يكشنبه 11 خرداد 1399 - 3:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتاب‌شهر جايگاه عرضه فرهنگ خودي است

 

 

دكتر سيدمهدي خاموشي، رييس سازمان تبليغات اسلامي در ابتداي گردهمايي كارگزاران كتاب‌شهر وابسته به سازمان تبليغات‌اسلامي، با اشاره به سهم اين سازمان در توزيع فرهنگ به مفهوم حوزه تاثيرگذار، گفت: وظيفه اصلي كتاب‌شهر، توليد و تبليغ محصولات فرهنگي تاثيرگذار است، نه توزيع و توليد مطلق محصولات فرهنگي.

به‌گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، وي افزود: اين نكته در حال‌حاضر كه دشمنان انقلاب اسلامي جنگي نرم را برپا كرده‌اند اهميت شاياني دارد، امروزه دشمنان ما با شعار خدا غيرخدايي عمل مي‌كنند با شعار معنويت غير آن و با شعار دين، اعمال ضدديني انجام مي‌دهند.

دكترخاموشي درباره وظيفه مولف و مميز كتاب در رعايت ضوابط چاپ و نشر كتاب، عنوان كرد: اگر مولف كتاب رعايت ضوابط را نكند، مميز كتاب رافع مسووليت انتشاراتي نخواهد بود و مسوول انتشارات نمي‌تواند بگويد مميز كتاب اين‌گونه گفته و مشكلي نيست و در پايان كتاب ايراد دار چاپ كند.

اين مسوول فرهنگ ديني، با اشاره به فعاليت موسسات انتشاراتي وابسته به‌سازمان تبليغات اسلامي در انتشار فرهنگ خودي، گفت: درابتداي فعاليت انتشارات سوره مهر، مجموع محصولات چاپ اول و تجديد چاپي آن  به 30 عنوان هم

نمي‌رسيد تا اين‌كه سازمان تصميم به‌جداسازي چاپخانه از انتشارات گرفت و به‌مرور زمان اين اقدام در ساير بخش‌هاي سازمان نيز انجام شدكه نتيجه آن بسيار رضايت بخش بود.

وي افزود: سوره‌مهر با اجراي اين طرح جداسازي از تاريخ 15 فروردين تا انتهاي ارديبهشت همان‌سال، با تكيه بر انتشار فرهنگ خودي به‌ويژه در حوزه ادبيات انقلاب و دفاع مقدس، توانست درآمدي نزديك به يك ميليارد و يكصد ميليون تومان بدست آورد، در حالي كه اصل گردش مالي يك‌ساله سوره مهر قبل از اجراي طرح، به يك‌پنجم اين مبلغ هم نمي‌رسيد.

اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، بيان كرد: كتاب‌شهر با تاكيد بر اقتصاد فرهنگ به‌مثابه يك فروشگاه زنجيره‌اي بايد مبلغ فرهنگ جمهوري اسلامي ايران باشد و در طول برنامه زماني منظم به انتقال دانش و تجربيات مشترك در ميان شعب مختلف خود در كشور، اقدام بورزد.

وي افزود: كتاب‌شهر براي نيل به اين هدف مي‌تواند به نمونه‌هاي مشابه در اقصي نقاط جهان مراجعه كند و به تكميل و تجميع اطلاعات منطقه‌اي و كشوري خود در حوزه نشر و آگاهي از بازار بپردازند تا سوددهي خود را در دامنه زماني مورد نظر افزايش دهد؛ البته يادمان باشد كه كتاب‌شهر تبديل به بازار فروش محصولات غيرخودي نشود.

خاموشي در ادامه با اشاره به استقرار دستگاه خودكار فروش كتاب در غرفه سوره‌مهر نمايشگاه كتاب تهران، عنوان كرد: اين طرح كه براي اولين بار  از سوي سازمان تبليغات اسلامي ارائه و انجام شده، قادر به جاگيري حدود 25 عنوان كتاب‌ در قطع‌هاي مختلف، نمايش صفحات انتخابي كتاب و امكان‌دهي خريد به مشتري با شيوه‌هاي كارت اعتباري و وجه نقد است.

وي افزود: اين دستگاه خودكار فروش كه تاكنون 30 عدد آن وارد ايران شده، براي بهينه سازي سيستم عرضه كتاب در كشور، طراحي و توليد شده است.

رييس سازمان تبليغات اسلامي، در ادامه با اشاره به امكانات در اختيار سازمان، گفت: حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در حال حاضر نود سينما و چهار فروشگاه انتشاراتي چندگانه در اختيار  دارد. واحد انيميشن حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در سال88 توانست 63 قسمت از برنامه‌هاي توليدي خود را به‌فروش رساند كه درآمدي بالغ بر يك ميليارد و 170ميليون تومان را بدست آورد كه سودي نزديك به 300 ميليون تومان را در پي داشت.

وي باتاكيد بر تعريف سبد كالاي فرهنگي در كتاب‌شهر، خاطرنشان كرد: موسسات وابسته به سازمان تبليغات‌اسلامي با امكانات ونقش خود در توليد محصولات فرهنگي تاثيرگذار، سهم بسياري در حوزه توليد انديشه در ساحت ديني و اسلامي دارند.

به‌دنبال سخنان رياست سازمان تبليغات اسلامي، حامد شفيق مديرعامل كتا‌بشهر، با تاكيد بر اجراي طرح فروش سيار كتاب از سوي فروشگاه‌هاي مختلف كتاب‌شهر در استان‌‌هاي كشور، گفت: اميد است اجراي اين طرح به فراخور استعدادها و نيازهاي فرهنگي هر استاني انجام شود تا ساكنين نقاط دور دست هر استاني هم بتوانند از موقعيت خريد كتاب برخوردار شوند.

در ادامه اين نشست مسوولان كتاب‌شهر پيرامون مسائل فروشگاه‌هاي پراكنده در كشور همچون ساعات كاري، برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي مرتبط و امكان تبليغ رسانه‌اي به‌بحث و گفت‌و‌گو پرداختند.

اين گردهمايي به‌منظور تحقق اهدافي همچون استفاده از بيانات اساتيد مجرب در حوزه‌ بازاريابي و فروش، هم‌فكري و تبادل اطلاعات در حوزه‌ فعاليت كارگزاران فروشگاه‌ها، ابراز پيشنهاد و انتقادات سازنده و ارائه‌ راهكارهاي مناسب، كارگاه آموزشي، برگزاري نمايشگاه محصولات نوشت‌افزار و كمك درسي، انجام تشريفات قانوني براي ادامه همكاري كارگزاران محترم و هماهنگي در مناسبات مالي في‌مابين دفتر مركزي و فروشگاه‌ها انجام شد.

گفتني‌است، اين گردهمايي با حضور رياست سازمان تبليغات‌اسلامي، مديرعامل كتاب‌شهر و كارگزاران كتاب‌شهر، 15ارديبهشت جاري در اداره كل تبليغات اسلامي استان تهران، برگزار شد.

 

چهارشنبه 22 ارديبهشت 1389 - 16:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری