چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 16:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

حضور متفاوت پليس زن در " هوش سياه"

 

گقت و گو با سودابه بيضايي بازيگر مجموعه " هوش سياه " به کارگرداني مسعود آب پرور

 

ژانر پليسي يکي از گونه هاي جذاب و پر مخاطب در تمام دنيا است . در تلويزيون ايران هم کارگردانها بسيار از اين موضوع و ژانر در کارهايشان استفاده کرده اند . عموم کارهاي مهدي فخيم زاده نظير " خواب و بيداري " کارهاي پليسي هستند مسعود آب پرور در " هوش سياه به سراغ موضوع جذاب خلاف کاري هاي رايانه اي مي رود که موضوع نويي در تلويزيون ايران است و در داستان مجموعه يک بازي موش و گربه وار جذاب بين پليس و خلافکار صورت مي گيرد . حضور افسر زن در اين مجموعه يکي از بخش هاي متفاوت آن است. با سودابه بيضايي بازيگر نقش ستوان عزيزي در اين مجموعه گفتگويي انجام داده ايم .

 

 

فيلم قبلي شما (محافظ) اثري در ژانر اکشن و حادثه بود هوش سياه اثري در ژانرپليسي است. به  حضور در ژانر هاي مختلف علاقه داريد ؟

بله، کما اينکه در فيلم جديدم با عنوان ستاره هاي سربي که يک اثر اجتماعي است در نقش يک زن معتاد ظاهر شدم .جزو بازيگراني هستم که دوست دارم همواره نقش هاي متفاوت و گوناگوني را بازي کنم . پيگيري اين شيوه باعث مي شود بازي هايم همواره داراي طراوت و دور از يکنواختي و تکرار باشد .

در سينما و تلويزيون ايران معمولا بازيگراني که در نقش هاي ثابت ظاهر مي شوند بيشتر ديده ميشوند ؟

به اين مسئله اعتقادي ندارم حضور در نقش هاي ثابت و يکسان باعث کليشه شدن و يکنواختي  کار بازيگر مي شود .اما اگر به طور مثال در فيلم پليسي نقش يک پليس را قابل باور و درست بازي کنم حتي اگر در فيلم بعدي ام نقش متفاوت ديگري بازي کنم همچنان براي مخاطب نقش پليسي را که ايفا کرده ام ماندگار مي ماند .

 نقش زن معتاد کمتر براي بازيگر زن در سينما و تلويزيون نوشته مي شود دليل حضورتان در ستاره هاي سربي اين مسئله بود ؟

فيلمنامه فضاي متفاوت و جذابي داشت . محمد رضا آهنج کار گرداني است که به کارش احاطه و شناخت دارد . در مورد ايفاي نقش هم با توجه به فيلم هايي که در باره اين موضوع ديده بودم در باره شخصيت  ، فيزيک و بيان آدم معتاد شناخت و آگاهي داشتم.بنابر اين براي ايفاي نقش زن معتاد به اين الگوها ، فيلمنامه و راهنمايي کارگردان مراجعه کردم .

هوش سياه موضوع جديدي را در عرصه ژانر پليسي ( جرايم اينترنتي) مطرح مي کند. دليل حضورتان در هوش سياه همين مسئله بود ؟

 فيلمنامه موضوع جذابي داشت و مسعود آب پرور کارگرداني است که با توجه به سابقه زيادش در ساخت آثارپليسي به خوبي اين ژانر را مي شناسد  . بنابر اين با توجه به اين شرايط بازي در اين فيلم را پذيرفتم .

 به نظر شما چرا کمتر در سينما و تلويزيون ما آثار پليسي ساخته مي شود ؟

نه اين مسئله را قبول ندارم . آثارپليسي خوبي در ايران ساخته مي شود .

 اما در مقايسه با ژانر کمدي فيلم هاي پليسي کمي ساخته مي شود ؟

اين مسئله بر مي گردد به نحوه استقبال مخاطب و مردم ، در حال حاضر مردم از آثار کمدي استقبال بهتري انجام مي دهند . بنابر اين توليد اين آثار بيشتر انجام مي شود .

نمونه حضور زن در مجموعه هاي پليسي به سريال خواب و بيداري   به کارگرداني مهدي فخيم زاده  با بازي لادن طباطبايي برمي گردد براي بازي به اين الگوها رجوعي داشتيد ؟

نه ، سعي کردم ذهنيتي را که از پليس زن دارم به همراه رجوع به فيلمنامه اجرا کنم.

 چه ذهنيتي نسبت به پليس زن داشتيد ؟

به هر حال اولين مشخصه بارز و لازم پليس زن اقتدار و صلابتش است و وجود اين ويژگي باعث مي شود شخصيت پليس زن براي مخاطب قابل باور باشد.

سروان عزيزي حتي در مواجهه با همکارانش هم خيلي جدي و رسمي برخورد مي کند؟

بله ،  در سريال فقط به حيطه کاري سروان عزيزي پرداخته مي شود و در محيط کاري نظامي هم محيط عموماً جدي و رسمي است

با توجه به سن و سال سروان عزيزي درجه سرواني براي او مناسب است ؟

بهرحال سروان عزيزي زن تحصيل کرده اي است و بابت مناسب بودن درجه با سن و سال اين کاراکترها با کارشناسان نظامي گفتگو انجام شده بود و منطبق بر واقعيت رسته نظامي زنان شاغل در نيروي انتظامي بود .

جدي بودن سروان عزيزي باعث مي شود حضور خودش را در يک گروه مردانه تثبيت کند ؟

بله ، بهرحال وقتي سروان عزيزي وارد گروه جرائم رايانه اي مي شود و در اين گروه يک سري از عمليات دستگيري و تعقيب و گريز وجود دارد بايد به نحوي عمل کند که جلوي همکارانش کم نياورد و بتواند وظائفش را به نحو احسن انجام بدهد .

دايره جرم هاي اينترنتي يکي از شعبه هاي مهم نيروي انتظامي است و حضور سروان عزيزي نشان از لياقت و شايستگي هاي گذشته اش در سنوات خدمتش است ؟

يکي از ويژگي  عمده و برجسته سروان عزيزي پشتکار و علاقه  به شغلش است .

براي ايفاي نقش به سراغ نمونه هاي واقعي افسران زن در نيروي انتظامي رفتيد ؟

مدتي با يکي از افسران خانم نيروي انتظامي در باره نوع شخصيت و حيطه کاري افسران زن صحبت کردم و نکات خوبي در باره نحو احترام گذاشتن به مافوق و تفاوت نوع برخورد با همکاران زن و مرد فرا گرفتم .

دنياي واقعي محيطهاي نظامي داراي جذابيت کمتري است براي جذاب شدن شخصيت پليس زن چه مسائلي را به نقش اضافه کرديد ؟

البته فيلم نامه مناسب و درست نوشته شده بود و يکسري نکات جديد با تاييد مسعود آب پرور به نقش ها اضافه شد .يکي از ويژگي هاي حائز اهميت مسعود آب پرور پيشنهاد پذير بودن ايشان است که از پيشنهادات درست و به نفع شخصيت استقبال مي کند .

پيشنهادات شما بيشتر در چه بخش هايي بود ؟

 در واقعيت برخورد زيادي با پليس هاي خانم نداشتم .البته پليس ها هم مثل ساير آدمها زندگي معمولي دارند و نبايد ويژگي خاصي را در آنها پر رنگ کرد .

در سينماي هاليوود فيلم "فولاد آبي" قهرمان اصليش يک پليس زن است که با تبهکاران برخورد و مقابله دارد. در سينما و تلويزيون ايران شکل گيري چنين شخصيتهاي محوري زن در آثار پليسي امکان پذير نيست ؟

اين امکان وجود دارد و وقتي يک پليس زن در کنار ساير همکارانش در عمليات هاي پليسي شرکت مي کند  بنابراين توانايي اين کار را دارد و بايد فيلم نامه نويسان و کارگردان هاي ما بيشتر به اين نوع شخصيتها توجه کنند.

در " هوش سياه"  به جز در مورد شخصيت سرگرد وارد زندگي شخصي ساير کاراکترهاي پليس نمي شويم ؟

به مسعود آب پرور عنوان کردم  که براي ارتباط بهتر مخاطب با شخصيت سروان عزيزي بهتر است وارد حيطه زندگي شخصي او هم بشويم و اگر فقط به زندگي کاري اين شخصيت بپردازيم خيلي تخت و منوتون مي شود . اماايشان عنوان کردند آنقدر موضوع پرونده هايي  که گروه به آنها مي پردازد جذاب است که ديگر فرصت و درنگي براي پرداختن به زندگي شخصي سروان عزيزي باقي نمي ماند .

وجود يک رابطه عاطفي مابين سروان عزيزي و يکي از همکارانش به جذابيت داستان مجموعه کمک مي کرد ؟

به همه اين مسائل فکر کرده بودم اما معماري داستان سريال چنين اجازه اي را نمي داد و با وجود يک خط اصلي داستان و تقابل سرگرد با کامران ساير اتفاقات به صورت خرده داستان و موازي روايت مي شد . نوع بازي بازيگر البته مي تواند باعث جذابيت و رغبت تماشاگر براي پيگيري و ديدن کار باشد .

حضور چشمگير سروان عزيزي در همان بدو شروع کارش در بخش جديد و درست انجام دادن وظائف محوله اش حسادت همکارانش را برمي انگيزاند ؟

سروان عزيزي خيلي سريع خودش را با گروه هماهنگ کرده و توانست ماموريتش را به صورت کاملي انجام بدهد و اين براي ساير همکاران که سابقه بيشتري در گروه داشتند مقداري  حس رقابت کاري را به وجود آورد . اما به مرورشرايط مساعد شد و ديگر همکاران چنين حسي  را نداشتند .

زيرکي و هوش يکي از مهم ترين ويژگي هاي سروان عزيزي است ؟

در " هوش سياه " تلاش شده که با توجه به نوع شغل پليسها آنها باهوش  و با فراست باشند .

 يکي از ويژگي هاي " هوش سياه " توازن قدرت ميان نيروهاي پليس و نيروهاي شر داستان است ؟

بله ، دو کفه ترازو در اين مجموعه با يکديگر متعادل است و اين امر باعث مي شود پيگيري سريال براي مخاطب جذاب باشد .

در سينماي هاليوود در شخصيت پردازي پليس عموما خاکستري هستند و اين نوع شخصيتها طيف مختلفي از خصوصيات مثبت ومنفي را دارد اما در تلويزيون و سينماي ايران پليس ها فقط مثبت هستند ؟

پليس در جامعه ما شخصيتي  است که بايد مورد اعتماد مردم باشد و اگر خصوصيات منفي داشته باشد چنين حسي به مردم منتقل نمي شود .

نحو تمرينات بازيگران براي بازي در کار چگونه بود ؟

بازيگران ثابت مجموعه مدتها با مسعود آب پرو تمرين داشتند و در اين تمرينات شخصيتها شکل گرفت .

حضور سروان عزيزي در قسمتهاي باقيمانده سريال به اين نحو باقي مي ماند ؟

نه در قضيه دستگيري کامران بسيار موثر عمل مي کند و در تمام عمليات هاي تعقيب و گريز حضور پيدا مي کند .

حضور در يک مجموعه پليسي چه ويژگي برايتان دارد ؟

هميشه به حضور در کارهاي پر تحرک و داراي اکت علاقه داشتم و " هوش سياه " هم چنين ويژگي دارد و يکي از تجربه هاي موفق دوران بازيگريم است و به آن علاقه دارم .

 

 

 

سه‌شنبه 28 ارديبهشت 1389 - 11:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری