جمعه 9 خرداد 1399 - 21:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

حجاب مورد نظر اسلام، حجاب حيامحور است

 

 

گفتگو با حجت الاسلام کاظم لطفيان، مدير کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي 

 

مدير کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي با بيان اينکه يکي از پيام هاي سکولاريسم در جامعه ترويج بدحجابي و فروپاشي بنيان خانواده ها است، گفت: جامعه غرب امروز به اين نتيجه رسيده که با ورود به عرصه مدرنيته و رواج انديشه سکولاريسمي، خانواده به صورت جدي تهديد شده است.

حجت الاسلام کاظم لطفيان با بيان اينکه افزايش آمار فساد، خانواده هاي تک والديني، خانواده هاي هم جنس باز و ديگر خانوده ها همه محصول تفکر مدرنيسم و دستاورد دولت هاي سکولار است، گفت: هر چه جامعه سنتي تر باشد بنيان خانواده محکم تر است.

وي، جامعه غرب امروز را جامعه دانش بنيان بي اخلاق دانست و ادامه داد: جوامع سنتي و جوامع اخلاق بنيان در حال دانش بنيان شدن است و وقتي که دانش به تنهايي باشد پايه هاي اخلاق فرو مي ريزد ولي وقتي اخلاق باشد، اخلاق انسان را به سمت دانش سوق مي دهد.

وي تصريح کرد: جوامع سنتي جوامع اخلاق محور هستند و در حال رفتن به سمت دانش هستند و جوامعي که امروز از مرزهاي دانش عبور کرده اند به فروپاشي اخلاق رسيده اند و با دانش نمي شود اخلاق جامعه را درست کرد در حاليکه با اخلاق مي شود به سمت دانش رفت و اين فرق بين جامعه ايران با ديگر جوامع است.

وي با بيان اينکه پروسه بي حجابي در کشور حدود هفتاد سال ريشه دارد که با بيداري و هوشياري مردم اين اتفاق در کشور نيافتاده است.

وي نقش حجاب را در حوزه اجتماعي بسيار مؤثر دانست و افزود: کشور ايران و ترکيه در يک زمان مشخص به سمت بي حجابي پيش مي رفتند که  در ايران با بيداري و هوشياري مردم اين موضوع ناموفق و در ترکيه با موفقيت انجام شد.

لطفيان پروسه بي حجابي در کشور را سخت ترين پروسه سياسي در زمان رضا شاه دانست و اضافه کرد: حوزه هاي اجتماعي سخت و براي ديگران هم سخت تر بود.

مدير کل تبليغات اسلامي استان گفت: در آن زمان استفاده از نيروهاي متدين براي گسترش بي حجابي استفاده شد که اين کار بسيار ضربه محکمي بود که غربي ها استفاده کردند

وي نقشه و طرح دشمن را براي گسترش فرهنگ برهنگي در کشورهاي اسلامي بسيار جدي دانست و خاطر نشان کرد: بايد مسئولان امر به اين نکته بيشتر توجه داشته باشند.

وي با بيان اينکه عفاف و حجاب نشان تمدن ايراني است، گفت: امروز تمدن سازي در حوزه اسلامي از ايران نشأت مي گيرد و کشور ايران هم يک کشور با حجاب است.

وي با اشاره به اينکه صنعتي شدن جوامع و ورود به عرصه مدرنيسم اين پيامد ها را در عرصه اجتماعي دارد، تصريح کرد: اما مي شود با تدبير صحيح هم به عرصه پيشرفت علمي دسترسي پيدا کرد و هم پيامدهاي منفي اين عرصه را به حداقل کاهش داد.

وي با بيان اينکه بحث خانواده امروز يکي از چالش هاي جدي همه جوامع است، افزود: در کشور ايران خانواده به خوبي مديريت نمي شود و خانواده ايراني يک خانوده مديريت نشده است.

وي ادامه داد: مديريت خانواده ها در امروز يک مديريت سنتي و داخلي است و يک مديريت سيستماتيک بر خانواده حکم فرما نبوده و نقش خانواده نقش روشني نيست.

وي يکي ديگر از مشکلات امروز جامعه را بحث فرهنگ وارداتي دانست و افزود: عدم توجه به فرهنگ بومي خانواده را در آستانه فروپاشي قرار داده است.

وي تجمل گرايي و استفاده از معماري غير سنتي و اسلامي در خانه ها را از ديگر مشکلات جامعه اسلامي عنوان کرد و گفت: بايد مسئولان بيشتر از گذشته به اين نکته توجه داشته باشند.

وي با اشاره به اينکه بحث حجاب به اهلش سپرده نشده است، گفت: کسي که خودش گرفتار مسئله بدحجابي و بي حجابي است چگونه مي تواند براي جامعه بي حجاب برنامه ريزي کند.

وي با بيان اينکه بحث  امر به معروف و نهي از منکر در مورد عفاف و حجاب به فراموشي سپرده شده است، افزود: يکي از راه هاي حل اين مشکل امر به معروف است که مي تواند کمک هاي زيادي براي حل اين معضل به ما داشته باشد 

لطفيان با اشاره به اينکه بحث حجاب تنها به پوشش نيست، تصريح کرد: اسلام فقط پوشش را حجاب نمي داند و بايد به اين نکته توجه کرد.

وي با اشاره به اينکه حجاب چند نوع است، گفت: حجاب روسري محور، حجاب چادر محور و حجاب صورت محور از انواع حجاب است.

وي ادامه داد: اسلام هيچ کدام از اين نوع حجاب ها را مطرح نکرده و تنها مد نظر اسلام حجاب حيا محور است که بايد به آن توجه زيادي کرد.

وي با اشاره به اينکه حجاب مخصوص زنان تنها نيست، افزود: حجاب هم براي زنان و هم براي مردان است که بايد هر دو اين حجاب را رعايت کنند.

وي با بيان اينکه عفت يک صفت مشترک بين زنان و مردان است، گفت: بنابراين بحث عفاف و حجاب دو مقوله جدا از هم هستند که امروزه فرق بين عفاف و حجاب براي جامعه روشن نشده است.

وي ادامه داد: حجاب رعايت پوشش ظاهري بوده اما عفت هم رعايت پوشش ظاهري و هم مراقبت از امور معنوي و روحي است.

وي تأکيد کرد: جامعه بايد در کنار عفاف، حجاب را رعايت کند و ما بايد به دنبال جامعه عفيف باشيم.

 

 

 

 

يكشنبه 16 خرداد 1389 - 9:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری