پنجشنبه 19 تير 1399 - 9:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

عزت شاهي سرمايه انقلاب است

 

 

كتاب «خاطرات عزت‌شاهي» نوشته محسن كاظمي که بازديدكنندگان از بيست‌وسومين نمايشگاه كتاب سال مي‌توانندچاپ شانزدهم آن را خريداري كنند، مجموعه‌اي از خاطرات مبارزي، انقلابي است كه توانست در جريان رويارويي با رژيم غاصب شاه زنده بماند و خود را به دوران پيروزي انقلاب اسلامي برساند.
«خاطرات عزت‌شاهي» افزون بر خاطره بيان تاريخ و روايت‌هاي مستند از انسان‌هايي است كه براي رسيدن به آرمان‌هاي هميشگي جامعه قيام كردند.


به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، عزت‌شاهي با بيان خاطراتش بدون ترس بسياري از جريان‌ها و شخصيت‌هاي مطرح سياسي تاريخ معاصر را به چالش كشيده و به توضيح و تفسير تعداد بسياري ار گروه‌ها و سازمان‌هاي مبارز و برانداز دهه چهل و پنجاه پرداخته تا مخاطب بداند بر تاريخ انقلاب‌اسلامي ايران چه‌ها گذشته است.
حسن بنيانيان، درباره اين شخصيت مبارز، گفته است: افرادي همچون عزت الله شاهي سرمايه‌هاي گران‌مايه‌اي براي انقلاب و فرهنگ امروز به‌شمار مي‌روند، او مي‌تواندخاطراتش را با اهالي سينما و ادبيات در ميان بگذارد تا افزون‌بر انتشار كتاب خاطرات، آثار هنري ارزشمندي نيز بر اساس زندگي و فعاليت‌هاي عزت‌الله شاهي توليد و به جامعه عرضه شود.

مولف براي مستندسازي كتاب به كنكاش منابع و مآخذ گوناگون از قبيل منابع مكتوب الكترونيكي و منابع شفاهي پرداخته و شرح زندگي شخصيت‌هاي مطرح قبل و پس از انقلاب، حدود سه هزار سند، اخبار، گزارش‌هاي حوادث مربوط به گروه‌ها و مبارزان ضد شاهي قبل از انقلاب و پس از انقلاب، را مطالعه كرده تا بتواند منبعي معتبر و قابل‌اعتنا به مخاطبان اين حوزه عرضه كند.

محسن كاظمي پيش از اين در حوزه هنري در جمعي از اهالي ادب، بيان كرده بود: حضرت آيت الله خامنه اي كتاب را به طور كامل مطالعه كرده بودند و بارها از دقت در تدوين و رعايت فنون كارشناسي و تحقيق در كتاب تقدير كردند، ايشان متون كتاب را شوق انگيز، متين و موفق توصيف كردند و آقاي عزت لله شاهي را به دليل متحمل شدن مقاومت‌ها و رنج‌ها، ستودند.

عزت الله شاهي در همين نشست درباره انگيزه خود را از اجازه تدوين و انتشار خاطراتش، گفته بود: فضاي موجود در جامعه و انتشار خاطرات و اطلاعات گاه نادرستي از وقايع پيش و پس از انقلاب، يكي از انگيزه‌هاي من در اين راه بود.

يكي از بازديدكنندگان از سايت سوره‌مهر پس از مطالعه اين اثر در نقد آن نوشته است: «عزت شاهي درطول دوران مبازره قطعا حالات عرفاني هم داشته است که به بعضي از ان‌ها اشاره شده است (به‌طور نمونه قبل از دستگيري). اگر به اين مورد بيشتر پرداخته مي‌شد، بهتر بود».

همچنين، «اگر خاطرات عزت شاهي در دو مجلد و مشابه کتاب خاطرات احمد احمد تدوين مي‌شد، بهتر بود تا اينکه دريک جلد قطور».

محسن كاظمي يكس از ويژگي‌هاي اثر خود را نسبت به خاطرات تك‌نگاري شده ديگر، شفاهي بودن آن مي‌داند و مي‌گويد: براي تعريض و تأييد گفتار شفاهي نقبي به اظهارات و گفتار شفاهي شخصيت‌هاي مطرح د رخاطراتش سر زده‌ام و به شرح احوال و در صورت امكان مشخصات ظاهري افراد اشاره كرده‌ام، تا خواننده با داده‌ها و اطلاعات بيشتري داوري كند تا حقيقت تاريخي دور از شائبه روشن شود.

وي كه به خاطر نگارش اين كتاب در بيست‌وششمين دوره جايزه كتاب سال مورد تقدير قرار گرفته، بيان كرد: من در اين كتاب مخاطب را خواننده 40 سال، فرض كردم كه از وقايع گذشته تصوري ندارد، اين كتاب تلاشي براي ارائه تصويري از گذشته براي آيندگان است.
مخاطبان پس از ورق زدن و مطالعه اين كتاب در پايان كتاب به اسناد كاربردي و عكس‌هاي درج شده مي‌رسند كه براي هر عكسي هم توضيحي منطبق از متن خاطرات و پي‌نوشت‌ها آورده شده است.
همچنين، خاطرات عزت‌شاهي مورد توجه بسياري از نويسندگان و بزرگان سياسي كشور همچون محمد حسين صفار هرندي، وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي؛ قرار گرفته بود.

اين سياست‌مدار در زمان انتشار كتاب، گفته بود: كتاب‌هايي مثل «خاطرات‌عزت‌شاهي» بايد در تيراژ بالا در اختيار مردم قرار گيرد.

خوب است بدانيد كه وي در همان سال‌هاي آغازين انقلاب اسلامي، نام فاميل خود را از شاهي تغيير داده، اکنون به عزت اله مطهري مشهور است.

در راستاي مطالب آمده در اين گزارش، سريال عزت‌شاهي در 26 قسمت 45 دقيقه‌اي براي پخش در دهه فجر سال 89، ساخته خواهد شد. پيش از اين قرار بود حق اقتباس و ساخت اين مجموعه در اختيار سيما فيلم قرار گيرد. اما در توافقات بعدي، اجراي اين طرح از سوي گروه فيلم و سريال شبكه پنج سيما و با مشاركت موسسه فرهنگي شهيد آويني انجام مي‌شود.

«خاطرات عزت شاهي» تابه‌امروز دو جايزه کتاب سال جمهوري اسلامي ايران و رتبه دوم جايزه آثار پژوهشي با موضوع امام خميني (ره) و انقلاب اسلامي را به‌دست آورده است.

نثر ساده، روان و محققانه از ويژگي آثار كاظمي است كه مي‌تواند به‌راحتي با خواننده پل ارتباطي بزند. پيوستگي و انسجام مطالب وي چنان است كه مخاطب را تا آخر موضوع به دنبال خود همراه مي‌كند. غالب آثار اين نويسنده به دليل بهره‌مندي از روش علمي تحقيق و استفاده از اسناد و مدارك همواره مورد اعتنا و توجه ديگر پژوهشگران و نويسندگان است.

اين كتاب كه سي و يكمين مجموعه از خاطرات تهيه شده در دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي است، به‌دليل استقبال خوانندگان، از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي، به چاپ شانزدهم رسيده است.

 

شنبه 25 ارديبهشت 1389 - 16:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری