شنبه 10 خرداد 1399 - 3:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سور‌ه‌مهر ناشر برگزيده سال شد

 

 

انتخاب سوره‌مهر به‌عنوان ناشر برتر سال بر افرادي که از نمايشگاه 23 بازديد مي‌کنند و يا دستي در کار نشر دارند، امري روشن است.

انتشارات سوره‌مهر وابسته به‌سازمان تبليغات‌اسلامي، در بيست‌و‌سومين دوره از نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران به‌دليل توليد آثار ارزشمند و وزين، ياد و خاطره‌هاي ماندگار دوران دفاع مقدس در متن زندگي فردي، اجتماعي و آحاد جامعه، چاپ حدود 700 عنوان کتاب در سال 88، خدمات‌رساني در حوزه کتاب و کتابخواني و برنامه‌هاي جنبي سوره‌مهر، براي دومين سال پياپي به‌عنوان ناشر برگزيده سال معرفي شد.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، محسن مومني رييس حوزه‌هنري وابسته به‌اين سازمان، گفت: انتشارات سوره‌مهر در زمينه کتاب‌هاي غيرآموزشي، پرمخاطب‌ترين ناشر است، هرسال حرف تازه‌اي براي گفتن دارد، هم در شکل برگزاري نمايشگاه و ارائه توليدات و هم در ارائه محصولات جديد، همه اين‌ها باعث شده که سوره مهر حرفه‌اي عمل کند.

همچنين کتاب دا، خاطرات زهرا حسيني؛ عنوان پرفروش‌ترين اثر اين ناشر را به خود اختصاص داد و با فروش 15 هزار نسخه در نمايشگاه، چاپ 112 را از سر گذرانيد.

محمد حمزه زاده، مدير انتشارات سوره مهر؛ در مراسم اختتاميه با اشاره به برنامه‌هاي اجرايي انتشارات سوره‌مهر در نمايشگاه كتاب به خبرنگاران، گفت: ما به سهم خود افزون‌بر انتشار نشريه ويژه نمايشگاه، فضايي براي تعامل ناشران و نويسندگان در غرفه فراهم کرده‌ايم، تا بتوانيم حداقل با نويسندگان و کارشناسان ارتباط حضوري داشته باشيم، اما اين امکان تنها براي ما وجود دارد، براي ناشراني که 10-12 متر غرفه دارند چنين امکاني وجود ندارد و آنها ترجيح مي دهند همه اين فضا را به ويتريني براي کتاب تبديل کنند و ساير برنامه‌هاي خود را به بعد از نمايشگاه کتاب موکول کنند.

همچنين، وي با اشاره به رونمايي اولين دستگاه خودكار فروش كتاب، گفت: زماني که مي‌گوييم با کمبود ويترين کتاب مواجه هستيم و مردم به کتاب دسترسي ندارند، يا بايد گله کنيم و يا براي رفع مشکل پيش قدم شويم، ما راه دوم را انتخاب کرديم و براي ارايه تعدادي از کتاب‌هاي پرمخاطب خود که متقاضيان به آنها دسترسي ندارند، دستگاهي آماده کرديم که اين دستگاه در دانشگاه‌ها، بازارها، شهرستان‌ها و فروشگاه‌هاي بزرگ کشور گسترش مي‌يابد و حداقلي از امکان را براي دسترسي به کتاب فراهم مي‌کند.

براساس بيانيه هيئت داوران، پس از بررسي و ارزيابي آثار ناشراني که به مرحله نهايي راه يافته بودند، با توجه به شاخص‌هاي تعيين شده در دستورالعمل انتخاب ناشر سال همچون کيفيت آثار تاليفي، تعداد عناوين چاپ اول، تنوع آثار، توجه به مخاطبان خاص، تناسب کتاب‌هاي منتشر شده با نيازهاي عملي و فرهنگي و ارزش‌هاي ديني و ملي جامعه، حسن شهرت در بين مولفان، مترجمان و جامعه فرهنگي کشور، رعايت اصول فني چاپ، داشتن آثار برتر در جشنواره‌هاي معتبر علمي و فرهنگي کشور، ناشران برگزيده سال ۸۸ معرفي شدند.

عنوان برگزيده ناشران وابسته به نهادهاي دولتي و عمومي بخش بزرگسال در سال ۸۸، به‌صورت مشترک به سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم انساني، سمت و سوره مهر اختصاص پيدا کرد.

محسن مومني نگارش زندگي‌نامه شهيد سپهبد صياد شيرازي را در کارنامه ادبي‌اش دارد، مدتي است در حال نوشتن زندگي نامه شهيد محمود کاوه، فرمانده رشيد لشکر خراسان است و همزمان عضو پروژه تحقيق و نگارش زندگي‌نامه رهبر معظم انقلاب نيز هست.

 

 

سه‌شنبه 4 خرداد 1389 - 12:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری