يكشنبه 18 خرداد 1399 - 11:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بررسي نشست‌ها و روند فعاليت گروه‌هاي مختلف اداره‌کل امور فرهنگي در سال 89

 

 اداره‌کل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي به منظور ارتقاء سطح تاثير گذاري برنامه‌هاي فرهنگي در دست اقدام صفوف اجرايي در سال 89 بر بدنه فرهنگي جامعه از رهگذر مداقه در پيشنهاد برنامه و بودجه ابلاغي به استان‌ها، فرايند مثبتي را در برنامه‌هاي تحت نظارت اين اداره در سال جاري پيش بيني كرده است.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين گزارش پس از معرفي گروه‌هاي مختلف اداره‌كل امور فرهنگي به ارايه خلاصه‌اي از فعاليت‌هاي آن‌ها به منظور ارتقاء سطح تاثير گذاري برنامه‌هاي فرهنگي و همچنين به بررسي نشست‌هاي كارشناسان استاني گروه‌هاي اين اداره‌كل كه به منظور تبيين سياست‌‌ها و برنامه‌هاي تخصصي سال 89 برگزار شد، خواهيم پرداخت.

اداره‌کل امور فرهنگي يكي از ادارات‌كل زير نظر معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي است كه حجت‌الاسلام سيد اسماعيل حسيني بعنوان مدير‌كل در آن خدمت مي‌كند و شامل گروه‌هاي برنامه‌ريزي ويژه جوانان، برنامه‌ريزي ويژه کارکنان دولت، برنامه‌ريزي ويژه بانوان، برنامه‌ريزي تبليغات و مناسبت هاي اسلامي و دبيرخانه گفتمان‌هاي ديني است.

"گروه برنامه ريزي ويژه جوانان"

تفکيک رديف بودجه پايگاه‌هاي اوقات فراغت به منظور هدايت شاخص ها به بهره وري حداکثري از منابع مالي در اختيار استان به دو حوزه به شرح ذيل:

1. حوزه هسته هاي فرهنگي جوان: با فعاليت هاي متنوعي نظير گفتمان توليد نشريه برگزاري اردو و به ويژه استمرار طرح.

2. حوزه بوستان هاي معرفت براي کودکان و نوجوانان: با فعاليت هاي نظير اردوي ميثاق با شهيدان، ورزش، تشکيل گروههايي نظير سرود و تواشيح، توليد نشريه ديواري و ...

نشست دبيران اجرايي طرح اوقات فراغت سراسر كشور با حضور معاون امور فرهنگي و تبليغ به‌منظور بررسي تخصصي برنامه‌هاي گروه اوقات فراغت سازمان سه‌شنبه 28 ارديبهشت 89 برگزار شد.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان در اين نشست با تاكيد بر داشتن صبر و تحمل در آموزش مسايل فرهنگي و احكام ديني به جوانان و نوجوانان گفت: ابتدا بايد نياز‌ها و توانمندي‌هاي اين گروه سني را شناسايي كنيم و به آن‌ها اعتماد كنيم و با بكارگيري مديريت فرهنگي و استفاده از اساتيد باتجربه در اين حوزه، مسايل فرهنگي را به درستي به آن‌ها انتقال دهيم.

وي در ادامه افزود: دشمنان با ترويج اباجه‌گري، فحشا، انواع فيلم‌ها، بازي‌هاي مبتذل و ... تار‌هاي عنكبوتي را براي جوانان ما بافته‌اند و مي‌خواهند فكر و ذهن آنها را در اين تارها قرار دهند و اين وظيفه مديران فرهنگي جامعه است تا با انديشه و سياست‌هاي اسلامي با اين هجمه‌هاي فرهنگي مقابله كنند.

 حجت‌الاسلام حسين روحاني‌نژاد همچنين در خصوص بحث حجاب و عفاف تصريح كرد: اين مورد نيز زماني به‌طور كامل از بين مي‌رود كه به عنوان يك باور در آحاد جامعه بخصوص نسل جوان درآيد.

مدير‌كل امور فرهنگي سازمان نيز در اين نشست گفت: سازمان بايد در مباحث فرهنگي در خصوص جوانان پيشتاز باشد و اين امر با ديده‌باني و ارائه نظرات كارشناسي دبيران اجرايي در استان‌ها و سراسر كشور مقدور خواهد بود.

حجت الاسلام سيد اسماعيل حسيني با اشاره به اينكه سياست سازمان در هسته‌هاي فرهنگي، كادر‌سازي نيروي انساني فرهنگي بوده است افزود: امسال با رويكرد افزايش كيفيت و امكان استمرار ارتباط، حجم هسته‌هاي فرهنگي را كاهش داده‌ايم.

وي از ديگر سياست‌هاي اجرايي در خصوص طرح اوقات فراغت را، حركت مركز به سمت هدايت و نظارت بر طرح‌ها اعلام كرد نه‌اينكه فقط مركز طرح ملي را به استان‌ها ارسال كند، همچنين در اين راستا استان‌ها با واگذاري فعاليت‌ها به بخش مردمي، نقش هدايتگري داشته باشد.

"گروه برنامه ريزي ويژه بانوان"

اين گروه با هدف ارتقاء سطح فرهنگي و توانمندي بانوان با فرهنگ ديني در 21 کميته و کارگروه تخصصي زنان در سطح ملي عضويت و همکاري دارد .

اين نکته مثبتي است که سازمان در جايگاه نهادها و سازمان ها در زمينه بانوان پتانسيل خوب و قوي دارد که مورد توجه نهادها است و مي‌تواند در توليد فکر و تاثيرگذاري فرهنگي در عرصه بانوان موثر باشد.

مهمترين برنامه در دست اجرا حمايت از جمعيت بانوان فرهيخته و فعال عرصه فرهنگ ديني است تا با يک تشکل منسجم، توانمند و تأثيرگذار در استان ها با نگرشي بومي بتواند توسعه و ارتقاء فرهنگ ديني را در حوزه بانوان اجرا کند که در حال حاضر مراحل اوليه تشکيل جمعيت را طي مي کند(شناسايي نيروها و ارزيابي رکن اجرايي).

گفتني است براي اولين بار اختصاص رديف بودجه مستقل براي تحت پوشش قرار دادن بانوان فعال عرصه فرهنگ ديني ذيل شاخص اقشار تاثيرگزار در سال جاري محقق و به 29 استان کشور (به استثنائ استان بوشهر) ابلاغ گرديده است.

تبليغ و اطلاع رساني با بهره گيري از فضاي مجازي با توجه به اقتضائات دنياي کنوني منجر به ايجاد «وبلاگ بانوان» شد که با بضاعت اندک نيروي انساني گروه فعاليت جدي آن از مهر ماه آغاز شد که به طور متوسط روزي 200-250 بازديد کننده دارد و تا کنون 20 هزار بازديد کننده داشته است.

همچنين يکي از از اهداف مهم آتي گروه با نگرش رياست سازمان بازنگري در ساختار تشکيلاتي اين حوزه از گروه به اداره‌کل جهت تأثيرگذاري بيشتر و افزايش کمي و کيفي برنامه هاي فرهنگي بانوان در سطح ملي مي باشد.

 

در همين راستا پنجمين نشست كارشناسان امور فرهنگي بانوان با حضور رياست سازمان تبليغات اسلامي و معاون امور فرهنگي پيرامون آموزش و برنامه‌ريزي در حوزه زنان با محور تحكيم خانواده و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي 21 ارديبهشت برگزار شد.

در اين نشست دو روزه حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي ضمن تاكيد بر طراحي مدل ستادي كار، خطاب به كارشناسان امور فرهنگي بانوان گفت: براي انجام امور مختلف بايد مديريت كنيد نه‌اينكه در همه حوزه‌ها كار را خودتان انجام دهيد؛ مانند مدل جهاني حال حاضر دولت‌هاي كوچك با قدرت‌هاي بزرگ.

وي در بخش ديگري از سخنان خود ضمن اشاره به كتاب «دا» و اثرگذاري آن در جامعه افزود: حجم عمليات را كنار بگذاريد و روي كيفيت و تاثير‌گذاري كار كنيد، نظير توليد كتاب در حوزه عفاف و حجاب و... .

دكتر خاموشي ادامه داد: بحث عفاف و حجاب كه يكي از ضروريات است، نه تنها در دين اسلام بلكه در تمامي آيين‌هاي توحيدي و مكتب‌هاي ساخته ذهن بشر هم مساله حجاب مطرح شده است.

رييس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اين موضوع كه بحث حجاب امروزه در كشور دچار حجمه فرهنگي شده است گفت: امروز مهمترين مساله در جنگ نرم توسط دشمنان از بين بردن عفاف يك جامعه است و مسئولان فرهنگي كشور بايد با اين موضوع مقابله كنند.

"گروه برنامه ريزي تبليغات و مناسبت هاي اسلامي"

با اجراي طرح ساماندهي مناسبت هاي ملي وديني در سال 1389 اجراي فعاليت‌هاي مناسبتي هدفمند شده و به جاي اجراي برنامه‌هاي پراكنده و بي هدف مجموعه 22 برنامه مناسبتي تعريف شده در سراسر كشور اجرا مي‌شود.

بر اساس بخشي از اين طرح مرحله رصد مناسبتي شروع شده است كه در اين مرحله امكان رصد هماهنگ كليه برنامه هاي مناسبتي فراهم شده است.

در بخش ديگري از اين طرح شاخص هاي كيفي و كمي تعريف شده است كه كليه فعاليتهاي مناسبتي در سراسر كشور با ارزيابي مداوم اين شاخص ها به استاندارد هاي كشوري نزديك خواهد شد.

بعلاوه با اجراي اين طرح امكان رصد علمي مناسبت ها براي سازمان هاي بالادستي ونهاد هاي فرهنگي مسئول و نيز اجزاي مختلف سازمان فراهم خواهد شد.

يکي از نکات قابل توجه در اين طرح اين است که بسياري از مناسبت هاي هدف براي اولين بار در دستور كار مناسبتي سازمان قرار گرفته‌اند كه برخي از اين مناسبت ها متناسب با رهنمود هاي رهبري تعريف شده است كه از جمله آن مي توان به مناسبت هايي چون:

سالروز فرمان هشت ماده اي رهبري براي مبارزه با مفاسد اقتصادي

سالروز صدور نامه سند چشم انداز 20 ساله 1404 و... اشاره كرد.

در همين راستا حجت‌الاسلام سيد اسماعيل حسيني گفت: مراحل مطالعاتي و پژوهشي اين دستور العمل در سال گذشته به پايان رسيد و بر اساس مهم‌ترين آسيب‌ها و چالش‌هاي موجود تهيه طرح جامع رصد مناسبت‌ها در دستور كار كارشناسان اين اداره كل قرار گرفت.

وي ابلاغ اين دستور العمل را گام اول تحقق اين طرح دانست و گفت: در سالهاي گذشته بزرگداشت مناسبت‌هاي ملي و ديني در استان ها به صورت پراكنده و غير هدفمند انجام مي‌شد و از استاندارد خاصي پيروي نمي‌كرد اما در اين دستورالعمل مناسبت‌ها احصاء شده و استانداردهاي موجود و شاخص‌هاي مطلوب مورد توجه قرار گرفته‌اند.

وي تصريح كرد: بر اساس گام‌هاي بعدي، طرح جامع رصد فرهنگي و در مقاطع زماني سال گزارش‌هاي تحليلي از چگونگي فعاليت سازمان در سراسر كشور استخراج شده و يافته‌هاي آن توسط نخبگان فرهنگي كشور آسيب‌شناسي مي‌شود.

مدير‌كل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي تبديل شاخص‌هاي كمي به كيفي را از جمله ويژه گي‌هاي اين دستورالعمل عنوان كرد و گفت: واگذاري امور اجرايي مراسم‌ها به بخش خصوصي، تشكيل اطاق‌هاي فكر نخبگان استاني و استفاده از فناوري‌هاي روز در اجراي برنامه‌هاي مناسبتي از جمله ويژه‌گي‌هاي بارز اين دستورالعمل است.

همچنين در سال 89 چند سياست كلان مناسبتي نيز اتخاذ شده است كه از جمله مهم ترين آنها مي توان به موارد ذيل اشاره كرد:

- واگذاري امور اجرايي مراسم و مناسبت‌ها به بخش خصوصي و نظارت بر آن

- اتخاذ سياست مشاركت با ساير نهادهاي فرهنگي دولتي و خصوصي در اجراي برنامه هاي مناسبتي

- استفاده از اطاق هاي فكر نخبگان براي استفاده از روش هاي نوين در اجراي برنامه هاي مناسبتي

- توجه به مناسبت هاي بومي واحيائ آنها

"دبيرخانه گفتمان هاي ديني"

اجراي برنامه هاي زيرساختي در جهت ارتقائ سطح کيفيت برگزاري گفتمان هاي ديني در سالهاي 88 و 89 در دستور کار برنامه هاي اداره کل امور فرهنگي قرار گرفته است که رونمايي از سامانه تلفني پاسخ گويي به سوالات گفتمان ديني با عنوان "سامانه 77" با شماره تلفن 0965077 در نشست سراسري دبيران اجرايي اين برنامه در ارديبهشت 1389 به دست رياست سازمان صورت پذيرفت.

نشست دبيران اجرايي طرح گفتمان ديني سازمان تبليغات اسلامي با هدف آسيب‌شناسي طرح گفتمان ديني، بررسي برنامه‌هاي اجرايي سال 89، رونمايي و افتتاح سامانه پاسخ‌گويي گفتمان‌هاي ديني و تجليل از استان‌هاي برتر 29 ارديبهشت در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان برگزار شد.

به علاوه در همين نشست تيزر توليد شده براي اطلاع رساني از طريق سيماي استاني به دبيران اجرايي برنامه در استانها واگذار شد تا همزمان با آغاز برنامه در استان جهت جذب مخاطبان مورد استفاده قرار گيرد.

"گفتمان‌ از شاخصه‌هاي تخصصي تبليغ است"

در اين نشست، دكتر سيد مهدي خاموشي با اشاره به بحث آسيب‌شناسي گفتمان‌هاي ديني، گفت: گفتمان يكي از شاخه‌هاي تخصصي تبلغ است و بايد رسالت داشته باشد و نقشي اورژانسي را در امر تبليغ ايفا كند؛ لذا نبايستي به شكل كلي و با موضوعات عمومي برگزار شود.

وي خطاب به كارشناسان استاني افزود: بايد كنكاش كنيد كه جامعه پيرامون چه موضوعاتي حساسيت بيشتري دارد و مخاطبان گفتمان‌ها چه كساني هستند، سپس باتوجه به نياز‌هاي موجود، به طراحي تبليغ تخصصي اهتمام بورزيد.

حجت‌الاسلام و المسلمين خاموشي با تاكيد بر اين موضوع كه گفتمان ديني بايد راه گشا باشد و به معضلات فكري جامعه بپردازد، تصريح كرد: در كلاس‌هاي گفتمان ديني از اساتيدي استفاده كنيد كه در پاسخ‌گويي متضلع باشند و بتوانند به‌روشني، به تمام سوالات پاسخ دهد.

رييس سازمان تبليغات اسلامي در پايان خطاب به حاضران تأكيد كرد: با راه‌اندازي پايگاه‌ اطلاع‌رساني، سامانه پيام كوتاه، سامانه پستي و راه‌‌اندازي حلقه‌هاي گفتماني بعد از كلاس‌ها، منبع‌شناسي و ارايه منابع براي مطالعه براي شركت‌كنندگان اين كلاس‌ها انجام دهيد.

همچنين علاوه بر راه‌اندازي سامانه پاسخگويي به سوالات ديني "سامانه 77"، برگزاري كارگاه «هم‌انديشي مهارت‌هاي گفتماني» ويژه اساتيد گفتمان‌هاي ديني و توليد 6 عنوان كتاب پرسمان ديني با همكاري پژوهشكده باقر‌العلوم و نيز برگزاري كلاس‌هاي گفتمان ديني با موضوعات مختلف كه از پبش تعيين شده از مهمترين فعاليت‌هاي اين دبير‌خانه در سال 89 به‌همت اداره‌كل امور فرهنگي سازمان است.

در اين راستا عليرضا مزروعي در خصوص توليد 6 عنوان كتاب پرسمان ديني، با اشاره به اينكه گفتمان ديني در راستاي بسط، توسعه و تعميق شناخت و آگاهي‌هاي ديني در سطح جامعه براي افزايش فرهنگ عمومي طراحي شده است گفت: اين كتاب‌ها با الويت پاسخ‌گويي به شبهات ديني با رويكردي كارشناسي و بر اساس مباني قرآني و معارف اسلامي تاليف شده است.

دبير گفتمان‌هاي ديني اداره‌كل امور فرهنگي سازمان افزود: زن و خانواده در اسلام، عفاف و حجاب، نحله‌هاي فكري، عرفان‌هاي اجتماعي، مهارت‌هاي زندگي و فروع دين، 6 عنواني مي‌باشد كه براي كتاب‌هاي پرسمان ديني در دستور كا اين طرح قرار گرفته است.

وي همچنين محتواي اين كتاب‌ها را، پاسخگويي كارشناسانه بر اساس مباني قرآني به سوالات مخاطبيني اعلام كرد كه در طول برگزاري گفتمان‌هاي اجرا شده در كشور، به دلايل مختلف موفق به دريافت پاسخي مناسب براي پرسش‌ها و شبهات ديني خود نشده‌اند.

"گروه برنامه ريزي ويژه کارکنان دولت"

با توجه به تاکيدات سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه مبني بر عملياتي نمودن طرح پيوست فرهنگي ، اداره کل با در نظر گرفتن جشنواره پيوست فرهنگي دستگاه هاي دولتي ذيل شاخص مراسم و مناسبتها پيشگام اجراي برنامه در اين راستا گرديد که در جايگاه خود اقدام چشم گيري است

پيوست فرهنگي همانگونه که به حق دکتر بنيانيان به عنوان يک مدير فرهنگي اذعان ميدارند کليد رفع مظوميت از فرهنگ است و از آثار ارزشمند اجرائي‌شدن آن بهبود مستمر و استقرار اعتقادات، ارزشها و جهان‌بيني اسلامي در تمامي روابط جامعه و ارتقاء اخلاقيات اصيل انساني و اسلامي در بين تمامي آحاد جامعه است و از رهگذر اجرائي‌شدن پيوست‌هاي فرهنگي است که در روند تحقق اين اهداف تسريع مي‌شود.

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 18 خرداد 1389 - 15:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر