جمعه 20 تير 1399 - 0:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

ادبيات واقعي جنگ در کوله بار سربازان آمده از جنگ است

 

 

يكي از نويسندگاني كه پس از پايان جنگ تصميم به نگارش كتاب در حوزه ادبيات دفاع مقدس و جنگ گرفت، احمد دهقان است؛  وي «روزهاي آخر» و «ستاره شلمچه» را پس از پايان جنگ نوشت و سومين کتاب او در سال 1375 با نام  «سفر به گراي 270 درجه»، منتشر شد.

موفقيت آخرين اثر نامبرده تا بدان حد است كه ترجمه انگليسي پال اسپراکمن از داستان بلند «سفر به گراي 270 درجه» نوشته احمد دهقان با نشان چهار ستاره در يکي از بزرگترين سايت‌هاي اينترنتي تبليغ و فروش کتاب و کالاهاي فرهنگي در جهان با نام آمازون معرفي شده، اين در حالي است كه که شاخصه برترين کتاب و ساير محصولات فرهنگي در سايت آمازون ‌دريافت پنج ستاره است.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، محمدجواد جزيني درباره «سفر به گراي 270 درجه»، كه دهقان آن را در طول يك ماه نوشته، مي‌گويد: همانطور که مي‌دانيم براي نوشتن يک رمان بيش از يک سال زمان لازم است و به نوعي دهقان با نوشتن اين کتاب در يک ماه رکورد شکني کرد.

جزيني افزود: پس از «سفر به‌گراي 270 درجه» احمد دهقان کتاب‌هاي ديگري را با موضوع جنگ منتشر کرد که پر سر و صداترين آن «من قاتل پسرتان هستم» نام دارد که باعث حاشيه‌هاي بسياري براي دهقان شد. اما به نظر من اهميت احمد دهقان و اوج کار او در «سفر به گراي 270 درجه» خلاصه مي‌شود که به زبان انگليسي هم ترجمه شد و نسخه انگليسي آن هم به‌کتابخانه‌هاي آمريکا را ه يافت.

داستان «سفر به گراي 270درجه» بنا به‌‌نظر كارشناسان ادبي، داراي روايت خطي ساده است كه بيشتر به‌يك داستان بلند مي‌ماند و روايت اول شخص است و مخاطب با خوانش آن تصور مي‌كند، راوي داستان با ماجرا جلو مي‌رود  و به نوعي خاطره خود نويسنده را مي‌خواند.

جزيني درمورد دو گونه ادبيات جنگ اظهار كرد: آثار ادبيات جنگ دو گونه است، يکي آثاري که از آغاز تا پايان جنگ نوشته شده و ديگري آثاري که بعد از پايان جنگ تا امروز نوشته مي‌شود. ادبياتي که در طول جنگ نوشته مي‌شد بيشتر حالت تهيجي داشت و اين ادبيات بايد مردم را ترغيب مي‌‌كرد که به جبهه‌ها بروند، فداکار باشند و به دفاع از کشور علاقه‌مند شوند. اين ادبيات را من ادبيات تبليغي مي‌نامم که بيشتر از سوي ارگان‌هايي مثل سپاه، بسيج و حوزه هنري منتشر مي شود.

از اين‌رو، جزيني معتقد است: احمددهقان روي لبه اين دو گونه ادبيات قرار دارد. زيرا مشخص نيست او در کجاي اين دو گونه ادبيات ايستاده است؟ نمي‌دانم دهقان نقطه پايان ادبيات تبليغي جنگ ماست يا دوره نقد جنگ؟

يادمان باشد، اولين بار دهقان شوخي‌هاي بچه‌هاي جبهه را وارد ادبيات جنگ کرد و فکر کنم پس از دهقان بود که ديگر نويسندگان جرات کردند که اين‌گونه مسائل را وارد ادبيات جنگ کنند، حتي مسعود ده‌نمکي «اخراجي ها» را از جيب بغل احمد دهقان بيرون کشيد. و  مرزهاي کليشه‌اي را که از جنگ ساخته شده بود به لحاظ آدم‌ها و شخصيت‌ها از بين برد.

اين نويسنده اضافه کرد: در پايان‌بندي داستان هم دهقان بر خلاف کتاب‌هاي ديگر که پاياني تقدسي به داستان مي بخشيدند ، پايان اين داستان به شکل عادي روايت مي‌شود و قهرمان داستان در پايان به زندگي عادي خود برمي‌گردد.

جزيني افزود: مضمون اصلي «سفر به گراي 270 درجه» با اينکه گزارش جنگ است ولي مضمون آن صلح و دوستي است. تضاد بين جنگ و صلح و عشق و مرگ است و همواره اين تضاد تا آخر حفظ مي شود.

وي همچنين ادامه داد: احمد دهقان نويسنده پرشعاري نيست و از واژه‌هايي همچون بزدل، ترسو، عراقي بعثي و کافر نام نمي‌برد و به جاي آن‌ها از ضمير آنها بهره مي‌جويد، جز چند مورد که ناگزير از استفاده از لفظ دشمن است.

در اين راستا مي‌توان گفت: اين داستان بلند طرح ساده اي دارد و داراي 12 شخصيت است که سرانجام آن‌ها روشن نشده و در مواقعي عبارت‌هايي به کار مي‌برد که از گونه زباني خارج است.

جزيني در پايان اظهار داشت: کار دهقان اولين رمان در مورد کهنه سربازاني است که از جنگ برگشته‌اند و همانطور که ادبيات واقعي جنگ در کوله بار سربازاني ست که از جنگ بر مي‌گردند، اين رمان به نوعي روايت اين دسته آدم هاست. «سفر به گراي 270 درجه» گزارشي از جهنم جنگ است ازکهنه سربازي که از جنگ برگشته است.

احمد دهقان از جمله نويسندگاني است كه توانست به اعماق جنگ راه يابد و  سال ١٣٧٧ جايزه بيست سال داستان‌نويسي، چهارمين دوره انتخاب كتاب سال دفاع مقدس و بيست سال ادبيات پايداري را از آن خود كند.

احمد دهقان متولد 1345 در کرج و از کودکي ساکن تهران است، که با شروع جنگ در دوران نوجواني به جنگ مي رود.

احمد دهقان «گردان چهار نفره»، «پرنده و تانك »، «روزهاي آخر»، «من قاتل پسرتان هستم»، ستاره‌هاي شلمچه»، «ناگفته‌هاي جنگ»، «نگين هامون» و «هجوم» را هم در كارنامه هنري خود دارد.

  

 

شنبه 8 خرداد 1389 - 14:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری