چهارشنبه 25 تير 1399 - 0:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

نگاهي به کتاب‌هاي منتشر شده درباره خرمشهر

 

خرمشهر شهري است به وسعت تمام ايران و برابر تمامي ارزشهايي كه شهيدان براي پايداري آن خون پاك خويش را نثار كردند. در روز آزادي خرمشهر، بهروز مرادي شهيد سرافراز اين شهر بر روي تابلوي ورودي آن چنين نوشت: به خرمشهر خوش آمديد جمعيت 36 ميليون نفر، يعني خر مشهر تمام ايران است و كربلاي خونرنگ اين مرز و بوم مي‏باشد و در آغوش خود پنجاه هزار نخل سرجدا دارد كه هر كدام نشانه رحمتي هستند بر اين ديار.در اين شهر خونين، در هر كوي و برزن آن، آلاله‏اي سرخ پرپر گرديده است تا شهر براي بار ديگر رنگ سبز خرّمي به خود گيرد،

 آري خرمشهر، حكايت مقاومت روزهاي نخست جنگ تحميلي و سرگذشت سلحشوراني است كه با دست خالي، متجاوز مسلح را در بيش از يك ماه نبرد به روز سياه نشاندند و جسم خود را سنگر كردند تا از كيان اسلامي و سرزمين ايران دفاع كنند. ‹‹ خرمشهر را خدا آزاد كرد ››‌ امام خميني (ره). روز سوم خرداد 1361 يكي از بارزترين جلوه‌هاي نصرالهي و يكي از مهمترين و زيباترين روزهاي انقلاب اسلامي ايران است. در اين روز شهر مقاوم خيز خرمشهر كه پس از 35 روز پايداري و مقاومت در 4 آبان 1359 به اشغال دشمن در آمده بود، پس از 578 روز (19 ماه) ، بار ديگر توسط رزمندگان اسلام فتح شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع و پل تخريب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد. خبر آزادسازي خرمشهر به سرعت همه ملت مسلمان ايران را غرق شادي و سرور كرد و مردم ايران با حضور در مساجد نماز شكر به جاي آورده و نداي ا... اكبر سردادند. عمليات بيت‌المقدس در دهم ارديبهشت 1361 آغاز شد و در چهار مرحله عمليات نهايتا در سوم خرداد 1361 به آزادسازي خرمشهر انجاميد و تلفات زيادي به دشمن بعثي وارد آمد.

بيست و نه سال از حماسه غرور آفرين رزمندگان اسلام مي گذرد حماسه اي که در تاريخ ايران چنان ماندني شد که درباره اش و درباره خاطرات آن هزاران کتاب و مقاله نوشته شده است و هر کسي از ظن خود يار خرمشهر و پايمردي ياران خرمشهر گرديده است.سوره مهر هم به عنوان ناشر انديشه و هنر ايران اسلامي در گذشته کتاب هاي زيادي با موضوع خرمشهر منتشر کرده از جمله 19 عنوان کتاب در حوزه خاطرات روزهاي خرمشهر از جمله «خرمشهر خانه رو به آفتاب»،«ماموريت در خرمشهر»،«مهمان فشنگ هاي جنگي»، «خانه ام همين جاست»،«خرمشهر کو جهان آرا»،«آزادي خرمشهر» ،«باد هاي برفي»،«توفان سرخ»،«گردان گم شده»،«به داد ما برسيد»،«جنايت هاي ما در خرمشهر»،«عبور از آخرين خاکريز»،«در کوچه هاي خرمشهر»،«پاييز 59»،«من در شلمچه بودم»« رازهاي دوران پر التهاب»،«اعترافات»،«خرمشهر در آتش» مي شود و همچنين سه عنوان کتاب «پوتين هاي مريم»،«آتش و خون در خرمشهر» و «آخرين شب در خرمشهر» منتشر شده است.

اگربخواهيم در مورد خرمشهر کتابي را معرفي کنيم که به تمام معنا به روزهاي خونين آن پرداخته است بي گمان کتاب «دا» اولين خواهد بود.اين کتاب خاطرات دختري هفده ساله بنام سيد زهرا حسيني از20 روز حضورش در خرمشهر و اتفاقات جنگ تحميلي است که توانست در مدتي اندک تمام نگاهها را به خود جلب کند.اين کتاب را «دا» نام نهادند که تشکري باشد ازهمه ماداران ايران اسلامي و همه مادراني که در طول اين سالها فرزندان خويش را راهي آزمون هاي سخت کرده اند و صبورانه سوخته اند و در فراغ عزيزانشان مويه کرده اند.

اما سوره مهر سه سال پيش هم به مناسبت بيست و پنجمين سالروز آزادي خرمشهر مجموعه کتاب هايي را با هدف بازگويي خاطرات آن روزها منتشر کرد که بخش زيادي از اين کتاب خاطرات افسران و نظاميان عراقي از روزهاي اشغال اين شهر است.از جمله اين کتاب ها مي توان به اين عناوين اشاره کرد:«من در شلمچه بودم» خاطرات سرهنگ عراقي ثامر عبدالله،«رازهاي دوران پر التهاب» خاطرات سروان ثامر حمود الخالصي،«آخرين شب در خرمشهر» خاطرات سرهنگ کامل جابر،«آتش و خون در خرمشهر» خاطرات سرهنگ دوم ستاد خالد سلمان محمود کاظمي،«ماموريت در خرمشهر» خاطرات سرهنگ صبار فلاح اللامي،«حمله بزرگ» خاطرات سرهنگ دوم موفق اسعد الدجيلي ، «اعترافات» خاطرات سرهنگ عبدالعزيز قادر السامرايي،«جنايت در خرمشهر» خاطرات افسران عراقي،«عبور از خاکريز» خاطرات اسير عراقي دکتر احمد عبدالرحمن و ...

همچنين 5 عنوان کتاب از اين مجموعه هم به روايت خاطرات زنان خرمشهر اختصاص دارد که کتاب «خرمشهر کو جهان آرا» به مصاحبه با صغرا اکبرنژاد همسر سردار شهيد سيد محمد جهان آرا اختصاص دارد.«خرمشهر خانه رو به آفتاب» هم خاطرات صديقه زماني همسر سردار شهيد سيد عبدالرضا موسوي است.«خانه ام همين جاست» خاطرات افسانه قاضي زاده،«پاييز 59» خاطرات زهرا ستوده ،«پوتين هاي مريم» خاطرات مريم امجدي است.

اما در همين مجموعه سعيد فخرزاده و احمد دهقان هم کتاب «آزادي در خرمشهر» ؛ خاطرات سپهبد شهيد علي صياد شيرازي و سيد قاسم ياحسيني «مهمان فشنگ هاي جنگي» خاطرات اسير آزاد شده ايراني مجيد بنشاخته(سجاديان) را ارائه کرده اند و مريم شانکي هم کتاب «در کوچه هاي خرمشهر » را که شامل مجموعه گفت و گوهايي است که در سال 60 و 61 صورت گرفتهرا نوشته است.

آخرين کتاب از اين مجموعه هم اختصاص به ناگفته هاي نامه تاريخي علي شمخاني فرمانده سپاه خوزستان با عنوان «به داد ما برسيد» دارد.

اما کتاب هاي خرمشهر به اين مجموعه منتهي نشد و سوره مهر کتاب هايي ديگري را هم درباره خرمشهر ، از پس اين مجموعه منتشر کرد.کتاب « گل سيمين» يکي از اين کتاب هاست که بي ارتباط به خرمشهر نيست. اين كتاب در برگيرنده خاطرات سهام طاقتي از دوران جنگ ايران و عراق درفاصله سالهاي 59 تا 61 است . طاقتي در اين خاطرات به بيان واقعه اشغال خرمشهر توسط دشمن ، فجايعي كه رخ مي دهد ، آزاد سازي خرمشهر ، عمليات هاي ثامن الائمه وبيت المقدس در شكست حصر آبادان و فتح خرمشهر ‏، خاطراتي از شهيداني چون: محمد جهان آرا و مهدي آلبوغبيش و ... مي پردازد.

و اما کتاب آخر درباره خرمشهر که در اين مجال به آن اشاره مي شود ، كتاب «خرمشهر در اسناد ارتش عراق» است. در اين كتاب به بررسى اسناد ارتش صدام درباره تجاوز به شهر خرمشهر و دوره اشغال آن، پرداخته شده است. در اين كتاب 130 سند گردآمده كه نمايانگر چگونگى اشغال اين شهر به دست ارتش متجاوز صدام است. در متن اين اسناد اهميت سياسى، نظامى و تبليغاتى اشغال خرمشهر ‏مشخص شده‌اند.

فرمان تخريب پل خرمشهر - آبادان، دستوراتى مبنى بر حفظ و كنترل خرمشهر پس از اشغال كامل آن، پاك‏كردن شعارهاى فارسى‏از ديوارهاى شهر و نوشتن شعارى با عنوان "ما آمديم تا بمانيم" به‏جاى آن‏ها، اطلاعاتى درباره اسارت محمدجواد تندگويان (وزير وقت نفت‏ايران)، اخبار و گزارش‌هاي رسيده از اوضاع سياسى، اجتماعى و نظامى‏ايران، درخواست جمع‏آورى خاك ايران و نحوه ارسال آن به بغداد، تشويق سربازان عراقى به ادامه تجاوز و اشغال‏ و دستور غارت نفت‏ ايران محتواي برخي از اين اسنادند.«آغاز تجاوز»، «اشغال‏خرمشهر» ، «تبليغات دشمن»، «كشتار و غارت»، «تخريب» و«آزادسازى خرمشهر» عناوين فصل‌هاي اين كتاب‌اند و در بخش پاياني، تصوير تمام ‏اسناد بررسي شده، گرد‌آمده‌اند.

آنچه در بالا آمد تنها اشاره اي بود به چند عنوان کتاب درباره خرمشهر ؛ چه اينکه درباره داستان مقاومت ما در خرمشهر ، اشغال آن توسط بعثي ها و آزاد سازي اش ، بسيار کتاب هاي ديگري نوشته شده که در اين گزارش به آنها اشاره نشد و بسيار کتاب هايي که نوشته نشده و بايد نوشته شود.

 

سه‌شنبه 4 خرداد 1389 - 12:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری