شنبه 10 خرداد 1399 - 3:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دستگاه فروش كتاب به غرفه سوره مهر آمد

 

 

موج جمعيت در انتهاي راهروي 27 شبستان اصلي بيست‌و سومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب، ما را به غرفه انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مي‌كشاند، در سمت‌چپ اين غرفه بر روي ميز روابط عمومي، بروشورهايي به‌صورت موضوعي و به تفكيک دفاتر توليدي همچون سال‌هاي گذشته مشاهده مي‌شود. عنوان‌هاي اين بروشورها مجموعه‌هاي خرمشهر، شعر امروز، زنان و جنگ، كتاب‌هاي محمدرضا سرشار، مفاخر ملي و مذهبي،  قهرمانان انقلاب و سرداران نام دارد.

همچنين يک کاتالوگ کلي از کتاب‌هاي سوره‌مهر در بخش ورودي به علاقه‌مندان عرضه مي‌شود كه باعث مي‌شود مخاطب بداند در كمترين وقت چه كتابي را براي خريد انتخاب كند، بي‌آنكه زمان بسياري را صرف چرخ‌زدن در غرفه‌ها كند.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، يكي از ابتكارات سوره‌مهر وابسته به سازمان و تفاوت اين غرفه با ساير غرفه‌ها، راه اندازي دستگاه‌هاي ويژه فروش کتاب، با عنوان دستگاه خودكار فروش كتاب ((book storاست كه قدرت جاگيري 26 عنوان کتاب را دارد كه مراجعه‌كنندگان مي‌توانند با دو شيوه پرداخت نقدي و كارت‌هاي اعتباري، كتاب موردنظر خود را در طول يك دقيقه دريافت كنند.

مراجعه‌كنندگان به اين غرفه  كه پيش از اين با دستگاه‌هاي خريد نوشابه و ... با شيوه خودكار فروش آشنا بودند، هم‌اكنون براي اولين بار در  ايران و جهان مي‌توانند با اين دستگاه كه به‌سفارش انتشارات سوره‌مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در كشور چين توليد شده، از نزديك آشنا و خريد كنند.

انتشارات سوره مهر افزون بر اين دستگاه يك نرم‌افزار رونوشت هم خريداري كرده كه در اولين روز نمايشگاه نصب شد تا مراجعه‌كنندگان بتوانند به‌راحتي كتاب دلخواهشان را از روي اسم كتاب همچون كتاب‌هايي از هوشنگ جاويد، در اين نرم‌افزار جست‌و‌جو و آن‌ را خريداري كنند.

هوشنگ جاويد درباره ورود كتاب‌هاي خود به نمايشگاه امسال، گفت: در اين دوره چاپ اول كتاب پرند ستايش در ايران عرضه شد درحالي كه تجديد چاپ دو كتاب آشنايي با آواها و موسيقي نواحي ايران و لالايي ايران امسال به بازار نشر كتاب خواهد آمد.

ناگفته نماند كه علاقمندان كتاب دا همچون سال گذشته نيازي به جست‌و‌جو ندارند، زيرا سوره‌مهر، باجه فروش جداگانه‌اي براي کتاب «دا» در نظر گرفته است و با وجود رسيدن به چاپ صدم و دهم همچنان مخاطب خود را دارد.

 

دراين راستا، جالب است بدانيد كه امسال سوره مهر 190 عنوان كتاب چاپ اولي و در حدود هزار عنوان كتاب ديگر را در غرفه پرمخاطب خود ارائه مي‌كند.

از طرف ديگر با توجه به استقبال مخاطبان از طرح مجموعه‌سازي و ارائه مجموعه کتاب‌ها در قالب يک بسته، که سال گذشته براي سه‌گانه شعري فاضل نظري اجرا شد، امسال نيز در نمايشگاه کتاب آثاري همچون مجموعه «قصه‌هاي غرب وحشي»، «قصه قهرمانان انقلاب»، «قصه فرماندهان» به صورت بسته بندي شده به فروش مي‌رسد.

همچنين، دو نشست براي معرفي کتاب «مردگان باغ سبز» نوشته محمدرضا بايرامي و معرفي مجموعه آثار علي موسوي گرمارودي از جمله ابتكارات اين انتشارات براي اين دوره از نمايشگاه كتاب است.

در اين راستا، امسال سوره مهر پنج عنوان فيلم‌نامه در نمايشگاه به علاقه‌مندان عرضه‌ مي‌كند فيلم‌نامه‌هاي خيلي دور خيلي نزديك از رضا ميركريمي و محمدرضا گوهري، يك وجب از آسمان  از علي وزيريان، فيلمنامه دلخون از عليرضا محمودي ايرانمهر و فرزندخاك فيلمنامه‌اي به قلم  به محمدرضا گوهري عرضه كرد. اما اين عنوان‌هاي نامبرده تنها آثار سوره مهر در باب سينما نيست براي اين‌كه كتاب‌هايي همچون  موسيقي فيلم، دين و سينما و روانشناسي  و زيباشناسي در سينما را نيز مي‌توان در غرفه سوره مهر پيدا كرد.

در اين غرفه،  رمان باغ مردگان سبز از محمد رضا بايرامي، شاه بي‌شين از محمد كاظم مزيناني، چهار جلد از رمان 14 جلدي  جاده جنگ منصور انوري، شاهنشاه در كوچه دلگشا نوشته محمدعلي علومي و تالار پذيرايي پايتخت از محمدعلي گوديني وغيره را مي‌توانيد در زمينه ادبيات داستاني بيابيد.

از ديگر ابتكارات روابط عمومي سوره مهر انتشار روزانه نشريه «مهر» است كه با جديدترين اخبار و اطلاعات همراه با گفتگوهايي با صاحب‌نظران و اهالي ادبيات، مقالات و نقد و نظرها به طور روزانه در نمايشگاه عرضه مي‌شود تا مخاطبان بيش از پيش با اين انتشارات و نويسندگان آن آشنا شوند.

همچنين، فعال بودن سيستم پذيرش مشترک کتاب و قرعه‌کشي بين مشترکان از ديگر برنامه‌هاي سوره مهر در ايام برگزاري نمايشگاه است. همچنين نظرسنجي از مشترکين به صورت حضوري و پستي در اين ايام در بخش ورودي اين غرفه از سوي روابط عمومي سوره مهر صورت مي‌گيرد.

در ادامه بايدگفت، جديدترين آثار سوره‌مهر در کنار آثار تجديد چاپي در نمايشگاه کتاب اشاقرار گرفته است. چاپ صد و دهم «دا»، سه گانه «آن ها»، «گريه هاي امپراتور» و « اقليت» از فاضل نظري، مجموعه آثار موسوي گرمارودي، آثار محمدرضا سرشار، جديدترين رمان محمدرضا بايرامي، آثاري از علي معلم‌دامغاني، عزت‌الله الوندي، مصطفي فيض‌کاشاني، محمدکاظم مزيناني، عباس براتي پور، منصور انوري و محمود صابري و ...از جمله آثاري است که در نمايشگاه کتاب عرضه مي‌شود

سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي؛ درباره توجه انتشارات سوره مهر به مخاطب، گفت: کتاب‌هايي که انتشارات سوره‌مهر در حوزه‌هاي مختلف منتشر کرده است، خيلي خوب نياز مخاطب را برآورده مي‌سازد.

وي در زمينه کتاب‌هاي که در زمينه خاطرات انقلاب از سوي سوره مهر منتشر شده‌اند هم گفت: خيلي از رويدادهاي تاريخي به شکل ظرفي مخفي شده بود، اتفاقاً اين کتاب‌ها باعث مي‌شوند اين خاطرات روايت شوند، مثلا همين چندوقت پيش کتاب «بابانظر» را مي خواندم خيلي دقيق است و نويسنده با دقت حتي در زمينه رعايت ساعت و دقيقه کارکرده است. اينگونه کارها مي‌تواند باعث يک تبيين دقيق از تاريخ کشور شود.

 

 

سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1389 - 11:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری