پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

گزارشي از حوادث موسيقي ايران در سال گذشته

 

 

«غيبت اساتيد موسيقي»

از نكات عجيب موسيقي ايران در سال 88 اين بود كه تقريباً هيچ يك از اساتيد به نام و مطرح موسيقي ايراني كنسرتي در داخل كشور، روي صحنه نبردند. البته هر كدام از اين اساتيد براي خود دلايلي داشتند از جمله محمدرضا لطفي كه اعتقاد داشت با وجود تعرفه‌هاي سنگيني كه براي سالن‌هاي برگزاري كنسرت گذاشته شده بايد قيمت بليت‌ها تا 70 هزار تومان بالا رود كه با توجه به وضعيت كنوني جامعه اين امر ممكن نيست.

مسائل ديگري مانند برخورد نامناسب مسئولان برگزاركننده سالن‌ها با مخاطبان، طاقت‌فرسا بودن شرايط برگزاري كنسرت، آماده نبوده فضاي جمعه براي برگزاري كنسرت و بسياري مواد ديگري از جمله دلايلي بود كه اين اساتيد براي برگزار نكردن كنسرت در داخل ايران مي‌آورند.

اين در حالي بود كه تقريباً اكثر اين اساتيد برنامه‌هاي متعددي در قالب گروه‌هاي مختلف در خارج از ايران روي صحنه بردند و اين موضوع براي مسئولان و دست‌اندركاران موسيقي كشور، جاي سؤال دارد كه چرا اساتيد موسيقي ما با وجود اينكه همواره بر دين خود به مردم سرزمين‌شان تأكيد داشته‌اند امروزه برگزاري كنسرت در خارج از ايران را به اجرا در داخل كشور ترجيح مي‌دهند؟

«نمايشگاه سازهاي ابداعي»

در اين ميان برگزاري نخستين همايش و نمايشگاه سازهاي ابداعي 10 و 11 خرداد در خانه هنرمندان از سوي خانه موسيقي از جمله اتفاقاتي بود كه تا حدودي يخ فضاي موسيقي را در سال گذشته آب كرد. حضور اكثر قريب به اتفاق بزرگان موسيقي ايران از جمله حسين عليزاده، كيهان كلهر، ساز سازان به نام ايران، پژوهشگران، علاقه‌مندان و دانشجويان در اين نمايشگاه نشان از آن داشت كه ميل به حضور پررنگ در ميان مردم در اكثر اهالي موسيقي همچنان وجود دارد كه بايد شرايط اين حضور محيا شود.

«برگزار نشدن نمايشگاه آثار موسيقي»

نخستين نمايشگاه موسيقي و آثار شنيداري كه از 7 تا 14 دي ماه سال 86 در مركز آفرينش‌هاي هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار شده بود بدون هيچ توضيحي براي دومين سال پياپي برگزاري‌اش به تعويق افتاد تا سريال نمايشگاه‌ها و جشنواره‌هاي تعطيل شده در حوزه موسيق تكميل شود. اين موضوع چند سال قبل در مورد جشنواره موسيقي جوان نيز كه 7 دوره آن برگزار شده بود روي داد و به نظر مي‌رسد توقف آن همچنان ادامه داشته باشد. جشنواره موسيقي گل ياس كه در حقيقت تنها جشنواره موسيقي اختصاص بانوان محسوب مي‌شود نيز در زمره اين جشنواره‌ها قرار مي‌گيرد و همچنان در مورد عدم برگزاري آن توضيحي از سوي مسئولان ارائه نمي‌شود. البته در اين ميان جشنواره‌هايي نيز به چشم مي‌خوردند كه بنا به دلايلي با وجود انجام تمامي مقدمات برگزارشان، برگزار نشدند. جشنواره موسيقي صداي سخن عشق كه به آثار موسيقايي در مورد امام خميني (ره) مربوط مي‌شد و مؤسسه حفظ و نشر آثار امام (ره) برگزار كننده آن بود نيز در اين بخش قرار مي‌گرفت. اين جشنواره طبق برنامه‌ريزي‌ها و فراخواني كه منتشر شده بود مي‌بايست در مهرماه 88 برگزار مي‌شد اما در مهرماه اعلام شد كه برگزاري اين جشنواره به 8 آبان تغيير زمان پيدا كرده و در ادامه نيز برگزاري آن منتفي شد. نخستين جشنواره موسيق مقاومت نيز از 26 تا 28 مردادماه 1387 در كرمانشاه با محوريت موسيقي مقاومت برگزار شد تا از نگاهي متفاوت، موسيقي كشورمان مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد و در همان زمان هم اعلام شد كه اين جشنواره در سال آتي در كرمانشاه برگزار مي‌شود اما سال 1388 به پايان رسيد بدون آنكه دومين دوره اين جشنواره برگزاري شود.

«جشنواره موسيقي فجر»

بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر از 7 تا 13 اسفند برگزار شد تا مهم‌ترين اتفاق موسيقي كشور در غياب اساتيد موسيقي ايراني و همچنين غياب گروه‌هاي مطرح بين‌المللي دستاوردهاي ديگر را دنبال كند.

هر چند كه مديركل دفتر موسيقي وزارت ارشاد كه دبيري جشنواره را نيز بر عهده داشت اعلام كرده بود، مهم‌ترين رويكرد جشنواره در بخش داخلي، توجه به گروه‌ه‌هاي جوان و در بخش بين‌الملل، توجه به كشورهاي عضو اكو بوده است اما در مجموع غيبت بزرگان موسيقي ايران و گروه‌هاي معتبر كلاسيك خارجي در كيفيت جشنواره نقش مؤثري داشت كه توجيه‌ناپذير بود. درخشش گروه‌هاي جوان (به خصوص گروه‌هاي شهرستاني) از جمله دستاوردهاي مهم جشنواره موسيقي فجر بود.

«لغو جشن خانه موسيقي»

دهمين جشن خانه موسيقي نيز كه قرار بود طبق روال گذشته مهرماه امسال برگزار شود با تصميم جمعي هيأت مديره و شوراي عالي خانه موسيقي لغو شد. سخنگوي خانه موسيقي در اين باره گفته بود: برگزار نكردن جشن خانه موسيقي به فضاي موجود جامعه مربوط مي‌شود و ما اعضاي خانه موسيقي گمان مي‌كنيم كه در حال حاضر فضاي مناسبي براي برگزاري جشن وجود ندارد.

«افتتاح موزه موسيقي ايران»

شايد بتوان بهترين اتفاق موسيقي در سال 88 را افتتاح موزه موسيقي ايران دانست. هر چند اين موزه با تأخيري 13 ساله در آبان ماه امسال افتتاح شد اما ارزش اين اتفاق بزرگ كه با همكاري سازمان فرهنگي هنري شهرداري انجام شد به قدري بود كه تحسين اكثر غريب به اتفاق بزرگان و اهالي موسيقي را به دنبال داشت.

 

 

خلاصه شده و گردآوري از روزنامه همشهري

 

چهارشنبه 5 خرداد 1389 - 14:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری