يكشنبه 18 خرداد 1399 - 9:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دكتر خاموشي: دغدغه حوزه‌هنري مديريت توليد محتواي ‌فرهنگي است

 

 

حجت الاسلام دكتر سيدمهدي خاموشي، رييس سازمان تبليغات اسلامي؛ در نشست توديع و معارفه رييس سابق و جديد حوزه‌هنري سازمان تبليغات اسلامي؛ با استناد به‌رهنمود‌هاي امام راحل درباره اين نهاد، به حركت مصرانه حوزه‌هنري در توليد هنر و انديشه ديني و انقلابي، اشاره كرد و گفت: بايد مديريت محتوا در حوزه‌هنري را جدي بگيريم و در جهت مطالبات مقام معظم رهبري گام برداريم.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، دكترسيدمهدي خاموشي، افزود: حوزه هنري دغدغه رسانه ملي در پر کردن اوقات مردم، و دغدغه وزارت ارشاد در هدايت و نظارت بر فرهنگ را ندارد، لذا بايد بر توليد محتواي ديني و فرهنگي اهتمام ورزد.

اين فعال فرهنگي با اشاره به‌حرکت‌هاي زيرساختي انجام شده در حوزه هنري، عنوان كرد: زيرساخت‌هاي حوزه‌هنري در بخش سخت‌افزاري مهيا شده است، در حوزه نرم افزاري هم، در زيرشاخه‌هايي همچون ادبيات، هنر و تئاتر حرکت‌هاي خوبي انجام شده که کارنامه هر بخش گوياي آن است، گرچه نقطه ايده آل ما بسيار از اين نقطه فاصله دارد.

 وي افزود: نيروهاي تازه وارد به مجموعه حوزه هنري بايد حزب اللهي و خوب باشند تا اهداف اين نهاد با كمك افراد دين‌مدار در راستاي منويات مقام معظم رهبري اجرا شود.

 همچنين، دكتر خاموشي با اشاره به مفاهيم‌ آياتي چند از قرآن كريم، اظهار داشت: ما همواره از انقلاب فراگرفتيم كه عمل انسان در تمامي عرصه‌ها اعم از اجتماعي و فرهنگي بايد براي خداوند باشد، به‌گونه‌اي كه مقبول و مورد رضايتش واقع شود.

 عضو شوراي فرهنگ عمومي، تصريح كرد: كسي كه عمل صالح انجام مي‌دهد، مومن است و ايمان به رفتار خود دارد و در انطباق رفتار خود با معيارهاي ديني و با استناد به سوره بينه با امام و ولي مي‌كوشد و در انتها پروردگار هم در پاداش به او حيات طيبه مي‌دهد.

 اين فعال فرهنگي، در ادامه بااشاره به‌فعاليت‌هاي بنيانيان در حوزه هنري، گفت: آقاي بنيانيان در سال‌هاي فعاليتش در حوزه هنري همواره تلاش مي‌كرد اين انطباق در رفتار را انجام دهد، اميدواريم به‌همين منوال مسير پيش روي خود در آينده را هم طي كند.

حاضرين در ادامه اين نشست با تماشاي فيلمي كوتاه از فعاليت‌هاي هشت ساله انجام شده در حوزه هنري، به استقبال سخنان حسن بنيانيان رييس سابق حوزه‌هنري سازمان تبليغات اسلامي، رفتند.

حسن بنيانيان در اين‌باره، گفت: با تماشاي اين فيلم كه بيان گزارشي از عملكرد حوزه هنري در طول هشت ساله بود، تصميم گرفتم به بيان كاستي‌ها بپردازم.

وي در ادامه، با اشاره به اهميت جهاد فرهنگي در كشور، عنوان كرد: از سال 42 که جريان مبارزه شروع شد، کشور صحنه يک جهاد و مبارزه دفاعي بود که در هر مقطعي رنگ متفاوتي به خود گرفته است؛ در دوره‌اي از زمان مبارزه فکري بود، در دوره‌اي هم نقطه متمرکزي به نام دفاع مقدس داشتيم، اكنون شكل جنگ از دفاعي به مبارزه فرهنگي تغيير چهره داده است.

بنيانيان، درادامه محسن مؤمني را يكي از موفق‌ترين مديران حوزه خواند و گفت: خوشحالم كه اكنون مسئوليت هدايت حوزه هنري بر عهده شخصي نهاده شده كه دراين شرايط سخت تربيت هنرمند و پرورش هنر متعهد، انگيزه بسياري براي انجام فعاليت‌هاي هنري و فرهنگي دارد.

وي در پايان تصريح كرد: در شيوه مديريت من کاستي‌هايي وجود داشت که اگر لازم بود در آينده آن‌ها را مکتوب مي کنم. اميدوارم تمام کارکنان و هنرمندان حوزه، تمام ظرفيت خود را براي همراهي مدير جديد به کار گيرند.

 در ادامه اين مراسم، مجتبي رحماندوست، مشاور رئيس جمهور در امور جانبازان؛ درباره ويژگي‌هاي اخلاقي بنيانيان، گفت: قيامت باوري، اعتقاد به مسجد، ولايت و روحانيت از ويژگي‌هاي بارز بنيانيان است كه در فعاليت‌هاي هشت ساله ايشان هم نمود داشت به گونه‌اي كه ايشان همواره مدعي خدمات رساني به هنرمندان بود و هست.

پس از ايراد سخنان رحماندوست و پخش فيلم كوتاهي در جهت معرفي رييس جديد حوزه‌هنري، محسن مومني اظهار كرد: انقلاب اسلامي بي‌شك بزرگترين انقلاب و اصلاح‌گري تاريخ معاصر بشر است و نيز برآمده از بعثت انبياء و ادامه راه آن‌هاست. بعد از تحولات بزرگ اجتماعي و انقلابات، هنر و رسانه ترسيم‌كننده چهره و اهداف اين تحولات است، لذا حوزه هنري براي دفاع و تبليغ هنري از انقلاب اسلامي تولد يافت و چون هنرش از چنين اعتقاد و بينشي نشأت مي‌گرفت، بر دل‌ها نشست و در ميان مردم زيباپسند ايران آوازه يافت و شهرتش فراگير شد. و اين سنت الهي است كه هرگاه كوشش مخلصانه و شايسته‌اي مبتني بر اعتقاد پاك باشد، خداوند به آن عزت مي‌دهد و آن را رفعت مي‌بخشد.

در پايان اين نشست كه 29ارديبهشت 89 برگزار شد، هدايايي به رسم يادبود از سوي رييس سازمان تبليغات اسلامي، دبير جشنواره هنر آسماني، رييس دفتر تبليغات اسلامي استان قم، مدير كل امور مجامع سازمان تبليغات اسلامي،نمايندگان خبرگزاري مهر و روزنامه تهران‌تايمز و معاونت آموزشي حوزه‌هنري و رييس واحد انيمشن حوزه‌هنري به‌حسن بنيانيان تقديم شد.

 

 

 

 

يكشنبه 2 خرداد 1389 - 10:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری