سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 10:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

آرامش پس از توفان

 

گزارشي از اختلاف در كانون كارگردانان سينما

 

كانون كارگردانان آنقدر بي‌حاشيه و دور از فضاي جنجالي و رسانه‌اي فعاليت مي‌كرد كه وقتي خبر بركناري ناگهاني عليرضا رئيسيان از رياست كانون (آن هم با رأي همه اعضاي شوراي مركزي و در فاصله تنها يك هفته مانده به پايان دوره رياستش) منتشر شد، نخستين واكنش‌ها نشان از حيرت و ناباوري داشت. رئيسيان در هشت سال گذشته رئيس كانون كارگردانان بوده و كم‌تر كسي پيش‌بيني مي‌كرد كه اعضاي شوراي مركزي يك هفته پيش از برگزاري مجمع عمومي در اقدامي ضربتي او را بركنار كنند. حكم بركناري رئيسيان به امضاي هشت نفر از نه عضو شوراي مركزي رسيده و متن نمابري كه براي اطلاع‌رساني در اختيار رسانه‌ها قرار گرفته نيز حاكي از يك دست بودن آراي اعضاي تصميم‌گيرنده است: «روز يكشنبه 29 فروردين 1389 شوراي مركزي كانون كارگردانان سينماي ايران طي جلسه فوق‌العاده، با توجه به عملكردهاي فردي و عدم هماهنگي با اعضاي شوراي مركزي، به اتفاق آراء آقاي عليرضا رئيسيان را از رياست اين شورا بركنار كردند.» نگاهي به نام امضاء‌كنندگان نشان مي‌دهد كه طيف متفاوتي از كارگردان‌ها در عزل رئيسيان هم‌رأي بوده‌اند: محمدمهدي عسگرپور، احمد اميني، همايون اسعديان، محمدعلي سجادي، رضا ميركريمي، عبدالحسين برزيده، مازيار ميري و كامران قدكچيان كه آخرين عضو علي‌البدل كانون است و به دليل كناره‌گيري سامان مقدم جايگزين او شد. مسئوليت اداره شوراي مركزي پس از بركناري رئيسيان به همايون اسعديان نايب رئيس كانون داده شد و او در نخستين اظهارنظرها تأكيد كرد كه قصد ندارد وارد جدال با رئيسيان شود و تصميم شورا به شيوه قانوني و در يك ساز و كار رسمي گرفته شده است. رئيسيان نيز بسيار فراتر از پيش‌بيني‌ها به موضوع اختلاف دامن زد و در روزهاي نخست تقريباً با هر رسانه‌اي كه علاقه‌مند پيگيري موضوع بود مصاحبه كرد. او شوراي مركزي را به قدرت‌طلبي متهم كرد، همچنين نسبت به بركناري خود معترض بود و عملكرد شوراي مركزي را غيرقانوني و حتي نامتداول توصيف كرد.

چند روز بعد مجمع عمومي كانون برگزار شد و اعضاي مجمع كه به دو طيف موافقان و مخالفان بركناري رئيسيان تقسيم شده‌ بودند، پس از ساعت‌ها بحث و گفت‌وگو در فضايي متشنج، اعضاي جديد شوراي مركزي را انتخاب كردند. سيروس الوند، اصغر هاشمي، كامبوزيا پرتوي، علي ژكان، مهدي كرم‌پور، خسرو معصومي، مرحوم محمدرضا اعلامي (در آن تاريخ هنوز در قيد حيات بود)، پوران درخشنده و عليرضا اميني به عنوان اعضاي شوراي مركزي كانون كارگردانان انتخاب شدند و البته با يك تصميم جمعي، هيچ يك از اعضاي قبلي شورا در انتخابات دور جديد نامزد نشده بودند (به استثناي مهدي كرم‌پور). همچنين محمد درمنش و سعيد سهيلي به عنوان اعضاي علي‌البدل شوراي مركزي، نادر مقدس به عنوان بازرس و قدرت‌الله صلح‌ ميرزايي به عنوان بازرسي علي البدل انتخاب شدند. اين نكته نيز قابل توجه است كه در اين انتخابات كارگرداناني كه در شوراي مركزي در صنف مجمع فيلم‌سازان يا اتحاديه تهيه‌كنندگان حضور داشتند، نمي‌توانستند نامزد شوند. اعضاي شوراي مركزي جديد سيروس الوند را به عنوان رئيس شوراي مركزي كانون انتخاب كردند و كامبوزيا پرتوي نايب‌ رئيس، پوران درخشنده مدير جلسات و مرحوم محمدرضا اعلامي نماينده كانون در شوراي صنفي اكران شدند.

در اين ميان آن چه تا چند روز پس از پايان انتخابات موجب جنجال‌هاي رسانه‌اي شد، گفت‌وگوها و درگيري‌هاي لفظي كارگردانان سرشناس بود كه در دو جبهه نا هم‌سو قرار گرفته بودند. ابوالحسن داوودي كه در كنار كيومرث پوراحمد و مسعود جعفري جوزاني سرپرستي و نظارت بر انتخابات مجمع عمومي را بر عهده داشت. ضمن تأييد برخي اشتباه‌هاي رئيسيان به حمايت از او برخاست و شوراي مركزي سابق را به تصميم‌گيري شتابزده و رعايت نكردن حرمت‌ها متهم كرد. البته او بلافاصله و در گفت‌وگويي ديگر تصريح كرد كه عملكرد هر دو طرف را اشتباه مي‌داند و مخالف رسانه‌اي شدن اختلاف‌ها بوده است. رضا ميركريمي نيز با لحني كنايه‌آميز به حمايت داوودي از رئيسيان اعتراض كرد و همايون اسعديان حرف‌هاي داوودي را جانب‌دارانه دانست. زماني كه مناقشه بالا گرفت و افراد مختلفي از سينماگران درباره اتفاق‌ها اظهار نظر كردند، كيومرث پوراحمد سخنگوي مجمع فيلمسازان با تأكيد بر ارجحيت منافع جمعي بر منافع فردي، به لزوم ايجاد آرامش و گذر از بحران اشاره كرد و گفت: «بايد بپذيريم كه هر عملي واكنش به دنبال دارد و مي‌بايست در چنين شرايطي عاقلانه‌تر عمل كنيم و سعه‌صدر به خرج دهيم.» محمدمهدي عسگرپور نيز مجموع اتفاق‌هاي رخ داده در مجمع عمومي كانون را خوب توصيف كرد و توضيح داد كه قرار بود مجمع عمومي در خرداد برگزار شود، ولي به دليل شرايط موجود شوراي مركزي تصميم گرفت كه زودتر برگزار شود.

در اين ميان عده‌اي معتقد بودند كه همه ماجراهاي پيش آمده در كانون كارگردانان رنگ و بوي سياسي دارد و نوعي جنگ قدرت برپا شده كه هر گروهي در پي رسيدن به سهم خود هستند. انتخابات مجمع عمومي در شرايطي برگزار شد كه عده‌اي معتقدند طبق قانون بايد 129 نفر در انتخابات حضور مي‌داشتند، ولي تعداد رأي‌دهندگان و حاضران در جلسه 107 نفر بودند. به همين دليل كساني مثل عبدالحسن برزيده با اشاره به اين نكته، صحت انتخابات را زير سؤال بردند، اما از سوي ديگر سيروس الوند و منيژه حكمت با توجه به اوضاع غيرعادي كانون، برگزاري انتخابات را در هر شرايطي لازم و تعويق‌ناپذير خواندند. در نهايت حاشيه‌هاي بركناري رئيسيان و انتخابات مجمع باعث شد كه ابراهيم مختاري بازرس خانه سينما در گزارش خود به طور مفصل درباره صحت انتخابات و مسائلي كه پيرامون آن وجود داشته اظهار نظر كند، اما به نظر مي‌رسد كه پس از گذر از هفته‌اي پرهياهو و خبرساز، فضايي آرام‌تر در كانون كارگردانان حكم‌فرما شده و در روزهاي آينده مي‌توان با نگاهي منصفانه و فارغ از جنجال‌هاي رسانه‌اي درباره مسائل پيش‌آمده داوري كرد.

 

چهارشنبه 12 خرداد 1389 - 11:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری