يكشنبه 18 خرداد 1399 - 12:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

هنر هنوز هم نزد ايرانيان است و بس

 

 

هنر اصيل ايران زمين  هنري مقدس است که بر پايه انديشه‌‌هاي مردمي هنر بين و خدابين شكل گرفته، زيرا زيبايي از خداوند نشات مي‌گيرد، و براي هنرمند ايراني همين بس که زيبايي را بر آفتاب اندازد و آشكار سازد.

وقتي پاي صحبت برخي از متوليان هنري مي‌نشينيم و در رسانه‌ها از زبان آن‌ها مي‌شنويم كه سال 89 سال انتشارات آثار هنري است، خوشحال مي‌شويم زيرا هنرهاي اصيل ايراني همچنان كه ريشه در فرهنگ اين مرز و بوم دارد، زنده نگاه‌داشتن و ترويج آن‌ها هم به‌معناي زنده نگاه داشتن و ترويج فرهنگ ايراني در ميان عالم مخاطبان هنري است و برگزاري نمايشگاه كتاب نيز يكي از بهترين فرصت‌ها براي ترويج اين امر به شمار مي‌آيد.

دراين راستا گفتني است، دفتر اول از کتاب «جست‌وجوي معنا» مجموعه مقالاتي پيرامون هنرهاي سنتي ايران به کوشش دکتر حسين ياوري است كه از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده و در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران هم عرضه خواهد شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، «جست و جوي معنا» در واقع حاصل چهار دهه پژوهش و تحقيق در زمينه هنرهاي سنتي ايران است که در اين کتاب 37 مقاله از مجموع 400 مقاله‌اي که در کنفرانس‌هاي مختلف ارائه کرده، آورده شده است و به‌خوبي در لابه‌لاي متون آمده در اين كتاب درمي‌يابيم كه هنر اصيل با گذشت زمان و ورود تكنولوژي‌هاي بسيار هنوز هم روح زنده‌اي در ميان مخاطبان هنر در اقصي نقاط جهان دارد.

در کتاب مجموعه مقالات حسين ياوري، مقالاتي درباره امکانات بالقوه صنايع دستي استان‌ها، نقد کتاب، فرش، اصول مباني و مبادي و امکانات بالقوه صنايع دستي و ابعاد فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و هنري آن و ساير هنرهاي صناعي آمده است.

وي درباره عنوان کتاب، مي‌گويد: چون هنرسنتي به‌رغم اينكه هنر ديرينه و هنر آشناي سرزمين ما است، اما معاني و مفاهيم اين هنر بسيار عميق است كه در پس اين هنر قرار دارد، همچون حركت اسپيرال يا اسليمي يا حلزوني استاد فرشچيان كه مخاطب عام معناي آن را درک نمي‌کند و ما وظيفه داريم که اين معنا را براي مخاطب توضيح دهيم.

وي عنوان كرد: «جست‌وجوي معنا» به اين معنا است كه هنرهاي سنتي ايران بايد رمزگشايي، بازشناسي و هويت‌شناسي شود و ارزش‌هاي گوناگون اين هنر از جنبه‌هاي مختلف براي مخاطب، بيان شود.

دکتر حسين ياوري درباره اين كتاب، مي‌‌گويد: بخشي از مقالات در زمينه نساجي و رو دوزي‌ها بوده كه در همايش سالانه «زنان سرزمين من» ارائه داده‌ام كه در اينجا آورده شده و بخشي هم كه نمي‌توانسته در بررسي امكانات بالقوه صنايع دستي استان‌ها و مباحث اقتصادي، فرهنگي، هنري و مباحث هنر سنتي به عنوان هنر مقدس و مباحث معنوي هنر سنتي كه در دانشگاه شاهد تدريس كردم اينجا آورده شده است.

ياوري مباحث كتاب را از جنبه‌هاي مختلف اقتصادي، هنري، معناي مقدسي که هنر سنتي دارد و جنبه‌هاي زيبا شناختي و معنا شناختي به هنرهاي سنتي بررسي كرده، همچنين تعدادي از مقالات آمده در اين كتاب هم درباره آداب معنوي است كه به‌دليل نگنجيدن در  اين مباحث همچون يادنامه استادان، با عنوان ساير آمده است.

ياوري در پايان، افزود: حتي برخي از مقالات من به زبان‌هاي خارجي است كه بايد ترجمه شود و در اين مجموعه قرار بگيرد. ضمناً اين مقالات بايد به صورت تصويري ارائه شود. اميدوارم كه آماده‌سازي چهل مقاله بعدي وقت كمتري بگيرد.

گفتني است، دفتر اول «جست و جوي معنا» توليد پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، در 420 صفحه، قطع وزيري و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 72000 ريال، از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به‌سازمان منتشر شده و در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، عرضه مي‌شود.

 

 

چهارشنبه 5 خرداد 1389 - 14:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری