سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

پاسخ حسن بلخاري به فلسفه هنر چيست؟

 

 

حسن بلخاري از اساتيد دانشكده هنر دانشگاه تهران و آشنا با علوم ارتباطات،  در كتاب «آشنايي با فلسفه هنر» در سه بخش «كليات»، ‌«هنر و فلاسفه» و «تاملاتي در فلسفه هنر اسلامي» درباره فلسفه هنر، تبارشناسي واژه‌هاي هنر، فن و صناعت، نظريه بنيادي در تبيين ماهيت هنر، هنر و زيبايي در آرا افلاطون، هنر و زيبايي در آرا ارسطو، هنر و زيبايي در آرا فلوطين، تاملي در مباني و مبادي فلسفه هنر در عصر روشنگري، مناقشه در وجود و ماهيت هنر اسلامي و ضرورت تكوين و تدوين فلسفه هنر اسلامي به مباحثه مي‌پردازد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، مباحث آمده در اين كتاب بدليل فقدان سابقه تاريخي درباره اين موضوع و نيز سمت و سوي معنايي و معنوي هنر بعد از انقلاب در ايران به‌عنوان يكي از موضوعات بسيار حائز اهميت در محافل علمي و دانشگاهي به‌شمار مي‌آيد.

اين فارغ التحصيل رشته اديان و عرفان، هدف از نگارش اين كتاب را آشنايي مخاطبان با فلسفه هنر و زيبايي‌شناسي عنوان كرده تا راهي براي ترويج مباحث فلسفي و هنري در ايران باشد.

بلخاري درباره اين كتاب كه بخش اول و سوم آن از دو فصل و بخش دوم نيز از چهار فصل تشکيل شده است، گفت: « اين کتاب (در اصل مجموعه مقالات) به اختصار قصد شناساندن ضمني اين موضوع را دارد, به همين دليل هدف خود را, ورود به عمق و گستره مباحث فلسفي قرار نمي‌دهد، بلکه موضوعات را براي آشنايي کساني که مايل‌اند بدانند در فلسفه هنر چه مباحثي مورد توجه است, ارائه مي‌دهد».

در قسمتي از مقدمه در اين‌باره مي‌خوانيم: «در اين مجموعه که فقط با هدف و نيت آشنايي مخاطبان با فلسفه هنر و مباحث مطروح شده در آن تهيه شده، برآنيم که ساده و روشن به اين سوال اساسي، که  «فلسفه هنر چيست؟» و مجموعه سوالاتي که زير مجموعه اين سوال اساسي هستند، پاسخ دهيم».

اين استاد دانشگاه، خود درباره فلسفه هنر، مي‌گويد: «فلسفه هنر جزو فلسفه‌هاي مضاعف محسوب مي‌شود و نه فلسفه محض. همچون فلسفه تاريخ، فلسفه علم، فلسفه فيزيك و غيره. فلسفه مضاعف به علومي اطلاق مي‌شود كه موضوع يا مبحثي را غير از فلسفه با متد و اصول حاكم بر استنتاج و استنباط فلسفي مورد توجه و بررسي قرار مي‌دهند».

حسن بلخاري از نمايشگاه كتابي كه به‌تازگي به‌پايان رسيده به‌عنوان فرصتي براي تحقيق و تامل بر روي منابع جديد نظري و فلسفي ياد مي‌كند و مي‌گويد:  اميدواريم براي سال‌هاي آينده بخش کتاب‌هاي نظري و فلسفي را كه در يك مجموعه قرار دارند، از هم جدا شود تا مشکل ازدحام جميت رفع شود.

کتاب «آشنايي با فلسفه هنر» به‌قلم حسن‌بلخاري به‌همت پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي حوزه هنري وابسته‌به‌سازمان تبليغات اسلامي، در شمارگان 2900 نسخه و با قيمت 2900 تومان از سوي انتشارات سوره‌مهر وابسته به‌اين سازمان، منتشر و روانه بازار نشركتاب شد.

 

دوشنبه 10 خرداد 1389 - 9:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری