سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 9:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي خرمشهر

 

 

خرمشهر در آتش

 مترجم: عبدالرسول رضاگاه

تعداد صفحات: 60 قيمت: 600 تومان

شابک: 2 ـ 293 ـ 506 ـ 964 ـ 978

نوبت چاپ: دوم 1386 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

كتاب خرمشهر در آتش، خاطرات سرهنگ عراقي رضا الصبري است كه رسول رضاگاه آن را به فارسي ترجمه كرده است. اين كتاب از مجموعه كتاب‌هاي «خاطرات» با موضوع «جنگ ايران و عراق» است.

اين كتاب، گزارشي از وقايع مختلف جنگ تحميلي عراق بر ايران است. رضا الصبري عمر خود را در هنگام وقوع وقايع مختلف جنگ تحميلي سپري كرده و شاهد درگيري‌هاي مختلفي در مناطق كوهستاني و دشت‌ها و ماهورها بوده است. وقايع گوناگوني كه تصوير آن مكرراً در جلوي چشمانش ظاهر مي‌شود. چون خود از افراد سهيم در ايجاد آن وقايع هولناك بوده است.

سرهنگ عراقي، رضا الصبري خاطرات خود را با نوشتن زندگي‌نامة خويش شروع مي‌كند. از كودكي‌اش مي‌گويد: از پدرش، از شهرش، از موفقيت‌هايش در دانشكده افسري. سپس چگونگي شروع جنگ، چگونگي حمله به خرمشهر و قتل‌عام و بمباران مردم بي‌گناه و غير نظامي، قتل‌عام زنان و كودكان، اطفال شيرخوار و زنان آبستن و شكنجه‌دادن اسراي ايراني و اعدام وحشيانه مردان و زنان ايراني، تخريب خانه‌هاي خرمشهر و با خاك يكسان كردن افراد درون خانه‌ها را شرح مي‌دهد.

نويسنده، اطلاعاتي را نيز درباره شهر خرمشهر، بندر خرمشهر، اروندرود، منطقه جفير، كرخه‌نور و رودخانه كارون داده است.

نويسنده نتوانسته عواطف بشري خود را نسبت به ايراني‌ها و نفرت خود را از اعمال غير اخلاقي و ضد بشري فرماندهان عراقي پنهان كند. در جاي‌جاي كتاب، دلاوري رزمندگان ايراني، كفن‌پوشيدن مدافعان مسلمان ايراني و هوشياري و برنامه‌ريزي ايراني‌ها را تحسين مي‌كند.

گزيده متن:

«... اين صحنه‌هاي دردناك پاياني نداشت و به‌ويژه كه در برابر چشمانم اتفاق مي‌افتاد، ديگر طاقت ديدن آن‌ها را نداشتم. عواطف انساني به جانم چنگ مي‌زدند و انقلاب شيعي در درونم، به مرز انفجار رسيده بود: من علوي هستم و پدرم و اجدادم هم علوي بوده‌اند!

 

خرمشهر در اسناد ارتش عراق

 نويسنده: اصغر کاظمي

تعداد صفحات: 464 قيمت: 4600 تومان

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1386

 معرفي کتاب:

كتاب حاضر، به بررسى اسناد ارتش عراق از زمان آغاز تجاوزبه شهر خرمشهر و اشغال آن، تا آزادسازى اين شهر، مى‏پردازد. دراين كتاب 130 فقره سند و مدرك گزينه و ارائه شده، كه نمايانگرچگونگى هجوم و اشغال خرمشهر به دست دشمن (سوم آبان‏ماه1359) و اسارت اين شهر تا آزادسازى آن (سوم خردادماه 1361(در عمليات بيت‏المقدس است. در متن اين اسناد اهميت سياسى،نظامى، تبليغاتى اشغال خرمشهر و آزادسازى اين شهر به روشنى‏مشخص شده است. كتاب داراى 6 فصل است.

فرمان تخريب پل خرمشهر - آبادان/ دستوراتى مبنى بر حفظ وكنترل خرمشهر پس از اشغال كامل آن/ پاك‏كردن شعارهاى فارسى‏از ديوارهاى شهر و نوشتن شعارى با عنوان «ما آمديم تا بمانيم» به‏جاى آن‏ها/ اطلاعاتى درباره اسارت محمدجواد تندگويان (وزير نفت‏ايران)/ اخبار و گزارش رسيده از اوضاع سياسى، اجتماعى و نظامى‏ايران/ درخواست جمع‏آورى خاك ايران و نحوه ارسال آن به بغداد/تشويق سربازان عراقى به ادامه تجاوز و اشغال‏دستور غارت نفت‏ايران و... از جمله مواردى است كه محتواى اسناد را دربرمى‏گيرد.

عناوين فصول كتاب عبارت است از: «آغاز تجاوز»، «اشغال‏خرمشهر»، «تبليغات دشمن»، «كشتار و غارت»، «تخريب»،«آزادسازى خرمشهر». پايان بخش كتاب نيز، مجموعه اصل تمام‏اسناد به زبان عربى مى‏باشد.

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

پابه پاي باران

 نويسنده: مرتضي سرهنگي

تعداد صفحات: 52 قيمت: 500 تومان

شابک: 721-471-964-x قطع: پالتويي

نوبت چاپ: چاپ پنجم: 1385 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

 اين كتاب مشتمل بر 2 گزارش مشترك از شهر خرمشهر درسالهاى 1367 و 1368 و از مسائل پيرامون جنگ ايران و عراق‏است. راويان به شرح حضور خود در مناطق جنگى و جنگ زده‏خرمشهر، اهواز، شلمچه، دهلاويه، آبادان و كوى ذوالفقارى پرداخته‏و از خاطرات عملياتهاى فتح‏المبين و بيت‏المقدس مواردى را نقل‏كرده و از شهدايى چون جهان‏آرا، محسن صفوى، بهروز مرادى... ودكتر چمران ياد نموده‏اند.

ذر گزارش اول با عنوان «پا به پاى باران» وضعيت شهرهاى جنوب/روايتى از يك اسير عراقى در مورد غارت شهر پس از اشغال توسطعراقى‏ها/ شعرى در رثاى دكتر چمران/ خاطراتى از بازماندگان‏جنگ و لحظاتى از روزهاى آغاز جنگ در خرمشهر/ شرح استقامت‏و پايدارى و بسيجى‏ها و شرحى از وضعيت شهر آبادان آمده است.

در گزارش دوم با عنوان «در مه» وضعيت شهر خرمشهر/ گفت‏وگو بازنى كه 26 روز آغاز جنگ در جنگهاى تن به تن در خرمشهر حضورداشته و در حمل شهدا و مجروحهاى زن كمك كرده/ حكايت‏تصرف خرمشهر و حضور ستون پنجم و خلق عربى‏ها در شهر/بازگشت به خرمشهر پس از آزادى و جمع‏آورى استخوانهاى شهدا...و مواردى از اين دست ذكر شده است.(چاپ اول:1369)

يادداشت:اشتباهاً در نوبت دوم چاپ كتاب، «چاپ اول» ذكر شده‏است.

چاپ دوم كتاب با طرح جلد و صفحه‏آرايى جديد منتشر شده است.

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين و با جلدشميز منتشر شده است.

 

پوتين هاي مريم

 نويسنده: فريبا طالش‏پور

تعداد صفحات: 160 قيمت: 900 تومان

شابک: 7-762-471-964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1385 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

كتاب حاضر، خاطرات يكى از زنان خرمشهرى(مريم امجدي) از ايام جنگ‏ايران و عراق است. راوى كه دوران نوجوانى و جوانى‏اش مصادف باروزهاى جنگ بوده، پس از انقلاب ضمن تحصيل در دبيرستان به‏عضويت حزب جمهورى اسلامى، جهاد سازندگى و بسيج‏مستضعفين خرمشهر درآمده و دوره‏هاى امدادگرى و فنون نظامى راآموزش مى‏بيند. با شروع تهاجم عراق به خرمشهر، او در مشاغل‏مختلف چون امدادرسانى در بيمارستان دكتر مصدق، نگهدارى ازانبار مهمات مسجد جامع خرمشهر خدمت مى‏كند و در اين مدت‏گاهى نيز به خط مقدم جبهه مى‏رود.

راوى در اين كتاب به نقل خاطراتى از شروع جنگ ايران و عراق واشغال خرمشهر تا زمان آزادسازى آن (1361/3/3) مى‏پردازد.

خاطراتى از دوران كودكى/ فعاليت گروه خلق عرب در خرمشهر/فعاليت راوى در بخش عمران جهادسازندگى و امدادرسانى به مردم‏روستاهاى اطراف خرمشهر همچون روستاى «عباره»/ درگيرهاى‏سياسى با مجاهدين خلق (منافقين) در دبيرستان/ صحنه‏هاى‏دلخراشى از شهادت مردم خرمشهر/ نفوذ منافقين در ميان نيروهاى‏سپاه/ ملاقات با دكتر چمران در خصوص يك منافق زن/ خاطراتى‏از آشنايى با يكى از نيروهاى سپاه و ازدواج با وى/ خاطراتى ازمجروحان عمليات شكست حصر آبادان/ فعاليت در بخش تعاون‏سپاه/ شهادت محمد جهان‏آرا/ بازديد از خرمشهر، پس از آزادى آن‏از ديگر مواردى است كه محتواى خاطرات را دربرمى‏گيرد.

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت واحد زنان وبا جلد شميز منتشر سده است.

 

 

آتش و خون در خرمشهر

 مترجم: محمدنبي ابراهيمي

تعداد صفحات: 120 قيمت: 1200 تومان

شابک: 0-370-506-964-978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

راوي كتاب «آتش و خون در خرمشهر» سرهنگ دوم ستاد، خالد سلمان محمود كاظمي، يكي از افسران بلندپايه عراقي است. او كه هنگام تحصيل در دانشكده نظامي، از ادامه تحصيل در اين دانشكده منصرف مي‌شود، اما نمي‌تواند هدفش را اجرا كند درباره دردها و رنج‌هاي مرحله اشغال خرمشهر و جنايت‌هايي كه در اين شهر انجام شد سخن مي‌گويد.

خالد سلمان در «آتش و خون در خرمشهر» اعتراف مي‌كند كه اشغال خرمشهر، يك اشتباه استراتژيك براي عراق بود. كتاب با ترس و وحشت نويسنده از حضور پليس‌هاي مخفي بين دانشجويان دانشكده نظامي و برشمردن هوس راني‌هاي صدام آغاز مي‌شود. با حمله به خرمشهر و انجام جنايات نيروهاي عراقي در مناطقي مانند«هيزان» ادامه مي‌يابد و با آزاد سازي خرمشهر به پايان مي‌رسد. عكس‌ها و تصاويري نيز ضميمه كتاب شده است.

آتش و خون در خرمشهر، 120 صفحه دارد و در قطع رقعي منتشر شده است.

 

 

 آخرين شب در خرمشهر

نويسنده : فاتن سبزپوش

تعداد صفحات: 79 قيمت: 800 تومان

شابک: 2-321-506-964-978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

«آخرين شب در خرمشهر» خاطرات سرهنگ عراقي كامل جابر از آخرين شب محاصره خرمشهر است كه توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت منتشر شده است. كامل جابر در آخرين شب محاصره به خرمشهر اعزام شد. كامل جابر، در اين كتاب از ويران‌سازي خانه‌ها و مغازه‌هاي سالم مانده در خرمشهر براي پاكسازي منطقه به منظور بهتر جنگيدن نيروهاي عراقي صحبت مي‌كند. وي از درگيري نيروهاي عراق و ايران در آپارتمان‌هاي مسكوني نزديك خرمشهر و درگيري تيپ 33 نيروي دريايي عراق و نيروهاي ايراني در شمال شرقي خرمشهر مي‌گويد. فرار سربازهاي عراقي و رشادت نيروهاي ايراني را شرح مي‌دهد و علت مقاومت گروهي از سربازان و افسران در شب آزادسازي خرمشهر را بيان مي‌كند. بخش پاياني كتاب نيز حاوي اسناد محرمانه و فوري ارتش عراق، همراه با تصوير اصل آنها است.

آخرين شب در خرمشهر، در 80 صفحه و به صورت رقعي منتشر شده است.

 

در کوچه هاي خرمشهر

 مولف: مريم شانکي

تعداد صفحات: 215

شابک: 8-176-506-964-978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چهارم 86 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

کتاب در کوچه هاي خرمشهر نوشته مريم شانکي است . اين کتاب حاصل گفت وگوهايي است که در سال هاي 1360 و 1361 توسط مريم شانکي انجام گرفته است . کتاب حکايتگر روزهاي اول تجاوز عراق به ايران از زبان مردان و زنان خرمشهر است . مشکلات روزهاي نخستين جنگ ، کمبود تدارکات وکمبود نيرو و تجهيزات نظامي ، ايثار و فداکاري در برابر دشمن و مقاومت در برابر اشغال خرمشهر و صحنه هاي دلخراش شهادت شهدا از موضوعاتي است که در اين کتاب عنوان شده است . گفت و گو ها با افرادي چون شهيد بهروز مرادي ، صالح موسوي ، فرهاد دشتي در ابادان در سال 1360 و همچنين با محمد نوراني در بيمارستان شريعتي تهران در سال 1360 انجام گرفته است . اين گفت و گو ها همچنين با 7 تن از زنان خرمشهر که مردانه در برابر تجاوزات دشمن بعثي ايستادگي کرده اند نيز انجام شده است.

گزيده متن:

وقتي سيمين را به سردخانه مي برند ، گلي بوده تا روي جنازه اش بگذارند . پس از کمي جستجو بالاخره گل زبان مادر شوهر پيدا مي کنند و از ان به بعد ، اسم آن گل را گل سيمين مي گذارند . سيمين از دخترهاي خوب خرمشهر بود .دختري فعال و فدارکار . يک روز هنگام بيرون آمدن از خانه ، خمپاره اي به پشتش ميخورد و تمام دل و روده اش بيرون مي ريزد و خونش روي ماشين شتک مي زند ...سيمين را به خاک سپردند ، اما آن ماشين مدت ها آن جا بود ومن هروقت از آن حوالي رد مي شدم ، خون سيمين را روي ماشين مي ديدم . آن وقت گريه ام مي گرفت ...

 

 موج و مرجان

 نويسنده: رضا رئيسي

تعداد صفحات: 210 قيمت: 2100 تومان

شابک: 5-218-506-964-978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

موج و مرجان، نخستين جلد از سه‌گانه‌اي است كه درباره وقايع خرمشهر از سال 1348 تا 1367 منتشر شده است. به عبارت دقيق‌تر اين كتاب، ماجراي توطئه‌هايي است كه از سال 1348 براي تصاحب خرمشهر پي‌ريزي مي‌شود، در طول سال‌ها ادامه مي‌يابد، با پيروزي انقلاب اسلامي به اوج مي‌رسد و سرانجام در سال 1367 پايان مي‌يابد. شروع داستان با نخستين نشست صدام با نمايندگان گمرك خرمشهر كه مخالف دولت پهلوي هستند، همراه است و با توطئه‌هاي پس از انقلاب در جريان خلق عرب و شيخ شبير در خرمشهر ادامه مي‌يابد. انجام تحقيقات اين كتاب، شانزده سال از سال‌هاي زندگي نويسنده را در برگرفته و همين موضوع سبب شده، اتفاقات داستان براي مخاطب تازگي داشته باشد. شهر خرمشهر و ساكنان آن، شخصيت‌هاي اصلي «موج و مرجان» را تشكيل مي‌دهند و ويژگي بارز آن، باز شدن پرونده خلق عرب با ارائه سند و مدرك است. «موج و مرجان» يك رمان تاريخي و مستند است. اين كتاب در 210 صفحه و در قطع رقعي منتشر شده است.

 

 

  جنايت‌هاي ما در خرمشهر

 مترجم: محمدنبي ابراهيمي

تعداد صفحات: 194 قيمت: 2000 تومان

شابک: 5-375-506-964-978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

 معرفي کتاب:

«جنايت‌هاي ما در خرمشهر» حاوي اعترافات بسيار مهمي از افسران عراقي است كه پس از گذشت سال‌ها از آزادسازي خرمشهر بيان شده است. اين خاطرات به رشته تحرير درآمد تا اسناد انكارناپذيري عليه رژيم عراق باشد. سرهنگ دوم سلمان صفر درويش، سرهنگ دوم منير مروان العبيدي، سرگرد كمال طه العامري، سروان سعد مصاول الكريم، سرهنگ دوم ثامر احمد الفلوجي، سروان سعدي فرحان الكرخي، سرهنگ دوم سلام نوري الدليلي، سرگرد هاني السامرايي و سرهنگ ستاد فكري حسين، برخي از افسران عراقي بودند كه در شرايط بحراني در خرمشهر حضور داشتند. آن‌ها به نوشتن اين حوادث اقدام كرده‌اند. انفجار ايستگاه فشار قوي برق، قتل‌عام خانواده مومن، انهدام يك كارخانه بزرگ آخر، سرقت خودروها و تعدي به زنان، برخي از جنايات اين افسران در خرمشهر است. دوازده سند و تعدادي عكس در پايان كتاب به آن ضميه شده است. كپي اصل اسناد نيز در كتاب موجود است.

جنايت‌هاي ما در خرمشهر شامل 204 صفحه در قطع رقعي منتشر شده است.

 

 

 بازيابي يك واقعه

 نويسنده: عليرضا كمري

تعداد صفحات: 144 قيمت: 1900 تومان

شابك: 9 ـ 492 ـ 506 ـ 964 ـ 978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: دوم شمارگان: 2500

 معرفي کتاب:

 كتاب بازيابي يك واقعه، كتابچه مرحوم خانلرميرزاي احتشام‌الدوله در باب جنگ ايران و انگليس در محمّره به اهتمام عليرضا كمري است.

ضمن آنكه كتاب كه با عنوان كتابچه مرحوم خانلر ميرزاي احتشام‌الدوله در باب جنگ ايران و انگليس به قلم يك تن از افراد بي‌نام و نشان، ياور فراهاني، درباره چگونگي اعزام و مقابله قشون ايران در برابر قواي دريايي انگليس در واقعه سال 1273 است. با توجه به اينكه متن و خاطره از آنِ ياور فراهاني است،‌ذكر نام خانلر ميرزا در عنوان كتاب، از باب احترام نويسنده به فرمانده خويش (خانلر ميرزا) است.

در طي دو قرن اخير، آمد و شد بيگانگان، دست‌اندازي‌ها و سلطه‌جويي‌هايشان در خطة خوزستان و خرمشهر، محل تأمل و توجه فراوان است. بازيابي واقعه سال 1273 هـ.ق/ 1253 هـ.ش. در اين منطقه و بررسي اوضاع و احوال سياسي، اجتماعي اوايل سلطنت ناصرالدين شاه قاجار مورد توجه قرار گرفته است.

خلاصه واقعه سال 1272 چنين است: در سال 1272 هـ.ق. ناصرالدين شاه قاجار به قصد تثبيت حاكميت ايران بر هرات به محمره لشكر مي‌كشد و حسام‌السلطنه را بر انجام اين مأموريت مي‌گمارد. حسام السلطنه شهر را به تصرف خويش در مي‌آورد. اما در پي اين ماجرا، دولت انگلستان، در ظاهر به منظور احقاقِ حق افغان‌ها و انصراف دولت ايران از تصرف هرات، بوشهر و خرمشهر را با اشغال كشتي‌هاي جنگي و سپاهيان خود به در مي‌آورد. تصرف خرمشهر يك ماه پس از فتح هرات، توسط قشون ايران و عزيمت قواي انگليس، و اشغال خرمشهر يك ماه پس از تسلط نيروهاي انگليسي بر بوشهر صورت گرفته است. اين نبرد از آغاز درگيري تا هنگام اطلاع از مصالحه يك هفته به درازا كشيده است.

سبك و سياق اين كتاب از جهت نثر تركيبي، از نوع گفتار و محاوره و كتاب آن دوره است كه شيريني خاص به اثر بخشيده است.

كتاب بازيابي يك واقعه، كتابچه مرحوم خانلرميرزاي احتشام‌الدوله در باب جنگ ايران و انگليس در محمّره به اهتمام عليرضا كمري است.

ضمن آنكه كتاب كه با عنوان كتابچه مرحوم خانلر ميرزاي احتشام‌الدوله در باب جنگ ايران و انگليس به قلم يك تن از افراد بي‌نام و نشان، ياور فراهاني، درباره چگونگي اعزام و مقابله قشون ايران در برابر قواي دريايي انگليس در واقعه سال 1273 است. با توجه به اينكه متن و خاطره از آنِ ياور فراهاني است،‌ذكر نام خانلر ميرزا در عنوان كتاب، از باب احترام نويسنده به فرمانده خويش (خانلر ميرزا) است.

در طي دو قرن اخير، آمد و شد بيگانگان، دست‌اندازي‌ها و سلطه‌جويي‌هايشان در خطة خوزستان و خرمشهر، محل تأمل و توجه فراوان است. بازيابي واقعه سال 1273 هـ.ق/ 1253 هـ.ش. در اين منطقه و بررسي اوضاع و احوال سياسي، اجتماعي اوايل سلطنت ناصرالدين شاه قاجار مورد توجه قرار گرفته است.

خلاصه واقعه سال 1272 چنين است: در سال 1272 هـ.ق. ناصرالدين شاه قاجار به قصد تثبيت حاكميت ايران بر هرات به محمره لشكر مي‌كشد و حسام‌السلطنه را بر انجام اين مأموريت مي‌گمارد. حسام السلطنه شهر را به تصرف خويش در مي‌آورد. اما در پي اين ماجرا، دولت انگلستان، در ظاهر به منظور احقاقِ حق افغان‌ها و انصراف دولت ايران از تصرف هرات، بوشهر و خرمشهر را با اشغال كشتي‌هاي جنگي و سپاهيان خود به در مي‌آورد. تصرف خرمشهر يك ماه پس از فتح هرات، توسط قشون ايران و عزيمت قواي انگليس، و اشغال خرمشهر يك ماه پس از تسلط نيروهاي انگليسي بر بوشهر صورت گرفته است. اين نبرد از آغاز درگيري تا هنگام اطلاع از مصالحه يك هفته به درازا كشيده است.

سبك و سياق اين كتاب از جهت نثر تركيبي، از نوع گفتار و محاوره و كتاب آن دوره است كه شيريني خاص به اثر بخشيده است.

 

  خرمشهر خانه اي رو به آفتاب

يكي از روزهاي بهاري سال 77 است، هدايت الله بهبودي، احد گودرزياني و مرتضي سرهنگي در اتاقي ساده نشسته‌اند. خانم صديقه زماني از مردي حرف مي‌زند كه گويي چون ابري از پيشاني زندگي‌اش گذشته است. پيش‌تر تنها نام و عكسي از آن مرد روي ديوارهاي افتاده و ايستاده خرمشهر ديده مي‌شد، حالا خانم زماني در آن روز بهاري از تكه ابري حرف مي‌زد كه روزي روي خاك خرمشهر باريده بود؛ ابري كه نامش سيد عبدالرضا موسوي، فرمانده سپاه خرمشهر است.

در بخش‌هاي ديگر اين كتاب 30 صفحه‌اي وصيتنامه و زندگينامه شهيد موسوي آمده است.

 اين اثر از مجموعه كتب سيمين انتشارات سوره مهر بوده كه با شمارگان 2200 نسخه، با قطع رقعي و به قيمت 500 تومان منتشر شده است.

 

 

آزادي خرمشهر

به مناسبت سالگرد آزادي خرمشهر انتشارات سوره مهر، كتاب «آزادي خرمشهر» را كه بخشي از كتاب ناگفته‌هاي جنگ است، به طور جداگانه در ٣٧ صفحه و ٢٥٠٠ نسخه با قيمت ٨٠٠ تومان منتشر كرده است.

چاپ اول كتاب " پشت ديوارهاي شهر " به نوشته سيد سعيد موسوي با همكاري دفتر ادبيات و هنر مقاومت توسط انتشارات سوره منتشر شد .

 در اين كتاب نويسنده با بياني توصيفي خاطرات روزهاي جنگ را بازگو مي كند و اين بازگويي به شيوه اي است كه خواننده را قادر به تصوير سازي لحظات جنگ مي كند .
اين كتاب , قلم هفده سالگي سيد سعيد موسوي است كه امروز از مرز چهل سالگي عبور كرده است و ما را به روزهاي دور مي برد,به روزهايي كه تازه پاي بمبها و خمپاره هاي عراقي به شهرش باز شده بود.

سعيد در " پشت ديوارهاي شهر" زندگي اي را نقاشي مي كند كه آبهايش مي سوزد, آسمانش زخمي است و پنجره ها و پرده هايي برايش باقي نمانده است .دراين نقاشي , جاده هاي غربت و هراس دوري از خرمشهر انتهايي ندارد.

در بخشي از اين كتاب مي خوانيم : " جاسم هيچگاه به خرمشهر نرسيد, روي جاده اهواز به خرمشهر و پشت ديوارهاي شهر به شهادت رسيد و عمو صفر پدر پير حميد هم خرمشهر را نديد,وقتي به او گفتند:

- عمو صفر خرمشهر آزاد شد!خنديد و بر زمين افتاد, هر چه تكانش دادند از جايش بلند نشد .دكتر گفت : - سكته كرده از خوشحالي!ا

ما من خرمشهر را ديدم,راست مي گويم.

من خرمشهر را ديدم.

 عكسهايي همراه با شرح در قسمت پاياني كتاب قرار دارد.

لازم به ذكر است اين كتاب با 141 صفحه با قطع پالتويي و قيمت 1400 تومان در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

 

 

 

 

چهارشنبه 5 خرداد 1389 - 14:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری