يكشنبه 11 خرداد 1399 - 1:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

رصد فعاليت‌هاي فرهنگي بومي، هدف سفرهاي استاني

 

 

معاون امورفرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در ادامه سفرهاي استاني خود از بخش‌هاي مختلف اداره‌كل تبليغات اسلامي استان خراسان رضوي به همراه مديران‌كل اين معاونت با هدف رصد فعاليت‌هاي فرهنگي بومي به مدت 2 روز بازديد كرد.

به ‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت‌الاسلام حسين روحاني‌نژاد معاون امورفرهنگي و تبليغ سازمان به همراه هيئتي ازمديران‌كل اين معاونت در راستاي تقويت ارتباط و تعامل هر چه بيشتر ميان ستاد و صف، از بخش‌هاي مختلف اداره‌كل تبليغات اسلامي استان خراسان رضوي بازديد كرد.

در اين ديدار برنامه‌هاي مدنظر مديران معاونت، سنجش ميزان کيفيت اجرا و بازخورد طرح‌هاي ابلاغي «ملي و استاني» در حوزه اداره‌کل خراسان رضوي، بررسي وضعيت ارسال گزارش طرح‌هاي سال 89 كه مهمترين هدف اين سفر استاني بود، برگزاري نشست توجيهي در راستاي تبيين چگونگي تدوين و اجراي طرح‌هاي مختلف با کارشناسان مربوطه و اخذ نظرات و ارتقاي اطلاعات و توانمندي‌هاي کارشناسان استاني بود.

از ديگر برنامه‌هاي مد نظر معاونت امورفرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي، ملاقات با امام جمعه مشهد، استاندار و پرسنل اداره‌كل استان، نشست با شوراي هيئات مذهبي و كانون مداحان و انجمن‌هاي اسلامي، ديدار با شخصيت‌هاي فرهنگي و مديران دستگاه‌هاي فرهنگي و اساتيد گفتمان جوانان و نخبگان زنان، گفتگو با روحانيون مستقر طرح هجرت و استاندار بود.

در روز اول اين بازديد، معاون امورفرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در جلسه‌اي با امام جمعه مشهد مقدس داشت، گفت: تمركززدايي از جمله سياست هاي سازمان است و رصد فعاليت هاي فرهنگي بومي از اهداف سفر هاي استاني است و نمي توان براي همه كشور يك ايده فرهنگي مشخص را اجرا كرد.

وي اظهار داشت :هدف كلي بومي سازي فرهنگ در استان ها است و در حال حاضر اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي نيز فعاليت هاي فرهنگي بومي و متناسب با موقعيت استان را پيشنهاد و اجرا مي كند و سازمان تبليغات اسلامي سياست هاي كلي را اعلام مي كند. معاون فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي ،اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي را يكي از استان هاي برجسته كشور عنوان كرد و گفت:با گستردگي خراسان رضوي حجت الاسلام سيدآبادي مدير كل تبليغات اسلامي استان به خوبي توانسته اند موفق عمل كنند.

حجت الاسلام روحاني نژاد در بخش ديگري به تشريح فعاليت هاي فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي پرداخت و گفت:چاپ قرآن كريم در كشور با تاييد سازمان تبليغات اسلامي انجام ميشود.

وي به فعاليت در حوزه هاي تربيتي كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري است اشاره كرد و گفت:دبيرستان هاي صدرا كه 2 دبيرستان نيز در خراسان رضوي فعال هستند از جمله اين فعاليت ها است.

همچنين در اين جلسه، آيت الله سيد احمد علم الهدي نيز ضمن تقدير و تشكر از فعاليت‌هاي قابل توجه معاون امور فرهنگي به توسعه اعتبارات فرهنگي خراسان رضوي توسط سازمان تاكيد كرد.

امام جمعه مشهد گفت:در صورت فراهم شدن امكانات، توانمندي مدير كل تبليغات اسلامي استان بيش از آنچه امروز ديده مي شود است و بهتر مي توان ازاين ظرفيت استفاده كرد و در حال حاضر نيز اعتبار و جايگاه حجت الاسلام سيدآبادي عاملي براي موفقيت تبليغات اسلامي بوده و هست.

عضو خبرگان رهبري پيشنهاد ورود سازمان تبليغات اسلامي به موضوع حجاب و عفاف را به صورت تخصصي داد و گفت: امروز بزرگترين ابزار دشمن مساله ترويج بد حجابي است.

آيت الله علم الهدي خواستار ورود سازمان تبليغات اسلامي در مسائل فرهنگي و موضع گيري صريح نسبت به توطئه هاي فرهنگي شد.

سپس جلسه با كارشناسان فرهنگي اداره كل استان خراسان رضوي در دستور كار قرار داشت كه در اين جلسه، مدير‌كل محترم استان ضمن عرض خوش آمد‌گويي گفت: هميه تعامل و ارتباط بين صف و ستاد مورد تأكيد مديران سازمان بوده است كه نفس اين ارتباط در سفر فعلي موضوعيت دارد كه روال برنامه‌ريزي را روان مي كند كه بركات آن براي مجموعه صف سازمان نيز مشهود است.

حجت الاسلام محمد سيد آبادي با تاكيد بر شناسايي ظرفيت‌ها و توانايي استان‌ها به واسطه همين تعامل‌ها ايجاد مي‌شود افزود: براي تأمين نيازهاي ملي مي بايست از اين فرصت استفاده كرد و با برنامه‌ريزي صحيح براي ساير استان ها نيز قابل بهره‌برداري است.

وي در ادامه گفت: مرزي بودن استان، مسايل قوميتي و مذهبي، تهاجم فرهنگي ديني از كشورهاي آسياي ميانه، نقاط فراوان محروم و نا امن روستايي از مشكلات اين استان است و ايجاد يك مدرسه تبليغي در شرق كشور را ضروري دانست.

همچنين در ادامه اين جلسه كارشناسان و مسئولين فرهنگي استان به ارايه نظرات و پيشنهاد‌هاي خود براي بهبود فعاليت‌هاي فرهنگي اين استان پرداختند كه مهمترين آن‌ها در زير آمده است.

- ضرورت تداوم و استمرار در طرحهاي فرهنگي

- افزايش خدمات دهي سازمان به تشكل‌هاي ديني و مديريت بر آن توسط ادارات‌كل استاني

- وجود يك نرم افزار برنامه‌اي در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي جهت استفاده از ابزار روز

- توجه به بحث روحانيون مستقر در دو حوزه حق الزحمه و اعتبارات فرهنگي

- ساماندهي و آموزش مبلغات استان به صورت دقيق و منظم

- 6000 هيئت مذهبي، 364 كانون فرهنگي تبليغي و 86 انجمن اسلامي در استان مشغول فعاليت هستند كه حمايت‌هاي مالي استان از اين ظرفيت بسيار محدود و ناچيز است

- افزايش سهميه استان در برنامه اعزام به مناطق محروم و كم استقبال با توجه به ظرفيت‌هاي موجود تبليغي در استان

- بحث اينترانت مساجد مي بايست به صورت جدي عملياتي شود

- تغذيه فكري شبكه تبليغ از لحاظ محتوايي نيازمند تقويت جدي است

- دو گانگي اجرايي طرح كتابخانه شبستاني در استان‌ها

- در مقابله با فرق و مذاهب با استراتژي واحدي روبرو نيستيم

**جلسه با نماينده ولي فقيه در استان

در اين جلسه نماينده ولي فقيه با اشاره به مديريت موفق مديركل محترم استان و تجربيات ايشان گفت: فضاي خوب فرهنگ ديني بر استان حاكم است كه طبيعي است در حوزه اعتبارات، مي‌بايست اين امر تقويت شود.

وي ادامه داد: متأسفانه اباحه گري به صورت برنامه ريزي شده در كشور در حال توسعه است، حتي در برنامه‌هاي فرهنگي دولت نيز اين مسأله مشهود است لذا سازمان مي‌بايست نسبت به اين مسأله موضع روشن و محكمي داشته باشد.

**جلسه با مسئولين شوراي هيئات مذهبي، كانون مداحان و انجمن‌هاي اسلامي

در اين جلسه حجت‌الاسلام روحاني نژاد تشكل‌هاي ديني را يكي از مهمترين گروه‌هاي مردمي و تأثيرگزار كشور در عرصه اجتماعي دانست و افزود: با توجه به اثرگذاري تشكل‌هاي ديني و درك اين مهم توسط دشمن، با طراحي خرافات و بدعت‌ها به جنگ ارزشهاي اسلامي آمده اند كه مي‌بايست به صورت برنامه‌ريزي شده و ساماندهي شده با آنها مقابله كنيم.

وي تصريح كرد: با توجه به عملياتي شدن اصل 44 قانون اساسي، نقش تشكلهاي ديني در مديريت كشور نيز مشهود خواهد بود و ضروري است صلاحيت تشكل‌هاي ديني براي فعاليت‌هاي فرهنگي ديني توسط تشكلهاي سياسي تخصصي شود.

گفتني است، اهم مطالب مطروحه در اين جلسه به شرح زير مي‌باشد:

- برگزاري گردهمايي تخصصي مشترك بين مسئولين هيئات مذهبي و مداحان

- افزايش حمايت معنوي و مالي از هيئات مذهبي

- جمع آوري و غني سازي اشعار منتخب شاعران سرآمد و ارايه به مداحان كشور

- برگزاري يادواره پيشكسوتان هيئات مذهبي جهت الگوسازي براي جوانان هيئتي

- حمايت و پشتيباني از پيرغلامان اهل بيت (ع)

- ديدار مسئولين هيئات مذهبي با مقام معظم رهبري

- ايجاد پيوند مناسب بين مداحان و روحانيون

- عدم وجود شوراي مركزي براي راهبردي و هدايت كانون‌هاي فرهنگي تبليغي

- عدم حضور يك روحاني توانمند در كانون‌هاي فرهگني

- عدم وجود بودجه حمايتي خاص براي كانون‌هاي فرهنگي تبليغي

- ارايه ابلاغيه‌هاي مربوطه در خصوص فعاليت انجمن اسلامي كارگران به دستگاه هاي ذيربط

- برگزاري دوره هاي آموزشي براي اعضاي اتحاديه انجمن هاي اسلامي كارگران

**جلسه با اساتيد گفتمان ديني و بانوان فعال و فرهيخته در عرصه فرهنگ ديني

حجت الاسلام حسين روحاني نژاد در هم انديشي استادان گفتمان ديني بانوان فرهيخته و فعالان فرهنگي جوان خراسان رضوي در مشهد كه 28 فروردين برگزار شد با بيان مطالب فوق گفت: طرح‌هاي فرهنگي مانند پازل هستند و زماني كه در كنار هم قرار مي گيرند يك شكل و مفهوم را براي مخاطب بيان مي‌كنند .

وي تصريح كرد: بايد توجه داشت كه دشمن در برابر نظام جمهوري اسلامي جبهه اي را در بيرون مرزها تشكيل داده و با تقويت جبهه معارضين در داخل به دنبال از بين بردن عملكرد فعالان ديني هستند .

حجت الاسلام حسين روحاني نژاد با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص اينكه بايد جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي را تقويت كرده و توطئه هاي اردوي دشمن را خنثي كرد گفت: تبليغات چهره به چهره به منظور انتقال پيام موثر ترين عنصر در ايجاد ارتباط فرهنگي است .

وي گفتمانهاي ديني را روش نويني از تبليغات چهره به چهره عنوان كرد و گفت: استادان گفتمان ديني بايد از علوم ارتباطات و علوم فناوري برخوردار باشند زيرا داشتن اين علوم در تاثير گزاري بيشتر در مخاطب موثر است .

حجت الاسلام حسين روحاني نژاد همچنين بر بومي بودن استادان گفتمان ديني تاكيد كرد و گفت :استادان بومي به دليل درك بيشتر مسائل استان تاثير گزاري بيشتري دارند.

وي با تاكيد براجراي طرح جمعيت زنان فرهيخته گفت: بايد اين جمعيت ساماندهي شده و از ظرفيت‌ها و تخصص‌هاي بانوان حوزوي، دانشگاهي و هنرمند استفاده كرد.

سپس در ادامه، اساتيد گفتمان ديني و بانوان فعال و فرهيخته در عرصه فرهنگ ديني نظرات و پيشنهادات خود را جهت بهتر شدن فعاليت‌هاي فرهنگي ارايه كردند كه مهمترين‌ آن‌ها عبارتند از:

- حفظ بينان خانواده در برنامه‌ريزي فرهنگي

- ارتباط مستمر با اساتيد گفتمان ديني با دانشجويان

- افزايش شبهات بهائيت، شيطان پرستي و ... در مدارس استان

- استفاده از ظرفيت و امكانات موجود و اختيار شهرداري‌ها جهت پيشبرد اهداف فرهنگي

- در خصوص طرح بانوان فرهيخته مي بايست با استراتژي مشخصي وارد شد و به صورت مستمر اين طرح را ادامه دهيم نه به صورت مقطعي

- رشد طرح گفتمان  از لحاظ كيفيت و كميت

- اساتيد گفتمان ديني به صورت تخصصي مورد آموزش قرار گرفته

- نشريات فرهنگي هسته‌هاي جوان به صورت جدي‌تر مورد اهتمام برنامه ريزان استاني قرار گيرد

- در انتهاي جلسه معاون حترم ضمن تشريح وضعيت فرهنگي كشور و نقش جبهه معارض به تشريح رويكردهاي طرح گفتمان ديني، هسته هاي فرهنگي جوان و جمعيت بانوان فرهيخته پرداختند.

**جلسه با مديران شهرستاني اداره كل استان

در روز دوم اين بازديد استاني بعد از برگزاري جلسه معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با اساتيد گفتمان ديني و بانوان فرهيخته استان خراسان رضوي، جلسه ديگري با مديران شهرستاني اداره كل استان برگزار كرد.

در اين جلسه مدير‌كل استان ضمن خوش‌آمد به مهمانان و تشريح سفر معاونت به استان افزود: رويكرد جديد دولت در خصوص اهميت قايل شدن براي مسايل فرهنگي فرصت خوبي است كه بايد نسبت به پيشبرد اهداف فرهنگي سازمان در سال همت و كار مضاعف استفاده كرد، لذا جهت اجرايي كردن فعاليت‌هاي ملي و بومي در استان از تجربيات همه مديران سازمان بايد استفاده كرد.

در اين جلسه نيز مطالبي توسط كارشناسان اداره‌كل استان مطرح شد كه اهم مطالب آن به شرح زير است:

- آشنايي مبلغين اعزامي به وضعيت استان و راتباط تشيع و اهل سنت

- افزايش آمار طلاق در شهرستان تربت حيدريه نسبت به مابقي شهرستانهاي استان

- در سطح استان روستاهاي بالاي 5000 نفر داريم كه نيازمند روحانيون توانمند هستند

- در طرح گفتمان ديني نسبت به اعزام اساتيد متخصص نحله‌هاي انحرافي برنامه ريزي كنيد

- بحث خانم جلسه‌اي‌ها و ترويج خرافات در مجالس زنانه در شهرستان قوچان تبديل به يك معضل شده است

- در شهرستان نيشابور علاوه بر هيئات مذهبي، مجامع مذهبي نيز داريم كه زير نظر سازمان نيستند

- شيطان پرستي و مسيحيت در شهرستان نيشابور در حال تبليغ هستند

- ضرورت برگزاري دوره هاي مداحي به صورت علمي و تخصصي در سطح استان

- بومي سازي فعاليت هاي استان‌ها ضروري است

- تقويت جدي برنامه استقرار و خانه عالم در سطح استان خصوصاً شهرستان چناران

- در شهرستان خواف، دستگاه فرهنگي توانمندي وجود ندارد و فعاليت هاي فرهنگي تأثيرگذار توسط روحانيون مستقر عملياتي مي شود

- چارت تشكيلاتي شهرستان ها با توجه به ضرورت اجرايي نمودن طرحهاي فرهنگي و مشكلات موجود فرهنگي و مشكلات موجود فرهنگي مي بايست تقويت شود

در انتهاي جلسه معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي ضمن تشريح جنگ نرم و وضعيت فعلي تهاجم فرهنگي بر ضرورت تشكيل جبهه خودي فرهگي با استفاده از منابع انساني موجود، و استفاده از ابزار روز و نوين تبليغي با رويكرد مسأله محوري و مديريت تعاملي تأكيد كرد.

وي همچنين، بومي محوري را از ديگر سياست هاي سازمان دانسته و به سئوالات و ابهامات مطروحه پاسخ ارايه كرد.

**جلسه با استاندار خراسان رضوي

در اين جلسه كه آخرين ديدار در اين سفر دو روزه بود، حجت‌الاسلام روحاني نژاد ضمن تبيين و تشريح سفرهاي استاني معاونت به ارايه گزارشي اجتمالي از عملكرد و وظايف سازمان و ضرورت اهتمام و جديت در موضوع پيوست فرهنگي پرداخت و تصريح كرد: حمايت اعتباري از برنامه‌هاي فرهنگي ديني در سال جاري از اين استان انجام خواهد شد.

و استاندار نيز مطالبي را عنوان كرد كه اهم آن را مي‌خوانيم:

- بالا بودن شرايط و توقعات با توجه به وجود مرقد حضرت ثامن الحجج (ع) در اين استان

- حدود هزار كيلومتر مرز مشترك با افغانستان و پاكستان

- حمايت از طرح‌هاي فرهنگي

- توليد محصولات فرهنگي ديني

- حمايت طرحهاي نو، خلاقانه و مديرانه

- آموزش را در مسايل فرهنگي ديني اهميت دهيم

 

 

يكشنبه 26 ارديبهشت 1389 - 9:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر