سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 2:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

متناسب با توانمندي‌ها كار انجام شود

 

«گزارشي از سخنراني ضرغامي در كنگره جمعيت ايثارگران و مراسم اختتاميه جشنواره راديو»

 

به گزارش ايسنا عزت‌الله ضرغامي در پنجمين كنگره جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي كه در اردوگاه شهيد باهنر برگزار شد، گفت: ماهواره ترك‌ست تا 5 سال پيش فقط 5 الي 6 كانال داشت، اما الان حدود 200 كانال دارد و مدت‌هاست بحث مي‌كنيم كه شبكه سحر روي اين ماهواره برود، اما مي‌گويند ظرفيت پر شده است همچنين در فرستنده‌هاي هاتبرد، نايل‌ست، عرب‌ست و تل‌استار هم كانال‌هاي زيادي وجود دارد كه علاوه بر حوزه‌هاي سياسي در حوزه‌هاي سرگرمي و سريال كار مي‌كنند.

وي ادامه داد: اين روزها درباره «فارسي وان» اطلاع‌رساني مي‌شود. اين شبكه تعدادي از سريال‌ها را دوبله مي‌كند، البته شايد هم بعضي به اين بهانه عملكردمان نقد اصولي كنند، اما شبكه مذكور آنقدر حوزه سرگرمي را گسترش مي‌دهد كه در خانواده‌ها روابط نامشروع بين محارم نيز به راحتي نمايش داده مي‌شود كه حتي برخي روزنامه‌ها كه زاويه دارند دادشان درآمده است. همچنين نظرسنجي‌ها هم نشان مي‌دهد درصد بسيار بالايي از بينندگان «فارسي وان» اذعان دارند كه فيلم‌هاي اين شبكه فسادآميز است، حال كه چرا مردم اين شبكه را تماشا مي‌كنند، مسئله ديگري است.

وي با اشاره به اينكه نمي‌توان برخوردهاي سلبي چنداني كرد، اظهار كرد: ما پارازيت مي‌فرستيم، آن‌ها هم پارازيت مي‌فرستند و سپس كانال‌هاي ما روي ماهواره آن‌ها قطع مي‌شود مانند شبكه العالم كه از روي عرب‌ست و نايل‌ست برخلاف قرارداد حذف شده است. بنابراين بايد توجه كنيم كه متناسب با توانمندي‌ها كار انجام شود، همانطور كه در انتخابات، آن همه جمعيت به پاي صندوق رأي آمدند كه نشان داد نظام مؤثر بوده است.

وي همچنين در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه براي برگزاري مناظره‌هاي صدا و سيما چه ويژگي‌هايي را در نظر مي‌گيريد؟ اظهار كرد: برخي تصورشان اين است كه حتماً موضوعات خيلي تند سياسي كه بسياري از اوقات جامعه را به تشنج مي‌كشاند مورد نظر ماست، اما هم‌اكنون مناظره در سطح وسيع‌تري مطرح شده است و در مناظره‌ها افرادي آمده‌اند كه نگاه‌هاي متفاوتي داشته‌اند و در حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي و حتي دفاع مقدس بحث‌هاي متفاوتي نيز مظرح شده است. رئيس سازمان صدا و سيما گفت: نخبگان و فرزانگان هم‌اكنون توقعي كه از ما دارند همين گفت‌وگوهاست كه البته در دل اين‌ها گفت‌وگوهاي سياسي هم هست.

ضرغامي همچنين در مراسم اختتاميه جشنواره راديو گفت: نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه 60 درصد مردم به موسيقي سنتي گرايش نشان داده‌اند و 10 درصد به موسيقي محلي و ما در راديو بايد متناسب با اين سليقه عمومي، به جا از موسيقي سنتي و محلي استفاده كنيم.

ضرغامي در قسمتي ديگر از سخنانش گفت: جشنواره بهانه است و معرفي آثار برتر شاخص‌ها را روشن مي‌كند. اما در كنار همه اقداماتي كه صورت مي‌گيرد، فرصت خوبي براي آموش همه همكاران است كه استفاده لازم را از اين نشست‌ها ببرند. ضرغامي در ادامه سخنان خود به مقايسه جشنواره راديو با جشنواره كن پرداخت و تصريح كرد شما اين جشنواره را با جشنواره كن مقايسه كنيد كه به جاي پرداخت هنري تبديل به يك مناقشه سياسي و به يك بهانه عليه ملت ايران شد. موضوعي كه براي ملت و مردم ايران هيچ اهميتي ندارد، تبديل به يك بمب خبري شد، تمام حرف جشنواره كن توسط كساني كه به هر دليلي روي سن مي‌آمدند، به اين سمت حركت كرد و ميزانسن‌ها طوري طراحي شد كه عليه مردم ايران پيام داشته باشد و اين جشنواره به جايگاه سياسي عليه ملت ايران تبديل شود.

ضرغامي در ادامه سخنان خود از صوفي به دليل سياست‌هاي جديدش در ساختار و توليد برنامه‌هاي صدا تشكر كرد و ادامه داد: همچنين ما يك نظرسنجي در يكسال گذشته انجام داديم و به اين نتيجه رسيديم كه راديو قابل انطباق با همه جوامع است. يكي از نتايج نظرسنجي اين است كه با افزايش سطح تحصيلات و سن ميزان مخاطبان راديو افزايش پيدا مي‌كند و اولين نتيجه‌اي كه مي‌گيريم اين است كه راديو در ميان نخبگان جايگاه ويژه‌اي دارد.

ضرغامي گفت: از طرف ديگر در جاهايي كه مانند حوزه نوجوانان و جوان مخاطب كم و ميانگين است، اما در حوزه كودك بايد اقداماتي انجام دهيم كه مخاطبان اين حوزه را افزايش دهيم. شايد گفته شود كه برنامه كودك در بسياري از ساختارها جايگاهي ندارد اما معتقدم اگر برنامه‌ريزي خوبي صورت بگيرد مي‌توانيم از اين امكان به طور گسترده استفاده كنيم.

رئيس رسانه ملي در ادامه به بحث موسيقي نيز اشاره كرد و اظهار داشت: ميزان مخاطب در ساختارهاي مختلف موسيقي درصد بالايي را به خود اختصاص مي‌دهد و در خود متن موسيقي ميزان علاقه مردم ما به موسيقي سنتي بيشتر است. در اين زمينه بايد با برنامه‌ريزي، سليقه‌اي اعمال شود كه مناسب باشد.

وي با اشاره به اين كه اين حوزه براي راديو اهميت بالايي دارد، ادامه داد: فرهنگ ما شفاهي است و ادبيات زبان ما سابقه طولاني در اين كشور دارد. شعر به عنوان مهم‌ترين مصداق هنري در كشور ما شناخته شده است. يكي از آسيب‌هاي حوزه موسيقي تلفيق بسياري از برنامه‌هاي گفت‌وگو محور با موسيقي مناسب است. از اين نظر حداقل كاري كه بايد بكنيم اين است مفهوم را در برنامه‌هايمان به صورت جامع و كامل منتقل كنيم.

ضرغامي اظهار داشت: همچنين ممكن است بعضي از تهيه‌كنندگان فقط از برخي از مجموعه‌ها استفاده كنند و نتوانند تنوع لازم را ايجاد كنند. استفاده از مشاوران موسيقي براي برنامه‌سازان لازم است و استفاده از كارشناسان خبره در رأس كارها ضروري است.

او در پاسخ به اين پرسش كه چند ساعت در روز راديو گوش مي‌دهد گفت: روزي يك ساعت برنامه‌هاي راديو را گوش مي‌دهم و اين ميزان شامل تمام شبكه‌هاي راديويي مي‌شود.

وي ادامه داد: بيشتر برنامه‌هاي راديويي كه من استفاده مي‌كنم به صورت غيرزنده و ضبطي است و برنامه‌هايي است كه علاقه‌مند هستم آن‌ها را بشنوم و متأسفانه يا خوشبختانه بيشتر جنبه نظارتي دارد.

رئيس سازمان صدا و سيما در پايان اظهار كرد: پس از شنيدن برنامه‌هاي راديويي، اشكالاتي كه در برنامه‌ها هست را جمع‌بندي مي‌كنم، بسياري از اين برنامه‌ها را من در منزل يا ماشين گوش مي‌كنم تا بتوانم نظارت لازم را داشته باشم.

 

چهارشنبه 19 خرداد 1389 - 15:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری