، بخش اضافات، حواشي و تعليقات و شنيده‌ها.

ازجمله مواردي كه به آن پرداخته شده مي‌توان به: آواز سحر، آواز نيمه رمضان، شب‌خواني، نوبت‌زني، منقبت‌خواني مولا علي(ع)، كرنازني، گفت‌وگو با نقاره‌زنان و سرنانوازان، بررسي نقاره در نقاط مختلف ايران و...

علاوه بر اين در قسمت آخر كتاب نت‌نگاري ريتمهاي نقاره‌نوازي، طبل سحري، طبل عزا و دهل‌نوازي در برخي از نواحي ايران، كه توسط محمدرضا درويشي نوشته شده، آمده است.

 

مناقب خواني

 نويسنده: هوشنگ جاويد

تعداد صفحات: 232 قيمت: 3000 تومان

شابک: 5-052-506-964-978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول 1386 شمارگان: 1100

معرفي کتاب: کتاب منقبت خواني را هوشنگ جاويد به نگارش در آورده است .

هوشنگ جاويد کتاب را در چهار بخش تدوين کرده است . بخش اول به سخنراني ها مي پردازد و در اين بخش سخنراني حسن بنيانيان رئيس حوزه هنري ،رضا مهدوي رئيس مرکز موسيقي ،هادي سعيدي کيا مدير شبکه فرهنگ راديو ،و هوشنگ جاويد مولف کتاب آمده است .

بخش دوم کتاب به مقالات اختصاص دارد و در اين بخش دو مقاله از بهروز وجداني و محمد رضا درويشي آمده است .

بخش سوم به معرفي منقبت خوانان مي پردازد .

بخش چهارم يافته هاي پژوهشي است .

گزيده متن:

در هنر منقبت خواني بخش گسترده اي از گنج آوازهاي موسيقيايي کهن نهفته است . پس از کودتاي پهلوي اول و ممنوعيت اعمال و افعال مذهبي ،منقبت خواني نيز رو به اضمحلال رفت ،انچه که بازماند د ر روستاها و شهرهاي دور ازمرکز بود و از ان زمان تا کنون به مدت هشتاد سال مناقب خوانان مورد بي مهري قرار گرفتند .بسياري اين داعيه را دارند که تعزيه خواني موسيقي رديف و دستگاه را حفظ کرده است ،در حالي که به جرات مي توان گفت تمامي هنرهاي مذهبي آييني در گونه هاي خود ،چونان مقتل خواني ،منقبت خواني ،مرثيه خواني و ... اين حفاظت را انجام داده اند وتعزيه فقط بخشي از آن را حافظ شده است .

 

آشنايي با موسيقي نواحي ايران

نويسنده: هوشنگ جاويد

تعداد صفحات: 170 قيمت: 1900 تومان

شابک: 3-059-506-964-978 قطع: وزيري

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

 كتاب موسيقي نواحي ايران، همانطور كه از نامش بر مي‌آيد درباره موسيقي نواحي مختلف ايران، اطلاعاتي ارائه مي‌دهد. نويسنده اين كتاب سعي كرده با ارائه اطلاعاتي ساده و مختصر، خواننده را به ارتباط بهتر با موسيقي نواحي ايران نزديك كند تا او به ارزش نهفته در اين هنر باستاني بينديشد و از كنار آنچه مي‌شنود ساده نگذرد. كتاب، تحولات جوامع مختلف و تأثير اين تحولات در موسيقي را در بر مي‌گيرد. موسيقي‌هاي رايج در نواحي، سازهاي مورد استفاده و پركاربردترين ساز هر ناحيه، نحوه ساخت ساز، اصطلاحات رايج در موسيقي و مهم‌ترين نوازندگاني كه از گذشته تاكنون در زمينه نوازندگي فعاليت داشته‌اند، از ديگر اطلاعات ارائه شده در اين كتاب است.

در اين كتاب، موسيقي تهران و حومه، موسيقي ترك‌هاي ايران، تركمن‌هاي ايران، كردهاي ايران، كردهاي شمال و شرق ايران (كرمانجها)، لرهاي ايران، كوليان ايران، موسيقي جنوب خراسان و خراسان ميانه، مازندران، گلستان، گيلان و تالش و سيستان و بلوچستان مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

موسيقي نواحي ايران، در 172 صفحه و به صورت وزيري منتشر شده است.

همچنين، از اين نويسنده مي‌توان مطالب زير را در سايت انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي،  مطالعه كرد:

  موسيقي نواحي ايران و اسطوره‌ها(بخش دوم)؛  نوروز و آوازهاي بازار؛ اذان و موذن؛  شطحي براي مردي که رفت؛  هر دست بافته ايراني ترانه اي است!!؛  يلدا و موسيقي آييني؛‌ موسيقي؛  بوي فاجعه براي ماه غريب!!؛  موسيقي شبانان؛  طومار دو مجلس نقل عشق؛  طومار دو مجلس نقل عشق/مجلس مغول دختر؛‌ چاوش؛  طومار دو مجلس نقل عشق؛

 چاووش؛  اسطوره ها و موسيقي نواحي ايران(4) ؛  پچ‌پچ غزل‌هاي سليمان پاي ديوارهاي شهر بزرگ؛  موسيقي تركمن و

 نقش عشق و خنياي راز .

گفتني است، علاقمندان مي توانند براي مطالعه مطالب يادشده به سايت انتشارات سوره‌مهر وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي به نشاني اينترنتي http://www.iricap.com مراجعه كنند.

 

يكشنبه 23 خرداد 1389 - 15:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری