سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نقد اعتقادي جدي گرفته شود

 

نقد اعتقادي با ترويج نقد ادبي در ميان محافل از قلم افتاد، بررسي نشدن اشعار از منظر اعتقادي موجب ترويج برخي از آسيب‌هاي ديني در ميان اشعار شد كه امروزه با تلاش برخي از كارشناسان اين حوزه آسيب‌هاي اعتقادي در جامعه ادبيات‌آييني كشورمان در حال شناسايي است.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، قاسم رضايي، نائب رئيس كانون شعراي استان تهران و از مداحان باسابقه هيأت رزمندگان اسلام؛ با اعلام اين مطلب، گفت: با جمع‌آوري بيانات رهبر معظم انقلاب‌اسلامي درباره شعر و متن مطلوب از سال 64 تا 88، متوجه تاكيد فراوان ايشان بر رعايت و وجود ارزش‌هاي اعتقادي در متون مطلوب شعري شديم، اين موضوع بزرگترين انگيزه جمعي از كارشناسان اين حوزه براي اجراي دستورات رهبر معظم كشور، شد.

 وي در ادامه افزود: يكي از محوري‌ترين ابزارهاي مداحي، شعر است كه مي‌توانم با استناد به تحقيق 32 ساله‌ام در اين حوزه به‌جرات بگويم اگر شعر ما از آفت‌هاي اعتقادي و ادبي زدوده شود، مشكلات مقتل هم به‌خودي خود اصلاح مي‌شود.

 اين خادم اهل‌بيت(ع) با اشاره به تشكيل هسته‌مركزي انجمن ادبيات آييني و شوراي شعر آييني به همت خانه مداحان اهل بيت(ع) و بنياد دعبل خزاعي، عنوان كرد: در حال حاضر 300 شاعرآييني در كشور شناسايي شده و در حال گردآوري اشعارشان هستيم.

همچنين، رضايي افزود: خانه مداحان در نظر دارد آرشيوي از آثار صوتي و تصويري مداحان قديم و جديد گردآوري كند، لذا از مداحان سراسر كشور خواهشمنديم آثار خود را در اختيار گروه رسانه خانه مداحان قرار دهند و يا به نشاني اينترنتي www.khanemaddahan.com مراجعه كنند.

 وي در ادامه ازترويج يك الگوي فكري مشترك، ياد كرد و اظهار كرد: لازم است، منابع اعتقادي، كتابخانه تخصصي مستند در اختيار شاعران اين حوزه قرار بگيرد تا ديدگاه‌هاي مشترك اعتقادي در محتواي اشعارشان نمود يابد.

 ار اين‌رو، اين مداح اهل بيت(ع)، نظارت بر حوزه نشر و توزيع اشعار مكتوب در عرصه مجازي و حقيقي را، امري لازم نام برد و گفت: در حوزه نشر شفاهي و مكتوب اشعار، در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و صدا و سيما دفتر شعر آييني شكل بگيرد تا اشعار منتشره از كيفيت محتواي مطلوب‌تري برخوردار شوند.

رضايي، افزود: براي جلوگيري از اشعار ضعيف كارگروه تخصصي همراه با اساسنامه‌اي منسجم شكل يابد تا عرصه برداشت‌هاي غلط و سوءاستفاده براي دشمنان فراهم نشود و وحدت رويه در رعايت اصول اعتقادي بيش از پيش رعايت شود.

 پس از اجراي زنده سرود جامعه مداحان تهران و پخش نماآهنگي با عنوان «پيام يار» از گزيده بيانات رهبرمعظم انقلاب‌اسلامي درباره جامعه مداحان، حجت‌الاسلام امرودي با موضوع آسيب‌‌هاي وارده بر اين جامعه، گفت: امروزه مداحان سربازان امام زمان(ع) هستند، امروزه چه بخواهيم و چه نخواهيم جايگاه مداحان، مراثي و شعراي اهل‌بيت(ع) به‌دليل نقش آنان در حفظ و ترويج ارزش‌هاي آييني به‌ويژه ارزش‌هاي عاشورايي بسيار حائز اهميت است.

حجت‌الاسلام امرودي در ادامه از مداحي به‌عنوان هنر متعالي نام برد و اظهار كرد: مداح بايد علوم مختلفي همچون مداحي، علوم اجتماعي و روانشناسي را باهم ممزوج كند تا بتواند اثري تاثيرگذار در اين حوزه ارائه دهد.

مشاور فرهنگي شهردار تهران در اين نشست از سرعت بالاي تغييرات اجتماعي، تنوع در المان‌ها و زيرشاخه‌هاي فرهنگي و اجتماعي ياد و عنوان كرد: در اين مقطع زماني نهادينه‌كردن آيين مطلوب مداحي و مراثي بسيار حائز اهميت است.

وي درپايان سخنان خوداز پيام‌هاي دروني مداحي با استناد به فرمايشات رهبر معظم انقلاب‌اسلامي، ياد كرد و اظهار كرد: مداحي بايد جوابگوي احساسات ديني مردم، مبتني بر مباني عقلي و پاسخگوي نيازهاي مردم باشد.

 همچنين، در پايان اين نشست از برجستگان و نخبگان حوزه‌ ادبيات آييني و مداحي همچون علي آهي، سيد محمد موسوي، سيد حسن معطر و غلامرضا سازگار تجليل به‌عمل آمد. گفتني‌است، اولين نشست مشترك خانه مداحان اهل‌بيت(ع) و بنياد دعبل خزاعي، با حضور مداحان و شاعران آييني مطرح و نخبگان حوزه‌هاي فرهنگي، علمي و ديني پيرو سياست‌هاي فرهنگي سازمان تبليغات‌اسلامي و با هدف تجليل از برجستگان و آسيب‌شناسي، هدف‌گذاري و تبيين امور حمايتي جامعه مداحان استان تهران، 10خرداد، از ساعت 15 تا 30/18 در كانون پرورش فكري برپا شد.

 

 

 

شنبه 22 خرداد 1389 - 9:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری